A Travellerspoint blog

Apie tai, kaip nelengva vikingu būti

shapeimage_5.png

Senovėje vikingai visu kaimu pastatydavo laivą, pasigaląsdavo kirvius, ir, susodinę į jį smarkesnius kaimo vyrus, paleisdavo į svečias žemes kaimynams šonkaulius pakedenti, laisvalaikiu paprekiauti, šiek tiek paplėšikauti... Skandinavų istorikai neseniai iškėlė hipotezę, kad pagrindinis stimulas jauniems vikingams į žygius plaukti - galimybė greitai pralobti tam, kad išsipirktų sau žmoną iš jos šeimos. Mat moterų fjorduose labai trūkdavo, ir tarp jaunikių konkurencija didelė susidarydavo. Tie jaunikiai dar į laivą džiovintų musmirių pasiimdavo. Prieš mūšį užkramtydavo, kad ryšys su kosmosu aiškesnis taptų, ir daugiau iš paties Odino jėgos įgautų, bei priešo ginklų nesužeidžiami taptų. Tuos grybukų užsimetusius karius dėl jų narsos berserkais vadindavo. Atplaukę prie kokio vienuolyno Anglijoje, jie labai gražių manierų nedemonstruodavo. Daugumą vienuolių išskersdavo, gyvus paliktus kaip vergus išsiveždavo, auksą/sidabrą ir kitus vertingesnius daiktus į laivą sukraudavo. Dalį grobio kitam uoste parduodavo, o vergus (šie jau būdavo irkluoti gerai išmokę) ir lengviau konvertuojamus dalykus, kaip brangenybės ir ginklai - namo parsiveždavo... Darbas toks - nieko asmeniško.

Geri jie buvo jūrininkai, net anksčiau už Kolumbą Ameriką atradę, tačiau pati svarbiausia priežastis jiems po visą pasaulį leidusi plaukti - tiems laikams tobulas laivas ir pačias to meto pažangiausias technologijas įsisavinusi laivadirbystė. Puikios laivo jūrinės savybės ir maža grimzlė, leidusi bet kur prie lygesnio kranto priplaukti, bet kurią upę nuodugniai patikrinti, jei reikia - laivą per sausumą iki kito vandens prasitempti. Turint tokį laivą - trūksta tik noro po svietą bastytis, o to noro jiems kaip tik netrūko, kaip dabar žinom, nes ženytis norėjosi. Noras ženytis yra didelė jėga.

Ta medinio laivo statybos tradicija pas juos, skandinavus, gyva iki šiol. Kasmet jie patys daug plaukia savo tradiciniais laivais, savo ilgųjų (langskip) drakonų festivalius rengia, turistus plukdo.

O ponas Sigurjon Jonsson, gyvenantis Islandijoje, ėmė ir pasistatė sau tikrą vikingų laivą LANGSKIP 55, bet gerokai kitokį. Patikrinkite visas nuotraukų galerijas svetainėje - drąsiai galima tokį laivą pavadinti unikaliu laivadirbystės meno kūriniu - tokia jo statybos, apdailos ir sistemų įrengimo kokybė.

langskip_2.jpg

LANGSKIP 55 medinis, bet turintis visus puikiai įrengtos jachtos privalumus ir komfortą. Laivas iš tikro nepaprastas, plokščiadugnio korpuso apvadų ir eiklumo charakteristikos sako, kad laivas, glisuodamas nuo ilgos okeaninės bangos, gali duoti ir 20 mazgų greičio. Nominalus korpuso greitis - 13.4 mazgo. Grimzlė metras. Dugne prie kylio sudėta 4 tonos švino balasto, ir tai duoda pakankamą stovumą bei stabilumą, buriuojant tiesiąja bure, sumontuota ant Dyna Rig tipo rangouto tiesiai burei. Stiebas iš anglies pluošto. Į vėją su bure gali kilti 60 laipsnių kampu, aštresniu kursu jau turi įsijungti variklį. Tiksliau - bent vieną iš variklių, nes jų sumontuota du, kiekvienas dyzelis po 75Aj. Elektros energiją gamina atskiras 6AJ generatorius. Šeimininkas ir jo svečiai gali gyventi trejose dvivietėse kajutėse su atskirais san.mazgais. Šaldytuvai maisto atsargoms, kondicionierius ir šildymo įranga, elektrinės gervės, kad su virvėm nepersitempti - p.Jonsson pagalvojo apie viską, kad jam būtų malonu ir patogu šiame laive ilgai gyventi ir keliauti.

langskip_3.jpg

Skeptikai ir laivadirbystės ortodoksai gali ir papurkštauti, kad p.Jonsson per daug nutolo nuo tradicinės vikingų laivadirbystės, ir gal bus teisūs, ne man spręsti. Irklų jis savo laivui tikrai nenumatė. Jis ir statė šitą laivą ne muziejui, o savo kelionėms. Tačiau, jei atsirastų pirkėjas, pasirengęs atsegti viso labo $1.75 mln., tai p.Jonsson laivą parduotų, o sau pasistatytų kitą. Arba atvirkščiai - jūs jam sumokate milijonus, ir jums bus pastatytas naujas laivas nuo 40 iki 80 pėdų dydžio, įrengtas tiksliai pagal Jūsų pageidavimus.
Nesipiktinkite dėl islandiškos kainos - taip, labai brangu, bet juk tai investicija, kuri Jums atsipirks, apiplėšus viso labo 3-4 vienuolynus. Tai drąsiai galite pasiplanuoti ir įvykdyti per pirmuosius projekto realizavimo metus. Tik pagalvokit - per metus atmušti $1.75 mln. - taigi superinis verslo projektas, grąža kolosali!
Tik musmirių pasidžiovinti nepamirškit...

Posted by gramas 02:18

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login