A Travellerspoint blog

Viduržemiai. Ledas tuoj pajudės.

Šiandien prieš pietus - skambutis. Mergaitė iš marinos administracijos, čiabuvių kalba capitainerie, domisi, ar aš esu jachta Billabong. Ar aš laive? Oj, kaip gerai. Suprantate, jūs vakar prisišvartavote prie tiltelio, kuris yra per mažas jūsų laivui. Jis neapskaičiuotas tokiai apkrovai, todėl prašome būtinai šiandien peršvartuoti jūsų laivą bet kur prie G pontono, Golf. Oj, tikrai jokių problemų, oj kaip gerai, merci and have a nice day.

Prie G, tai prie G. Nors prie taško G, nors prie pontono, kaip panelei patogiau.... Nes šiandien aš kietas, nes šiandien - ne vakar. O atsidūriau tame mažų laivų pontone vakar, iškart po laivo nuleidimo į vandenį. Prancūzai yra tikri buriavimo profai - buvo nuostabu stebėti, kaip mikliai jie pasigriebė mano laivą iš žiemos parkingo, atsivilko iki keltuvo, užsimetė ant diržų ir pliurkšt į vandenį padėjo ir sako - tu turi 10 minučių viską pasitikrinti, paleisti variklį ir nuimam diržus, plauk sau sveikas kaip koks bonvojažas. Pradedu visur laive nosį kaišioti, visur pratekėjimų ieškoti, niekur nėra, visur kajutėse po grindim, t.y. triumuose sausa, o veleno mova, ta vieta, kur sraigto velenas iš vidaus į lauką išeina - varva normaliai. Ne tai, kad čiurkšle bėgtų, bet kokie 20-30 lašų per minutę krenta. Triumo siurbliai, kurių laive daug, be vargo su tiek vandens susitvarkys, bet man neramu. Sakau tiems jachtų keltuvo džigitams, kad man stern gland varva. Ar smarkiai? Ar susitvarkysi? - jiems įdomu. Ne-a, sakau, nesmarkiai, gal susitvarkysiu - nes tas jų prancūziškas džigitizmas yra šiek tiek užkrečiamas. Tai gerai, sako, imam diržus.

large_90_06A50802E68629E87AD8A524152D70BA.jpg

Ir paleido jie mane plaukt. Čia jau galiu pasakyti, kad laivą aš nupirkau Viduržemiuose jau paruoštą žiemojimui, iškeltą ant kranto. Aš gyvenime su tokiu dideliu buriniu laivu nesu plaukęs, net kaip keleivis. Su mažesniu teko. Naudojimo prasme jachta Billabong beveik nepažįstamas laivas, bet reikia plaukt. Vienu smegenų pusrutuliu, kaip koks delfinas, kontroliuoju kaip pirmyn/atgal netoli keltuvo laivą sukinėju, kad jo gabaritus ir posūkių charakterius pamatyt. Antruoju pusrutuliu, kuriam žiauriai neramu dėl to varvančio veleno, kuriu planą B. Ta mergaitė iš capitainerie sakytų B, Bravo. Planas Bravo. Jis gimė toks: jei velenas varva, jam sukantis jis gali pradėti leisti vandenį žymiai smarkiau, tada imsiu čia pat uoste skęsti. Nors nuojauta man sako, kad per žiemą padžiūvusi mova turi varikliui veikiant prasidirbti, jos užpildas, tokia tepaluota virvė - pabrinks ir viskas bus lygiai. Bet čia tik nuojauta, o tekantis velenas yra faktas. Todėl mano protingesnis aš, tas kuris ne džigitas, liepė baigti manevravimo žaidimus ir prisirišti kuo arčiau keltuvo. Jei bus problemų, juk reiks vėl į krantą ir skubiai prašytis, bus trumpiau plaukt iš baimės pilnom kelnėm. Nes tie, kur skęsta kaip džentelmenai, yra išimtys, o aš esu tik paprastas statistinis lietuvis, kuris ramiai skęsti su cigaru rankoje dar nemoka. Taip ir prisirišau piratiškai su savo 13,6m ir 11 tonų - tų mažesnių laivų, iki 10 m ilgio, pontone. Mano durnesnioji pusė, kuri džigitas šiek tiek, pasirodė teisi. Prisirišęs tvirtai, daviau varikliui padirbėti su įjungta atbuline pavara, su šiek tiek apsukų - ir veleno movos lašėjimas baigėsi.
large_06A660B4B71185D113452023EA1E240A.jpg

Dabar jau esu prie G pontono, kuris Golf. Siaurokos čia vietos laivams be priekinio pavairavimo, su daug vėjo į bortą ir kiti laivai labai brangūs, dar tie tiltelių galai su dviem inkarais, kur užkliūti gali - bet šiaip taip įsispraudžiau. Buvo pora akimirkų, kai adrenaliną galėjau nuo odos braukti pirštu ir pasidėti į stiklainiuką tai dienai, kai atrodys nuobodu.

large_180_06AC0576D5819858ECA3C779F8771CF5.jpg
Jau pradedu pajusti didelio laivo inerciją, gero variklio galimybes, po truputį mudu su laivu susipažįstam, nors vis dar vienas kitam sakom Jūs. Laikyčiau tai abipusės pagarbos dalyku. Prisirišti padėjo du kitų laivų savininkai, tokie pat kruizeriai kaip aš. Ne todėl, kad labai reikėjo, špringą jau užsivedęs buvau, bet toks mūsų etiketas. Truputį su šypsena ranka numojam į padėkos žodžius ir apsisukę nueinam. Šiandien ryte pats gelbėjau pagyvenusią damą, apie 65-70 metų buriuotoją, kurios jachtos kriauklėmis apaugęs sraigtas neleido normaliai manevruoti. Tiksliau, padėjau gelbėti, nes netruko prisistatyti marineris su kateriu, telefonu iškviestas, ir nusitempė ją į keltuvą. Kol laivą kėlė, pasikalbėjom. Jos vyras pasiligojo smarkiai, laivas neplaukė ilgai ir todėl dugnas bei sraigtas apaugo. Ir jos jachta ne "she", kaip jūs angliškai sakot, o laivas. Deja, pavėjinis, nes modernus plokščias korpusas į vėją krypties nelaiko. Bet jos laivas labai myli jūrą kaip ji, todėl jai skaudu, kad plaukti negali. Bet aš žinau, kad nežiūrint į tai, kaip ten jos vyro likimo knygoj parašyta - ši ponia savo laivu dar plauks.

large_06AA6EB6AF51DC89BC3187DF664F2225.jpg
Aš mačiau, kaip užtikrintai ir ryžtingai ji sugebėjo laivą išlaikyti vietoje, laivugaliu prieš vėją - su beveik nedirbančiu sraigtu. Man tik pora kartų tereikėjo padėti prie tiltelio jai nesispausti ir po to į keltuvo slipą įvesti. Savo laivu, kurį dar man reikia prisijaukinti - kažin, ar būčiau taip sugebėjęs.

Dar prieš peršvartavimą, iš pat ryto, prisipūčiau dviračio padangas ir numyniau į parduotuvę. Tarp reikalingų dalykų, paėmiau ir šaldytą avies mentę, tokią su visu kaulu. Dabar svarstau, ar nepadarius šašlo iš jos ir sukviesti į puotą visus šio pontono kruizerius? Tai čia ta mano durnesnė, kuri džigitas, pusė taip sako, o protingesnis mūsų pusrutulis dviračiu labai nepatenkintas, turbūt teks naują pirkti. Nes kaip juo bevažiuoji - vis prieš vėją.

Posted by gramas 09:59 Archived in France

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

Puiku! Įdomu, kaip sprendėt su laivo registracija?

by buriuoju

Olandų brokeriai maždaug per savaitę sutvarko ir registraciją ir radijo stoties registraciją su call sign bei MMSI. Dokumentus nuskanuoji, nusiunti, pasirašai įgaliojimą jiems registraciją daryti tavo vardu, sumoki pinigų ir originalus gauni paštu. Laivo registraciją reikia atnaujinti kas du metai, kaina Eur50. Ši registracija yra be įtraukimo į Olandijos Kadastrą, t.y. jei laivą nori panaudoti kaip užstatą paskolai - ji netinka. Jei perki be kredito - viskas OK. Laive reikia turėti tuos registracijos dokumentus, savo lietuvišką radijo stoties operatoriaus pažymėjimą ir civilinės atsakomybės draudimą.

by gramas

Jei ne paslaptis kokio brokerio paslaugomis naudojotės ir kiek kainavo? Kaip suprantu 50€ už registraciją ir dar tikriausiai brokeriui už tarpininkavimą. Mano laivas bovo registruotas angliškame ssr (ankstesnio savininko), bet ten su rezidavimu pasikeitimai, tai neapsisprendžiu kur dabar registruot. Lt registruot nesinori, nes be chaltūros neišeis (laivas šiuo metu Italijoje, Romoje) Gegužės pradžioje planuoju paburiuot tai jei pasidalintumėt kontaktais registratorių ilgai nedelsčiau :)
Dėkoju

by buriuoju

Informacija - email.
Beje, kažkas keitėsi neseniai dėl jachtų registracijos Lietuvoje. Atrodo, SLA atstovo vežti į užsienius nebereikia, tik ekskursantą iš LBS.

by gramas

Sveikinimai!

Aš saviškę paliksiu britiškame registre, nes aš visas, su visais verslais, ten.
Viską darau per brokerius, per kuriuos ir patį laivą pirkau. Tai £36 už vardo pakeitimą, plius £80 už naujų sertifikatų išrašymą ir registracijos pakeitimą. Dar patys brokeriai pasisiūlė būti liudininkais už simbolinį mokestį. Spėju šiek tiek daugiau užsiprašė, nei realiai kainuoja, bet susirinko visus reikalingus dokumentus, pasiėmė mano parašą ir daugiau nebereikia sukti galvos dėl to.

Keletą foto sudėjau https://pintailsy.wordpress.com/
Gal iki liepos sugebėsiu sutvarkyti ir nuleisti ir aš.

by Julius

Patarimas daryti pirmiausia tai, kas nuo vandens laiko. Nuleidus laivą, darbai tęsis beveik visada, bet jau sezonas bus prasidėjęs. Prioritetai. Tokius dalykus kaip kompaso lempa galima jau plaukiojant sutvarkyti. Vistiek, kol su laivu neapsiprasi, naktimis neburiuosi. Man, jei inkaruotėj ar uoste, kiauros dienos judesy - dažniausiai valymai ir remontai ir darbų vis yra ir matyt, bus. Kruizinis buriavimas - tai jachtos remontai egzotiškose vietose. Šiuo metu mano egzotika - tai Porquerolles sala ir sutvarkyta cypianti gervė.

by gramas

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login