A Travellerspoint blog

Apie tai, kaip jie buriuoja kitaip - 1

Vaikštinėju po Pilies uostelį, apžiūrinėdamas čia stovinčius laivus - kokie jie visi skirtingi. Tačiau dauguma jų prasidėjo nuo to paties - nuo svajonės. Tiksliau - nuo daug skirtingų svajonių. Aš kažkada svajojau apie laisvalaikį ir poilsį ant vandens. Kažkas nori, kad jam laivas pinigus uždirbtų. Kitas svajoja apie pergales regatose ir varžybų adrenaliną. Dar kitas - apie kelionę į šiltas jūras ir palmes ant tykios lagūnos krantų. Kažkas norėjo aplinkai savo statusą ir svorį įrodyti. Viskas tvarkoj, visos tos svajonės vienodai geros, nes skirtingiems žmonėms tinka. Skirtingų žmonių skirtingoms svajonėms skirtingi laivai.
Ir čia pat kitas klausimas - kodėl Lietuvoje tų laivų tiek mažai? Ar čia žmonės svajonių neturi? Manau, kad turi - tačiau bent jau apie buriavimą visuomenėje yra įtvirtinti stereotipai, kad tai būtinai labai brangu, tai sudėtinga išmokti, ir kad tai labai pavojinga - žodžiu, ne kiekvienam mirtingąjam prieinama. Turi būti arba turtingas, arba be galo protingas, arba labai drąsus. O geriausia - kai visi trys labai viename... Todėl ir svajoja žmonės apie labiau žemiškus dalykus, nei buriavimas.

Po šiuo bendru pavadinimu apie buriavimą kitaip - bus skelbiami įrašai apie žmones, kurių kelionės gali įrodyt, kad, norint buriuoti, tiksliau - keliauti po burėmis - visai neprivalai būti tas aukščiau minėtas trys viename. Būk savimi, toks koks esi, ir turėk tikslą. Jokiu būdu nebandau įpiršti jums šių žmonių pasaulėžiūros, jų kelionės ar gyvenimo tikslų. Gal jie kam pasirodys tik valkatos, gyvenantys ant vandens; hipiai, nesuradę sau vietos ant žemės, avantiūristai, ar šiaip keistuoliai. Aš net nebandau jų gyvenimą sau kaip rūbą matuotis, nes man pilnai tinka manasis. Bet šie žmonės po burėmis keliauja visai kitokių svajonių vedami, nei mano - ir tai man jau savaime įdomu.

APIE TAI, KAIP JIE BURIUOJA KITAIP -1

ARBA - KAIP IŠGYVENTI ATEITĮ

Jauna viduriniosios klasės anglų šeimyna - trisdešimties Naomi Smith ir trisdešimt ketverių Sam'as Rossiter įsitikinę, kad šiuolaikinė Vakarų civilizacija artėja prie rimtų permainų į blogąją pusę. To pradžia - jau vykstanti Eurozonos byrėjimo pradžia, su ateinančia nauja pasaulinės finansų krizės banga. Kataklizmams, neabejotinai pakeisiantiems mūsų visų gyvenimą, jie ruošiasi jau dabar - jie pardavė savo namą Bristolyje, iš gautų pinigų dalį (GBP100.000) saugiai atsideda (tikrai ne banke) jų naujo gyvenimo pradžiai, kuri bus, kai baigsis jų suplanuota kelionė burine jachta.
1Naomi_Sam.jpg

Jachtą jie senokai jau turi, visai netikėtai už GBP500 nusipirkę e-Bay aukcione. Laivelis - jų naujieji namai - naudotas ir nedidelis, viso labo 22 pėdos (apie 6.6 m). Jie plauks per Lamanšo Kanalą link Prancūzijos, ten Midi kanalu išeis į Viduržemio jūrą, kurios pakrantėmis neskubėdami keliaus Ispanijoje, Italijoje, su galutiniu tikslu pasiekti Graikiją. Graikija jau dabar labiausiai pažeista šalies finansų ir ekonomikos nuosmūkio prasme, kur kaimo bendruomenėse Naomi ir Sam'as ketina išmokti natūrinio ūkio paslapčių, maisto atsargų ruošimo, auginimo ir konservavimo, kalvystės amato. Jie nori save išmokinti gyventi be kompiuterio, be elektros paskirstymo tinklo, be šiuolaikinės visuomenės komunikacijos sistemų, be banko paslaugų ir be prekybos centrų. Jie nori save pakeisti - iš "panaudojai-išmesk ir pirk kitą" tipo vartotojiškos visuomenės sraigtelių jie nori tapti savarankiškais, nepriklausomais ir iš savo amato post-industrinėje visuomenėje sugebančiais išgyventi žmonėmis. Jie norėtų gimdyti vaikus, bet nežino, ką ateitis jiems atneš. Dabartiniai pokyčiai visuomenėje juos gąsdina, todėl jau dabar nori išmokti reikalingų dalykų, po to apsigyventi kaime, kažkur nuošaliai už tuos GBP100.000 nusipirkę žemės savo ūkiui. Pasiruošę naujam gyvenimui ir įsikūrę toli nuo suirutės apimtų pramonės centrų, jie užtikrins savo vaikams tinkamą ateitį.
Naomi_Sam.jpg

Keliauti būtent jachta jie nusprendė todėl, kad tai leis jiems mokintis aplinką tausojančio gyvenimo minimaliomis sąnaudomis - jie planuoja išsiversti su GBP100 per savaitę, atsisakydami žemės gyvenime atrodžiusio būtino komforto ir daiktų balasto. Jie buriuos, kai vėjo nebus - irkluos, ir tik esant kraštutinei būtinybei jungs variklį. Marinose slėpsis tik nuo audrų, visą likusį laiką gyvens inkaruotėse, stengdamiesi suprasti ir naudingų dalykų išmokti iš Pietų Europos šalių provincijoje gyvenančių paprastų žmonių.

Jachtos "LEXIA" plaukimo planas - žiemą praleisti kertant Prancūziją Midi Kanalu, neskubant susipažinti su vietos papročiais ir provincijos bendruomenėmis, stengiantis išmokti reikalingų natūrinio ūkio ateičiai dalykų. Pavasarį jie sutiks jau Viduržemio jūroje, kelias savaites praleis Ispanijos pakrantėje, po to grįš į PietųPrancūzijos krantus, keliaus po Italiją ir persimes į Graikijos salas. Neskubi kelionė suplanuota metams. Šiuo metu jie Londone, iš kur planuoja plaukimą per Lamanšą šį rudenį.
amblinglexia2.jpg

Naomi, apie gyvenimą jachtoje - vietos užtenka geru oru, kai gali būti kokpite, tačiau lyjant, kai reikia slėptis kajutėje - ankštoka. Daugiau erdvės tikrai praverstų. Man labiausiai tūksta vonios...

Sam'as, apie minimalistinę buitį - atsisakyti įprastais ir būtinais atrodžiusių daiktų buvo sunku tik iš pradžių. Vėliau, kai pradėjom dovanoti savo daiktus draugams ir artimiesiems - procesas virto visai nebloga pramoga. Pasijutom gerokai laisvesni be to bagažo. Nors dalį daiktų, kurie bus naudingi ateityje, palikom pas tėvus ant aukšto.

Sam'as, apie kitokio gyvenimo pasirinkimą - kai prieš kelis metus pradėjom draugams pasakoti apie savo kelionės planus ir ketinimus mokintis post-industrinės visuomenės gyvenimo be lemiamo pinigų vaidmens, beveik visi mus laikė keistuoliais. Dabar, kai jie mato Graikijos / Ispanijos / Italijos sąlygojamą Eurozonos griūtį, jie tikrai mus pradeda suprasti.

Sam'as, apie buriavimą - mūsų tėvai labai jaudinasi dėl pavojų jūroje. Aš baigiau keletą buriavimo mokymo kursų, tačiau reikia pripažinti, kad mano buriavimo kvalifikacija yra minimaliame lygyje, kad leistis į tokią kelionę. Reikalingos patirties įgausime plaukdami.

Pagrindinis kelionės tikslas - rasti atsakymus dėl savo tolesnio gyvenimo, kai susilauks vaikų: kurioje pasaulio šalyje ir kurioje vietoje apsistoti; kokį būstą statyti; kurių amatų išmokti; auginti žąsis, gal grybus, gal įveisti sodą, gal daryti kažką kita, kas leis dalyvauti natūriniuose mainuose; išmokti autonomijos - apsieiti be elektros tinklo, komunalinių tinklų, be interneto ir kompiuterių; vietoje "panaudojai-išmesk", gyventi taupiai naudojant resursus ir nekenkiant aplinkai.

Naomi, profesionali video filmų kūrėja, tikisi kelionės metu kurti dokumentikos serijas apie vietas ir žmones, bei ką iš jų galėjo išmokti. Filmukus Naomi ir Sam'as žada talpinti savo svetainėje http://howtosurvivethefuture.org/

...
Kodėl man atrodo, kad jie Graikijos salose liks ilgam?

Posted by gramas 05:18

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

Na visos šitos jų svajonės šiek tiek naiviai skamba. Nuo šiuolaikinės civilizacijos sunkiai pasislepsi tuo labiau viduržemio jūroje na bent man taip atrodo. O dar ka reiškia toks pareiškimas atsiriboti nuo komunaliniu tinklų interneto, bet talpinti savo filmukus savo internetiniam puslapyje.

by Giedrius

Šita britú porelė tau žalos nepadarys. Saugokis mūsú vietiniú balvonú, iš žmoniú baimės bizniukà darančiú:
http://m.lrytas.lt/?data=20111231&id=sos31_a6111231&p=1&sk_id=&view=2

by gramas

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login