A Travellerspoint blog

Viduržemiai. Jo vardas Sashimi

large_90_664AA825BE48B6BB11E076B43E3089F5.jpg
Būna, kad geri dalykai nutinka netikėtai, bet ši sėkmės juosta prasidėjo visai blogai.

Beplaukiant vakarine Korsikos pakrante iš Calvi į St. Florent, kaip visada, nuo laivagalio buvau išleidęs valą su trolingo lenta, į gylį nuleidžiančia žvejybos sistemėlę su 5-6 "musėm" ant nedidelių kablių ir ant galo - lengva blizgutė su trišakiu. Vos tik žuvis sugriebia kablį - lenta verčiasi, pakyla į paviršių ir man rodo - tu turi žuvį!
Ši sistemėlė leido sužvejoti keletą žuveliokų Prancūzijos pakrantėje, tai skumbrės ar tuno tikėjausi ir čia, Korsikoje.

Nei skumbrė, nei tunas nespėjo užkibti, nes pagavau katerį. Mazafaka, vietoj žuvies aš pagavau katerį!

Artėjant atvira jūra prie Saint Florent fjordo, mūsų Billabong kilvaterį sugalvojo kirsti kažkoks gudragalvis, gerai bangom įsišokęs su RIB'u. Tuo atstumu nuo Billabong, kuriuo jis lėkė, tikrai matėsi extra storas valas, nutysęs nuo laivagalio. Gal be akinių RIB'o pilotas buvo, gal per greitai lėkė, bet jis pakėlė mano valą, ritė prasisukdama sučirškė, kol jis iš maždaug 5 metrų gylio išsitempė visą sistemą su kabliais ant RIB'o, po vėl trumpai ritė žvygtelėjo ir nutilo. Sistema nutrūko, RIB'as nulėkė tolyn, po to kažko pristabdė, kažką apžiūrinėt pradėjo, vėl pagreitėjo ir išnyko. Tikiuosi, trišakis ne į žandą tam greituoliui pataikė, nors galėjo.

Vyniodamas nutrauktą meškerę, labai daug prikalbėjau visokių necenzūrinių žodžių - apie kateristus, žinoma, bet paskui vis dar nenormine leksika nuklydau į filosofinius apibendrinimus apie priedurnius, kurie nežino, ką daro. Juk nutrauktoji sistema buvo vienintelė, ant kurios man per visą sezoną pavyko sugauti žuvies. Ji man buvo brangi ne pinigu, bet savo esme ir būtimi. Aš ja tikėjau.

Visąlaik, visą sezoną - aš sąžiningai velkiaudavau vobleriu. Vieną vienintelį kartą buvo rimtos žuvies kibimas, bet ji atlenkė du trišakius ir visiems palinkėjo turėti gerą dieną. Tai ir gerai, nes 2 metrų ilgio tuno man ir nereikia, netilptų nei į šaldytuvą, nei šaldiklį.

Daugiau kad kibtų kas ant voblerio - nieko, niekaip, nė už ką. O su šitom musėm kad ir nedidelius, bet kelis žuveliokus man juk pavyko ištraukti. Nebėr mano musių... Mano musių nebėr...

Tačiau buriuotojas privalo būti sumanus - todėl Saint Florente vienu iš pirmų darbų krante buvo susipirkti komponentus naujai trolingo sistemėlei. Miestelyje man reikalingų musių nebuvo, tai teko imti tokius plastmasinius japoniškus mini-mikro kalmariukus ant tvirtų pavadėlių ir su rimtais jūriniais kabliais. Blizgutę radau panašią, kiek didesnę nei prarastoji, o lentos čia visur vienodos...

Tik Capraia saloje suradau laiko naujai sistemai surišti. Nežinau, kokia magija ten suveikė, bet vos tik įleidžiu tą savo rištą sistemėlę į vandenį - iškart užkimba tunas Bonito. Tik įleidžiu - ir užkimba.

Bonito yra pati smulkiausia tuno rūšis. Ganosi dideliais būriais, kai maitinasi - vanduo tiesiog užverda toje vietoje, kur bonito būrys užspaudžia sardinių pulką.

Vakar vakare, prieš pat Capraia uostelį vienas bonito užkibo ant visą dieną tempto voblerio. Tuo metu nauja sistema dar buvo bits&pieces, t.y. nesurišta.
Aplinkui matėsi bent kelios vietos, kur bonito "virino" vandenį. Vienos žuvies man vakarienei gana, todėl žvejyba tuo ir baigėsi, prisirišau laivą uostelyje nakvynei. Bonito filiukai puikiai išsikepė elementoriškai ant keptuvės, be jokių voliojimų miltuose, vien ant ypatingai nekalto alyvuogių aliejaus.
large_180_66700624AE6D9271F9206A8F9E6AF0E1.jpg

Ryte, kai pasiruošimas išplaukti buvo baigtas, sėdau ir staigiai surišau tą stebuklingą sistemėlę. Tuo metu aš dar nežinojau, kad ji stebuklinga.

Tai paaiškėjo po to, kai ištraukiau vieną bonito, iškart, vos pakėlęs bures už uosto įlankos. Apsidžiaugiau, kad ir šiandien bus šviežienos - iškart nudarinėjau ir nesudėtingom apeigom pakrikštijau jį vardu Sashimi ir leidau jam šaldytuve palaukti mūsų pasimatymo vakare. Apie tolimesnį Sashimi likimą čia neišsiplėsiu, bet gal kada nors...

Pasirodo, tai buvo tiktai veiksmo pradžia. Neužilgo sugavau iš karto du - vienas griebė kalmarą, kitas blizgutę. Vėliau, priartėjus prie Elba salos, užkibo dar vienas, vėl ant blizgės. Žvejybą teko baigti, meškerę vynioti, nes dabar žuvies turiu kokiom keturiom/penkiom dienom.

Likusiųjų 3 bonito vardai yra tokie:

1. Devilized Bonito.
Žuvį išdarinėti, truputį pasūdyti, ant šonų padaryti įpjovas kas pora cm. Į tas įpjovas įtrinti košę - sviestas, sumaišytas su saldžios paprikos ir aitrios paprikos milteliais. Saldžią su aitria maišyti pagal tai, kokio pasiutimo norite žuvytės. Į bonito pilvo ertmę sočiai priberkite Provanso žolių mišinio, jei nėra - įdėkite kitokių žolių - tiks krapų stiebai, ar petražolės, ar čiobreliai, gal rozmarinos šakos, ar dar koks nors šienas to your liking. Ant kepimo skardos dugno pridėkite maždaug 1cm storio svogūno griežinėlių, ant jų uždedate žuvį ir - į orkaitę. Svogūnas taip storai pjaustytas tam, kad žuvis riebaluose neplauktų, bet karštį gautų. Jokių aliejaus ar dar kokio kito riebalo tikrai nereikia. Sviestas vieną kitą kraujagyslę ir taip užkimš. Neperkepti, kad žuvis liktų sultinga; patiekti su virtomis bulvėmis ir citrinos skiltele, visai prozaiškai. Netoleruojantys bulvių - naudos sezono daržoves. Žuvies sultys bus raudonos nuo paprikos miltelių, sviestas bus skaniai traškiai apskrudinęs žuvies odą, vienžo, niam... Šitaip mes Giruliuose ruošiame stambią skumbrę, nes ten bonito nėra. Šiaip jau šefo Ramzio receptas, originalo kalba vadinamas Devilized Mackerel, bet kad pagavau bonito tuną, tai kur aš gausiu tą skumbrę...
large_90_6658A520B8DC8786F869B0CAA13A818C.jpg

2. Bonito a'la Billabong Vienaip.
large_180_6681369CE9E643D705510BE1DB4BACA9.jpg

3. Bonito a'la Billabong Kitaip.
Vienaip ir Kitaip gaminami taip pat. Pasigaunate bonito, jei pavyks - du. Idant nespurdėtų, laivą kraujais taškydamas, specialia kuoka pritvojate per galvą, kad be kančių keliautų jo dvasia į žuvų rojų. Amen. Galite velionį pagerbti tylos minute, bet galite ir nepagerbti. Trumpam susimąstome apie gyvojoje gamtoje per milijardus evoliucijos metų nusistovėjusią maisto grandinę. Po šį tuną sulapnojusio buriuotojo dar neartimos mirties, kai jis virs mikroelementų ir mineralų rinkiniu dirvožemyje, per gruntinius vandenis jie pateks į upes, kurios juos suneš į jūrą. Čia jie taps maistu fitoplanktonui. Savo ruožtu fitoplanktonas bus maistas zooplanktonui, kuriuo maitinsis sardinių mailius. Ūgtelėjusių sardinių pulkelis anksčiau ar vėliau papuls į tunų puotą, bus visas suvalgytas, ir tada vienas labai įsijautęs bonito griebs kito buriuotojo, plaukusio netoliese, meškerės kablį. Jis taps Bonito Vienaip, arba Kitaip. Grandinė užsidarė, prasisuko evoliucijos ratas, viskas - tik laiko klausimas. Tačiau labai neįsijauskit, sekmadienio homilija tuo ir baigiasi, nes mums žuvį doroti reikia. Kūną išskrosti, išplauti ir specialiu peiliu išpjauti filiukus. Liks nuo stuburo atpjautos ašakos filiuko centre - jas patogu ir lengva ištraukyti smailomis elektriko repliukėmis - jas radau elektros testerio dėkle, puikus įrankis, multifunkcinis, pasirodo. Filiukus gausiai pabarstyti stambia druska, po to užberti šiek tiek rudojo cukraus ir leisti bonito filiukams pailsėti per naktį. Ryte jie bus pasiėmę tiek druskos, kiek jiems reikia, likusią nuvalyti. Tą, kuris Vienaip, pabarstyti džiovintais krapais, nes laive šviežių neturime, žinote... Tą, kuris Kitaip, palikti be krapų, tiks ir taip. Jei kam netiks ir norisi prabangiai - užberkite truputį smulkiai grūstų juodųjų pipirų ir gausiau Provanso žolių. Recepto autentika nuo to nenukentės. Filiukus nusausinti popieriniu rankšluosčiu, kiekvieną atskirai vynioti į foliją ir dėti į šaldytuvą.

Nuo šiol bus galima pusryčiams ant paskrudintos duonos užtepti raudono arba žalio pesto pagal nuotaiką, uždėti plonai atpjautų bonito file juostelių; kava bus jau kiek atvėsus - ir jachtos kokpite, markstantis ir vartant akis prieš kylančią saulę, murkti iš malonumo.

Posted by gramas 09:39 Archived in Italy Tagged italy sailing billabong jachta jūra receptai

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

Na gražiai tave muza pagavo. Skanu

by Tauras

Hola.... labai noreciau su tamsta susisiekt(rupi laivo pirkimo ir registracijos niuancai svetur).... Gal ant Lietuvos jau pats....turiu keleta klausimu i pati.... jei nesunku ar pazvanik (869924884) ar atsiusk savo numberiuka...

by Laisvunas CIBAS

yra dar variantas: isigyti greipuodį ir gaminti žuvies konservus. greitpuodis dirba panašiai kaip autoklavas, tad konservai gaunasi suuuper. Aš tai išbandžiau bornholme, kuomet prigaudžiau per daug menkės.....bet pasaulyje ne vienas buriuotojas - valkata taip taupo savo biudžetą, na o jeigu kur krante igyji pigiai mėsytės, ją irgi į konservus.... prie to paties, gerai jachtoje ir geras distiliatorius - galima išsidistiliuoti ar romo ar šiaip naminukės....vis ne iš shopo, ir garantuota kokybė....

by andrius

Turiu laive du greitpuodžius, nes vienas toks plokščias, kad stiklainis netilptų, tai teko normalų atsivežti. Viduržemiuose visas buriavimas kaip Baltijoj - coastal, tai toli nuo parduotuvių ir civilizacijos nesigauna nuplaukti, konservus pačiam darytis nėra prasmės. Lengviau žvejoti nustoti, kai matai, kad jau per daug. Galvojau, kas čia aš žuvį sugauti tik senzono pabaigoj išmokau, bet pasirodo, dabar jūroje tiek tuno, kad visi be išimties prigaudo.
O va, to geresnio aparato neturiu nei vieno. Būtų įdomu palašinti.

by gramas

Llabai įdomu kokiu maždaug greičiu plauki kai užkimba. Gylis / atstumas nuo kranto irgi būtų įdomu, jei atsimeni. Ačiū.

by karolis

Mūsų laive ritė pritvirtinta ant relingo, meškerės koto nenaudoju. Sistema tokia: storas valas ant ritės, suktukas su karabinu; ant karabino kabinu trolingo lentą. Nuo lentos apie 6m storo valo, vėl suktukas su smulkesniu karabinu. Nuo karabino - musės ant maždaug 1,5m valo gabalo ir su musių pavadėliais po kokius 5cm, musių naudoju 2 arba 3, nes tiek užtenka, vėl suktukas su karabinu. Nuo karabino - vėl 6m valo ir tada nedidelė balta blizgė vartiklė su trišakiu kabliuku. Pagauti tunai būna pririję ančiuvių - kokių 4-5 cm ilgio, tai ir blizgutę reikia naudoti mažą. Trolingo lenta neria tuo giliau, kuo greičiau plauki. Lentą paleidžiu apie 25-30m nuo laivagalio. Kai žuvis pagriebia musę arba blizgutę, lenta iškyla ir čiuožia paviršiumi. Kai labai mažas laivo greitis, tunas nekimba, nes tikriausiai gerai mato, kad jį bando apgauti. Man kimba nuo 4 kn greičio iki 7kn. Virš 7 mazgų, jei dar yra bangos, tai dažnokai trolingo lenta pati iššoka į paviršių. Atstumai nuo kranto įvairūs - pagavau ir prie pat salų, bet geriausios žvejybos buvo tolokai nuo kranto - 10-15 mylių. Greičio nemažinau, bet gal reikėjo, nes nemažai žuvų nutrūksta, gailiuosi, kad genujos nepaleidau, kai buvo kažkas didelio užkibęs, buvo l.sunku traukti, bet nutrūko. Pristabdžius jachtą, gal būtų pavykę ištraukti. Bet plaukiau vienas, tai stabdyti nenorėjau, nes dingus greičiui, autopilotas sublūsta, be to tunas gali valą apie vairo plunksną ir sraigtą užnešti. Neretai būna, kad užkimba dvi žuvys, o ištrauki tik vieną. Standartinis bonito tunas apie 1 kg, +/-, didesnių nepavyko ištraukti, kaip sakiau vienas traukiamas nutrūko, kitas nuo blizgutės trišakį nutraukė, žiedelis neatlaikė, o sezono vidury kažkada ties Korsika buvo geras kibimas ant didelio voblerio, bet irgi du trišakius atlenkė ir tiek reikalų. Jūros gylis buvo ir 30 ir 300m ir gerokai giliau, nemanau, kad labai daug ką reiškia. Svarbiau gal paros metas - geriausiai kimba kai saulė dar kyla, arba vakare. Tunas maitinasi paviršiuje tuo metu.

by gramas

ačiū, pravers :) lenta tai kažką tokio įsivaizduoju: https://www.youtube.com/watch?v=YPoKQTfNj-g&feature=share&list=UU8blJZcZ9Sle-MW8ks0w_Wg ?

kokio storio valas ant ritės gal pameni?

by karolis

Neatsidaro man tavo linkas, va šitokią trolling board naudoju:
http://www.sportsile.it/trolling-board-affondatoredivergente-p-1264.html

Valas storas, apie 1,5mm diametras. Toks jau buvo ant ritės, pati ritė australiška, labai didelė inercinė, su frikciniu stabdžiu. Įranga buvo ant laivo, kai pirkau, viskas sukomplektuota Pacific monstrams gaudyti.

Mačiau, kiti naudoja multiplikatorius tiesiai ant relingo tvirtintus, bet niekas nenaudoja pintų valų, vien skaidrų monofilamentą. Pas ką laivai visokiom arkom ir baterijom neapkarstyti, tie jūrinius spiningus naudoja irgi dažniausiai su dideliais multiplikatoriais.

by gramas

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login