A Travellerspoint blog

Gyvenimo Menas

large_kamsciai.jpg

Nežinau, ar egzistuoja visiškai sausas laivas. Sausu buriuotojai vadintų laivą, kuriame niekada nėra ir kuriame niekada nevartojamas alkoholis. Jeigu toks yra - septynios pėdos jam po kyliu ir visokeriopos sėkmės kaip išimčiai, patvirtinančiai taisyklę.

Priklausomai nuo asmeninių preferencijų - bet alus, ar vynas, ar kažkas stipresnio - tai yra buriavimo kultūros dalis. Net škiperis abstinentas savo laive dažniausiai turės gėrimo, kuriuo brangų svečią pavaišins, o dažnas, jeigu ne kiekvienas buriuotojas, eidamas svečiuotis į kitą laivą, krepšyje tikrai turės tą balto vyno butelaitį. Kodėl balto? Nes pralietas ant jachtos denio ar kokpite jis dėmių nepalieka - toks jau tas etiketas - bet nelabai griežtas, tad jei ateisit į mūsų BILLABONG su raudonu, nuo trapo niekas nenuvys.

Taip, laivuose vartojama. Kiekvienas škiperis turi savo taisykles ir jos gali būti įvairios. Pažįstu ir škiperių-abstinentų, kurie nevartoja todėl, kad jiems nereikia, o ir noro nėra. Todėl reiktų verygiškai didelę burną turėti, kad alkoholio tema garsiai kalbėti už visus buriuotojus - taigi toliau bus tik mano taisyklės. Geros mano taisyklės ar blogos - jokios įtampos prašau nepatirti, nes tai yra mano laivas su mano įstatymais ir mano taisyklėm.

Alus, vynas, romas. Trys alkoholio rūšys - esančios, toleruojamos ir kultivuojamos mūsų laive. Mūsų laivas, skirtingai nei Lietuvos valstybė, propaguoja ne draudimų ir alkoholio demonizavimo politiką, o saikingo vartojimo, kaip Gyvenimo Meno dalies, kultūrą. Ne taip jau lengva pasakyti, kas yra tas saikingas vartojimas. Kad tai suprasti, yra keli būdai. Galima - kaip čia pasakius - padauginti, kad būtų su kuo lyginti. Apgraibom išsiaiškinti ribą, kurios tau nedera peržengti. Kitas, kiek protingesnis būdas saiko ribas sužinoti - patikėti tais, kurie žino ką šneka, nes kalba iš savo patirties bei remiasi objektyviais ir patikimais informacijos šaltiniais. Mąstantis vartotojas geriau anksčiau nei vėliau supras, kad gėrimo vien tam, kad apsinešti romantizavimas yra visiška nesąmonė ir fikcija. Jei nesupras laiku ir savo galva - kepenys patars. Jei neklausys to patarimo - aplinka paprotins. Jei ta aplinka (buriuotojo atveju) yra jūra vandenynas - paprotins dar įtikinamiau, arba nuleis visai į dugną - visom įmanomom prasmėm, nes natūralioji atranka veikia kaip gamtos dėsnis, kuriems mes visi pavaldūs. Taip kad saikas - dalykas rimtas, o be jo buriuotoju pabūsi neilgai. Šiame kontekste nereikėtų buriuotojo tapatinti su pijokėliu, kuris nuo eilinio degrado skiriasi vien tuo, kad nusitašo jachtoj. Sumanus buriuotojas vartoja saikingai ir atsakingai, t.y. tada ir tiek, kad tai nekeltų pavojaus įgulai, laivui ir kitiems vandens eismo dalyviams.

Jau keli metai buriuojam vyno šalyse. Sukeliautas beveik visas Viduržemio jūros regionas, šiuo metu tyrinėjamos pietinės europinės Atlanto pakrantės - Portugalija, Ispanija... Stebim vietinius, jų kasdienybę ir šventes, mokomės ir bandom juos suprasti bei atrinkti kas mums tinka, o kas ne. Vynas čia yra gyvenimo, kultūros ir dietos neatskiriama dalis, o pati vyndarystė - turbūt lygiom dalimis kiek menas, tiek ir mokslas. Kelionės keičia žmogų, jo gyvenimo stilių bei pažiūras - todėl keičiasi ir mūsų alkoholio vartojimas, labai tikiuosi, kad protinga saiko linkme.

Jachtoje BILLABONG alaus kartais yra, o kartais ne. Įvairiuose uostuose perkame vietinės gamybos alaus rūšis, fasuotas skardinėse. Jeigu vietinis netenkina - tada olandų Amstel, kurio yra visur. Viduržemio baseine populiariausia tara yra 0.33L skardinės - labai patogus ir optimalus kiekis, reikalingas troškuliui numalšinti karštą dieną. Maisto parduotuvėse neteko matyti vietinių, perkančių alų pilnomis pakuotėmis, labai retas pirkėjas išvis ima alaus vartojimui namie. Užtai lauko kavinėse bei restoranų terasose bus pilna klientų bet kuriuo paros metu, prieš pietus taip pat, besišnekučiuojant prie taurės alaus. Jie neskuba, antros dažniausiai neprireikia. Tokių rimtų bokalų kaip Lietuvoje, UK ar Vokietijoje, čia nerasi - taurės čia nedidelės 0.33L, arba dar mažesnės, bet jei paprašysi - gausi ir mums įprastą 0,5L. Per šventes, kai vyksta lauko prekyba, alus publikai pilstomas į vienkartines 0,2L taures, po Eur1,- . Pritempusių virš normos per šventes viešoje erdvėje beveik nebūna, gal vos vienas kitas... Tačiau naktiniuose klubuose nuo 02.00 iki 06.00 vaizdai bus labai kitokie.

Būna pasitaiko, kad alus vargsta jachtos šaldytuve, nepatirdamas jokio įgulos dėmesio ištisą savaitę - labai tikėtina, kad tuo laiku "kieme" temperatūra laikosi gerokai virš 30C ir alaus vartoti nėra prasmės - vos išgertas, jis kaip mat prakaitu iššoka per odą, o troškulys po minutėlės sugrįžta. Tokioje karščio pekloje troškulį numalšinti įmanoma tik vandeniu skiestu vynu. Jeigu tai baltas sausas ir šaldytuve gerai atvėsintas vynas - o karštyje toks ir turi būti - skiedžiame jį lygiomis dalimis su šaltu vandeniu, arba pilame ant ledo, jeigu šaldiklyje tokio yra. Rausvą - Rose - vyną taip pat vartojame atvėsintą, kai karšta - irgi skiedžiame vandeniu, bet Rose ant BILLABONG atsiranda tik vasarą, gerai įšilus orams. Prie maisto, arba vakarojant jachtoje - bus raudonasis, mūsų mėgstamiausias, todėl be jo atsargos triume laivas jaučiasi nepilnai sukomplektuotas. Havana Club - jo irgi turi būti visada, bet vartojimo statistika šį sezoną turi aiškią mažėjimo tendenciją, koks puikus gėrimas šis romas bebūtų. Šlakelis į Sangria, ar stiklas vakarojant maždaug valandžiukė prieš įsirausiant į šiaudus - dar niekam žalos tikrai nepadarė.

Ką mes matome, bandome išmokti ir pritaikyti savo gyvenime - iš vyno šalių kultūros? Lietuva nuėjo gąsdinimo, nuobaudų, draudimų, reklamos ribojimo ir mokesčių didinimo keliu, siekdama mažinti alkoholio vartojimą. Teisingą tikslą Lietuva bandys pasiekti apgailėtinai klaidingomis priemonėmis ir neabejotinai patirs eilinį nusivylimą. Ką gero šioje temoje gali nuveikti šarlatanai, kurie patys sako, kad gyvenime ragavę nėra, bet už visus geriau žino, kaip ištiesinti visus kitus? Manyčiau, kad be triukšmo - tikrai nieko. Apmaudu už šalį, bet kaip jau sakiau - mūsų laive kvailiems įstatymams vietos nėra. Vyno kultūros šalys šitokios teisinės, biurokratinės ir administracinės priespaudos savo žmonėms sau leisti negali, nes ten valdžia žino, kad už tai gaus nuo savo rinkėjų per ausį. Pabandyk, suvaryk portugalus į gardus per Šv.Petrą, arba ispanus per Jonines - ir pamatysi, kas bus. Pietų ir Vakarų Europos šalys pasirinko švietimo, saiko ir atsakingo vartojimo propagavimo kelią, o vynui daugelyje šalių netaikomas akcizas, dėl ko jis ženkliai pigesnis, nei Lietuvoje. Tai ne Lietuvos pasirinkta "kampaneiščina", o ilgalaikis procesas, kuris duoda apčiuopiamus rezultatus. Per paskutinius 20 metų (nuo 1996m) bendras suvartojamas vyno kiekis sumažėjo 20%, o būtent vyno kultūros šalyse - net daugiau. Tuo pat metu pastebima, kad Europoje nuolat didėja brangesnio aukštos kokybės vyno pardavimai ir vartotojai vis labiau linksta į būtent saikingą ir atsakingą vartojimą namų bei restoranų aplinkoje. Brangų vyną jie skanauja mėgaudamiesi, o ne sprogsta springdami.

Vyno kultūra Europoje išplito ir yra puoselėjama nuo Antikos bei Romos Imperijos laikų, o vyndarystė ypač suklestėjo įsigalėjus krikščionybei. Dauguma garsiausių ir seniausių vyno ūkių, vynuogynų kadaise priklausė vienuolynams, o viduramžiais vyną gerdavo dažniau nei vandenį, per kurį plisdavo įvairiausios infekcijos. O mūsų laikų gerai informuoti žmonės žino, kad saikingas vyno, ypač raudonojo, vartojimas yra naudingas sveikatai - mažina mirties dėl širdies kraujagyslių ligų riziką, stabdo senėjimo ir destrukcinius procesus organizme. Peržengus saiko ribas, nuolat piktnaudžiaujant, procesai verčiasi atvirkščiai - niekas neabejoja, kad piknaudžiavimas atves į priklausomybę su didžiule rizika sveikatai ir gyvybei.

Taigi vėl - kas tas saikas, kad galėtum alkoholį vartoti, bet nekenktum sveikatai ir gyventum ilgiau bei kokybiškai? Dauguma šalių turi savo rekomendacijas kiek gryno alkoholio vienetų, ar gėrimo taurių galima gerti per dieną, ar per savaitę, kad išliktum saiko ribose. Painiava didžiulė, nes beveik visi skirtingai supranta kas tas vienetas, o taurių įvairovė gali būti begalinė. Panašiai kaip kad yra su žmonija, nesugebančia susitarti dėl vienodo telefono kroviklio, ar vienos sistemos batų dydžiams, nors visi juos nešioja.

Nesileisim į postringavimus, todėl iškart atskleisiu, kad jachtoje Billabong mes atlikome ilgamečius ir išsamius praktinius tyrimus, apibendrinom įvairių šalių rekomendacijas ir nustatėm ne daugiau kaip 4 taurių vyno per dieną normą, kurios viršyti nerekomenduojama. Mažiau - labai prašom, bet daugiau - geriau ne. Taip pat ne mažiau kaip vieną dieną per savaitę leidžiame kepenims ir alkoholio pramonei nuo mūsų pailsėti.
So far so good, bet jei kas pasikeis - būsite informuoti, arba ne.

Posted by gramas 23:29 Archived in Spain

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Comments

4 taurės yra gerai. O kokio jos dydžio ir ar iki briaunų pilate? Prašome foto iliustracijai, tauta nori suprasti.

by Ele

Į keturias taures pasiskirsto 0,7L butelis. Briaunos tuo pat metu gali būti bet kur. O va, dėl vartojimo tempo dar dyrpti ir dyrpti - tiesiog nespėja taurė nusifotografuoti.

by gramas

Prašom nufotografuoti pilną butelį ir keturias tures šalia. Natiurmortas.

by Ele

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login