A Travellerspoint blog

Apie tai, kaip kraujas tirpsta vandenyne

Viskas prasidėjo kaip dainoje -

Gyveno sau vaikinas
Be rūpesčių jokių...

Martin1.jpg

Vaikinas - tai Javier Martin, ispanas buriuotojas, Panamoje gyvenantis savo jachtoje TWYLA. Pragyvenimui jis užsidirbdavo plukdydamas turistų grupes po Karibų baseiną - dažniausiai iš Panamos į Kolumbiją pro San Blas salas, ir atgal. Turtuoliu netapsi, bet verslas generuoja pakankamai, kad gyventum nors ir paprastai, tačiau be vargo - pridėk šiltą žydrą jūrą, skaisčią saulę, smagų brizą ir atpalaiduojančią atmosferą salose - ir gyvenimas atrodys visai neprastas.

Tačiau vieną 2010-ųjų dieną Javier fortūna jam atsisuko galiniu fasadu - TWYLA sudužo ant rifo San Blas saloje.
Nieko nepadarysi - Javier iš laimingo verslo savininko tampa samdomu, kartais dirbančiu kitų buriuotojų laivuose, plukdančiuose turistaujantį jaunimą tarp salų, o dar dažniau - agentu, krante ieškančiu keleivių ir klientų čarteriniams reisams po salas. Verslo marketingas nesudėtingas, ypač jei turi geras kepenis ir toleruoji romą - tu draugauji su kuo daugiau pigių motelių savininkų, ir šie tave nuolat rekomenduoja turistams. Tampi visai naudingas laivo savininkui, ir, be užmokesčio už jūreivio darbą reisų metu, dar gauni komisinius už atvestus klientus. Per keletą metelių įmanoma uždirbti tiek, kad užteks kitam, kad ir gerokai mažesniam laivui nusipirkti, ir taip savo buriuotojišką gyvenimą į įprastinę vagą sugrąžinti.

Tuo metu Javier dirbo ant 15m dydžio aliuminio katamarano LEVANTE, priklausančio prancūzui buriuotojui Jean-Pierre Bouhard.
large_Levante.jpg
Katamaranas tokiam verslui tinka idealiai - ženkliai daugiau keleivių gali sutalpinti, nei ant vienkorpusinės jachtos. Taigi pelno marža nuo kiekvieno reiso gaunasi vos ne dviguba, lyginant su paprasta jachta. Aišku, uostuose už katamaraną sumoki irgi dvigubai, bet kam reikia uosto Karibuose? Gyveni inkaruotėse, o keleivius paimti nuo kranto ir kitame krante juos paleisti uosto irgi ne visada reikia. Susitari su prieplaukas turinčių pakrantės restoranų savininkais - jiems atvedi klientų, kurie vistiek kokį vištienos ragu užsisako, o pats gauni švartavimo vietą pusdieniui nemokamai - visi patenkinti. Jei ne - su kuprinėm keliaujantis jaunimas toks nelabai jau pretenzingas, ir sutiks tarp kranto ir laivo būti suvežiotas tuziku - pripučiama valtimi su pakabinamu varikliu; geromis oro sąlygomis taip netgi smagiau. Jei reikia - su katamaranu gali ir tiesiai prie pliažo atplaukti...

Buvo mačiusių Javier ir Jean-Pierre karštai ginčijantis dėl pinigų - žmonės kalba, kad buvo tam tikra skola susikaupusi komisinių už surastus keleivius. Taip pat Jean-Pierre kategoriškai, su visai fuck-off'ais, atmetė Javier pasiūlymą parduoti laivą jam išsimokėtinai, užskaitant tuo pačiu ir skolą už komisinius kaip pradinę įmoką. Niekas nematė ir negali pasakyti, kaip tas beužgimstantis verslo sandoris vystėsi toliau ar ne - bet faktas, kad Javier neužilgo jau plaukė tuo katamaranu, tik jau su pakeistu pavadinimu TWYSS.
TWYSS.jpg
Vienas buvęs įgulos narys, dirbęs ant LEVANTE dar prieš ten įsidarbinat Javier'ui, šį susirado dėl paso, kurį buvo saugoti palikęs Jean-Pierre'ui. Javier'as grubiai patarė jam atsiknisti, jokio paso negrąžino, atseit katamaraną jis galų gale suderėjo su Jean-Pierre'u, kuris gavo pinigus už laivą, ir dabar yra grįžęs į tėvynę, ar keliauja kažkur kitur... Lyg ir buvo parodyti kažkokie popieriai ir sutartys, į kuriuos tas paso nerandantis veikėjas labai ir nesigilino. Tačiau vėliau buvo surasti liudininkai, matę Javier vieną pat plukdant katamaraną iš Portobelo į Puerto Lindo.

Ši istorija tolimesnės eigos ir neįgavo - bent iki 2011 vasario mėn. 5 d., kai polsiaujančių Karibuose nardytojų kompanija vandenyno dugne atsitiktinai surado lavoną su inkaru prie kojų. Policija pradėjo neskubų tyrimą, ir po kurio laiko lavono tapatybė nustatyta - tai Jean Pierre palaikai, buvusio katamarano savininko. Laivą surado jau nebe Puerto Lindo uoste, o marinoje Green Turtle Cay. Niekas nežinojo, kas ten laivą pastatė ir paliko. Laivo valtelėje buvo rasta ginklo, kokiu buvo nušautas prancūzas, gilzė. Policija sulaikė Javier'ą, apklausė ir paleido...

Tuo laikotarpiu sutiktiems krante žmonėms Javier'as palikdavo slogų įspūdį - įtarumas, persekiojimo manija, nervingas pyktis ir agresija. Dažnai su savo negausia manta kilnojosi iš vieno pigaus motelio į kitą. Jis, pesigandęs, kad policija mina jam ant kulnų, skambinėjo motelių savininkams ir kitiems pažįstamiems, grąsindamas susidorojimu, jei šie ką nors sučiulbės policijai. Visai nedviprasmiškai panikuojantis Javier'as duodavo suprasti, kad grąsinimai mirtimi bus tikrai įvykdyti, nes tai nėra jam naujiena ir jis esąs rimtai pavojingas savo priešams žmogus. Vienu žodžiu - žinokit patys, ir kitiems pasakykit - visiems geriau yra būti jo draugų sąraše. Žinoma, kad tokia istorija greitai sklinda iš lūpų į lūpas, ir Javier'o draugų sąraše greitai nieko neliko.

Čia istorija įgauna dar vieną siužeto vingį. Javier'ui dar nežinant, kad jo netrukus vėl ieškos Panamos policija 2011 m. vasario 10 d. gauna užklausimą ir teisinės pagalbos prašymą iš JAV ambasados - patvirtinti gandus, kad Javier Martin yra sulaikytas, ir leisti apklausti jį kaip liudininką byloje dėl amerikiečio buriuotojo Don North dingimo be žinios. Don'as savo jachtoje WINDANCER gyveno Panamoje.
Don.jpg
Windancer.jpg

Kai baigiasi Panamos užsieniečiams nustatytas kelių mėnesių laikotarpis, šie turi "perkrauti" savo pasą - trumpam išvykti iš šalies, ir po kelių dienų grįžę, vėl ramiai kurį laiką gyvena Panamoje. Buriuotojai tokiu atveju kelia bures trumpam reisui į Kolumbiją, ten gauna imigracijos antspaudą į pasą, ir grįžę į Panamą, gali įrodyti, kad buvo išvykę iš šalies. Don'as, keliaudamas po Karibų baseiną, palaikė glaudžius ryšius su giminaičiais Amerikoje, ir buvo užsiminęs, kad planuojamam reisui į Kolumbiją pasamdė "kapitoną Martiną". Maždaug po mėnesio nuo Don'o dingimo, jo sūnėnas kreipėsi į Kolumbijos imigracijos tarnybas su klausimu, ar jo dėdė nebuvo atplaukęs į kurį nors Kolumbijos uostą. Neigiamas atsakymas - vadinasi, Don'as ir jachta WINDANCER dingo. Panamos policija sūnėnui atsakė, kad, norint pradėti paiešką, reikalingas formalus dingusio asmens artimųjų pareiškimas, ir tam būtina atvykti į Panamą.

Don'o sūnėnui Panamoje talkino ten gyvenantis amerikietis žurnalistas Don Winner, turintis ryšius su aukštais Panamos pareigūnais. Don'o sūnėnas iš šio žurnalisto sužino apie prancūzo buriuotojo nužudymo bylą. Sūnėnui dviejų istorijų laisvi galai susijungia - "kapitonas Martinas" ir Javier Martin turi būti tas pats asmuo, ir Panamos policijai jis rašo pareiškimą, įvardindamas žudiką. Javier Martin buvo sulaikytas 2011 m. vasario 15d.

Policijos mašinos smagratis palengva ima įsibėgėti, ir imami tikrinti įvairūs be priežiūros per laikotarpį rasti laivai. Tokiu būdu klaustukai ima kauptis apie jachtą GREEN TWILIGHT, kuri savo aprašymu ir dydžiu galėtų būti panaši į dingusio Don'o WINDANCER".
Prieš pora savaičių GREEN TWILIGHT buvo rasta jūroje tuščia, dreifuojanti, ir gelbėjimo tarnybos kateriu nutempta į nuošalų uostelį El Porvenir.
Rasti niekieno jachtą Karibuose nėra toks jau didelis įvykis - daugelis kruizerių savo jachtas gali palikti ant inkaro ramiose įlankose, kol patys keliauja į JAV ar Europą pasisvečiuoti pas giminaičius, ar kitais reikalais. Bjauriomis oro sąlygomis, jachta gali ir nuo inkarų nutrūkti, ir link kranto ar vandenyno padreifuoti, ar visai sudužti - žodžiu, tokie gelbėtojų darbai nėra retenybė.
Anksčiau minėtas žurnalistas, užsiangažavęs tyrimu, kreipėsi į buriuotojų bendruomenę, prašydamas padėti nustatyti, ar rastoji El Porvenir jachta gali būti dingusioji be žinios WINDANCER. Buvo gauta ir patvirtinančios, ir neigiančios informacijos, bet galiausiai ir policijos tyrėjai patvirtino, kad jachtos pavadinimas buvo perklijuotas kelis kartus, o dingusiojo jachtos savininko brolis patvirtino, kad Don'as buvo WINDANCER savininkas jau 20 metų, ir niekada nekeitė laivo pavadinimo.

Nervingojo Javier link daug strėlių suskrido - kruvina LEVANTE istorija, WINDANCER savininko dingimas, yra klausimų kokiu būdu jis tapo savo pirmojo laivo TWYLA savininku...

Don North kūnas iki šiol nebuvo surastas, o buriuotojų visuomenė Karibuose įdėmiai stebi, į kur ši istorija nudreifuos.

Ne taip ir lengva buriuotoju būti - manau, kad atomazgą galėsime rasti panama-guide.com , iš kur ir buvo pasiskolinta informacija bei kelios foto.

Katamaraną LEVANTE, pažymėtą šia kruvina istorija, galite įsigyti viso labo už USD299.000 Manau, galėtumėt nusiderėti...

Posted by gramas 04:14

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login