A Travellerspoint blog

Apie tai, kaip braliukas jachta į meleonus plaukė

large_2C2184C62219AC68170EFAFA8AF10FB3.jpg

Buriavimas ir kontrabanda - tai neišskiriami nuo pat gimimo broliukas ir sesutė. Nuo neatmenamų laikų jūros keliais gabenamos prekės, kurias labai nori kontroliuoti įvairių šalių valdžia. Kuo labiau jas kontroliuoja - tuo jos įdomesnės kontrabandistams.
Anksčiau, ar vėliau, bet dažniau negu rečiau - tas visas a'la vikingų loto, t.y. kontrabanda krautas laivas "pagaus-nepagaus" papuola į imlias muitinės rankas. Laivas areštuojamas ir vėliau parduodamas aukcione, o škiperis sėda į cypę.
Iš vienos pusės - begalinis noras "pasidaryti" greitai ir daug, iš kitos - reali galimybė sėsti ilgam. Kiekvienas ir renkasi pagal savo suvokimą, ir kai kam laisvė yra pinigais išmatuojama sąvoka. Liūdna, bet tai matom per dažnai.

Kasmet nuskamba istorijos apie buriuotojus, įkliūnančius su narkotikų kroviniais. Ši istorija - apie 29m latvį buriuotoją Janį Zegelį. Janio vedama 38 pėdų dydžio burinė jachta ARTURS, plaukianti iš Trinidado, su auringoje jūroje apgadintu stiebu atšlubavo į Bermudus 2011 metų liepą. Janis plaukė vienas. Neplanuotą vizitą Janis imigracijos pareigūnams paaiškino būtinu remontu, kurį ketino kuo greičiau atlikti, ir skubėti per Atlantą namo, į Latviją. Muitinės pareigūnai jokių pretenzijų jam taip pat neturėjo. Na, ką toliau... Janis taiso laivą, o 11-ąją vizito dieną nei iš šio, nei iš to pas jį apsilanko Bermudų policijos Maski Show su visom fanfarom. Janiui užsegamos blizgančios apyrankės ir pateikiamas kaltinimas narkotikų ir ginklų kontrabanda. Kratos (kalbininkai jau leido sakyti "šmonas";o) metu laive rastas kokaino krovinys, įvertintas 48 meleonais JAV rublių, pistoletas Beretta ir 192 kulipkos jajam. Nuo mąstų ir užmojo Bermudai apšalo.
large_2C2F51FB2219AC6817668548C5696D72.jpg
large_2C39C4732219AC68179DA3BD72F29EC4.jpg
Dabar trumpam leisim Janiui atsipūsti Bermudų cypėj, o patys nukrypsim į vaikystę su juodai-balta TV. Lenkai kadaise parodydavo Akira Kurosawa filmus. Vienas iš jų - Rashomon. Labai vertas dėmesio filmas. Nesenstanti klasika, nuo mažų dienų į mano širdelę pasėjus įtarimą, kad belenkoks įvykis yra pateikiamas taip, kaip kiekvienam dalyviui yra patogiau, o tiesa beveik visada lieka anapus. Kurosawos klasikoje savo įvykių versiją pateikia Plėšikas, Samurajus, Žmona ir Medkirtys. Visi teismui papasakoja tą pačią didžiai tragišką istoriją apie įvykį, kurio dalyviais jie buvo. Istorijos visos yra be galo skirtingos, tačiau detalėmis viena kitą lyg ir papildo. Tu, kaip žiūrovas, kiekviena iš jų patiki, o galiausiai lieki kaip durnas ir piktas ant Kurosawos, nes nebežinai, kuri istorija galų gale yra teisinga. Taip Kurosawa mus ir palieka durniaus vietoje iki Septynių Samurajų, kur viskas yra žymiai paprasčiau.
2C4BC9E52219AC681744F7A3B97B08F6.jpg
Janio Zegelio išgyventame rashomone veikiantys asmenys ir atlikėjai yra šie:
Janis Zegelis, paprastumo dėlei toliau tekste - Janis. 29 m, trijų vaikų tėvas, emigravęs su šeima į Gvatemalą, kur vertėsi škiperiaudamas čarterinėse jachtose.
Janio Močia, to biš mama, Daina Zegele. Irgi kartu nuemigravus, dirbo ten kažkur bare.
Policija. Šiaip Bermudų policija, vedanti tyrimą ir ketinanti ilgam Janį įkišti už grotų.
Paslaptingasis Rusas. Labai negeras žmogus, nes jis dėl visko kaltas.
Teismas. Prisiekusiųjų teismas, galiausiai įvertinęs aplinkybes ir padėjęs Janį į cypę 25 metams, nors Policija prašė daugiau.

Kai Policija Maski Show asmenyje Janio paklausė, rodydama į laive surastus 144 kg kokso: O kas gi čia? Janis tuo metu visiems patarė nusiraminti, nes jis tik bėdos prispirtas ir trumpam į Bermudus užsukęs, jo laivas, jo paties organizmas ir tie 144 kg niekaip su Bermudais nesusiję, ir jis tuoj pat ketina iš čia išplaukti. Niekam nebeliks jokių rūpesčių...
Vėliau, prigriebtas už karšienės, Janis skilo ir visą Policiją ėmė graudinti jaudinančia istorija. Ten manęs nebuvo, bet tokios dramos akivaizdoje turėjo verkti net prokurorai. Tikėtina, šykščią vyrišką ašarą ta istorija būtų išspaudus ir iš manęs. Kaimynas juk, braliukas juk, buriuotojas...

Janis sunkiai dirbo samdomu kapitonu ant Paslaptingojo Ruso čarteriuojamų jachtų. Tas kadaise ir padėjęs Janio šeimai susiemigruoti į Gvatemalą, pasiūlęs darbą, t.y. bandė apsimesti Geruoju Rusu, nors yra blogas. Blogas Rusas, blogas... Paslaptingasis Rusas ir pasamdė Janį jachtos Arturs nuplukdymui į Latviją. Janis ir išplaukęs. Plaukia sau Janis, nuplaukia apie 100 jūrmylių (maždaug para plaukimo tokiam laivui, jei labai neskubant, bet Janis sakė, kad 3), ir laivo priekyje, ten, kur buvę sudėtos atsarginės dalys, staiga suranda narkotikus ir kažkokią dėželę su ginklu. Blemba, Janis visas šoke - ką dabar daryt? Matyt, Paslaptingasis Rusas bus koksą įkišęs slapta, kai prieš išplaukdamas, Janis savo širdies damą paniurkyti buvo nusivedęs į viešbutį. Juk vienam plaukti teks daugiau nei mėnesį... Skambina Paslaptingąjam Rusui, matyt, satelitiniu tlf, tas sako tai va, bachūras, plauki iki Danijos sąsiaurių, ten koksą priduosi, ir laivas lieka tavo, darai ką nori. Ir dar du meleonus pinigų gausi. Arba tavo artimiesiems, tavo vaikams kirdyk, o tave irgi iš bet kur surasim, mūsų rankos ilgos, žinok, geriau daryk kas tau liepta, ir visi bus laimingi. Janis ir sako Policijai, kad liko be kozirių, tiesiog buvo priverstas daryti tai, ką darė, bet koksas ne jo, ginklas ne jo, jachta ne jo... Vaikų gaila... Juk tik dėl jų, mažulių.. Ypač sūnūs abu, kuriuos penkis metus auginau vienas pats... Ir Mamos gaila. Draugės, kuri širdies, irgi šiek tiek gaila. Pasigailėkit dėdytės, daugiau nedarysiu... Tačiau įvardinti Paslaptingąjį Rusą jis atsisako griežtai, nes vaikai pavojuje. Aha, dabar aišku jums, kodėl Paslaptingasis...
Ir čia staiga štormas babaaach!!! apgadino laivo stiebą, teko užeiti į Bermudus, ir t.t. Pasigailėkit dėdytės, tikrai nedarysiu...

Tačiau dėdytės, t.y.Policija, pasirodė ne pirštu daryti. Jie užgriuvo pas Janį tik 11dieną, nes turėjo informatoriaus signalą (kalbininkai leido sakyti "navodkę") apie koksą, ir stebėjo Janį, tfu vos nepasakiau pasino. Sakyti "pasino" nevalia.

Policija Janį pristatė Teismui kaip užkietėjusį nusikaltėlį, šią kontrabandą vykdžiusį suplanuotai ir savo valia. Savo teiginiams pagrįsti Teismui pateikė išverstą iš latvių e-pašto korespondenciją, ekspertų išluptą iš satelitinio telefono, kurią Janis vedė su Janio Močia. Štormui apgadinus laivą, jie tariasi, ar užeiti į Bermudus neplanuotam remontui ir ką daryti su "maišais" ir "dešromis".
Janio Močia liepos mėn. 20 d.: Kol kas neskambink pakrančių apsaugai.
Janio Močia, šiek tiek vėliau: Dar neišmesk maišų. Ką ketini daryti su pagalbininku? Prognozę turėsiu netrukus.
Janis, liepos 21 d.: Užeidinėsiu su dešrom, jei kas ką - sakysiu, kad esu auka. Šiaip esu gerai nusiteikęs.
Janio Močia atsako: Palik maišus laive.
Janis: Viskas OK. Pasakyk, ką man daryti su dešrom, ir atsiųsk prognozę.
Po to dar kelis kartus tą dieną Janis vis klausinėjo, ką daryti su dešromis, išmesti, ar palikti...
Galiausiai Janis siunčia tekstą: Užeinu su dešrom ir geležiniu žaislu, OK?
Mamos atsakymas: Sūnau, brangusis, paimk dešras.
Vėliau sūnus instruktuojamas tokiu pranešimu: Laikyk dešras laive, kai prišvartuosi laivą. Jokiu būdu niekam neleisk būti laive, ar kai išeini, nei trumpiausiam momentui, be tavo leidimo.
Sekanti instrukcija: Nieko neišmesk į vandenį. Aš apie dešras ir žaislą. Būtinai užrakink laivą, kai išeini.

Policija prisiekusiųjų Teismą informavo, kad kratos metu laive jokių mėsos gaminių surasta nebuvo. Janio DNR ir piršteliai buvo surasta kokso pakuotėse. Pėdsakų ant ginklo nerasta. Galiausiai Janis prisipažino nelegalų ginklą įsigijęs prieš 3 metus savigynai nuo piratų. Apie kokį pagalbininką buvo užklausus mama, istorija nutyli.

Nuteistas 25 metams. Užsieniuose, kur artimieji lankyti kažin, ar galės. Vyriausiam sūnui tuo metu buvo 10, jaunesniąjam 7 ir dukrelei 2 metukai.
Juk akivaizdu, kad idijotas rizikavo ne tiek savo laisve, kiek savo vaikų, tapusių įkaitais už krovinį, gyvybe.
Kapitonas juk už viską atsako. Už įgulą, laivą ir krovinį. O už tokį krovinį atsako dar labiau.

Įvairaus graudumo šaltiniai netautiečių kalba ir daugiau foto yra čia, paskui čia.

Posted by gramas 02:27

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login