Apie tai, kad didvyriai jūroje nelabai reikalingi
28.01.2013
Didvyriams paklausos nebuvo australiečių kruiziniame laive ORION. Kapitonas visiems paaiškino, kad didvyrių nereikės, o teks padirbėti kaip suderintai komandai, kad atšiauriuose vadnenyse surasti ir išgriebti gelbėjimo plauste plūduriuojantį 63-ejų metų amžiaus prancūzą buriuotoją Alain Delord. Delord'as vienas pats plaukė apie pasaulį Archambould 35 tipo jachta CHOUK CHOUK NOUGAT. Per smarkų štormą apie 500 jūrmylių į Pietvakarius nuo Tasmanijos Delord'o 10-ties metrų jachta buvo kaip reikiant suvoliota, ir neteko stiebo. Maža to, stiebo nuolauža, plūduriuojanti šalia, prakiurdė jachtos bortą, ir buriuotojas iš skęstančios jachtos išsilaipino į gelbėjimo plaustą sausio 18 dieną. Iškart aktyvavo gelbėjimo radijošvyturį, kurio signalą priėmė Kanberos gelbėjimo operacijų koordinavimo centras. Centras buriuotojo gelbėjimui nukreipė arčiausiai nelaimės vietos buvusį kruizinį laivą ORION. Tas arčiausiai - tai 680 jūrmylių, arba 50 valandų plaukimo. Šis iškart pakeitė kursą, tuo suveldamas savo keleivių atostogų planus, ir pasuko link regiono, kuriame turėjo būti buriuotojas. Tuo pat metu gelbėjimo centras plausto paieškai išsiuntė lėktuvą, kuris buriuotojui numetė siuntinuką su būtiniausiais reikmenimis - racija, dar vienu gelbėjimo plaustu (Delord'o nuosavas plaustelis buvo mažokas, be vandens ir maisto atsargų) ir plūdriu gelbėjimo kostiumu, kuriuo Delord'as ir buvo pasidabinęs žemiau pateikiamame gelbėjimo video. Delord'as plauste praleido tris paras, iki buvo saugiai perkeltas į ORION'ą.
Grįžtame prie didvyrių nereikėjimo... ORION'o kapitonas Mike Taylor pademonstravo puikius savo ir įgulos jūreivystės įgūdžius, nes ne tik pasiruošė planą A ir planą B gelbėjimo operacijai, bet, kol keliavo į paieškos rajoną, suspėjo apmokinti savo įgulos narius - gelbėjimo operacijos dalyvius - darbui pagal abu scenarijus.
Planas A: jeigu oro sąlygos daugmaž palankios ir banga ne didesnė kaip 3 metrai - ORION'as nuleidžia pripučiamą motorinę valtį su 2 asmenų komanda. Vienas iš jų vairininkas ir užsiima tik varikliu bei manevravimu, kitas - plaukikas, su šiltu hidrokostiumu, jei bus reikalas - pasirengęs nerti į 5 laipsnių vandenį. Iš plausto jie paims buriuotoją į valtį, ši priplauks prie pavėjinio borto laivui, ir per šoninį liuką buriuotojas bus perduotas į laivą. Pavojingiausia šio plano fazė - būtent tas perdavimas per šoninį liuką iš valties, kuri su kiekviena banga judės didele amplitude ir daužysis į didelio laivo bortą.
Planas B - tuo atveju, jeigu sąlygos bus audringos, ir banga bus didesnė, nei 3 metrai ir vėjas virš 25 mazgų. Esant tokioms sąlygoms, saugus manevravimas su lengva pripučiama valtimi šalia didelio laivo borto yra sunkai įmanomas, saugus buriuotojo perdavimas per liuką dar sunkesnis. Šiam planui jie numato priplaukti laivu pavėjiniu bortu prie plausto, ir krano komanda turėjo nuleisti trosą su pakabinimo sistema buriuotojui tiesiai virš plausto. Vėlgi - realiomis sąlygomis, esant aukštai bangai, ant kurios tas plaustelis šokinėja - tas "tiesiai virš plausto" reikštų trosą su kabliu švytuojantį visom kryptim apie buriuotojo pakaušį... Vėlgi - jei nuleisti trosą iškart nepavyktų - tas aukščiau minėtas jūreivis su hidrokostiumu buvo pasirengęs pats su prikabinimo sistema nusileisti šalia plausto, prisisegti buriuotoją, ir jau abudu kartu būtų kranu pakelti į ORION'ą.
Va, šitaip - jokių didvyrių, jokių ekspromtų - o tik gerai savo veiksmus atidirbę komandos nariai, kurie žino, ką daro. Kaip jie suplanavo - taip ir padarė.
Specialistai sako, kad šiais laikais, ištobulėjus EPIRB avariniams švyturiams ir palydovinio ryšio sistemoms bei gelbėjimo tarnybų galimybėms, mažai kam tenka plausteliuose nuobodžiauti ilgiau, nei kelias paras - net pačiuose tolimiausiuose plaukiojimo rajonuose. Tačiau neverta pamiršti ir mėnesių mėnesiais plausteliuose plūduriavusių buriuotojų - Steve Callahan, ar William Butler, yra tokių išgyvenimų patyrusių ir daugiau. Visi jie sutiktų - netaupyk, rinkdamasis gelbėjimo plaustą...
Shit happens ir nutikti tokia bėda gali bet kuriam, bet tas išgelbėtas prancūzas - vistiek mano manymu, didvyris kaip reikiant. Išsiruošti vienam pačiam plaukti iš esmės apie Antarktidą su maksimaliai išlengvinta lenktynine jachta Archambould 35 tai ką aš žinau... Šis laivas - tai greitas aparatas lenktyniavimui apie plūdurus šiaipjau, o ne pavarymui regione, kur ir ledus sutikti nesunku... Antra vertus - ką tik pasibaigė Vendee Globe - vienutininkų lenktynės apie pasaulį - ta regata irgi plaukia praktiškai tuo pat maršrutu. Bet visi, kas sekė šias lenktynes, žino, kiek UFO (Unidentified Floating Objects) regatos laivai pasigavo, kiek laivų iškrito dėl įvairiausių gedimų... Bet jų aprūpinimas ryšio ir saugumo riemonėmis - taigi pagal paskutinį pyską, o prancūzas net satelitinio telefono tokiame plaukime neturėjo, plaustelis tik priekrantės plaukimams tinkamas, net šilto plūdraus kostiumo neturėjo. Labai drąsus prancūzas, ir labai laimingas prancūzas, vienok.
Gelbėjimo operacija kainavo šimtus tūkstančių dolerių, o buriuotoją išgelbėjusi kompanija - kruizo ORION'u organizatoriai dar nežino, kiek kompensacijų teks išmokėti savo keleiviams. Šie juk sumokėjo po 20 000 dolerių už sujauktą kruizą po Antarktį ir Pietų vandenyną...
Posted by gramas 01:16 Archived in Lithuania Comments (0)