A Travellerspoint blog

Apie tai, kaip lenkų pasienietis lietuviškai kalba

Plaukimas Klaipėda-Helis (Lenkija)

Atostogų dvi savaitės, tad sumanom suplaukti A.Varno aprašytą maršrutą Lenkijos pakrante, Štetino mariomis ir vidiniu praėjimu apie Riugeno salyną.
Taip ir padarėm kartu su Jonu, per dvis avaites nuplaukta apie 730 jūrmylių, švartuotasi 15-oje marinų ir uostų, rimtų technikos gedimų nebuvo (pakeistas gėlo vandens sistemos slėgio indas), įgulos traumų taip pat - nei fizine, nei psichologine prasme.
Kartu plaukė vilniečių jachta Lokiukas, taipogi tėvo/sūnaus įgula.

Atskiriems kelionės etapams bus padaryti atskiri įrašai.

Iš Klaipėdos pajudam Birž.28d.1200. Vėjo praktiškai nulis, teks ilgai birbinti variklį.
Išplaukę iš uosto, stojam ant kurso į dvyliktą mylią nuo Karaliaučiaus krantų, ir duodam vairuoti meškai. O ta neima, nors tu ką... Sukam ratus jūroje, kalibruojam kompasą, vistiek pjauna meška į pievas, vairuoti nenori. Aišku, kad reikia tikrinti visas gedimų galimybes - iš pradžių galimas, po to visai neįmanomas. Atsidaręs runduką, kur prie pertvaros prisuktas autopiloto kompasas, randu daugybę konservų metalinėse dėžutėse, kurias ten sudėjau pats prieš kelias dienas. Numuša metalas kompasui norą Šiaurę matyti, ir tai varo mūsų mešką iš proto. Nėr konservų - nėr problemos. Ne, nesušveičiam visko vieno prisėdimu, tik perdedam kitur sandėliuotis, prie bulvių...

P6280001.jpg

Prieš pat sutemstant, ties Rusijos teritorinės jūros pradžia, šalia atsiranda lietuviška jachta, pavadinimo ir namų uosto užrašų taip ir neteko ant jos pastebėti. Autopiloto, panašu, jie taip pat neturi, nes uoliai stypso prie šturvalo, būtinai stačiom ir bent po vieną personą visą laiką. Taip ir birbinam varikliais visi trys laiveliai, protingu atstumu vienas nuo kito.
P6290004.jpg

Mudu su Jonu pakaitom pamiegam, pasiruošiam šilto maisto ir vėl pamiegam, ir netrukus paryčiais jau matom lenkų krantą, Helyje švartuojamės šiek tiek prieš 0800. Čia toks svogūnas pūpso ant krantinės, atrodė toks žvaigždžių karų stiliaus marinos biuras, pasirodo tik le'storanas, o marinos valdžia, vietinių žvejų pagarbiai "bosmanatu" vadinama, randasi kažkur toliausiai už uosto sandėlių esančiame pastate.
P6290006.jpg

Už to le'storano yra buriuotojams skirti konteinerinio tipo wc ir dušai, prie jų sėdi tokia jaunoji verslininkė, ir be pinigų nieko nekur neleidžia. Ji ir paaiškina, kad bosmanate gausime kortelę, kurios pagalba galėsim nemokamai siusioti ir kakoti, o už dušą vistiek reiks atskirai mokėti. Einam išsipirkti tos siusiojimo/kakojimo kortelės, pakeliui ant pirso prie mūsų prišoka toks vienarankis piratas, visas ginkluotas, balta skara ir baltais marškiniais, ir rėkia "AHOI!!!" Ahoi tau ir Aloha sakom, bet kam taip rėkti iš pat ryto? Paskui pamatom, kad jo darbas toks. Eurosojūzas kai kuriuos žvejus iš jūros verslo išpirko, ir apmokėjo kompensacijas už žvejybinių laivų perdirbimą į pseudo burlaivius - girdyklas. Tas piratas ir dirba ten šaukliu, savo Ahoi nuo pat ryto kviesdamas smagiai sau paplaukyti ir išgerti.
Dar ginčijomės, ar tos rankos ištikro pas jį trūksta, ar tik parietęs kaip nors, kad stiliuką išlaužt. Pasirodė, kad visai trūksta.
P6290010.jpg
P6290011.jpg

Taip palengva uosteliu keliaujam link bosmanato, kur sumokam už jachtų stovėjimą uoste, ir gauname uostelio valdymo bendrovės KOGA vizitinę kortelę su antroje pusėje uždėtu datos antspaudu. Tas antspaudėlis vėliau stropiai tikrinamas jaunosios verslininkės, kai tik pasirodai prie wc konteinerių. Bosmanate ažiūrime uosto stebėjimo sistemą, kur harbormasteris mato viską - koks laivas įplaukia ar išplaukia, ką jo darbuotojai veikia, ar kokį alų gurkšnoja tinklus kratantys žvejai.

Išeinam iš bosmanato, kurdami planą ką toliau šiam miestelyje veiksim, pamiegot iš pradžių ir paskui į le'storaną, ar atvirkščiai - kai vos ne padangas cypindamas į kiemą įlekia pasienio apsaugos auto, iš jo išsirita apvalokas barzdotas pareigūnas ir pro mus neria į bosmanato duris. Po akimirkos iššoka atgal ir klausia ar tai mes iš lietuviškų jachtų. Kalbu su juo lenkiškai ir taisyklingai, kas jį nuteikia labai draugiškai, ir jis iškart pasisako, kad deja, lietuviškai moka tik du žodžius - "laba diena" ir "bybis". Pasijuokiam visi, kad jo darbe turėtų tiek ir užtekti, jis įvertina jumorą ir net jokių dokumentų netikrina, tik paklausia ar pakeliui iš Klaipėdos nebuvom į Rusiją užsukę. Nereikia niekur nuo laivų blaškytis, patiems bosmanato ieškoti, švartuojiesi, o uosto ir pasienio tarnybos pačios mato kad atplaukei, ir čia jų darbas pas tave prie jachtos atvažiuoti, mokestį surinkti ir kontrolės veiksmus atlikti. Kai mokam už jachtų vietas, sakom, nereikia to kvito, kapitonas paringavo, kad tai pas mus gal nereikia, o čia reikia - respect, požiūris teisingas.

Helis - tai pora gatvių su le'storanais/žuvies rūkyklom, parduotuvėm, dar kelios gatvės gyvenamų namų, žvejybos muziejus, parkas su monumentu kariams, a'la kokių dviejų X maxima, pliažai ir jau minėtas uostas. Kažkaip savaime nusisprendė, kad nakvoti čia nebenorim. Vėliau paaiškėjo, kad Helio buriuotojams siūloma infrastruktūra yra pati biedniausia iš kituose Lenkijos uostuose matytos, tačiau net ji keliom galvom aukštesnė už, tarkim, Nidos marinos . Pora valandų pamiegam, pasivaikštom po miestelį, papietaujam ir jau mums laikas keliauti toliau, į Leba. Ko gero, stipriausias įspūdis iš Helio - čia kažką daugiau sužinojom apie Baltijos delfinus, dar jūros kiaulėm vadinamus. Kažin, ar nebus mūsų Kiaulės nugara su tais delfinais kažkaip susijusi, nes senais laikais jų ir mūsų pakrantėse būta, ir žvejai nelabai juos mylėjo dėl tinklų gadinimo...

P6290015.jpg

P6290017.jpg

P6290019.jpg

P6290022.jpg

P6290025.jpg

P6290026.jpg

P6290028.jpg

P6290030.jpg

P6290034.jpg

P6290036.jpg

P6290037.jpg

Posted by gramas 11:53 Archived in Poland

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Login