A Travellerspoint blog

Kas tas BILLABONG?

Kad pirkdamas seną laivą ir tapdamas penktuoju jo savininku nuo 1986 m turėtum jo pilną istoriją su beveik visų ankstesnių savininkų vardais pavardėmis, su jų plaukiojimo maršrutais ir laivo remontų bei modifikavimo istorija - laikyk, kad tau pasisekė. Ir privalai tai vertinti bei atsiminti.

Kai žmogus parduoda laivą, jis anksčiau ar vėliau uždaro savo svetainę internete, kuri atspindėjo laivo ir juo keliaujančių žmonių gyvenimus. Šitaip prapuola dalis laivo istorijos. Man labai gaila, kad išnyko www.sailbillabong.com, www.creativecruising.com, iš kur aš tiesiog visom savo odos poromis siurbiau kruizinio buriavimo išmintį dar net nesvajodamas, kad kažkada tapsiu tos pat jachtos Billabong savininku, apie kurią tuo laiku skaičiau. www.attainableadventurecruising.com tuo metu dar nebuvau sau atradęs, o gal jų ir nebuvo? Chris ir K.T. Miles - mano neakivaizdinių kruizinio buriavimo mokslų mentoriai - savo tuo metu geriausiose visam tinkle kruizinio buriavimo svetainėse visiems parodę ką ir kaip daryti, kokie metodai ir įranga veikia, kad tavo kelionė būtų sėkminga.
Jie išplaukė kelionėn apie Pasaulį iš Kalifornijos į Vakarus, kelis metus praleido Ramiojo vandenyno salynuose, Australijoj, bet pasiekus Turkiją jiems gimė sūnus ir jie nusprendė grįžti į krantą. Kai jie išstatė Billabong pardavimui, aš tik seilėm pasitaškyt tegalėjau, nes tuo metu USD110.000 pas mane nebuvo. Laivą nupirko Bill ir Caroline - australiečiai buriuotojai - tuo metu Europoje ieškoję kruizinės jachtos savo gyvenimo nuotykiui buriuojant. Savo keliones jie gražiai aprašo svetainėje- bloge https://yachtbillabong.wordpress.com. Jie ir pardavė man savo laivą Prancūzijos uoste, kai jų kelionė turėjo baigtis dėl to, kad atsirado anūkai.
Tokiu štai būdu gimstamumas planetoje ir ypač buriuotojų bendruomenėje mane žingsnis po žingsnio tiesiog stūmė link Billabong.

Ką parašysiu žemiau - skirta tam, kad išsaugoti mano laivo istoriją. Man tai rūpi, bet jei kam įdomu - tai kartu pažiūrėkim kas ten žinoma apie burinę jachtą Billabong2.

Nuobodi techninė dalis su specifikacija anglų kalba man reikalinga, kad reikiamą informaciją visada turėti po ranka. Gal kam nors pravers ir padės suprasti, koks platus ir sudėtingas yra kruizinės jachtos ūkis ir kiek reikia darbo įdėti, kad jis visada būtų paruoštas darbui. Jūs man papasakokit apie baltas uniformas ir šampaną non-stop besiliejantį į krištolo taures buriuojant.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Modelis - GibSea 126 Master
Pastatyta 1986 m Marans, Prancūzija, statykloje Gibert Marine S.A.
Projektas parengtas architektų Michael Joubert ir Bernard Nivelt.
Projekto "master" modifikacija yra kaip evoliucija iš Europos rinkai skirto GibSea126. Master modelis sukurtas Amerikos rinkai ir plaukiojimui Atlante su visais jo kaprizais. "Master" modelis buvo pailgintas iki 13,6m, šiek tiek paplatintas ir vidaus planas pakeistas į dvivietę "Master cabin" prieš saloną, o dvi svečių kajutės - gale. Laivas, sukurtas Atlanto audroms - šitaip jį kadaise reklamavo gamintojai. Vienas pagrindinių šio modelio privalumų - ištisinė sandari pertvara korpuse 3 m nuo laivo "nosies". Kaip dažnai tokį saugumo elementą rasime šiuolaikinės statybos tokio pat dydžio jachtose?

Billabong buvo ankstesnių savininkų prižiūrėtas ir patobulintas taip, kad yra nuostabus laivas ir šiandien. Taip, būtent laivas. Daug kas burines jachtas (tai tik laivo tipas) naujadariškai vadina laivėmis, bet Billabong yra tiesiog geras laivas, nes tai charakterio klausimas, o ne kalbos nacių prajovai. Norint kur nors nuplaukti - jūrininkui reikia laivo, o dar geriau ir moters laive, bet tikrai ne laivės.

Billabong istorija?

Pirmasis savininkas, kurio vardo nežinau, laivą pavadino Miff III ir parplaukė juo iš Prancūzijos į Floridą, JAV. Apie pirmojo laivo savininko keliones, trukusias 11 metų, žinių nėra. Tačiau žinau, kad Gibert Marine visus "Master" serijos laivus, statomus būtent Amerikos rinkai, plukdė į Rytinę JAV pakrantę, kur dileriai laivus perduodavo užsakovams. Labai tikėtina, kad pirmąją transatlantinę kelionę šiuo laivu atliko ne pats pirmasis savininkas, o pristatymo komanda. Žemėlapyje šis pristatymo plaukimas pažymėtas raudona spalva.
large_IMG_2176.jpg

1997 m. lapkričio mėn. jį įsigijo Steve ir Lynne Marshall ir suteikė vardą Billabong, kas Australijos aborigenų kalba reiškia ežeras, kuris atsirado upei pakeitus vagą. Įsigiję laivą, Lynne ir Steve pradėjo tobulinimo darbus, nes turėjo rimtų planų, o pakeliui jie daug plaukė Rytine JAV pakrante nuo Floridos Intercoastal kanalu į Chesapeak akvatorijas, po to Atlanto pakrante kilo iki New York, Hudson upe per Erio kanalą iki Didžiųjų Ežerų. Pasiekus Green Bay, Wisconsin, laivas buvo pakrautas ant treilerio ir per visą Ameriką pervežtas į Vakarų pakrantę iki Seattle. Ten vėl paruoštas kelionei Šiaurėje, suplaukiojo iki Alaska ir grįžo į Ventura, California.
... because it never rains in California...

2002m spalio mėnesį laivą įsigijo Chris ir K.T. Miles - IT specialistų pora, nusprendę padovanoti sau kelionę burine jachta apie Pasaulį. Laivo paruošimas kelionei, papildomos įrangos montavimas, variklio bei rangouto kapitaliniai remontai truko metus. Išplaukė jie 2003 m. gruodžio mėn. iš Ventura, Califonia. Sekančius penkis su puse metų jie praleido Ramiojo Vandenyno salose, N.Zelandijoje, Australijoje, Azijoje, Indijos Vandenyne, Raudonojoje jūroje ir taip atvyko į Viduržemio jūrą. Jie suplaukė 33 000 jūrmylių, o kelionę baigė Finike marinoje, Turkija. Keliavo neskubėdami, ilgam sustodami patyrinėti vietinių bendruomenių gyvenimus, o kadangi vienoje iš svečių kajučių buvo įsirengę biurą su visa įmanoma IT įranga, tai pakeliui ne tik uždirbdavo nuotoliniu būdu, bet aktyviai pildė keletą savo internetinių svetainių. Jei blogas buvo kaip kelionės maršrutų bei patirtų įspūdžių dienoraštis, tai kitos svetainės buvo pats tuo metu geriausias kruizinio buriavimo dalykinės informacijos resursas. Įrangos aprašymai, praktiniai patarimai, žvejybos buriuojant patirtis ir daugybė kitos buriavimo informacijos. Šiuo metu veikia vien Billabong'o blogas, kur dar galima rasti tikrai nemažai įdomių bei vertingų dalykų.
large_IMG_2177.jpg

2003m - kruizas US, Mexico, French Polynesia, Cook Islands, Tonga, NZ . Nuplaukta 9130 nM.
2004m. - NZ, Fiji, Tuvalu, Kirabati, Marshall Islands. 3700nM.
2005m. - Marshalls, Fiji, Vanuatu, New Caledonia, Australia. 4300nM.
2006m. - Australia, Indonesia, Malaysia and Thailand. 5750nM.
2007-2008m. - Thailand, Maldives, Oman, Yemen, Eritrea, Sudan, Egypt and Turkey. 5400nM.

2009 m. gegužės mėnesį b/j BILLABONG buvo parduotas australiečių porai Bill ir Caroline. Jie, registruodami laivą Australijos registre, suteikė vardą BILLABONG 2, nes vardas be skaičiaus jau buvo kažkieno panaudotas. Bill ir Caro buriavo Turkijoje savo pirmąjį sezoną, besimokindami laivo sistemas ir valdymą bei šiaip pramogaudami. Kasmet laivas buvo keliamas ant kranto, užkonservuojamas, o savininkai grįždavo namo arba į darbus Arabijos pusiasalyje. Bill&Caro blogas.

large_IMG_2178.png

2010-2011m. Neskubus kruizas Turkijos vandenyse, Dardanelai, Juodosios Jūros prieigos ir po to į Graikiją, žiemojimui vėl grįžtant į Kusadasi, Turkija.

2012m. palieka Turkiją, kruizas Egėjo jūros salose, po to kylant šiaurėn į Jonijos jūrą, paliekant laivą žiemoti Preveza marinoje, Graikija.

2013m. sezonas buvo skirtas Adrijos jūrai - Albanija, Juodkalnija, Kroatija, po to plaukimas į Italiją, kur laivas liko žiemoti.

2014m. Pietų Italijos kruizas, po to plaukimas į Port Napoleon, kur laivas buvo iškeltas į krantą ir per brokerius Ancasta aš jį ten nusipirkau.

Laivą įsigijau spalio mėnesį, iškeltą ant kranto ir paruoštą, užkonservuotą žiemai. Į Prancūziją prie laivo atvykau 2015m. balandžio mėnesį ir BILLABONG tolimesnės kelionės su nauju škiperiu tada ir prasidėjo.

2015m. sezonas truko nuo balandžio iki spalio mėnesio. Prancūzijos Viduržemio jūros pakrantė, Korsika, Sardinija, Elba, Kaprera ir Roma, kur laivas buvo iškeltas žiemai.

2016m. balandis-spalis. Korsika, Sardinija, Balearų salos, Ispanijos pakrantė kiek Viduržemio jūroj, tiek Pietinis Ispanijos krantas Atlante, Portugalija. Laivas paliktas žiemai Povoa de Varzim marinoje.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

large_270_B0FFBD74E8ACAA014190EDA2FAA89E94.jpeg

large_745A57DDC2E09C15F102B97E27BF7EB6.jpg

BILLABONG 2
Radijo šaukinys PI8786
MMSI 244830779
Namų uostas: Amsterdam
Bermudų šliupas
Ilgis: 13.6m (44′ 8″)
Plotis: 4.1m (13′ 4″)
Grimzlė: 2.0m (6′ 6″ matuota Finike, Spalis 2009 – projektinė 1.8m arba 5′ 11″)
Vandentalpa 14,000kg (matavimai Whangarei 2008 – projektinė 11,400kg)
Balastas: 3,100kg (plieninis peleko tipo falškylis su vairo plunksna ant skego)

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Construction: The hull is solid fibreglass, constructed with a very heavy layup. The bulkheads are glassed in. The deck and cabin top are balsa cored. The hull to deck joint is bolted and glassed. Prior to us buying the boat the hull below the waterline had been subjected to anti osmotic protective treatment with epoxy based barrier coats several times. We added a treatment of International GelShield 200 to the hull plus epoxy primer to the keel in April 2012. There has been no hint of osmosis in the boat.
Keel: Fin keel.
Rudder: Skeg-hung rudder – both the rudder and stock were renewed in 2001.

Specifications – Mechanical
Engine: Perkins 4-108 51HP 3000 hours. Engine and transmission were removed from the boat in 2002/3 and overhauled.
Engine Alternator: Balmar 75 Amp with multistage regulator.
Prop: 3-bladed Max Prop 48cm (19”), feathering blade.
Line cutter: Shaft Shark
Shaft Seal: Syntef Dripless packing with Teflon Flax
Shaft skeg/cutlass bearing replaced 2015.
Fuel filter: Two Racor pre-filters (only one selected at a time, on-the-fly switchable) each with transparent inspection bulb. Vacuum gauge attached.
Water pump seal: QuickSeal cover for easy raw water pump impeller inspection and changes
Engine room cladding: Perforated aluminium sheets over sound proofing material to facilitate easier mounting of equipment and cleanup.
Engine room access: Removable companionway steps plus the panels above them provide very good access to fuel and raw-water filters, and to the top of the engine; sole-level panels near the door in each of the aft cabins provide access to both sides of the engine, gearbox and prop shaft.
Watermaker: Little Wonder 250. 25L/hour. 370 hours. Installed 2002/3. Pump overhauled 2009. Membrane new 2014. When we rely on the watermaker for our water we run it for two hours every second day and the solar panel charging system was easily up to providing the required energy.
Central Heat: Dickinson diesel heater installed in main saloon with day tank in heads and supply line and pump from main tanks.

Specifications – Electrical
Electrical Monitoring: Xantrex link 200 monitoring system (2 battery bank monitoring).
Battery Charger/Inverter: Victron MultiPlus pure sine wave inverter/charger new in 2016.
Shore power: The wiring was setup for 120V power in the USA, so is over-specified for 240V (120V needs much heavier wiring than 240V because higher amperages have to run to provide the same power). USA style shore power inlet and wall plug outlets (twin wall outlets in the galley, navigation station, both aft cabins, and the forward berth area; and a single outlet in the ‘front shed’). Three separate mains power cords are included, with different plugs to suit a range of situations. In addition, multi-country power boards are included to allow any plug from any country to attach to the mains system.
Solar panels: 6 panels totalling 610 watts: 4 Siemens 75W; and 2 Sharp 80W.
Solar charge controller: Victron BlueSolar MPPT , new in 2016.
Wind generator: Rutland 913 (nice and quiet).
Wind generator charge controller: Marlec HRSi Regulator 12/24V, new in 2016.
House batteries: 4 Trojan T105 wet cell batteries (new in 2012) in 2 banks, each containing two 6V batteries 225Ah each battery.
Engine starter battery: 1 Exide Tudor TA1000 gel cell battery (new in 2013).
Lighting: Most lighting below decks is double switchable from white (normal) to red (for night vision).
Anchor Light: Automatic with dawn/dusk sensor.
12 volt outlets: 12V outlets in main cabin, navigation station, forward head, plus 2 in the cockpit for fans and other 12v devices.
Fans: Each cabin has at least one 12-volt fan. The galley has a Hella fan which can draw air in or out. Movable Hella Turbo fan (with cigarette lighter cord) can be relocated anywhere (useful in the cockpit on hot, still nights).
Lightning protection: Strikeshield lightning protection.

Specifications – Electronics
Autopilot: Simrad/Robertson AP11 with below-decks electric/hydraulic actuator.
Instruments: Nexus repeater for viewing at the helm (next to the Autopilot control) provides data from the Nexus transducers (masthead Wind, Depth and Log) and repeats NMEA data from the GPS. Two other wired remote repeater instruments. One in the navstation can be taken up to the cockpit for viewing when sitting under the protection of the dodger. The repeater in the master cabin can be viewed at night or run to the bow for use when anchoring or conning through difficult passages.
Handheld compass: Autohelm digital hand bearing compass. Also a Marlin 2000 (analogue) handheld puck compass.
Radar: Simrad Anritsu 24 mile radar with a low-draw LCD display (model RA772UA).
Cockpit navigation: Primary navigation is using plotter Garmin GPS700 Map (with two Garmin GPS76 as backup) on a RAM mount at the helm. The RAM mount can be swivelled to be viewable from anywhere in the cockpit.
2nd networked GPS: Garmin GPS45XL mounted at the nav station (2015). 3rd navigation aid: iPad with iNavX software with yearly updated Navionics charts (2015).
4th navigation aid: Lap top with NV Digital sofware and charts
Paper Charts of various regions
Sextant for astronavigation
SSB/Ham radio: Kenwood TKM707 SSB with AT50 Auto Tuner. Backstay antenna.
VHF Radio: Standard Horizon Intrepid VHF with a remote ‘command’ RAM microphone at the helm.
AIS primary: VESPER VISION transponder, new in 2015.
AIS backup: Miltech SR161 AIS receiver with dedicated antenna at stern. This needs to connect to a computer with appropriate software.
Stereo: Panasonic Car CD Stereo wired to speakers in the saloon and in the cockpit, 2015.
Barometer: Speedtech electronic 24 hour tracking barometer.
Water quality meter: HM Digital Aquapro water tester model AP-2.

Specifications – Galley
Stove: 2 burner gimballed propane stove with oven
Sink: twin sinks and hot and cold water and a seawater foot pump spigot with a folding stainless drying rack above.
Refrigerator: Technautics Cool Blue installed in main ice box in about 2000.
Freezer: Engel Fridge/Freezer (38L capacity). Can be used as a fridge or freezer and runs off of 12V, 24V, or 240V.

Specifications – Head
Aft Head: Lavac head with ceramic bowl, valved for overboard or holding tank.
Holding Tank: 90L (24 US gal) high density polyethylene plumbed to the aft head.
Shower: Within the aft head compartment. A shower curtain pulls across to protect the head and basin from splashes.
Forward head: Raritan manual head. The head and all its plumbing have been kept installed while part of the the space in the forward head area was converted to a pantry in 2002/3. The conversion is easy to remove to return the head to its original purpose.

Specifications – Tankage
Fuel: 200L (53 US gal). 4 20L (5 US gal) jerry cans with UV covers and webbing attachments for secure storage on-deck.
Water: 350L (92 US gal) in two tanks under the main cabin floor. Hoses and fittings (including one long hose) for connecting to marina water supplies.
Gas: Current: 5 aluminium LPG bottles: 3 larger (4.5 kg capacity, for galley) plus two smaller (3kg capacity, for barbecue and cockpit burner), all with Australian/US connections. Also on board adaptors to use standard European camping gaz bottles.
Holding: see head specifications.

Specifications – Deck Gear
Mast: Aluminium Sparcraft deck-stepped, double spreader. Spinnaker pole track. 5.3m (17’5”) aluminium spinnaker pole and 3.6m (11’10”) aluminium whisker pole. Outer stays to the masthead and upper spreader. Fore- and aft-shrouds to the lower spreader. Forestay and backstay to the masthead, the backstay with a Barbarossa adjuster. An inner forestay and running backstays from the upper spreader. In 2002/3 new standing rigging was installed. The mast was un-stepped and the shrouds and aft/forward chain plates were replaced with new ones. Originally a twin spreader masthead sloop, she is now rigged as a cutter with running back stays.
Boom: Aluminium Francespar with three internal single line reefs. Lewmar stoppers for reefing lines where they emerge at the forward end of the boom. Stowable lazyjacks. Permanently mounted dual preventers run to the cockpit. Vang runs to the cockpit. Traveller in front of the dodger.

Sail specifications: I=50 J=16.9 Is=34.75 Js=11.3 P=45.3 E=15.
Mainsail: Loose footed, fully battened 32 sq m (340 sq ft) with 4 reef points, the smallest at 11 sq m (121 sq ft) New 2015. (There are 2 spare old mainsails as well).
Furling genoa: Selden Furlex 300s Furler with a 53 sq m (566 sq ft) genoa (1 reef at 36 sq m, or 390 sq ft) with Sunbrella UV strip (new 2012).
Jib: 33 sq m (360 sq ft) jib for heavy weather areas or serious weather.
Staysail: 15 sq m (165 sq feet) Hank on.
Storm Staysail: 9 sq m (95 sq ft).
Spinnaker: with sock
Running rigging: All blocks are solid stainless Gauhauer (2003 refit). The mainsheet attaches by a 4:1 triple block system to the traveller forward of dodger, then forward along the boom and aft across the cabin roof to the cockpit. There are seven halyards: 2 headsail; 1 staysail; 1mainsail; 1 topping lift; and 1 spinnaker.
Mast-base sail handling: All winches are self-tailing Barlow. On separate combings, are two self tailing 24 winches and two self tailing 23 winches. These are used for the main halyard, the staysail halyard, the genoa halyard, and the spinnaker halyard or spare headsail halyard. Attached to the mast beneath the boom is a self tailing 23 winch for for reef lines and the outhaul line.
Cockpit Sail Handling: All winches are self-tailing Barlow. The two primary winches are 32s (genoa sheets) and the two secondary winches are 25s (spinnaker sheets, genoa furling line, etc). In addition under the dodger are 23 winches for handling the vang or topping lift (port) and the main sheet (starboard). Line clutches to port (vang, topping lift) and starboard (main halyard, unused); turning blocks for genoa sheets; reefing line for the genoa furler. Line clutches at each lower edge of the hard dodger for the running backstays.
Steering: Engine controls at the wheel. Cable steering (serviced annually). Wind Pilot windvane self steering (vane not currently installed, stowed in workshop with spare blades).

Cockpit Amenities:
Cockpit shower w/hot and cold water; binnacle cup holder; folding cockpit table; lighting under the dodger; cockpit cushions and backrests; Bose speakers; hard dodger; full bimini; retractable mesh shades to provide near-all-round shelter; mesh sun shade as lee cloths; outboard lifting arm and tackle built into radar arch; a full boat awning for use at anchor or in marinas is made from breathable shade fabric in two sections, one for the bow area (lightly used) and one for the area from the mast to the radar arch (well-used but regularly maintained); Dickinson barbecue grill (small); removable gimballed single burner with mounting near barbecue;
Ground Tackle: Lofrans vertical capstan and chain gypsy electric windlass with hard wired up foot switch and hand-held remote. Primary anchor 25kg (55 lb) Delta Primary with 75m (250’) of 9.5mm (3/8”) High Test chain. A chain snubber bridle (stainless plate with slot with two lines to the deck) with 7m (25’) of 12mm (½”) lines is used. The secondary anchor is a 20kg (44 lb) Bruce with 22m (75’) of 9.5mm (3/8”) chain and 100m (315’) of 22mm (7/8”) nylon rode. Additional anchors include: a Fortress FX55 Anchor (stowed on the outside of the starboard cockpit rail); a West Marine Performance 35 Danforth Type Anchor (stowed in the ‘front shed’); and a Bronze Fisherman Type Anchor (stowed in the starboard aft cabin). Spare rode and chain includes: 2 sections of 90m (300’) 19mm (3/4”) rode; 45m (150’) of 22mm (7/8”) rode; 135m (450’) 19mm (5/8”) parachute anchor rode (pre-stretched); 3 sections of 15m (50’) 11mm (3/8”) chain with 12mm (1/2”) stainless steel shackles and Quick links to match the load rating of the high test chain; 1 section of 11mm (3/8”) high test chain for Danforth to Bruce or Delta in short scope or mud situations.
Hatches: Seven Lewmar deck hatches provide access and/or ventilation. Most lenses were replaced with new during the 2003 refit. Additional ventilation is provided by 3 cabin side Lewmar opening ports; 2 cockpit Goiot opening ports; and 3 cowl-type ventilators (2 with dorade boxes, all with stainless steel protective frames). Shade and insect screens are installable on all the opening ports (and the companionway). Waterproof wind-catchers can be placed over the front cabin and main saloon hatches to direct extra breeze in and keep rain out.
Deck wash down: Located in anchor rode compartment (with Y valve for salt or fresh water selection)
Mooring: Forward, midship, and aft cleats are all 25cm, and are through-bolted with extra large backing plates. There are fairleads at all cleats.
Dock access: Additional removable side-boarding stairs for dockside use.

Specifications – Dinghy
Force 4 NZ Dinghy: 3.15 meter (10.4’) aluminium hulled RIB. Force 4’s are unique in that the inflatable tubes are held to the hull by a bolt-rope system. This allows the tubes to be removed easily for stowage, repair, or replacement. The dinghy is equipped with a manual bilge pump and comes with a set of removable wheels for easy beaching. Dinghy weight (without engine) is a manageable 38 (85 US lb).
Outboard : Tohatsu 3.5HP four-stroke (model NlFS3_5AS, new in 2010). Mass 18kg (40 US lb). Fuel tank 1.0L (0.26 US gal) capacity.
Davits: Incorporated into cockpit arch with two lifting blocks and tackle (6:1).
On-deck stowage: On-deck the dinghy stows between the mast and the inner forestay during passages. On deck, we tie it down around the deck rails aft, and one around the windlass forward.

Specifications – Safety Gear
Lifelines: Plastic coated, stainless steel lifelines run around the boat at 36cm and 72cm height, supported by the stern rail, the bow rail (refitted in 2000 using 32mm diameter, thick-wall stainless steel tubing), tapered stanchions (refitted in 2000) and gates on both sides.
Handrails: Two stainless steel handrails on the dodger roof and four on the cabin top (refitted in 2000).
Jacklines: Webbing jacklines run on each side from the cockpit to the anchor roller.
Life vests: 6 inflatable and 4 rigid vests.
Liferaft: Seago Offshore 4 person.
EPIRB Primary: Ocean Signal SafeSea E100G with GPS.
EPIRB backup: GME Accusat MT406G-h503E. (battery replacement due April 2017)
Storm-tactic equipment: Drogue, Storm Parachute Anchor, plus rode.
Lifesling: Lifesling POB recovery system stowed in case on starboard cockpit rail.
Bilge Pumps: High capacity, manual bilge pump in cockpit. Automatic/manual, electric bilge pumps in engine compartment, aft cabin sole, midships cabin sole, aft head, and ‘front shed’.
Crash Bulkhead: Bulkhead between ‘front shed’ and foreward berth/head.
Smoke and fume Alarms: Smoke alarms in foreward berth and aft end of main cabin. Carbon monoxide detector/alarm in main cabin.
Cupboard and drawer safety catches: Every cupboard door is provided with either a hook-latch or a line loop around the door knob to prevent the doors from bouncing open in rough conditions. Drawers in the galley are secured by bungee and hooks in addition to the door latch.

Specifications – Extras
Sailrite sewing machine & accessories
Deck wash down, located in old anchor compartment (marked ‘1’ in the layout diagram) with Y valve for salt or fresh water selection.
Mast climbing gear including a Tom Taylor bosun’s chair and Gibbs Ascender
Magma Flopper-Stopper: minimises roll at anchor.
Spare 3-blade fixed propellor.
Hooka – surface-air supplied diving system powered from 12V system. Great for working on the hull.
Tools, electic tools, stocks of ss fittings, electric paraphernalia, gas and plumbing stuff.
Toys, including surfboard, kayak, snorkeling gear, speargun.
Library of Cruising books
Instructions and service manuals on everything installed.
And much more

Posted by gramas 11:18 Archived in Lithuania

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

"Norint kur nors nuplaukti - jūrininkui reikia laivo, o dar geriau ir moters laive, bet tikrai ne laivės."
BRAVO!
Gražus žodis - laivė - bet taip nemokšiškai, neįvertinus jo mažybinio skambesio, nedidelio svorio, naudojamas, kad tapo atgrasus.
FYI, jį sugalvojo ne gramarnazi, o vienas ir apie buriavimą rašantis pilietis.
...
Raibsta akys skaitant laivo specifikacijas.Spėjo, čia ne toks skelbimas buvo, nes kiek temo matyti, taip plačiai aprašomi nauji, bet ne 9 dešimtmečio laivai, ir matau, kad pridėjai jau savo instaliuotą įrangą. Kiek daug telpa tokiame laive!
...
Matau pas tave prietaisų ne iš Big Four (Garmin, Raymarine, BandG, Simrad) - Standard Horizon, Nexus. Ką apie juos manai? Patikimumas, tikslumas, atsparumas vandeniui, energijos imlumas, patogumas naudoti?

by Rokas Arbušis

Kas ten bežino kas tas big four prietaisų rinkoj, nes jie ten vienas kitą pirkinėja kūliais ir viskas gaunasi vos ne iš vienų rankų:

http://www.panbo.com/archives/2012/09/garmin_buys_nexus_simrad_is40_plus_raymarine_i40_i50_i60.html

Tas NEXUS Multi - tai visai nežavi, nepatogus naudoti, ne visos funkcijos veikia, naktinis pašvietimas prastas - jis tikrai kandidatas pakeitimui. Užtat Simrad hidraulinis autopilotas yra best of da best, jis mano draugas geriausias, patikimumas bet kokiam jūros stovyje super; yra kaprizas kad retkarčiais man vairo nenori atiduoti, bet tam yra specialus atjungimo jungiklis, taip kad ne problema. Simradui vien pliusai.

Pilnai visus spec'us susirašiau, kad lengviau būtų trackinti kas ir kada daryta/keista. Tech.dokumentacija visada laive lieka, o kai ką nors galvoji patvarkinėti per žiemą surasti nupirkti nusiųsti - neatsimeni kas ten tiksliai yra, kiek ir kokio modelio. Tada atidedi viską, kol nuvažiuosi prie laivo ir pažiūrėsi kas ten tiksliai yra, bet tada ne remontų norisi, o plaukti. Be to gali būti su draudimu momentų, kai anksčiau paskelbta info gali būti naudinga, kaštus siurvejeriui pataupyti, jei neduok D kas nors negero nutiktų plaukiojant ar laivą žiemai palikus.

by gramas

Kaip sakė vienas olimpinis buriuotojas, "visa technika tokia pat, mikroschemos iš tos pačios gamyklos Kinijoje, skiriasi tik softas".

...

Taviškis gerasis autopilotas reaguoja į laivo skersinį, išilginį posvyrius, ar tik į kompasą ir vairo plunksnos daviklį?

by Rokas Arbušis

Autopiloto hidraulinė rankelė tokia stipri, kad veda per bet kokį apkrovimą bangų ir vėjo prasme. Atsisako dirbti, kai prie štiliaus nebespėja suprasti savo kompaso, t.y. kai greitis vos 1-1,5 kn ir laivas pameta kryptį, tarkim banga pasuka. Į posvyrius nereaguoja, nes tokių daviklių nėra, yra tik užduodamas jūros stovis - sea state, tada savo darbo sinusoidę koreguoja atitinkamai. Klasika, todėl paprastumas ir tame genialumas. Nu ir patikimumas.

by gramas

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login