A Travellerspoint blog

Gaidžius - į duobę!

Senais laikais beveik visame sviete buvo neįtikėtinai populiarios kovinių gaidžių (angl.- Cock) kovos. Paukščiai specialiai tuo tikslu buvo veisiami, treniruojami ir, laikui atėjus, metami kartu su varžovu į specialią kovos duobę (angl.- Pit) iš kurios pakildavo tik vienas. Kovos vykdavo iki vieno iš gladiatorių mirties, o už nugalėtoją statymus dariusi publikos dalis galėdavo neblogai uždirbti.
Jūs jau susigaudėt, kad kalba eina apie Cockpit - arba duobę, kur gaidžiai taškėsi kraujais.

Kiek laivyne, tiek aviacijoje žodis "kokpitas" yra savas, nors su jokiais gaidžiais tiesiogiai nesusijęs. Laivyne kokpitu buvo įvardinta karinio burlaivio žemiausiame denyje laivagalyje esanti dengta patalpa, dar olandų pavadinta "overloop", kas mūsiškai yra "perdanga"; ten būdavo ir nuo denio šturvalo mechanizmo atvestos grandinės su išėjimu link vairo plunksnos. Šioje patalpoje jūrų mūšio metu dirbdavo laivo chirurgas kartu su savo pagalbininkais, čia būdavo sutempiami mūšyje sužeisti jūreiviai. Kadangi patalpa buvo žemiau kovinių denių, ji buvo tamsi, prastai vėdinama, bet sąlyginai saugi mūšio metu, nes priešininko artilerija stengdavosi savo salvėmis žleginti kovinius denius, laivo stiebus, antstatus, kad pridaryti kuo daugiau nuostolio priešininko laivui ir įgulai.

Ką ten veikdavo laivo chirurgas su savo gizeliais - galite pamatyti dar kartą atidžiau pažiūrėję filmą "Master and Commander": blausioje žvakių šviesoje taškosi kraujas, aidi skausmo aimanos ir riksmai sužeistųjų, dar neapsvaigintų kuokos smūgiu per galvą, o ant grindų nuolat saujomis pilamas smėlis, nes kraujo ir kitų kūno skysčių bei tirščių tiek, kad laivui kryptelėjus, kaip mat nučiuoši ir skalpeliu šmaukštelėsi visai ne ten, kur reikėjo. Jau įsivaizduojat, kokia pekla ten buvo... Nenuostabu, kad jūrininkams ten buvę sąlygos priminė kruviną gaidžių kovų duobę - angl. Cockpit - ir terminas tvirtai prigijo laivyne. Tiek tvirtai, kad net šiandien savo jachtoje, dažniausiai laivagalyje, kiekvienas turime kokpitą.

Va, nuo šiol jau žinote, kaip tas terminas atsirado laivyne ir galėsite istoriją paporinti savo laivo svečiams.
Šiaip, paprastai pasakokite - į laivą sunešti peilius, gaidžius, ar kam nors vaizdžiai paleisti kraują visai nebūtina.

Posted by gramas 02:15 Archived in Lithuania

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

Šiais laikais kokpite dar nuleidžiamas tuno, ar kokios kitos žuvies kraujas...

by Julius

Juliau, kaip tau žvejyba šiemet? Man tik Atlante pradėjo, jei tą Big-T Viduržemyje atsitiktinumu laikyt.

by gramas

Viskas prasidėjo nuo Graikijos, kai vienoje žvejybos reikmenų parduotuvėje, papasakojus kaip žvejoju, į mane pažiūrėjo kaip į klouną (prieš tai velkiaudavau su storesniu, apie 30 metrų valu ir pavadėliu (Atlante skumbrės visai gerai kibo)), ir liepė išleist minimum 100. Visa laimė, kad man dėdė paliko/padovanojo neblogas meškeres su ritėmis. Tai, pirkau po porą šimtų metrų pinto valo (brangus rupūžė), 10-20metrų 1mm storio valo amortizacijai, ir voblerių, kurie neria į 5m+ gylį.
Deja, viskas nėra kaip pasakoje. Vieno neištraukiau su kabliu. Kito kibimo neatlaikė suktukas, dar kito trūko, mano "grybskas" mazgas. Lyon'o įlankoje trūko pintas valas prie pat meškerės (matyt buvo pažeistas), o kitos neišgirdome veikiančio stabdžio, ir vos visos meškerės neišsinešė... Ryškiai kibo 20kg+ :) Gyliai, kaip supratau, jiems dzin, kibo nuo 80m iki 1.5km.
Sumoje pagavau ne tiek ir daug. Bet akys atsivėrė, ir kartais į žuvį jau nebegalėdavau žiūrėti.
Dabar nuspirkau tokį žaislą https://picfun.me/bin/57d99108435bb6456a000dc5/large.jpg su 400m 0.7mm valo ir laukiu, kada išplauksiu ir vėl galėsiu išmesti. Geras ritės stabdis tapo svarbi ypatybė.
O, čia nuoroda į nelabai humanišką tuno ištraukimą trijų valandų bėgyje išplaukus iš Trapani - https://www.youtube.com/watch?v=xFBzzuXtlPw

by Julius

geras, Albacore lėktuvas, jūros viščiukas dėl šviesios mėsos...
Stabdai laivą po kibimo?
Pas mane senoviška, tvirta inercinė ritė su storu, manau 2mm valu, tvirtinta prie relingo tiesiai, frikcinis stabdis, terkšlė. Poros kg tunus traukiu tiesiog sukdamas ritę, nestabdant laivo, pritraukęs keliu už valo. Jei nenusispardo dar toli nuo laivo - tai pakelt jokių problemų, bet nusispardydavo dažnokai, kol neuždėjau papildomo kablio ant kalmaro. Kibo ir ant 20cm voblerio su dviem stambiais trišakiais, ten jau be atsikabinimų. Ant smulkių masalų (kalmariukų girlianda su 5cm blizgute ant galo) ir trolling board - Atlante kibo prastai. Skumbrė - ant to pat 7cm kalmariuko (mėlynai sidabrinis) kibo šiek tiek. Ant didelio kalmaro irgi nieko. Mažas kalmariukas su papildomu kabliu - topinis masalas nedideliems (apie 2-2,5kg) tunams, žvejot turi baigti greitai, nes nebėra ką su žuvim daryti. Net namo filiukų parvežiau.
Kitą sezoną dėsiu 6 m pavadėlį su papildomu suktuku, nes jei tik vienas suktukas prie voblerio ar kalmaro - pagavęs žolę užsivelia ir gali valą nusukt. Mazgų ant valo nedarau, naudoju užspaudžiamus vamzdelius, visur jų gali nusipirkti, su jais valas tvirtumo nepraranda ir atsirišt negali. Galvoju kada jeigu reiks - ritę keisti į didelį multiplikatorių, bet vėl tiesiai prie relingo, be koto. Dabartinė ALVEY Deep Sea ritė - absol superinis dalykas - tvirta, talpi, paprasta ir patikima, užima mažai vietos :
http://alvey.com.au/products/725c52/

by gramas

Iki 3kg stabdyti gal ir nereikia, jei iššoka ir "tekšlenasi" paviršiumi. Po to jau norisi... Nes vien tuščius vobleriu ištraukti... 100 metrų valo, plaukiant 5-6 mazgais. Kaip labai gerai veikiantis trolling board'as, arba mažas kibiriukas įmestas į vandenį. Beje, turėjau dar keisti kablius iš Lietuvos atvežtiems vobleriams, nes pora tunų tiesiog atlenkė silpnesnius.
O, video ištrauktas 9.5kg malka. Savaitei mėsos per akis, ir tai būtina dalinti kaimynams, nes kitaip suges.

Ant storesnio valo ir aš dėdavau spaustukus. Dabar rišu "double eight knot" ir palieku ilgesnę kilpą. Super reikalas, Karolis, žvejas išmokė. Galima permesti suktukus, keisti pavadėlius ir t.t. per tas kilpas ir nereikia karpyti norint pakeisti.

Aš, kol turiu įrangos, liksiu prie meškerių, ypač, kai jas galima paslėpti, kad mažiau maišytųsi. Ir vagims mažiau pagundų.

O, kokiam gylije tas kalmariukas? Paviršiuje? Ar su švinais/trolling board skandinamas? Reikės įlindus į Atlantą ir man taip pradėti žvejoti.

by Julius

Kalmariuko galvoj yra svarelis ir trolingui jis pasineria gal pora metrų, nemanau kad daugiau. Tunui ir skumbrei tinka, o nieko kito ir nepagavau. Aš nuo laivo gal tik 50-60m paleidžiu, reiks pabandyti daugiau. Kai greitis virš 6kn ir banga statesnė, kalmaras pradeda į paviršių prasimušt, bet tunui tas irgi netrukdo.

Man meškerės su prietaisų ir baterijų arka nedraugauja ir vis į malūną bando įlysti.

by gramas

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login