Apie tai, kad tunas - sveika ir skanu. 1-as trupinys.
22.10.2013
Fregata FARRAGUT degina piratų katerį Adeno įlankoj. Wikipedia foto.
Va, taip ir turškiamės sraute informaciniam - internetai, spauda, radijas , tv... knygos ir draugai... pokalbiai pašnekesiai. Tie info-trupiniai, jei tinka į kažkurią atminties lentyną - ten ir pasilieka. Jei netinka - nubyra, ir juos tu pamiršti. Paskutiniais mėnesiais ta mano lentyna, kuri "Piratai", pasipildė dar keliais trupiniais. Jie ir užvedė and šiek tiek minčių, kontekste su pusryčiams sulapnotom tuno salotom...
Akivaizdu, kad pasaulinė laivybos bendruomenė konkrečiai gauna į kaulą nuo piratų jau beveik visame Indijos vandenyne. Atrodo, visi su tuo apsiprato, prisitaikė ir labai nebesinervina. Piratai ima laivą kažkur Indijos vandenyne, kad ir ties Seišeliais. Per darniai veikiantį tarpininkų tinklą laivo savininkas informuojamas apie faktą, šis pasiguodžia draudimo kompanijai, abu kviečiasi profesionalų derybininką su neblogu honoraru, ir prasideda derybos. Gali jie derėtis savaitę, dvi, ar kelis mėnesius - o per tą laiką pagrobtasis laivas ir įgula gali būti panaudojami kaip plaukiojanti bazė kitoms piratų komandoms, nedideliais greitais kateriais imančioms kitus laivus... Galiausiai sutarta suma, tenkinanti kiek draudimo kompaniją, tiek piratus ir laivo savininką, numetama iš malūnsparnio arba lėktuvo, piratai palieka užgrobtąjį laivą, ir viskas grįžta į savo įprastą vagą. Kad kitą kartą vėl ant grėblio neužlipti - galima į laivą pasodinti tikrom kulipkom ginkluotą apsaugos samdinių komandą, kuriems tai irgi superinis verslas. Bet jie kainuoja labai jau brangiai, todėl plaukti be apsaugos ir riziką nuleisti ant draudikų - laivo savininkui pagunda didelė. Juk draudimo kaštus permesti krovinio savininkui per tarifą ne taip ir sudėtinga. Tuos padidėjusius pervežimo kaštus padengsim mes - visokio kiniško šlamšto pirkėjai, ar ne? Nieko asmeniško - tik verslas.
Tie labiau medios ištriūbinami faktai apie piratų nužudytus įkaitus, ar su trenksmu spec. pajėgų pravestas laisvinimo operacijas - labiau išimtys iš taisyklės, nes 99% piratų atakų ir laivų užgrobimų baigiasi tyliai ir taikiai, t.y. be aukų, šalims susitarus - tik tam tikra pinigų suma iškeliauja iš turtingiau gyvenančios šalies į labiau vargstančią. Taigi nieko asmeniško - tik verslas...
Taip, daugelio šalių kariniai laivai patruliuoja regione (ir mes visi per mokesčius už tai susimokam), bandydami situaciją suvaldyti. Lietuvos kariai taip pat dalyvauja šiose misijose, kaip NATO laivų įgulos. Stabdo katerius, kuriuose sutūpę kiauraklyniai visada spėja sumesti ginklus už borto, ir todėl gali tikėtis labai lengvo straipsnio, net jei prieš tai ir spėjo kokį laivą apšaudyti. Bet visi jau žino, kad toks juodas bėdžius, teismui atvežtas kad ir į Europą, arba, ar drįstat taip svajoti- netgi į patį demokratijos forpostą Jot-A-Vė - jausis kaip loteriją laimęjęs imigrantas. Kameroje švarus gultas, srėbaliukas reguliariai - o juk gimtąjam kaime to nėra. Todėl dažniausiai net kovoje su puolamo laivo ginkluotais apsaugos samdiniais sužeistas piratas ir jo sveikesni kolegos, paimti į nelaisvę karinio laivo, bus sutvarstyti, pamaitinti, pristatyti į savo krantą ir perduoti vietinei valdžiai. Taip žymiai pigiau, negu jį kažkur toli skraidinti, teisti, o paskui daug metų šerti. Būna, nušauna - bet čia irgi išimtis, nes mes juk kultūringi, civilizuoti ir teisiniai metodai... Taip, piratų kateriai skandinami, bet jie ir plaukioja tokiais, kurių negaila. Yra verslo kaštai, yra rizika, yra ir pelnas, kuris tą riziką padengia.
Ir galo šitam verslui kolkas nematyti. Nes ir tos vietinės valdžios ten nematyti - yra ten kelios privačios armjos, valdančios šalį, ir, atrodo, kažkokie iš delno valgantys departamentai ir ministerijos, gal dar keli atseit policijos postai, kur vakariečiai gali pagautus piratus neva tai vietinei valdžiai palikti. Tai ir palieka, o ten jau jiems ir spręsti, kuriam vadui kurį juodį leisti išsipirkti. Tik verslas...
O kaip jis, tas kelių pakopų verslas, prasidėjo, ir kodėl? Ir kaip tas verslo modelis organizuotas, kad jau ilgiau nei dešimtmetį išlieka toks gajus? Apie tai ir bus keli artimausi įrašai.
O pradžiai - Trupinys Nr.1
Visai neseniai, spalio 14 d. po ilgai trukusios spec. pajėgų slaptųjų agentų operacijos Belgijos policija Briuselio oro uoste sulaikė Somalio pilietį Mohammed Abdi Hassan. Hasanas - tai vienas iš pačių svarbiausių piratavimo industrijos šulų, su kuriuo glaudžiai bendradarbiauja patys aukščiausi Somalio valdžios atstovai. Vienas iš aukštų valdininkų ir buvo tuo pat metu areštuotas Somalyje. Įvykis absoliučiau išskirtinis - juk iki šiol piratų vadai išlikdavo neliečiami, o į kuprą gaudavo tik kiauraklyniai juodžiai su kalašnikovais kateriuose - torpedos, žemiausios grandies vykdytojai.
Kas dar įdomu - Hasanas pats atskrido į Briuselį iš Kenijos, po ilgų derybų ir įkalbinėjimų sutikęs filmuotis neva tai kuriamame filme apie piratavimą jūrose. Organizavęs begalės laivų užgrobimus, iš piratavimo pasidaręs šimtus milijonų dolerių, Hasanas pernai viešai pareiškė, kad išeina iš verslo ir mesis į politinę veiklą, to biš ims valdžią šalyje. Atrodytų, gyvenimas pavyko, esi sveikas, pinigai uždirbti... Ko dar jam norėti? Juk žinojo, kad jį gaudo... Kurgi ne, logika aiški - pasifilmuosiu rimtame filme apie pasaulinio lygio problemą, protingai ekrane papostringausiu apie priežastis ir pasekmes, susireikšminsiu nurodydamas galimus sprendimus - ir, žiūrėk, tampu žinomas, o pirmi tarptautinės politinės veiklos žingsniai gautųsi visai sėkmingi. Į šalį dideli reformų pinigai ateis, o ten, žiūrėk, aš juos ir skirstau... Praeitis? Who cares, ką, gal jūsų morganai rokfeleriai ne taip pradėjo?
15 metų už piratavimą, plius 30 metų už įkaitų grobimą, plius dar daug už veikimą nusikaltamame susivienijime - tiek jam ruošia prokurorai, taip kad maža nebus.
Ir kas dar įdomu šioje istorijoje - Hasanas tikrai turi ką pasakyti, visai rimtai, ir tai nebus mums malonu išgirsti. Nes ne viskas taip paprasta su tuo piratavimu, čia ne 2x2. Čia ne vien piratų įkaitų ašaros bus. Kaskart, kai vėl tuną savo salotose, ar ant picos rasit - jūs, aišku, neverksit, bet tai prisiminsit.
Bet apie tai bus Trupinys Nr.2.
O kolkas - Valgyk Tuną & Stay Tuned.