A Travellerspoint blog

Apie tai, kaip miegą sukarpyti

imagesCAZRVJZB.jpg

Viename Vokietijos viešbutyje pusryčių meniu buvo patiekiamas virtas kiaušinis ir kiti įprastiniai rytmečio trapezoje dalykėliai. "O kur pas jus padažų stalas?" - paklausiau padavėjo, ir nužygiavau ten, kur jis parodė. Sojos padažo ten nebuvo. Paprašiau padavėjo, kad virtuvėje surastų sojos padažo buteliuką, ir atneštų man. Jokių problemų - atnešė didžiulį butelį, ir labai nustebo jis, kai pasakiau, kad soja reikalinga valgant kiaušinį. Tik tada supratau, kad šis genialus ir jachtoje Scorpio mums nušvitęs kulinarinis atradimas - sojos padažas su minkštai virtu kiaušiniu - žinomas dar labai retai. Kažkaip atsitiktinai pabandėm ir ne nuo išpindėjimo, o todėl, kad laive visko turėti neįmanoma - tąkart sojos buvo, o majonezo ne... Šiuo konkrečiu atveju, tas Vokietijoje dėl kažkokios sojos sukeltas šurmulys ir pastangos pasmaguriauti buvo veltui. Vokiečių kiaušinis buvo virtas kietai kaip bilijardo šratas, ir teko jį suvartoti labai nuobodžiai.
Namie turėjom tokį prisukamą mechaninį virtuvinį laikrodį su bjauriu skambučiu, naudotą kiaušinius verdant. Išnešiau jį į jachtą, kai dažniau vienas pradėjau plaukti.
Nuo to laiko kiaušinių laikrodis jachtoje SCORPIO naudojamas miegui karpyti.

Labai retai man tenka į ilgesnius plaukimus vienam išsirengti, bet jau žinau, kad vienas iš didžiausių sunkumų man tada būna nuovargis dėl miego trūkumo. Net su šeima per Baltiją plaukiant, visą naktį budėdavau vienas. Ta naktis paprastai būna po sunkios dienos krante, kai prieš išplaukimą dažnai ir darbo reikalai susigrūda, na, kaip visada prieš atostogas - visiems tavęs reikia, kažkokius pamirštus ir atidėliotus reikalus turi skubiai sutvarkyti, kažkokių netikėtų rūpesčių atsiranda... Žodžiu, dažniausiai tu išplauki kaip reikiant nepailsėjęs. Todėl toji pirma visiškai bemiegė naktis jūroje gali kaip reikiant prailgti, o ir pats tokiu šiek tiek zombiu pasidarai. Nemiegojęs zombis ryte atrodo maždaug taip:
large_DSC01818.jpg
Tokį pamatę, tyliai prisipūskit plaustą, ir palikit laivą nepastebėti. Jums bus tik geriau.

Tačiau nebūtina save tiek smarkiai laužti. Išplaukęs toliau nuo komercinės laivybos kelių, ir jei nesirandi žvejybos rajone - gali laisvai nusnūsti kokpite ar kajutėje, kaskart po kokias 20-30 minučių. Prabundi, staigiai apsidairai, pasitikrini kursą, ir, kol nespėjai kaip reikiant prasiblaškyti - vėl pakrenti nusnausti. Sąlyginai saugu - esi toli nuo krantų, sureguliuoji bures ir jos veža, autopilotas vairuoja. AIS sistema pradeda klykti, jei tavo nustatytu atstumu atsiranda kitas laivas; GPS ploteris įkyrų signalą duoda, jei nuo kurso nukrypai... na, o kiaušinių laikrodis reikalingais intervalais tave vis pažadina, kad reikalus dėl visa ko pasitikrintum. Staigiai vėl prisuki laikroduką, ir tada svarbiausia - vėl greitai nusmigti snausti toliau, kol dar pilnai neprabudai. Telefonas, elektroninis laikrodis - jie reikalauja daugiau dėmesio, nei mechaninis kiaušinių laikrodukas. Kol maigysi tuos kelis telefono klavišus, turi dėmesį į tai sukoncentruoti, ir prasiblaškęs labiau, nei reikia, vėl į miegą greitai nepasinersi. Jei nebuvai kaip reikiant prabudęs - vėl užmiegi momentaliai. Nors šitaip visą naktį prastrakaliojęs, ryte jautiesi visai pakenčiamai. Dienos metu Scorpio įguloje dažniausiai nelieka jokios griežtos budėjimų sistemos. Dieną visada atsiranda norinčių bei galinčių pabūti kokpite, kol kapitonas padirbės su jūrlapiais, t.y. tą sukarpytą miegą permiegos iš naujo, jau nešokinėdamas kas 20 minučių. Tam permiegojimui dieną kokių 2-3 valandų užtenka pilnai, ir, net kokpite budint nepatyrusiam žmogui, atviroj jūroj per tiek laiko į krantą neįplauksi. Labai panašiai reikalai gali atrodyti ir kitose šeimyninio ekipažo jachtose, plaukiančiose tolimesniu maršrutu.

Vėliau, pradėjęs miegu buriuojant domėtis plačiau, sužinojau, kad būtent miegas yra dažniausiai tarp buriuotojų vienutininkų aptarinėjama tema. Kasmet šimtai jachtų, valdomų vieno žmogaus įgulos, keliauja, arba varžosi plaukdami apie pasaulį, ar kitais sudėtingais maršrutais. Tokių, mano manymu, ekstremalių plaukimų lyderis - Vendee Globe regatos, kai buriuotojai, plaukdami po vieną Formulės1 bolidus sudėtingumu lenkiančiais laivais, apiplaukia Žemės rutulį, pakeliui neužsukdami į jokį uostą. Tik specialiai tam pasiruošęs buriuotojas gali tai padaryti. Ruošdamiesi plaukimui, tokie buriuotojai be kito pobūdžio įgūdžių bei sugebėjimų vystymo, kartu su specialistais sukuria kiekvienam buriuotojui individualią miego metodiką. Iki tol jie, didžiulę patirtį jau turintys buriuotojai, savo sugebėjimą ilsėtis ir atsipalaiduoti jūroje jau būna įvaldę iki instinktų lygio.

Mes visi mokam ant vandens atsipalaiduoti, prieš tai Neptūnui įpylę, bet čia rimta kalba apie to darymą kitaip.
Miego kaip pinigo nepasitaupysi, ir jis ne lašinių paltis - prieš reisą turguj nusipirkti ir į krepšį atsargai įsidėti neišeis. Būk tu kiek nori prieš plaukimą pailsėjęs - po 24 val. ar kiek daugiau be miego, tu pasijusi gerokai išsekęs. Miego baterijos senka nuolat, atitinkamai jas ir pakrauti reikia.

Vienutininkai pataria pradėti ne nuo paties miego karpymo - o nuo savo pojūčių treniravimo. Dieną jūron išplauki vienas. Saugiame buriavimui rajone keli bures, guldai laivą į kursą su autopilotu ir išjungi visus pagalbinius aplinkos stebėjimo rietaisus - radarą, AIS'ą, SeaMe detektorių, ploterį su signalizacija - ir pasilieki kajutėje laivui plaukiant. Pradžioje labai sunku - yra nerimo jausmas toks, kad net delnai niežti; arbatą išsivirti tu dar gali, na bet miegoti tai neišeitų niekaip. Vis norisi būti viršuje, bent jau kokpito tarpdury galvą laukan iškišus, ir kontroliuoti situaciją. Tau baisu, kad ant tavęs koks geležinis daiktas neužplauktų. Tau vaidenasi pusiau paskendęs konteineris, nuo didelio laivo per audrą nuplautas, ar koks lietuviškas rąstas, per jūrą link švedų kranto sau keliaujantis... Tau vis atrodo, kad nuo kurso nukrypai, ir laivas tuoj į pliažą atsirems.
Palengva, per keletą tokių treniruočių apsiprasi. Pasirodo, kad žvejų katerio variklį tu girdėsi maždaug per kilometro atstumą, o didelį laivą iš dar toliau, nes vandeniu garsas sklinda gerai. To didelio laivo dydį, kartais net greitį pagal garsus išmoksi atskirti, ir ar dirba pagrindinis variklis, ar tik generatoriai stovinčiam laive. Tavo protas pradės realiau vertinti plūduriuojančios kliūties tikimybę, kuri atviroj jūroj iš tikro yra nykstamai maža. Atskirsi, kas yra normalus garsų fonas laive, ir kas yra kiti garsai, galintys reikšti kažką ypatingo, ar netgi pavojų. Išmoksi pajusti kurso pasikeitimą iškart, kai supimo ornamentas pasikeičia. Blogai dirbančią burę išgirsi. Palengva tas 20 minučių išmoksi prailginti kad ir iki valandos, kurios metu galėsi ne tik valgį pasiruošti, bet ramiai knygą paskaityti, ar filmą pažiūrėti. Vėliau, su situacija apsipratęs ir stresuoti be reikalo nustojęs, galėsi ir pagalbinius prietaisus įsijungti. Jie ir yra tik pagalbiniai, nes tavo instinktų niekas nepakeis.

Šių treniruočių esmė - laivo elgesio ir aplinkos pojūčius, t.y. savo instinktus pralavinti tiek, kad vėliau jie tave galėtų pažadinti. Toliau - kai pirmas žingsnis įsisavintas - yra skirtingos vėjo ir bangavimo sąlygos jūroje, kur savo pojūčius reikės mokinti ne tai kad iš naujo, bet šiek tiek kitaip, kol vėl išmoksi savim, jūra ir savo laivu pasitikėti. Ten ir paaiškės oro sąlygų ribos, kada tu gali plaukti vienas, o kada tik su įgula, arba kada privalai būti protingas, ir likti uoste.

Mokslininkai, su kuriais dirba sudėtingoms regatoms besiruošiantys buriuotojai, vadinami chronobiologais. Jie teigia, kad mūsų miegas yra pasiutusiai elastingas dalykas. Šiaip žmogaus smegenims normalios veiklos atstatymui reikalingos 7.5 val. miego per parą. Tačiau pasitreniravus, įmanoma sumažinti tą paros normą iki maždaug 5 valandų. Ir tas valandas visai nebūtina visas sumiegoti iškart, o galima jas sukarpyti į intervalus.

Taip pat svarbu žinoti, kad miegas yra polifazinis, t.y. susidedantis iš kelių fazių, kurių metu smegenų aktyvumas yra skirtingas. Smegenys ne viso miego metu ilsisi vienodai. Jos, šelmės, kai kada mums miegant išvis nesiilsi, ypač kai smarkiai sapnuojam!

Dr. Stampi - italas mokslininkas, tyrinėjantis miegą, (beje, pats irgi užkietėjęs buriuotojas) teigia, kad yra dviejų tipų miegas - REM miegas ir neREM tipo. REM yra svarbus atminčiai ir sugebėjimui mokytis, suvokti ir įsisavinti naują informaciją, tinkamai orientuotis aplinkoje. neREM miegas yra būtinas energijos atstatymui.

neREM miegas susideda iš fazių - pirmoji yra snaudulys, kai realiai dar nemiegam ir dar šiek tiek orientuojamės matricoje. Antroji - miego pradžia, kai suretėja širdies ritmas ir kvėpavimas, t.y. pirminis miegas, kai jau išsprūstame iš matricos. Trečia ir ketvirta - poilsio miegas, kai smegenų darbo dažnis sumažėja, jos ilsisi. Tarp kiekvienos iš išvardintų šių fazių būna REM miego tarpai, kurių ir turėtume stengtis prisigaudyti kuo daugiausiai, kai sukarpome savo miegą į atskirus intervalus. Kiekviename intervale galime gauti REM miego gabaliuką, kai smegenys dirba žemu dažniu ir ilsisi. Mokslininkai padarė testus dviems grupėms žmonių, kurių viena miegojo 5 valandas ištisai, o kita grupė savo miegą sukarpė į trumpus intervalus. Ir vieni , ir kiti jautėsi kiek pavargę, nes nebuvo pratę miegoti tiek mažai. Protinio darbo ir dėmesio testų rezultatai sukarpyto miego grupėje (gavusioje daugiau REM tipo miego) buvo geresni, nei miegojusioje ištisai. Turi šita teorija kritikų, bet būtent dr.Stampi, o ne jo kritikai buvo pakviestas dirbti su žymia buriuotoja Ellen MacArthur - man tai konkretus Stampi teorijos kokybės ženklas.

Nevarginsiu jūsų ilgomis miego ir nuovargio teorijomis, nes užmigsit, ir daugelis visai nepolifaziškai - tai pakankamai nuobodūs dalykai. Kas mums, buriuotojams, galėtų būti naudinga - tai mokslininkų rekomendacijos dėl miego:

  • išsiaiškink, esi pelėda ar vyturys. Atitinkamai paaiškės paros periodai, kurių metu esi aktyviausias, ir kada labiausiai būtinas poilsis.
  • sudėtingesniam plaukimui, jeigu reikės karpyti miegą, ruoškis iš anksto. Kažkam 3 parų užteks, kažkam prireiks daugiau, kad pereiti iš vientiso miego į sukarpytą ir vistiek pailsėti. Miego ir budrumo intervalus taikyk prie savo pelėdos/vyturio paros ritmo. Pradėk nuo to, kad pamiegosi ne tik naktį, bet ir bent valandai užmigsi dieną. Tai bus jau 3 paros intervalai (2 x miegas + 1 x darbas). Palengva padidink jų skaičių iki penkių, ar kiek daugiau, jei reikia.
  • nustatyk pagrindinį savo miego intervalą. Vyturiui tai bus apie 21.00 , pelėdai gal apie 23.00 ar 01.00. Stenkis visąlaik tuo laiku nueiti miegoti, ir išmok išsijungti iškart, vos tik prigulęs. Tas intervalas tau svarbiausias per visą parą, jis pažymi miego ir darbo ciklų pradžią.
  • nemiegok nuo 18.00 iki 20.00 val. Mokslininkai sako, kad mūsų genuose užkoduota dar nuo priešistorinių laikų, kai pastovių namų į žmogų panašūs sutvėrimai dar neturėjo. Tuo laiku jie ieškodavo vietos saugiai nakvynei ir ją atitinkamai įrengdavo. Gorilos irgi nakčiai suka lizdą tuo metu.
  • atsibusdamas iš kiekvieno intervalo, naudok žadintuvą. Iš lovos privalai išsiristi būtinai iškart, signalą išgirdęs, ir uždegti šviesą. Jokių "dar pagulėsiu". Šviesa yra ryto imitacija - padeda apsnūdusias smegenis apgauti ir greičiau į matricą sugrįžti.
  • patikrinti horizontą, prietaisus, peržvelgti bures - tą rutiną daryk visąlaik ta pačia tvarka, vos ne automatiškai - taip prasiblaškysi mažiau, ir bus lengviau vėl užmigti.

Grįžęs iš plaukiojimo, į normalų miegą sugrįši maždaug per parą, gal per dvi. Pirma naktis namie nebus labai rami - save pagavau jau stovintį prie miegamojo lango, ir nelabai suprantantį, ką pro jį matau. Laivo gyvenimui taip viskas ir buvo planuota, tokio reflekso siekta - juk iš miego būsenos smegenis ir turėjo išvesti ar tai laivo vaizdas horizonte, ar sausumos juosta. Todėl kokią sekundę yra labai baisu, kai vietoj horizonto matai pievą, pušis ir gatvės žibintus naktį.
Užtai dieną bus momentai, kai darbe visai rimtai svarstysi - gal reiktų užsirakinti kabinete, ir pusvalandžiui išsijungti ant grindų, su švarku po galva?

O dar vėliau - gyvenimas grįžta į savo normalią vagą, ir tu vėl gauni kiaušinį, kietą kaip bilijardo šratas.

Posted by gramas 03:39

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login