A Travellerspoint blog

January 2022

Ryžtingas žingsnis į priekį

ĮSPĖJIMAS - šis įrašas yra nuobodus!

large_39988c10-720e-11ec-b10a-0329f39e15f1.jpg

Gyvenimiška patirtis nepavargsta įrodyt, kad kartais ryžtingas žingsnis į priekį - tai ne nuopelnas, apdairumas ir aktyvumas, o tik subinėn gauto pendelio rezultatas.

Taip ir nutiko su tuo žaibu pernai, kurį Perkūnas mums spyrė, tik ne subinėn, o į tiesiai į stiebą. Ryžtingu žingsniu į priekį šiuo atveju reiktų laikyti faktą, kad bus keičiama daug laivo elektronikos ir elektros įrangos iš karto, nes permainoms vykstant labiau natūraliu būdu, atsinaujinimo procesas tikrai būtų išsitęsęs metų metais.

Po siurvejerio vizito į laivą su Pantaenius dar ilgai ir nuobodžiai derinau naujai perkamos įrangos charakteristikas, kainas, tiekėjus. Reikėjo sudaryti lentelę, nurodant numatomos įsigyti įrangos pavadinimus, modelius, charakteristikas, kainas, nurodyti tiekėją, pateikti nuorodą į pardavėjo svetainę.

Visą pateiktą informaciją tikrino labai patyręs ir kvalifikuotas siurvejeris. Tikrinimo kriterijus - kad įrangos charakteristikos atitiktų pakeičiamos (sugadintos žaibo) įrangos specifikacijas ir kad bendra įsigijimų suma neviršytų anksčiau siurvejerio nurodytos nuostolio sumos 20K. Siurvejeris mano planus ir ketinimus pakeitė - įrašė kuklesnių charakteristikų ir pigesnį multifunkcinį displėjų, paprastesnį radarą be doppler efekto, kažkodėl vietoj sugadinto vėjo generatoriaus įrašė vien jo krovos reguliatorių, nors savo ataskaitoje buvo fiksavęs, kad pats Rutland generatorius yra sugadintas.
Derybos dėl įrangos pasirinkimų vyko gal pora savaičių, gal tris. Padariau klaidą sutikdamas su siūlomu B&G multifinkciniu VULCAN R 12' , nes tik po visų derybų ir sumų pasitvirtinimo su Pantaenius aš išsiaiškinau, kad tai nutrauktos gamybos modelis su senu procesoriumi... Kas pavyko - padidinau B&G Triton galvų skaičių iki 3, nes iškepusioje įrangoje turėjau kokpito multifinkcinės galvos repeater'ius šturmaninėj ir miegamąjame, kad galėčiau bet kada matyti vėją ir gylį - ypač pasiteisino gyvenant inkaruotėse, nes nelipdamas iš lovos žinai kas vyksta. Taip pat pavyko "atginčyti" vėjo generatorių, ir buvo įsigytas naujas Rutland 914i, bet liko senasis krovos reguliatorius, kurį išgelbėjo laiku iškepęs saugiklis.

Labai netikėtai didelė istorija su iki šiol neaiškia pabaiga ėmė vystytis apie įrangos instaliavimo kaštus. Instaliuoti ir garantiją teikti turi autorizuota įmonė, dirbanti su Navico įranga (B&G, Simrad, Lowrance yra tas pats NAVICO). Aišku, kad tai bus vietinė, portugalų įmonė. Norėčiau, kad tai būtų labai vietinė, t.y. vietinis B&G dileris, įsikūręs Povoa de Varzim.
Kadaise, kai mano prieteliai Bronius su Osvaldu buvo stabtelėję čia savo plukdomam į Europą katamarane sukalibruoti blūdijantį autopilotą, Bronių ilgai vežiojau siauromis Povoa dV gatvelėm, ieškodami to dilerio. Važiuoti tiesiai, po to ties poliklinika sukti į kairę, pirmoj sankryžoj vėl į kairę, ten ieškokit iškabos su laivų elektronikos remontu... Tokios buvo instrukcijos paieškai, gautos jachtinių žaislų ir žvejybos parduotuvėje. Tada, prieš kelis metus, dileriūkščio surasti mums nepavyko. Tačiau laikai pasikeitė, gyvenimas gerėja ir jo pavadinimas yra nurodomas oficialioje įrangos gamintojo svetainėje, ir kontorą surasti pavyksta, ir ji visai netoli uosto. Tačiau tai maža paguoda. Nei vienu iš dviejų telefonų atsakymo nėra, o kasdien bent dvi kelionės iki biuro yra bevaisės, nes kontora nedirba. Įspūdis toks, kad firma užsivamzdino. Artėja laikas važiuoti į Lietuvą, o sprendimo dėl instaliavimo specialisto ir dėl numatomų kaštų vis dar neturiu. Ir staiga vieną kartą, šunį bevedžiojant jau įprastu maršrutu pro B&G biurą, matau prie kontoros stovintį kabluką su man reikalingais užrašais ir kažkokias dėžes nešiojančius žmones, biure irgi kažkas vyksta. Net širdis iš džiaugsmo nuojautos apsalo... Elektronikos dievas išklausė mano maldas ir pasakė B&G dileriukams ateiti į darbą!

Anglų kalba beveik laisvai bendraujanti moteris pasirodo esanti įmonės vadovė. Taip, ji abiem telefono numeriais gavusi mano žinutes, gavusi elektroninį laišką, kad turiu jiems labai gerą užsakymą. Taip, ji rengėsi man atsakyti (5 dienas ji rengėsi, na bet tiek to). Tai kas ten pas mane per darbas? Ar galite meistrą atsiųsti ant laivo, kad apžiūrėtų, įsivertintų ir padarytų sąmatą įrangos keitimui? Taip, atsiųsim, bet reikia pažiūrėti kada bus laiko langas. Aij, ten, šalia angaro - žinom, kur laivas stovi, ok paskambinsim dieną prieš ateinant meistrui. Ar šią savaitę galit, nes vėliau manęs nebus ir niekas nieko meistrui neparodys. No problem, sutarta, šią savaitę kaip tiktai, tai iš karto...
Niekas neatėjo, neskambino, kontoroj nebebuvo, išvykom namo be jokios instaliavimo sąmatos.

Jau iš Lietuvos ieškau instaliuotojo, nes be darbų ir instaliavimo medžiagų sąmatos reikalas su draudimu pastrigęs. Tuo metu dar nežinojau, kad jis iš esmės ir liks pastrigęs...

Kad būtų įdomiau - beveik visi Portugalijos dileriūkščiai atsisako daryti vien instaliavimą, jeigu įrangą parduoda ne jie. Gerai, kokios jūsų kainos už šitą fantą - to biš B&G ir Simrad elektronikos specifikaciją. Jau kad nežaisti ir mano nervais negroti - jiems duodu lenteles su visom SVB.de kainom, sakau darykit pigiau, ar bent jau tokiom pat kainom, ir perku iš jūsų. Ne, pigiau jie negali, jų kainos gerokai didesnės nei vokiečių, net įskaitant pristatymo kaštus. Na, ne-tai-ne...
Galiausiai pavyksta rasti Portugalijos pietuose, Algarvėj gyvenantį vokietį, kuris irgi dileriūkštis, atvažiuos su savo komanda į PdV, atsiveš debesį visokios tinklo periferijos ir kabelių bei kitų smulkmenų ir viską padarys per savaitę. Gyvens trys žmonės viešbutyje, kelionės kaštai, darbo tiek ir tiek valandų, įkainis toks, total toks ir t.t. ir už viską mokės Gintaras. Bet dirbs tik tada, kai nebus šalta ir kai nebus lietaus. Fair enough. Bet sąmatą mes padarom, perduodu į Pantaenius, ir ji tampa sandėrio dalimi.

Toliau pasidaro dar įdomiau. Pantaenius charakteris iš draugiško ir linkusio bendradarbiauti staiga pasikeičia į šaltą kaip žuvis ir pragmatišką kaip gero vokiško klinkerio plyta. Vadinasi, bendros kompensuojamos sumos suderinimo faktas yra perėjimas iš vieno etapo ir elgsenos modelio į kitą. Amžių gyveni - amžių mokaisi, žmogus...

Vieną dieną gaunu pranešimą, kad Pantaenius kaunasi kaip liūtai su perdraudėjais, kurie iškniso, kad aš pažeidžiau draudimo kontraktą.
Dar 2018 metais, kai mes visi į darbą eidavome su kelnėm, švarku ir šlipsu, o ne kaip dabar su šlipsu, bet su triusikais ir šlepetėm (nuotolis) aš sumaniau, kad reikia iš laivo išlupti variklį ir jį suremontuoti kapitaliai. Tada informavau Pantaenius, kad reiktų sustabdyti laivo (Hull Insurance) polisą remonto laikotarpiui, paliekant tik marinai reikalingą civilinės atsakomybės draudimą. Tada Pantaenius suokė, kad jie turi specialų Fitting-Out Risk Clauses (0116) draudimą laivams esanttiems remonte. Jis pora šimtų pinigų pigesnis nei plaukiančiam laivui, bet dengia visas rizikas, visus žaibus, vagystes ir kitus siaubus. Amažakas, galvoju, gal tikrai reikia drausti. Man paaiškinama, paskui raštu patvirtinama, kad toks draudimas suteikiamas tik 12 mėnesių laikotarpiui, kurį galėsiu pratęsti, jeigu paprašysiu, o nepaprašius nutrūks automatiškai ir normalios Hull Insurance sąlygos įsigalios be atskiro pranešimo. Taip ir buvo padaryta tais 2018 metais, lapkričio mėnesį lapams krentant, pinigams byrant, Pantaenius brokeriukams dirbant mano naudai net rankų nepadedant, nuolat saugant mano laivą nuo visų likimo niekšybių.

Tai, va, o kai tik suderinom galutinę kompensacijos sumą, pasirodė, kad aš pažeidžiau kontraktą - nepranešiau draudimui, kad laivą nuleidau į vandenį ir pradėjau jį naudoti savo pramogoms, laisvalaikiui, džiaugsmui ir gyvenimui. Sakau, taigi 2018 lapkritį pradėjom skaičiuoti tuos 12 mėnesių Fitting-Out laikotarpio, jis pasibaigė 2019 metais, pratęsimo aš neprašiau, po to dar kartą vėl pasibaigė 2020 metais kuriuos visi praradom dėl Nr.19, o žaibas į mus spyrė 2021 metais - tai ką jau aš čia pažeidžiau, jeigu iki tol aš per daugybę metų niekada nepranešdavau į Pantaenius kada laivą iškėliau ant kranto, arba kada nuleidau į vandenį, nes tokios prievolės pagal sutartį ir nėra. Sako, faktiškai tu naudojaisi laivu, nors mokėjai mums mažesnę įmoką. Ir jie čia kaip ir teisūs, nes karantininę 2020 metų sąskaitą aš tikrai apmokėjau net neskaitęs paties poliso, kuriame tikrai buvo parašyta apie Fitting-Out'ą, kaip man vėliau ponai parodė. Ir žaibo incidento metu tikrai galiojo ta Fitting-Out sąlyga, nors ji buvo prieš du metus ir du kartus pasibaigus, bet galiojo, nes paprasčiausiai todėl kad.
Mano klaida, nieko nepadarysi - nors ir niekur kontrakte nebuvo parašyta, man apsimokėjo brūkštelt draugišką email'ą į Pantaenius, kad štai, atėjo 2021-ieji, vasaros galas šiemet nuostabus, ir dalinamės džiaugsmu kad galim plaukti, ryt nuleidžiam laivą į vandenį ir du mėnesius džiaugsimės gyvenimu Galicijos įlankose. Saulė šviečia, vanduo blizga, kaip gerai, kaip gerai, pasireguliuokit kas ten ir kaip atrodo su mūsų polisais, geros dienos, laukiu informacijos ir have a nice day. Tiek ir tereikėjo... Tai gal galim tą mano nepriemoką nuo ankstesnio laikotarpio pridėti prie sekančio draudimo laikotarpio? Arba šiaip galiu jums pervesti, paprastuoju būdu? Ne, negalima, todėl turim problemą, perdraudikai labai kategoriški ir pikti...

Vokiškas klinkeris vožė konkrečiai - sako, su perdraudikais kovėmės kaip Ordino riteriai, jie sakė kad jokia kompensacija mokama nebus dėl niekšingai pažeisto kontrakto, bet šiaip ne taip tau išderėjom 2/3 nuo paskaičiuotos sumos, sakyk ar labai patenkinatas esi, nes mes jau 50 metu įšeimyninė ir savininkų valdoma firma, darom viską kad klientai būtų laimingi, vertinam tavo pastovumą ir ilgamečius mūsų santykius ir t.t. ir bla-bla-bla.

Versle aš jau per daug metų, kad nesuvokti, jog tokiuose "komerciniuose" ginčuose visada teisi ta pusė, bet ne kuri teisybę kalba, o pas kurią yra pinigai. Gaunasi taip, kad beveik visą įrangos pirkimą galėsiu dengti kompensacija, o instaliavimą mokėsiu pats. Tokia vieno laiško, neprivalomo, bet neparašyto draudimo brokeriui kaina. Prieš laivą leidžiant į vandenį, visada masė minčių ir darbų, bet vakare atsigulęs prieš miegą pagalvok, ar tik nebūsi kokio laiškelio į Pantaenius pamiršęs - patikėk, vėliau nesigailėsi :) Neprivaloma, bet nepatrukdyti gali :)

Kas dar įdomu - kol vyksta derybos ir komunikacija su žalų administravimo kontora, kitas padalinys imasi derinti mano 2022 metų kontraktą. Ir man siunčia laišką, kad Hull Insurance sekančiam periodui man brangsta 300 pinigų. Sakau, ponai mieli, jūs pažeidžiat kontraktą - jame aiškiai rašoma, kad esant išmokamai kompensacijai pagal draudiminį įvykį, premija tuo pagrindu negali būti didinama. Na, ši derybų linija jau mane pramuša neteisybės jausmu, darausi bitch client ir tikrinu viską nes perskaitęs polisus su visais small print'ais matau, kad į naują pabrangintą polisą nebeįtraukiamas regionas CANMADAZO (trumpinys Canaries-Mad,era-Azorai). Ką jūs darot sakau, draudikai jūs mano mieliausi, pabrangimas neteisėtas, nes buvo jūsų pačių laiškas neseniai - aiškinantis apie 2,5 peroc. brangimą (nes viskas brangsta) 2022 metams. Ir dar regioną man reikalingą nuimat, nors iki šiol kasmet jis būdavo įtraukiamas, nes ir laivas jame randasi jau daug metų!
Sako, no problem, galim regioną pridėt (dar kartą pridėt, nes išimt juk neprašiau niekada, vatdafak???) jeigu nori, bet tada dar 200 pinigų viskas brangsta... Ir prideda, klientas gi nori - perdaro polisą, pakeičia invoisą, tik mokėk ir džiaukis. Sako, duodam tau 4 dienas pamąstymui - renkiesi kainą su regionu, ar renkiesi kainą be regiono tau reikalingo, bet jokių derybų, jokių nuolaidų nebus, jokių drastiško pabrangimo paaiškinimų irgi nebus. Supratau - tikrai 50 metų neregėto klinkerio lankstumo, jūros reikalų supratimo ir ryžto gelbėti klientus sudėtingose situacijose, nors prie žaizdos dėk. Žinoma, kad nepraleidžiu progos pasišaipyti iš to jų lankstumo ir client attitude, atsakymas labai trumpas - taip, mes esame pakankamai lankstūs :)

Gailausiai sutinku su be paaiškinimų didinama kaina, su antrą kartą priskaičiuotu CANMADAZO, bet su sąlyga, kad naujas kontraktas įsigalioja ne 2021 m. lapkričio mėnesį, o nuo 2022 metų balandžio mėnesio, kai ketinu pradėti naudotis laivu. Kitą dieną gaunu atsakymą su pranešimu, kad mano Hull Insurance kontraktas su Pantaenius nutrauktas nuo tokios dienos, pagal tokį ir tokį sąlygų punktą. Siunčiu laišką su padėkojimu išsprendus situaciją abipusiai palankiausiu būdu, už malonų bendradarbiavimą ir dėmesį klientui (žinoma, kad vokietis antram laido gale ironijos nesupras niekaip) ir kad pageidauju pasilikti susietas su Pantaenius vien civilinės atsakomybės draudimu. Suvedam galus dėl mano dar anksčiau padaryto mokėjimo, šiek tiek monetų jie grąžina man į sąskaitą ir atsisveikinam iki kitų metų su draudimo departamentu.

Tuo metu su žalų departamentu vis dar yra reikalų. Iškart po mano parašo ant 2/3 suderinimo, gaunu dar smagesnių naujienų - sutarta išmokos suma bus mažinama pirkimo PVM suma. Vėl ginčai - juk nuostolius derėjom su PVM įskaičiuotu, aš pirkimus darau kaip fizinis asmuo ir to PVM man niekas negrąžins. Pavyksta pasiekti, kad PVM man bus grąžintas iš draudimo bendrovės, bet tik tada, kai jiems atsiųsiu pirkimo sąskaitas. Nice try :)

Ir kaip braškė ant 50 metų sąžiningo ir šeimyninio Pantaenius torto - galų gale atsiranda dar viena anksčiau nederėta ir niekur neaprašyta sąlyga, kurios pakeisti pasirodo neįmanoma - kiek draudimo suma, tiek PVM kompensacija man bus sumokėti tik tada, kai aš nuo laivo nukrapštysiu visą sugadintą ir siurvejerio ataskaitoje parodytą įrangą ir ją pristatysiu į vokiško klinkerio fabriką vardu Pantaenius. Pašto išlaidas jie man kompensuos, nuoširdus ačiū už gerą širdį. To pikto džiaugsmo, su kuriuo man visa tai aiškino šeimyninio verslo vaikinukas kurio vardo čia neminėsiu, perduoti šiuo tekstu nesugebėsiu, tai ir nebandysiu :)

Visą įrangą supirkinėju be draudimo pagalbos, dėžes stengiuosi siųsti tiesiog į mariną, dalį gaunu į Lietuvą ir teks kažkaip nusigabenti - nes instaliavimo komandos atvykimui viskas turi būti laive, o į laivą pats pateksiu ir seną įrangą numontuoti galėsiu tik už poros mėnesių. Jeigu koks naujas "mikronas" lėktuvų vėl nepadės ant žemės.

Nusiteikiau, kad tai yra darbas, kurį turiu padaryti ir gerai, nes mums laivo atnaujinimas yra svarbu. Ieškodamas moralinės satisfakcijos procese, "smaginuosi" pirkdamas viską ne kaip į Pantaenius lentelę surašėm, o Top of Da Range, nes praktikoje ir gavosi ne spyris šiknon, o visa serija pendelių, tai ir nutariau, kad žengsiu ne žingsnį, o didžiulį technologinį šuolį mes padarysim ant garbingo laivo BILLABONG, ir tada stipriai stengsimės pamiršti visas nesmagias akimirkas, man pasidovanotas su Pantaenius.

Antra vertus - klinkerio bičiuliai dar nežino, kad aš rimtai svarstau "pamiršti" pasiklausti, ar jiems reikia į siuntinį įdėti ir sprogusį variklio starto akumuliatorių, kurį visai apdairiai pavyko pasidėti laive, pasikeitus jį nauju.

large_b1d04c70-2fe4-11ec-b409-758e6ddaead1.JPG

Posted by gramas 11:56 Comments (7)

Happy New Year 2022 !

EEB9966E-6029-4629-A944-469BD9576539.jpeg

Posted by gramas 07:10 Comments (0)

(Entries 1 - 2 of 2) Page [1]