Apie tai, kaip daro jie ir darom mes
14.05.2014
Įplaukei savo jachta į uostą ir reikia rištis prie krantinės. Yra reikalų, ypač jei laivas mažiau pažįstamas, ar uostas nežinomas, ar vėjas bei srovės bando savo žaidimą primesti. O visų faktorių centre - jachtos škiperis ir įgula, jeigu tiksliau - jų sugebėjimai dirbti kartu ir žinojimas ką, kaip ir kada daryti. Darysi ne taip - gali ne tik savo laivą sudaužyti, bet kitiems tiek nuostolio pridirbti, kad per gyvenimą neišsimokėsi.
Sklando tokia legenda apie Ingvar Kamprad, IKEA savininką, patį turtingiausią Švedijos, vėliau ir Šveicarijos žmogų, mums įdomų ir savo pomėgiu buriuoti. Didelė Kamprado burinė jachta su samdomu kapitonu, kažkur Karibuose gal kiek per greitai įplaukiant į ankštą kitais prabangiais laivais sausakimšą uostelį, praranda atbulinę eigą varikliu (netenka stabdžių) dėl užstrigusios greičių dėžės. Greitis per didelis, vairuoti laivą tu gali, bet sustabdyti - niekaip. Kamprado komanda kapitonui: Jei trenksimės - taikyk į ką nors pigesnio!
Aš nebeišgirdau, kuo ta istorija pasibaigė, nes toje vietoj mes, visi buriuotojai, smagiai kvatojom.
Va taip, va - turtingiausiam rūpi, kad galimos avarijos nuostoliai būtų kuo mažesni, o mums, kiek mažiau už Kamprad'ą turtingiems - kartais atrodo, kad nerūpi niekas. Gal Kamprad'as neįperka tokio draudimo, kaip dažnas mūsų škiperis, tikriausiai, turi? Nežinau, bet įtariu, kad beveik visi mes neturim to draudimo. Todėl viena iš smagesnių mano pramogų, kartais iki šiurpo nugąsdinanti, kai reikia pasigauti į tave atlekiantį laivą - tai stebėti, kaip švartuojasi kiti. Prisipažinsiu, kartais ir pats spektaklį duodu, bet kitus stebėti vistiek įdomiau. Ypač tuos šaunuolius, kurie pilnom burėm įlekia į ankštą uostą, ir tik po to galvoja, ką daryti. Tokiam ereliui visu greičiu įpuolus, uostely kyla nemenkas šurmulys - beveik visi, ramiai gurkšnoję kokpite kokteilį, pašoka, pasigriebia po krancą ir su baime laukia, kada čia reiks juo dengti savo laivo šonus. Dar kiti blaškosi krantinėje, bandydami pagauti atlekiantį laivą to savižudžio su išpūstom akim.
Daug gali būti tokių linksmybių priežasčių - kartais laivybos sąlygos būna net uoste sudėtingos, kartais techniniai laivo nesklandumai atsitinka, tačiau dažniausiai - škiperis arba kvailys, arba šiaip geras žmogus, tik nežinantis ką daro (kompetencija), arba jis girtas. Kiekvieną buriavimo sezoną tenka matyti kiekvieną iš paminėtų nesaugaus elgesio uoste priežasčių, o retsykiais - visas iš karto.
Stebėti kitus ne tik įdomu, bet ir naudinga, nes gali pats daug išmokti. Galima išmokti iš gerų pavyzdžių, galima ir iš blogų. Po to imi tuos gerus švartavimo dalykus ir blogus dalykus kartoti pats (nes ant tau skirtų grėblių vistiek užlipsi). Jei pas tave protas pirmiau puikybės vaikšto – mokinkis švartuotis lėtai. Kodėl lėtai? – todėl, kad taip ženkliai pigiau.
Greitis – tai energija, tiksliau – kinetinė energija. Daugiau greičio - daugiau energijos. Pridėk klaidą uoste – ir kuo esi greitesnis – tuo smagiau trinktelėsi jei ne į krantinę, tai į kitą laivą. Smagiau trinktelėjęs – daugiau prisidirbsi. Daugiau prisidirbsi – žymiai įdomiau kainuos. Taip ir gaunasi, kad lėčiau yra pigiau.
Tačiau yra taisyklės – yra ir išimtys. Nes kartais galima švartuotis greitai, bet saugiai. Tos man žinomos išimtys iš taisyklės yra dvi. Pirmoji – buriavimo klasika - žinoma, tai kapitonas Ronas. Antroji, kaip nekuklu tai būtų sakyti – esu aš. Kartoju – čia tik man žinomos dvi išimtys iš to saugaus švartavimo taisyklių, nes kiekvienas kitas buriuotojas žino dar kitas išimtis iš taisyklių, iš kurių viena yra būtinai jis pats *.
Štai jums video medžiaga, įrodanti abi mano išimtis. Kapitonas Ronas ir šių eilučių autorius.
Vienas Karibuose, kitas brolių švedų Nynashamn uostely...
p.s.
* - Labai susirūpinusiems ir skubantiems piktintis - priminsiu, kad neverta nieko, ką randate šiame bloge, priimti pernelyg rimtai.
Posted by gramas 02:21 Comments (2)