Apie tai, kaip laive išlieka bailiai
25.02.2013
Dauguma Lietuvos buriuotojų esame gerokai pagadinti buriavimo Kuršmarėse. Čia mes susikuriam apgaulingą saugumo iliuziją ir užgyvename saugumo įgūdžių atrofiją. Mes drąsūs. Na, kas jau čia blogo gali nutikti toje mūsų seklioje baloje, net jei ir iškrisi iš laivo? Plaukti juk moki, tai jei ne prie vieno, tai prie kito kranto ir nusikapanosi. Ir kas tos Kuršmarės - aš gi jas mintinai žinau - keli šimtai, gal vietomis kiek daugiau metrų farvaterio pločio, o visur kitur praktiškai juk braidyti gali... Jei plauki ne vienas - įgula tave būtinai suras, ir atgal į laivą įkels... Svabiausia - kad liemenę dėvėtum, tada joks velnias negriebs.
Tampom likimą už ūsų - šitaip, ar panašiai, Kuršmarėse besielgdami. O atviroje jūroje buriuodami ir taikydami tokį Kuršmarių mąstymą - realiai esam nebe buriuotojai, o elementoriški kvailiai, nežinantys ką su savo ir įgulos gyvybėm darantys... Mes ne kvailiai, mes kursus baigėm ir kažkokią ten eilę ar kapitoną turim... Mes viską žinom. Kurgi ne, būtent - tik žinom. "ŽMOGUS UŽ BORTO" - standartinė pavojaus gyvybei situacija, kuriai visi buriuotojai esame pasirengę ir žinome ką ir kaip daryti, jei tai nutiktų. Esame išmokinti abiejų vaidmenų - to, kuris iškrito ir stengiasi ne tik išlikti vandens paviršiuje, bet ir nesušalti. Ir vaidmens to, kuris liko laive ir stengiasi įvykio vietą paženklinti, tą iškritėlį stebėti, surasti, priplaukti prie jo, ir saugiai iškelti. O iškėlęs - jei reikalas yra - dar gali padėti į šį pasaulį iš kosmoso sugrįžti... Ir visi mūsų mokslai, ir pratybos - būtinai su laiminga pabaiga. Nes mes labai norim tikėti tuo, ką žinom. Tik realybėje jos, tos pabaigos, retokai laimingos.
Vandenynus vagojantys kruizeriai teigia, kad į audringą jūrą iškritusio buriuotojo suradimas ir sėkmingas išgelbėjimas yra tik neįtikėtina sėkmė ir išimtis iš taisyklės. Taisyklė sako, kad beveik visada iškritęs į audringą jūrą buriuotojas yra pražuvęs buriuotojas. Netgi jeigu jis su gelbėjimo liemene - jis vistiek pražuvęs buriuotojas. Jie sako - liemenę dėvėti negana, būtina ir diržu prie laivo prisisegt.
Neįtikėtinos sėkmės istorija nutiko 54-metei poniai Florence Arthaud - milžnišką sportinio jūrinio buriavimo patirtį turinčiai prancūzei. Plaukė viena, savo 10 metrų ilgio sportine jachta, Viduržemio jūroje netoli Korsikos salos - paprastas plaukimas savo malonumui, ne jokios ne varžybos. Yra normali pasaulinė praktika, kad jachtoje siusiojama už borto. Bet kas keista - na iš kur pas ponią Florence toks mūsiškas Kuršmarių mąstymas, kad tai darant, saugos diržu nesirišti - stipresnė banga stuktelėjo į laivą, Florence vitimst už borto, o laivas, autopiloto vedamas, išnyko tolyn, užduotu kursu. Kaip, jei ne akla sėkme pavadinti faktą, kad Florence prie savęs turėjo vos prieš savaitę įsigytą Ai-Obuolį kuris telefonas, ir dar vandeniui nelaidžiame dėkle?
Burdama kojytėmis sūryme, Florence surinko mamai į Paryžių, ši paskambino gelbėjimo tarnyboms. Telefone buvo programėlė su GPS, tai gelbėtojams buvo pasakyta, kur ieškoti. Veiksmas buvo naktį, tai lempelė ant Florence galvos irgi netrukdė ją greičiau surasti. Vandeny praleido tik dvi valandas, tai nuo hipotermijos dar pavyko atsigauti. Florence sakė, kad laive visda būna prisirišus saugos diržu, bet kodėl tuo pikantišku momentu nebuvo - paiškinti to ji negali. Manau, kad irgi Kuršmarės kadangi.
Ši sėkmės istorija buriavime yra toks pat stebuklas, kaip kad jums nuėjus į bažnyčią, Panos Marijos statula nužengtų nuo altoriaus, prisėstų šalia jūsų ant laktos, paimtų už rankos ir švelniai paklaustų "Nu, kaip yr?" Ir visa tai paliudytų įvykį matę net tik parapijos davatkos, bet ir paleckioko komunistai, ta proga atvirtę į krikščionybę.
Mes, buriuotojai, iškritę į audringą jūrą, nuskęstam, arba mirtinai sušalam. Tokių realaus gyvenimo istorijų - daugiau, nei nori. Krenta už borto net tie, kurie visą vachtą būna saugiai prisisegę saugos diržu. Taip visai neseniai nutiko 69-erių buriuotojui kruizeriui Ned Cabot, ties Niufaundlendu, plaukiant iš Škotijos į JAV. Jūra buvo išties audringa, ir vachtai besikeičiant, Ned'as atsisegė, kad jį pakeičiantis vairininkas galėtų toje vietoje prisisegti savo diržą. Jis ir prisisegė, o Ned'as nespėjo... Tos akimirkos ir užteko - banga netikėtai užvertė laivą, abu išvirto už borto, vairininkas įsiropštė atgal, Ned'as liko. Jam dar bandė mesti virvę, bet nesėkmingai. Įvykio metu buvo apgadintas jachtos valdymas, tai likusi įgula negalėjo vykdyti paieškos darbų. Kaip ir priklauso, buvo informuotos gelbėjimo tarnybos, bet Kanados gelbėtojų lėktuvas iki sutemų Nedo nesurado. Kitą dieną Nedo kūnas buvo surastas.
Kita žmogiško skausmo pilna istorija nutiko amerikiečių kruizerių porai, buriavusiai iš JAV į Karibus. Štormas, žmona budi kokpite, vyras ropščiasi iš kajutės į pagalbą jai. Tuo metu banga plauna jachtą, ir žmona virsta už borto. Vyriškis, apimtas nevilties, jos ieško, kelia į pagalbą kitus regione esančius laivus ir gelbėjimo tranybas. Galiausiai kažkas nutinka jo laivo "TripleStars" autopilotui, ir jis pasiprašo nukeliamas į rajone buvusį prekybinį laivą. Jachta lieka jūroje ir po AŠTUONIŲ mėnesių randama Karibuose, dreifuojanti be pažeidimų, neskaitant skutais virtusio stakselio.
Nenoriu pasidaryti nesveikos pramogos, jus liūdnais nutikimais šiurpindamas. Jie nutinka kitiems žmonėms, todėl gali nutikti ir mums. Dažniausiai taip jau yra, kad buriuojant atviroje jūroje, kokpite budime po vieną, ypač jei oras nekoks. Vairuoja autopilotas, tu jį prižiūri, stebi horizontą, "daboji" bures, o visi kiti ilsisi - kas miega, kas skaito, kas dar ką nors... Iškrisk savo budėjime - ir spėk, kada tavęs likusi įgula pasiges? Kai pasiges - žinoma, kad tą (arba ne tą) rajoną zigzagu šukuos, bandys nuspėti, kurlink tave vėjas ir srovė nunešė, visi bus labai susirūpinę ir stebėsis, kaip išvis tokia nesamonė turėjo būtent šiame plaukime nutikti. Kažkas saldžiai miegojo, kažkas ausines susikišęs buvo, kažkas gal kortomis žaidė - niekas nieko nematė... Tik labai tikėtina, kad viso to nesužinosi. Užtat, kad mums vis dar Kuršmarės galvoj - liemenę tu užsidėjai, bet diržo prie kilpos kokpite, ar prie štorminio lejerio kažkodėl neprisisegei...
Matau jachtas mūsų uostelyje, matau, kad didžioji dauguma nei saugumo kilpų neturi, nei štorminių lejerių. Neturi - reiškia, jiems ir nereikia. Technines apžiūras praeina, elbėeso lipdukus gauna - visi laimingi.
Pasidomėjau, ką mąsto kitų šalių kruizeriai apie galimybes iškristi. Jokios lyrikos - tik patikima liemenė su diržų sistema ir kilpomis saugos diržui. Štorminiai lejeriai, pasiekiami iš kokpito ir iki pat laivo priekio nesikertantys su jokia virve, kad nereiktų diržo sagties perseginėti, į priekį ropojant. Plieninės kilpos tarpdury diržą įsegti taip, kad tai padaryti galėtum prieš iškeldamas savo organizmą iš kajutės į kokpitą. Atskiros diržų kilpos darbui prie stiebo ir prie giko, grotą rifuojant. Kažkas naudoja dvišakį diržą su dviem sagtimis. Kažkas kokpite laiko kelis viengubus diržus, ir kol antro neprisega - pirmo neatsega - o paskutinį atsisegs jau nusileidę kajutėn. Rinkitės ką norit - čia kaip panelėms patogiau - svarbiausia jiems, tiems bailiams okeaniniams kruizeriams - kad nei vienu momentu, kol esi viršuje, nebūtum neprisisegęs. Suoprotis dėl liemenės dėvėjimo jiems jau praeitas etapas ir jau įtvirtintas besąlyginis refleksas.
Yra ten niuansų dėl tų diržų - koks ilgis, kokios sagtys, kokios kilpos ir kur, ir ką daryt, kai tabaluoji ant to savo diržo, pakaušiu į bortą stuksendamas, laivui skriejant 7 mazgais ar daugiau. Ir kada tas diržas tave nužudyti gali... Apie tai kitu kartu kaip nors.
Patikima įranga ir refleksas ją naudoti. Juk, į mašiną įsėdę, tiesiog instinktyviai prisisegam, netgi tie, kurie anksčiau mėgo postringauti, kad vairuojant diržai jiems tik trukdo.
Nebus man lengva tą saugaus (suprask - bailaus) buriavimo refleksą užsiauginti, bet kaip ir verta.
Nada, Fedia...
Kas pasakys, kas pavaizduota šioje foto?
Posted by gramas 23:59 Archived in Lithuania Comments (15)