A Travellerspoint blog

Apie tai, kaip krito Klausimai Buriuotojui. Rimtautas Rimšas

large_DSC01698.jpg

Kadaise, dar prieš mesdamas TV kaip užsiėmimą, mačiau, kad Lietuva gyva projektais. Visi juos vagia vieni nuo kitų, visur jie vienodi, bet visiems jų reikia. Ir visi eina į projektus. Liub' šokt, Liub' dainiout...
Kad tamstų nenuvesti per toli nuo tautinių šaknų bei sofos, ir atkovoti nuo TV bent dalį jūsų laiko, esu priverstas duoti jums Projektą ir čia. Panašus šviesios atminties projektas buriuotojų bendruomenėje visai smagiai kadais sukosi JAV, bet sėkmingai numiro, kaip numiršta visi projektai. Šis irgi kada nors taps atminties šviesios, bet šiandien leis mums artimiau pažinti žmones, su kuriais sveikinamės ant vandens, matom besikuisiant savo laivuos, ar sutinkam ant marinos krantinių.

Projekto "Klausimai buriuotojui" metu bus laikas nuo laiko pakalbinami kruizinį buriavimą suvokiantys kaip teisingą gyvenimo būdą žmonės. Jiems bus pateikiamas pilnas rundukas įvairiausių klausimų, į kuriuos buriuotojai atsakys pasirinktinai, t.y. kurio klausimo nenorės - to iš runduko ir nekels. Atsakymai bus skelbiami čia. Kiekvienas kalbintas dalyvis į klausimų runduką įdės ir savo klausimą kitiems buriuotojams, į kurį pats ir atsakys. Šitokiu būdu klausimų daugės, atsakymų, tikiuosi, irgi.

RIMTAUTAS RIMŠAS. Kadaise, vos tik rusui nuėmus kordonus nuo Baltijos, kaip išpuolė į jūras vandenynus, tai širdimi ten ir liko. Į krantą grįžta tik tada, kai vanduo sukietėja, t.y. žiemai ir tik iš reikalo. Vienas kelių pirmųjų nepriklausomos Lietuvos buriuotojų vienutininkų "dalnobojščikų" kontrabandistų, sėkmingai išvengusių komplikacijų santykiuose su pačių įvairiausių šalių muitinės tarnybomis. Kitiems jo amžininkams pasisekė mažiau - tie prarado savo laivus ir ilgai negėrė to žadėto šampano. Šie padažnėję prasti pavyzdžiai Rimą įkvėpė iš naujo pamatyti jūrą - nebe kaip priemonę užkalti tam sekančiam ir didesniam laivui, o kaip įkvėpimo šaltinį ir kūrybos mūzą. Rimas tapo knygų autoriumi. ir buriuotojų mokytoju. Daug gerų buriavimo dalykų iš Rimo teko išmokti ir man, nes šiek tiek plaukėm kartu. Blogų dalykų, pvz. didelių blynų, liaudyje žinomų nalėsnykais, karpymo žirklėmis keptuvėje - labai stengiausi neišmokti. Iki šiol laikausi nuomonės, kad juos reikia vynioti.

Rimas jau išleido tris knygas, į kurias sudėjo daug ką iš savo gyvenimo, jausmų, patirties ir išminties. Šviežiausia Rimo knyga - VYRIŠKO TORTO RECEPTAS - skaityti mokantiems Klaipėdos buriuotojams bus pristatoma I.Simonaitytės Bibliotekoje Vasario 13 d., (Ketvirtadienis) 17.00 val.; Konferencijų salėje. Daugiau informacijos apie renginį transliuoja kolega Arbušis savo Dienoraštyje.
Bus puiki proga buriuojančiai Klaipėdai pavakaroti kartu.

KLAUSIMAI BURIUOTOJUI. Rimtautas Rimšas.

Kokius svarbiausius reikalavimus keltum laivui ir įrangai, ruošdamasis tolimam plaukiojimui?
Kad būtų kur susikabint dešras.

Tavo mėgstamiausias patiekalas, kurį ruoši ilgesnio plaukimo metu? Gal receptuką....?
Skaitykite „Vyriško torto receptą".

Kas labiausiai „pramuša“ įgulos narių elgesyje, kai ilgesnio reiso metu pradeda jaustis tam tikra trintis ir įtampa?
Savaitės šviežumo kojinės, užkištos palubėje.

Kokias atsargines dalis visada turi savo laive?
Tarpinę dujų balionui.

Kurioje jūroje tau smagiausia buriuoti ir kodėl?
Toje, kurioje yra vandens.

Patark ką nors buriavimo naujokui, kuris jau nori, bet dar bijo.
Vadinasi, dar nenori.

Kodėl, tavo nuomone, žmonės nustoja buriuoti ir tampa kranto ar internetiniais „buriuotojais“?
Jie niekada ir neburiavo. Tiesiog netyčia įlipo į ne tą traukinį.

Įdomiausia vieta, tavo aplankyta buriuojant?
Buvo tokia pievelė Amsterdame – atsimeni, kanale, kitoje pusėje, kur stiebą „Scorpio“ kėlėm. Jos jau nebėra, ten dabar metro. Joje buvo galima gulėt ir žiūrėt į debesis.

Didžiausia klaida, kurią padarei, kai dar buvai buriavimo naujokas?
Tempiau paskui save visokius netikšas – maniau, buriuos. Neatėjo porininkas į treniruotę kartą, neatėjo kitas – viskas, kuo toliau nuo jo.

Tavo mėgstamiausias buriavimo posakis.
Yra kaip yra.

Koks klaidingiausias stereotipas, kurį apie buriuotojus susidariusi kranto visuomenė?
Turtuoliai ir mergišiai.

Pradėdamas sezoną, išplauki į pirmą kelionę – kas yra tau sunkiausia, persijungiant iš kranto gyvenimo į jūros kasdienybę?
Ką perjungiant?

Tavo svajonių šalis ar uostas, kur labai norėtum nuplaukti?
Tokios nėra ir negali būti. Rojų ir pragarą susikuriame patys. Jie visad su mumis.

Įvardink buriuotojo etiketo elementą(-us), kurių labiausiai stokoja mūsų buriuotojų bendruomenė?
Džiaugčiaus, kad pasisveikindami nekilotų rankų su buteliais.

Kokia buvo pavojingiausia situacija, kurioje esi atsidūręs buriuojant?
Išsikepiau bulvinių blynų, o grietinės nebuvo. Paskui, pasirausęs kambuze, radau. Mėnesio naujumo, bet dar buvo valgoma. O jau maniau – viskas...

Kokio atributo iš kranto gyvenimo labiausiai pasiilgsti kelionės metu?
Krante nėra gyvenimo.

Ko labiausiai baiminiesi plaukimo metu?
Dundulio.

Jei sėdėtum Dievo Tėvo dešinėje ir būtum atsakingas už buriavimą Lietuvoje – kokius tris dalykus sutvarkytum pirmiausia?
Kas Dievo Dievui, kas ciesoriaus ciesoriui. Nenurodinėkim niekam. Tiesiog plaukim.

Juokingiausias nutikimas, įvykęs tau buriuojant.
Su tokiom daržovėm plaukėm per Šiaurės jūrą. Nuo pat Klaipėdos. Per savaitę jau ereliai, jūrlapį pažįsta. Padėjau sulankstytą Imray, tie net mylias suskaičiavo: nuo Ijmaudeno iki Lowestofto. O paskui tą jūrlapį aš ištiesiau.

Atsakyk į klausimą, kurį tu pats papildomai užduotum?
Ar kada nors susimąstei, kaip elgtumeis, jei tektų palikti laivą, o plauste trūksta vienos vietos?

======================================================================================

Į savo paties klausimą Rimas kažkodėl neatsakė. Paragintas tai padaryti, matyt, pyktelėjo, ir tėškė į runduką dar vieną:

Ar, kurį laiką pagyvenus jūros gyvenimą, neatrodo, jog krante labai daug žiurkių, 3.14zdagalvių ir dalbajobų? Ar, nežiūrint nuolat peršamo įvaizdžio, kad jūroje labai pavojinga, neramu, ekstremalu - išties yra atvirkščiai?

Posted by gramas 00:43 Archived in Lithuania

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

gal po karšta ranka papuolė, bet...

Įdomu, kas daugiau klausimų šiame interviu uždavė, korespondentas, ar respondentas? ir atsakymai jau tokie išsamūs, ir jau užvadinimai, ar įvardai, kaip čia pasakius, kad rašytojams neužkliuvus?
jei jau yra Olandijoj pieva ypatinga, tai gal galima pasakyt, kuo ji tokia?
kažkaip "nesurazica" gaunasi - iš vienos pusės žmogus knygas rašo, netgi nori, kad jas pirktų, jomis gėrėtųsi (kitaip - kam gi tie visi pristatymai???), o iš kitos pusės - normaliam blog'e gaila normaliai į keletą klausimų atsakyt... Matyt, tik tiems, kas už pinigus į kursus ar seminarus vaikšto - tam tenka ką nors nuoširdesnio išgirst. O gal ir ten tūlą čemodaną ar daržovę dūrina?..
visgi susireikšminęs tas mūsų brolis-lietuvis, ypač gaila, kai susireikšmina tas, kuriam tarsi ir nėra už ką...
IMHO.

by boa

Man kitaip atrodo. Jis turi tą gerą sugebėjimą per daug rimtai į viską nežiūrėti. Nors yra Rimtautas. Aplink per daug dėl visko susirūpinusių ir dėl to nelaimingų žmonių - todėl jumoro jausmas ir gebėjimas į bet ką pažvelgti kitu kampu yra gerai. Taip pat nepamiršk, kad internetai yra viešuma, kurioje labai atvirai ir jausmingai reikštis galbūt yra kvaila, o galbūt ir ne. Čia kiekvienam rinktis, be to - Rimas mane perspėjo, kad jo atsakymai bus gal ir kitokie, nei aš tikiuosi. Atsakymai yra neredaguojami. Nors vieną matematinį simbolį pridėjau nuo savęs - mea culpa. Bet kokiu atveju - kam patiko, o kam ne - Rimui ačių už tai, kad sudalyvavo.

by gramas

Įdomiai čia, IMHO, vartai - kas yra "normaliai"? Katras atsakymas nenormalus? Gal 3,14 ar aplinkinius įvardus sau prisitaikei, kad taip pyksti? Bo žmonėse kalbama, kad užu teisybę piktumas ima. Kad netinka taip, tai būt netikę ir kitaip - "normaliai". Vis tiek būtum sakęs(-iusi), kad susireikšmina, bo pernelyg išsamiai apie viską pasakoja.

by IMHO'ui

IMHO
1.(Internet) Initialism of In my honest opinion.
2.(Internet) Initialism of In my humble opinion.

Taigi, nelabai suprantu, kodėl mano komentaras buvo taip užsipultas? Reiškiasi, vienas gali savo nuomonę reikšt, o kitam - šiukštu?..
O aš galiu ir paaiškint, jei jau įdomu, kas ir kodėl netiko:
- žmogus (buriuotojas) kalbina buriuotoją, ir apie buriavimą. Mano galva, tai galėtų (turėtų) būt sudominančio, įtraukiančio, šviečiančiojo pobūdžio žinios, skirtos (tebūnie - žemesnio, nei respondento, rango) skaitytojui.
O kokia šio pokalbio, interviu, gautos informacijos esmė? Kad į jachtą reikia pasiimt rūkytų dešrų, tarpinę dujų balionui, ir nemėtyt nešvarių kojinių kur papuola?..
Ir, jūsų (pabrėžiu - JŪSŲ, kalba šnekant) visiškas 3,14zdec bus ne tada, kai pramiegosi vėjo pasisukimą ir autopilotas į seklumą atveš, o tada, kai baigsis grietinė prie bulvinių blynų...

Kam kokius įvardus įvardus prisitaikyt, pirmiausia apie save pasigalvokit - Отпускать грехи кому - уж это мне решать :
Это я - Козел отпущения!
Kaip sakė didysis kombinatorius - gėda, merginos.

P.S. Seniai esu sakęs, kad anoniminiai komentarai yra blogis. Ir žinau, kad 3 kartai jau yra sistema. Pirmas kartas buvo NDBL klubo tinklarašty, šis - antras. Gal tie komentarai ir nieko verti. Bet jei nebeliks skaitytojų (o komentarus rašo būtent jie) - ir rašytojai bus niekam nebereikalingi.

by boa

Na, ką pasakyt... Visų pirma smauglys yra gyvatė ir todėl slepiasi po lapais. Antra - matyt ji yra sausumos gyvatė, nes visiškai nesupranta jūrinio gyvenimoo filosofijos.
Pagirtina tai, kad gyvatė, panašu, moka net tris kalbas ir, regis, skaito tik akademinio rango literatūrą. O juk galėtų išversti kokių nors užsieninių patariamųjų tekstų buriavimo tema, ar ne? O jau tada mes pasigrožėtume...
Rimtautas

by Rimtautas

gal ne visiems aktualu - bet teko; ERS teko versti. tik LBS'as nepasistengė parašyt, kieno vertimas, o kieno leidimas. Arba net neišleido, vadinasi, "sausai" verčiau.
O ir šiaip - yra ne tik kad išversta, o ir prirašyta pakankamai, tik, matyt, ne visi tose pačiose vietose skaito. Esant reikalui, liuosiai galiu verst iš/į rusų ir anglų. Latvių suprantų buitinės kalbos lygmeny, bet dalyvaujant regatoje latvių įguloje - paslapčių nesugebėjo turėt, jei ir norėjo.
RImtautai, visgi kame bėda? Nedrąsu pasakyt, kad yra didesnių problemų nei neplautos kojinės? arba - jei iš tiesų nėra didesnių problemų, gal taip ir pasakyt - "vyrai, esu toks kietas, kad viską numatau, išsprendžiu krante iš anksto, nekreipiu dėmesio į smulkmenas - ir trukdo tik į smirdinčios kojinės"?.. Manau, kad mąstantys - suprastų, o visi kiti nelabai ir skaitys.

P.S. o pas Gramą visi el.paštai "suplaukia", jei įdomu - jis tikrai duos, į ką galima kreiptis.
Vieni yra kruizeriai, kiti - reiseriai. Bet juk ne veltui sakoma - jedem des seine.

by boa

Nu bet jau torto skanumas... Foto iš renginio, maloniai pasidalino torto autorius.

https://drive.google.com/folderview?id=0BzGSILx_EBxrMU9tZXl0WENFX28&usp=sharing

Renginys buvo smagus. Labai patiko pasirinkta renginio forma, vieta irgi teisinga.
Vedantieji - man pasirodė kiek per daug dramatiški ir lyriški, kas kertasi su knygos nuotaika. Daugiau ritmo, tempo, buriuotojiško jumoro akcentų - tai būtų dar smagiau renginio svečiams, kurių didžioji dalis patys buriuoja. Lyrinio įvado į buriavimo romantiką jie tikrai tą vakarą neiieškojo. Nors Gramatikas ir Vizbaras atmosferą pagyvindavo.

Tu tik rašyk, Rimai, o mes vėl užkramtyti ateisim.

by gramas

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login