Apie tai, kad kuo jos jaunesnės - tuo dažniausiai prastesnės
28.06.2014
Viskas, ką žemiau sudėliosiu - mano asmeniškas, senamadiškai kritiškas ir nusivylęs požiūris į šiuolaikinę burinių jachtų statybą. Galbūt informacijos stoka, gal kažkokių techninių subtilybių savo inžinierine smegenų dalimi nesuvokiu, bet drįstu teigti, kad beveik visi burinių jachtų statytojai ir architektai yra tarpusavio konkurencijos įvaryti į kampą taip, kad mums, vartotojams, pradėjo kišti visišką šlamštą. Jie, norėdami išlikti rinkoje, privalo gaminti kuo pigiau, vidutinis laivas kasmet vis didesnis, o laikas nuo užsakymo iki laivo pridavimo užsakovui privalo būt kuo trumpesnis. Labai nevykus kombinacija, kurią už didelius pinigus gauna klientas, savo laivui patikintis šeimos, draugų ir savo gyvybes. Bet rinka statyklas verčia tą šlamštą štampuoti, nes konkurentas alsuoja į sprandą.
Tas brangus, poliruotu metalu ir gelkouto baltalais tviskantis šlamštas gali pribaigti.
Taip, kaip visai neseniai Atlante pražudė britų Cheeki Rafiki įgulą. Jachtingo sferose girdimi autoritetai ima šiauštis prieš pramonės mums brukamą chaltūrą ir atsiranda viltis, kad ši britų tragedija taps posūkio tašku sąžinės ir atsakomybės burinių jachtų statyboje link. Taip, kaip 1979m Fastnet regatos tragedija (18 žuvusių) privertė klientus ir pramonę atkreipti rimtą dėmesį į reikalavimus jūrinių jachtų konstrukcijos tvirtumui ir patikimumui. Deja, to dėmesio užteko ne tiek jau ilgam.
Pabandykim prisiminti, kada tie atgal atversti zalingai tapo visuotina norma... Kada mums pramonė pradėjo sakyti, kad į vieną tašką ant denio suvesti vantai yra žymiai geriau? Tikrai geriau jiems, gamintojams, nes bereikia įrengti vieną sustiprintą tašką kiekvienam borte, o ne šešis kiekvienam laivui, kas būtų brangu, bet teisinga inžinieriniu požiūriu ir lengvai įrodoma skaičiavimais, manyčiau. Vantai į korpusą perduoda žvėriškas apkrovas - todėl jas išskaidę per tris gerai įrengtus taškus kiekvienam borte, o nuo van-putensų plieno strypais ir plokštėmis nuvesdami nuo denio į pertvaras ir korpuso konstrukciją - esame tik saugesni. Tačiau kaštai, gamybos greitis - kur du tvirtus denio taškus vantams įrengti, o kur šešis...
O kaip santykiauja korpuso svoris ir tvirtumas? Kuo lengvesnis - tuo tvirtesnis, ar nelabai? Žinau, girdėjau apie revoliucijas technologijose, modernūs pluoštai ir dervos, bet kaip ten yra su viena po kitos pabyrančiomis pačiomis moderniausiomis VendeeGlobe, ar VOR jachtomis? Bet kuo lengvesnis - tuo greitesnis, čia jau tikrai.
CheekiRafiki pametė kylį. Burinei jachtai Atlante tai vienareikšmiškai staigios mirties nuosprendis. Įgula žuvo - 4 patyrę buriuotojai; gelbėjimo plaustas panaudotas nebuvo - viskas vyko taip greitai. Gerokai vėliau surastas apsivertęs jachtos lavonas visus privertė gerokai pašiurpti. Kylio tvirtinimo varžtai buvo išrauti iš korpuso, žymesnių korozijos pėdsakų ten nematau... To iš principo būti neturi, bet tai atsitiko. Tas išluptas lopas dugne man įrodo, kad kylis buvo išplėštas jam linkstant į šoną, o ne susidūrus su kažkokiu objektu vandenyje, kas nutinka irgi ne taip jau retai. Taip išeina, kad vidinėje dugno pusėje ant varžtų tebuvo poveržlės ir veržlės? Jokio metalinio profilio apkrovos paskirstymui kuo plačiau sutvirtintame dugno plote? Ir tai laivas, pastatytas, paruoštas ir įrengtas specialiai dalyvavimui jūrinėse regatose, plaukimui maksimaliomis apkrovomis ir sąlygomis. Ir sugalvok tokiam laivui falškylį "šriubuoti" tiesiai prie plastikinio dugno. O juk reikėtų korpuso dugne suformuoti kylį su plokščiu padu, prie kurio tvirtinti sunkų falškylį. Per brangu... Pataupė ant Cheeki Rafiki. Tai kiek tada sutaupoma serijinės gamybos mėgėjiškam turistų buriavimui skirtuose laivuose? Juk ši jachtų pramonės dalis totaliai orientuota į turistinio čarterio rinką, kurioje laivas drožiamas be pasigailėjimo kokius 5 metus, o paskui pusvelčiui numetamas į privataus pirkėjo antrinę rinką. Gal visa gamyba taip taupiai sumoderuota, kad tvirtumo atsarga paskaičiuota tik čarterio laikotarpiui, kur viskas nuo-iki draudimais padengta.
Klausimų daugiau, nei atsakymų, Cheeki Rafiki tyrimo išvadų dar reikia sulaukti, bet man atrodo, kad laivų štampuotojo uždirbamas pelnas ir yra tuose pataupymuose. Karališkų uždarbių laikai statytojams baigėsi '90-ųjų pabaigoje, besikeičiant amžiams. O nuo tada net gerą kokybės ir saugumo reputaciją turėję gamintojai vienas kitą privertė taupyti ir vis daugiau chaltūros varyti. Vantai į vieną tašką, sraigto išvedimas per saildrive koją, o ne velenu, kurį reikia centruoti, guolius ir sudėtingą deidvudą įrengti. Kam vargti ir laiką gaišti, kai gali iš epoksidinės košės tik skylę dugne suformuoti, į kurią tiekėjo atvežtą koją su sraigtu ir varikliu vos per keliolika minučių gali sumontuoti. Žinoma, įgulą nuo žuvų toje skylėje teskirs vibruojantis gumos lopas, bet iš prabangaus salono to nesimato, ir apie tai reklaminiam buklete visai nebūtina ką nors įsirašyti.
Panašios mintys ir liūdnos godos man galvoje verda dar nuo vizito į Düsseldorf BOOT 2014. , Cheeki Rafiki savo nelaime vėl viską prisiminti privertė.
Kodėl čia taip plonai?- parodoje klausiu 40 pėdų gražuolės pardavėją, krumpliu baladodamas į inkaradėžės žandą. A-aaa, h-mmm , na, o ką, juk vandenį laiko... Juk čia tik inkaro grandinė bus, ji smūgių neduoda... bet forštevnis pas mus labai tvirtas, you know... o apkrovas juk pertvaros laiko.- toks "specialisto" atsakymas buvo. Mano kuklia nuomone, 3 mm plastiko, storiau apauginto gelkoutu, yra per mažai greitam 12m ilgio laivui korpuso vietoje, kuri potencialiai daugelį smūgių jūroje renka. Ten, ant didelio vandens įsibėgėjęs, ne tik vieną kitą piktesnę bangą rasi, bet ir paklydusį žvejų tinklo plūdurą pražiopsosi, ar nuo transportinio denio nuplautą statinę, ar iš upės žiočių į pasaulį išplaukusį rąstigalį sutiksi. O gal kuris nesam netyčia ir kiek stipriau į krantinę, arba tiltelį atsirėmęs? Bet, kai laivai gaminami stovėjimui uoste, bet tik ne plaukimui per jūras, tai ir skystas korpusas, langai iki vaterlinijos ir iki begalybės išlengvintas stiebas tinka - kol yra daugybė pirkėjų, norinčių už tas nesamones susimokėti.
Daug akmenų šiuo metu byra į gamintojų ir naudotų laivų siurvejerių daržą. Matyt, jie kantriai iškentės bet kokią kritiką, bet grąžinti sąžinę į gamintojų cechą tegali klientai. Ne tie klientai, kurie tik turi pinigų naujam laivui, bet tie, kurie tikrai išmano apie jachtas ir žino, ko nori. Nes vien pinigus turintį tie šarlatanai dar vis moka apgauti.
Regis, nei vieno dolerio KiwiSpirit savininkas Dr.Stanley Paris stengėsi nesutaupyti, statydamas plauk-kur-tik-nori laivą savo rekordui. Seniausias-greičiausias diedelis, apie Pasaulį non-stop! O bet tačiau nesigavo. Dar Atlanto nesuplaukęs, šis pagal paskutinį pyską prestižinio gamintojo įrengtas laivas pradėjo byrėti. Daktaras liko gyvas, nes užteko sveikos nuovokos rekordo plaukimą nutraukti. Būtų prapuolęs diedelis Pietų Vandenyne, manyčiau.
Tik žinantis, kad nenori pražūti jūroje klientas privers gamintojus ir korpusą tvirtą daryti, ir patikimą rangoutą įrengti. Kad galėtum tų subtilybių iš sukčiauti įpratusių gamintojų išreikalauti, privalai šviestis, domėtis ir žinoti, ko nori.
Tačiau tokie pokyčiai, ypač vartotojo sąmonėj, yra procesas ir aš nežinau, kiek ilgai tai užtruks. O iki tol - renkuosi ir ieškau senesnės ir labiau konservatyvios statybos laivo, iš kurios nors senojo raugo statyklos. Kai kurios tų statyklų, laiku chaltūros neįsukę, jau bankrutavę, ar nuovokesnių perpirktos, bet jų pagaminti tvirtesni laivai dar plaukia. Žinau, kad tokį laivą nupirkus, dar daug investuoti reikės. Gal naują kosmetiką kiek viduje, tiek ir iš lauko duoti reikės, gal vielas ir gelžgalius pakeisti, daug įrangos, elektroniką visą, bures. Tegul senas ir tvirtas korpusas bus sunkesnis, lėtesnis, gal jo linijos snobiško prestižo turi mažiau. Tačiau, neskubėdamas pirkti ir gerai paieškojęs - dar nenudrožtą ir tokį laivą, kuriame gamintojo sąžinės dar buvo įdėta - tikrai susirasi.
Posted by gramas 22:52 Comments (0)