A Travellerspoint blog

August 2015

Viduržemiai. Myliu Nicą

large_1C057249B2918819395BFE961CFB5570.jpg
Nica yra nuostabi ir gyva, su charakteriu - kaip žmogus.
Šeštadienio popietė, keliauju antrą kartą tarp SFR kontoros ir Tabac kiosko, kuris vakar man pardavė telefonui tinkamą 1Gb interneto pratęsimą, o ne tabletei, kaip prašiau. Pirmas vizitas buvo į SFR - jie siunčia ten, kur bilietas parduotas, kad grąžinčiau ir gaučiau teisingą. Tabac'e dirba nebe vyrukas greituolis, kuris kala baro prekes ir lošimų bilietus į kasą trigubai greičiau, nei aš kada nors baksnosiu iPadą, o pusamžė namų kankintoja, kuri moka gūžtelėti putlokais pečiais ir labai prancūziškai prasiviepti, nes nekalba angliškai nei gu-gu. Skarelę ant galvos ji užsirišus mazgu į priekį - kaip Freken Bok. Ji nekalba angliškai, bet supranta viską, ką jai sakau, ko noriu, o paskui reikalauju. Jai dzin, sako kalbėk prancūziškai ir kreipiasi į sekantį eilėje, norintį įmušti lošimų statymą. Niekas eilėje atseit nekalba angliškai, suka akis į šalį ir mataruoja galvom, kai paklausiu. OK, aš irgi būsiu mažiau malonus. Pastumiu visą eilę šalin, juos užstodamas, nes matau, kad visi looser'iai kažkokie nuvėsę, tikrai į plaukus man nepuls. Na, potencialo turėtų gal pora juodų veidų iš West Indies toliau eilėje, bet, manau, ant alkūnės man patys nelips.
Sakau pardavėjai, kad dabar spręsim mano reikalą. Ginčijamės pora minučių, ji prancūziškai aiškina, kad turiu kalbėt su tuo, kas pardavė, aš - kad kalbu su įmone, kuri pardavė. Baigiasi tuo, kad vienas kitam jau labai pakeltais balsais palinkim turėti gerą dieną, visokeriopą sėkmę asmeniniame gyvenime ir santarvės šeimoje. Dar pridedam, kad abudu esame labai malonūs žmonės. Išeinu gatvėn, visiškai nieko nepešęs, bet dar pasipykęs su baro durimis, nes jos kažkodėl atsidarė į vidų, o ne laukan. Jau buvau bepamanąs, kad užrakino, rupkės, ir dabar duos į kailį.
Atvėsęs nuo ginčo gatvės popietinėje kaitroje, plieskiančioje nuo šaligatvio betono, save sugėdinau, kad klausimo vertė tik vos 10 Eurų ir tokio jausmingumo tikrai neturėčiau sau leisti. Kas čia man ką tik atsitiko? Ir dar ta gestikuliacija rankom ginčo metu - čia gal Italijoj išmokau?
Jau ramiai pėdinant iki SFR biuro šalia Garibaldi aikštės, kur pirksiu teisingą interneto bilietą, matau kaip šaligatviu žingsniuojanti ir užsikalbėjusi su pašnekove dama įmina į didžiulį šuns šūdą, kurių šiaip jau netrūksta Prancūzijoj. Didelis toks šūdas, ne mažiau kaip dogo, ar mastifo. Dalis jo apkabina basutę ir pakimba damai ant kojos, dalis su tvarkingai atspaustu pado raštu lieka ant betono. Moteris supyksta ir sakyčiau agresyviai užsipuola netoliese buvusią kitą moteriškę su nedideliu taksiuku ant pavadžio. Aš gi nusimanau apie šunis, juk niekaip taksiukas vienu tūpimu tiek neprišiktų... Kažkokios blogos energijos šiandien mieste tvyro; jei ir mane ji užkabino, ne tik vietinius - gal laikas jau plaukti iš čia?

Posted by gramas 01:10 Archived in France Comments (0)

Viduržemiai. Turiu problemą

Jau keli mėnesiai, kaip gyvenu ant vandens, tai ima atsirasti kažkokie nežemiškai kiti matymai, vertinimai ir suopročiai. Daug jų visokių yra, bet šitas kažkoks prikibęs, nes kertasi su mano įsitikinimu, kad nereikia auklėti suaugusių žmonių. Nes tai yra tik laiko gaišimas, nes jūs nepataisomi.

Tai kaip dabar man, nedeginant savo be galo brangaus laiko, paaiškint, kad iki šiol gyvenot baisiulinėj klaidoj?

Sakot, planeta Žemė.
Taigi nesamonė visiška ir viduramžių tamsybė.
Kokia dar Žemė, jei 71% planetos paviršiaus yra Okeanas!?

Kai jus sekantį kart kas paklaus, kur gyveni - reiktų sakyt Okeane

No offense intended, bet dabar jau žinot, kokioj klaidoj gyvenat.
;o)
large_35343F38CCBC2CC47AE20A0ABE285339.jpglarge_3536DFA6C33AEE8C2FA590D8C1313A5A.jpglarge_353ECB76E062A0DE47F68A0932D5B5CF.jpglarge_180_3535B8FCEFE991FFADEDB2920B57651C.jpglarge_353C32E2958A616BD9BB30DE468A6676.jpg

Posted by gramas 11:39 Archived in France Comments (4)

Viduržemiai. Mazochistų užrašai

large_2A68FD02F295F038C370B14846D3BE5C.jpg

Išmarginau mėlynėm žmoną, bet jai patinka. Tai aš nupirkau laivą (su jos pritarimu, žinoma), aš pribūriau svajonių apie prabangiai minimalistinį gyvenimo stilių laive ir aš susargdinau ją naujų kraštų ir naujų žmonių pažinimu, bet nuo vandens. Vadinasi, tos mėlynės ant jos kūno - irgi aš. O ji - tikriausiai mazochistė, nes sako, kad viskas gerai.

Vienas iš požymių, kad gyveni laive - tai kad dažnai kraujuoji iš vis kitų vietų. Yra tūkstantis ir daugiau kitų, žymiai malonesnių buriavimo požymių, bet šitas irgi yra. Tiesą pasakius kraujavimas - buvo labiau mano amplua. Lolita pasitenkino mėlynėm, t.y. kraujo praliejimo išvengė. Man "reikia" laikas nuo laiko taip smagiau įspirti į ką nors kietesnio už mane, įsibrėžti, ar įsipjauti. Kai basomis pratusias būti kojas lipdamas į krantą apmaunu visų artojų atributais - plius pritrynimai visokie, ne mažiau smagūs... Duok mano kojai savaitę nuo avalynės, ir ji tampa laukinė. Dabar, į ketvirtą kruizinį mėnesį įplaukęs, imu stebėti, kad plėvės tarp pirštų neužaugtų, kaip pas Kostnerį, kuris Kevinas iš Waterworld.

Žinau, Lietuvos buriuotojai sako, kad ant laivo - tik su batais, nes taip saugiau. Žiūrėk, kas sako - taigi sportininkai. Tačiau, žinant, kad esi ten, kur buriavimas yra ne vos embrionas, kaip ant Lietuvos, o didelės šalies turtingos jūrinės kultūros svarbi dalis - tu su batais vasarą laive niekada nebūni. Nes batai paliekami jei ne ant krantinės, tai nusimaunami dar ant laivagalio platformos, vos išlipus iš valtelės, kuria grįžai iš kranto. Batai kruizeriui yra svetimkūnis ant kojos. Eidamas svečiuosna į kitą laivą - pabandyk neatsiklausęs rioglintis ant denio su batais - šansas yra, kad būsi paprašytas palikti jų laivą tuoj pat - nes tai nepagarba šeimininkams ir jų namams.

Taigi, laive esu basas. Kaip Lolita sako, per daug staigiai ir per stipriai viską darau, be to ir laivo supimas, kaip faktorius yra - todėl jau kai lupu į ką nors koja, tai mažai nebūna. Lolita, kaip ramesnis charakteris, o dar papuolęs į mažiau įprastą aplinką, buvo atsargesnė, todėl atsipirko mėlynėm. Koks skirtumais, kaip ten buvo, bet vieną kart, prieš plaukiant iš inkaruotės į krantą, jai patariau kažką labiau pridengiančio vilktis, kad išmargintų kojų mažiau parodyt. Nes čia, Prancūzijos pietuose, kas juos žino, gal irgi yra išvirkščioji demokratijos pusė, ir mane būtų į cypę uždarę, kad pasiaiškinti, kodėl taip primušiau žmoną. O dar ir atimtų ją nuo manęs, neduok D, kaip kokie norvegai...

Tas mėlynių periodas - neišvengiama adaptacijos prie gyvenimo laive dalis, kaip ir jūrligė, kuri pradžioje dažną pakankina. Jūroje, kai laivą supa, o kartais stipriai - nori nenori į kažką atsiremsi stipriau, atsitrenksi, o įsibėgėjęs pasistabdysi mažiau maloniais būdais ir organizmo kampais.
Jeigu jūrligė pirmą parą jūroje dažniausiai praeina - savęs žymėjimas gali užtrukti ir savaitę, ir kiek ilgiau. Man truko visą pirmą mėnesį, nes lengvi keliai - ne man. Anglai sako - įgauti "sea legs" - tai, manau, ne vien apie jūrligę, bet ir apie mokėjimą judėti laivo mažose erdvėse jūros padiktuotu ritmu. Pamažu išmoksti pasilaikyti įsitvėręs visur esančių ranktūrių, išmoksti skaityti laivo siūbavimo ritmą ir žengti žingsnius tada, kai saugu. Žemėje, svečiuodamasis namuose, kur laiptų yra, tu lipsi jais atbulas, veidu į laiptus, nes taip įpratęs. Buriuotojo požymis, nieko nepadarysi. Tegul juokiasi tie, kas jūros nežino.

Trijų taškų taisyklė, kaip banaliai tai skambėtų. Dvi kojos ir viena ranka laivui - viena ranka tau. Dvi rankos ir viena koja laivui - viena koja tau. Gali ta laisva koja ausį krapštytis, ar nosį - bet jei vieną koją pakėlei - reiškia, dvi rankos tvirtai įkabintos, o viena koja - ant denio.
Pamiršai taisyklę - še tau mėlynę. Bet, kai esi mazochistas, kas tolygu buriuotojui - nejokia ne problema.

large_180_2A69B38FBF5AB73A31411654D38CABB5.jpg

Posted by gramas 08:26 Archived in France Comments (1)

Viduržemiai. Cote d'Azur pigiau

Cote d'Azur, arba Prancūzijos Rivjera yra prancūzų rojus, kurį jie sau sukūrė. Niekas prancūzams to rojaus ant lėkštelės neatnešė, bet jie žinojo karta iš kartos ką daro ir ko nori iš šio žemės ant kranto lopinėlio. Taigi, čia saulė, šilta jūra, kalnai, jaukūs senamiesčiai ir atsileidę, be įtampos ir besiilsintys žmonės iš visų pasaulio kraštų. Kitaip sakant, čia rojus, o šiandien ir jau beveik savaitę mes esame jo svečiai.

Kalbant lietuviui suvokiamais kurorto vertinimo matais - čia yra Palanga ir Nida kartu sudėjus, bet po maždaug 300 metų nuo šiandien, jei visą tą laiką investicijos galėtų lietis laisvai.

Mes čia todėl, kad Cote d'Azur yra Viduržemio jūros jachtingo Meka. Ką mes matom nuo savo jachtos? Visi vaizdai - už milijoną. Tuos miljonus sumoka krante, kalno šlaituose kaip kregždžių prilipdytų vilų laimingi savininkai, ar išblizgintų viešbučių klientai, o vistiek vaizdu džiaugiamės mes, savo b/jBillabong atsibastę iš biesai žino kur. Vėjo kryptis pasikeitė, jachta ant inkaro pasisuko kitur - ir turime vaizdą už jau kitą milijoną... Ką dar matom nuo jachtos - tai nepaprastai skaidrus vanduo. Stovime 7 m gylyje, o visas dugną uždengęs žolių kilimas su visa gyvybe jame - lyg žiūrėtum į akvariumą savo svetainėj.

Šiuo metu esame tirštai aptūpti įvairiausių katerių, jachtų ir super-jachtų. Inkaruotė pilna, nes dienai čionai suplaukia šeimos, porelės ir draugų kompanijos iš aplinkinių uostų. Turškiasi, plaukioja SUP'ais, kajakais, topless grožoulės deginasi ant denių kiaurą dienelę, o vakarop visi kelia inkarus ir grįžta į uostus. Tada įlanka ištuštėja, lieka nakvoti tik tokie pat jūriniai valkatos kruizeriai, kaip mes.

Kad to dienos balagano išvengti, kelias dienas iš eilės po pusryčių laive sėdam į valtelę ir birbiam į krantą. Pradžių pradžia buvo Villefrache sur Mer. Įvardinčiau tris aiškius "must see" Villefranche:

1. Citadelė. Tvirtovę pastatė Savojos kunigaikštis 1560m, kad ginti visą įlanką nuo priešų, kurių netrūko. Villefranche įlanka yra pati giliausia visoje Pietų Prancüzijos pakrantėje, todėl daug kas ją norėjo matyti kaip karinio laivyno uostą. Labai stipriai suprojektuota citadelė tuos norėtojų norus atšaldė. Buvo labai įdomu vaikštinėti po tvirtovę ir bandyti suprasti fortifikacijų projekto autoriaus sukurtus gynybinius privalumus. Kaip sienų konfigūracija, vidinių kiemų, vartų, bokštų ir šaudymo angų išdėstymu sukurtos mirtinos skerdyklos užpuolikams, tuo pat numatant ir vietas įgulos šeimų būstams, kareivines, aikštes, parkus ir gėlynus taikos metui. Šiandien tvirtovė pilnai funkcionali - joje įsikūrusi miesto valdžia, policijos nuovada, teatras ir kino salė po atviru dangum, viešbutis, koplyčia, muziejai ir Volti skulptūrų galerija. Volti galerija būtent ir yra tas "must see", nes visa kita pamatysit, kol jos ieškosit. Galerijos ekspozicijoj daug gražių moterų aktų - daugiausia bronza ir plastika. Nepamirškit palypėti ant sienų ir senovinių pabūklų lafetų, kad nufotografuoti tuos fantastiškus vaizdus į miestą, įlanką ir Cap Ferrat iškyšulį.
large_172DF1B3B1010A788101D3F2CA9A8056.jpg

2. Koplyčia žvejų uoste. Grįždami iš citadelės, užeinate į šalia žvejų uostelio esančią koplyčią ir pasidžiaugiate jos vidaus puošyba. Žinoma, vidutinis statistinis turistas į bažnyčias ir katedras eina tik iš reikalo, nes esi turistas ir turi ten bent trumpam užeiti. Nes taip reikia. Čia, Pietuose, užėjęs dar gali netgi šiek tiek atvėsti. Kai atvėsti, pamaldumas kaip ir praeina, tai pėdini toliau, toks jau ne belenkoks, o toks kiek padvasintas turistas beesąs.
Tai va, Villefranche žvejų koplyčia yra keliom galvom aukščiau už 90% bažnyčių, į kurias kaip turistai ėjote atvėsti. Ji visai mažytė, ją lengva praeit nepastebėjus. Tačiau cvekas tame, kad miestelio valdžia 1957m koplyčią dekoruoti atidavė žymiam dailininkui Jean Cocteau. Sako, va, Kokto - tau mūsų bažnyčia, iš lauko nieko nejudini, kad miesto vaizdui nepakenkt, o iš vidaus - paišyk ką tik nori. Kokto ir pripaišė to, ką norėjo. Respect Kokto už savitą ir laisvą požiūrį į religiją, Biblijos motyvus, meną ir patį Villefranche miestą. Jis kreidelėmis, pastiprintom vašku, sukūrė tokį meno šedevrą koplyčios viduj, kad katalikų bažnyčia galėtų rimtai pasvarstyt, ar tokių įdomesnių ir nedavatkiškų erdvių kūrimas nebūtų kelias bažnyčiai, ieškančiai ir nelabai randančiai takelio į žmonių širdis. Šioje mažytėje koplyčioje Dievo kelis kart daugiau, nei Klaipėdoje iškeltų bažnyčių šaltuose ir tuščiuose mūruose, sakyčiau.
Be abejonės - čia ta bažnyčia, kurioje man su Lolita teko tiek džiaugtis ir stebėtis, tyrinėjant menininko fantazijos vingius Biblijos motyvais. Atpasakoti neįmanoma, teks jums patiems nuvažiuoti ir pamatyt. Prie kiekvienos sienos stovi nedidelis aiškinimo stendas keliomis kalbomis. Pažiūri freską, po to skaitai tekstą, tada vėl pažiūri freską - ir tada arba garsiai juokiatės, stebitës autoriaus išmone, arba išvis liekat be žado, stiliuje "na, bet kaip šitaip sugalvot?!" Vienžo, nevaržykit savęs.
large_1646DAEB94B79129A6E9B020CCB741EF.jpg

3. Unikalios dengtos gatvės. Jei kelionių vadovai sako, kad unikalios, tai turbūt taip ir yra. Aš, tiesą pasakius, niekur kitur tokių irgi nemačiau. Matyt, tikrai unikalios. Manau, kad viskas galėjo būti taip: miestas statėsi, kaip ir visi viduramžių miestai, kaip chaotiška siaurų gatvelių raizgalynė. Pirmam aukšte žmonės laikė ožkas arba asilus, o šeimos gyveno antrame, trečiame ir gal aukščiau. Atsidarai langą, o ten - kaimyno svetainė. Sakai, Žan-Pjerai, kaimyne, ar tavo asilui labai svarbu saulės šviesa? Žan-Pjeras - Nežinau, einu paklausiu. Grįžta po kurio laiko, sako Antuanai, manau, kad mano asilui dzin. Tai va, Žan -Pjerai, ar nepadarius mums perdengimo virš mūsų namų pirmų aukštų ir taip nepasididinti savo namų?
Taip ir atsirado tuneliai vietoj įprastų gatvių. Žemės miestų plėtrai nėra, nes iš vienos pusės jūra, iš kitos kalno siena. Tai užsidengė keletą gatvių, kol susigriebė, kad to nereikėtų daryti, kad visas miestas tamsoj nepaskęstų.
Šiandien labai egzotiška tomis gatvėmis-tuneliais paklaidžioti, ypač kai žinai, kad kitur tokių nelabai pamatysi. Sako, kad karų metu vietiniai subėgdavo į tuos tunelius nuo apšaudymų slėptis.

Visa kita Villefranche - panašiai kaip kitur. Butikai, kavinukės, restoranai, midijos, austrės ir vynas, žynocia... Kas krenta į akis - rusų labai daug čia. Ne, jie čia maisto buldozeriais netraiško, bet stropiai kemša parmezanus už abiejų žandų. Joke'as - ne, ne alkanieji rusai čia, kurie Iskanderai, o tie, kur superjachtos ir otkutiūras su naftos kvapeliu. Patikėkit, rusų jachtos tikrai super, kartais mega - nes niekam kitam "pakazucha" čia nėra tiek svarbu.

Sekantis "must see" yra Monakas. Laivą paliekate ant inkaro Villefrache, valtelę parišate prie miesto krantinės. Nelįsti su savo guminuke į žvejų uostą. Aš buvau, metaliniu trosu ir spyna prirakinau savo tūziką prie žvejų krantinės žiedo. Kai grįžau, mane pasitiko jauni žvejukai ir ramiai paaiškino, kad sekantį kartą kirps trosą. Kai paklausiau, ar mano tūzikas sukėlė problemų ir kad galiu už stovėjimą sumokėti - paaiškino, kad mokėti nereikia, bet valtelėms vieta yra prie miesto krantinės. Todėl tūzikus rišam, o ne rakinam prie miesto krantinės. Ten visi kruizeriai savo guminukių pulkelį palieka, jie ten susipainioja per dieną, tai kai reikia saviškį išpinti, gali tektu du-tris svetimus atrišti ir vėl saugiai pririšti. Jokių spynų dėl patogumo ir todėl, kad čia niekas vieni iš kitų nevagia, kaip keista nebūtų.
OK, tai, sakot, Monakas... Sėdat į traukinį ir už Eur3 išlipat Monake, Monte Carlo. Pasižiūrit visą spindesį ir blizgesį, ko gero didžiausią pasaulyje plaukiojančių pinigų ir "Look at me" koncentraciją marinoje, paslampinėjate parkais, aplankot kazino, pietaujate kavinių gatvėj ir važiuojate traukinuku namo, t.y. į laivą. Must see, bet kad įspūdis būtų labai labai - tai nežinau. Gražu, sutvarkyta, išdailinta ir turtinga - tai labai.
large_17A7D196F59CC88806A5B7163F6120F4.jpglarge_17A8D4DEFF91DB2FD025F01DDAA8ECA2.jpglarge_17A9E6899B63A945CBA96DC7157432CA.jpg

Kitas "must" yra Nica. Nica nunešė širdį. Superinis miestas, labai atsileidęs, be streso, švelniu turistų melžimu pulsuojantis senamiestis, pasakiška didelio miesto klasikinė architektūra, be konflikto su modernu. Labai geros savijautos miestas, pagal nuotaiką rasi ir Promenade des Anglais erdves ir jaukias senamiesčio aikštes, nedickus restoraniukus ir prospektus su parkais ir šešėliuotom pievelėm siestai, fontanais ir t.t.
Irgi traukinukas iš Villefranche už Eur1.30, arba mažutis autobusiukas už Eur1.5. Didesnis miesto autobusas kalnų serpantinais neišsuktų, todėl 80 maršrutas yra mažas. Pamatai pakeliui vilų rajonus ir tai, kad visi, įlipantys į autobusiuką, garsiai sako vairuotojui ir keleiviams Bon Jour.
Nuo galinės 80-to stotelės - maršrutas 7 į centrą, išlipti ties marina. Maždaug ties viduriu Promenade Des Anglais - sukti dešinėn , per turgelio arkas išeisit į senamiestį. Nicoje visko daug, miestas didelis, kiekvienas sau ras tai, kas kabina. Į Nicą teks dar sugrįžti, ji per puiki ir didelė vienos dienos vizitui. Modernaus meno muziejus, Šagalo galerija-muziejus, Matiso muziejus.
large_17DB64F107D952B21605B23AD88E85BD.jpg

Panašu, užstrigom Villefranche, nes šiandien relakso, saulės, jūros ir šiokių tokių laivo švarinimo ir tvarkymo darbų diena, o ryt ir poryt - Kanai ir Antibai.
Traukinuku, nes papigei. Gyvenam laive, tas nieko kaip ir nekainuoja. Maistas Prancūzijoje kiek brangiau, bet kad labai kokybiškas, tai viskas ok. Kavinėse, restoranuose jau viskas kainuoja gerokai rimčiau, bet jei ne kasdien - tai bala nematė, biudžetų nelaužo.

Cruising info, gal kam pravers.
Villefranche Sur Mer - rekomenduojama inkaruotė, jei norit prasinešti per pakrantės kotazūrus pigiau. Gylis nuo 4 iki 13m, priklausomai kur rasit tarpelį tarp kitų laivų. Dugnas - žolių Posidonia laukai, labai reti smėlio laukeliai ir šiek tiek akmenų. Gali pasupti, nes einantys į/iš Nicą keltai duoda bangos, praeinantis Mistralis irgi gali jūrą sukelti. Įlanka gerai pridengta nuo vyraujančių vėjų, atvira tik S. Tinka Mistraliams išlaukti. Atvykti rekomenduojama apie 9-10 val. ryte, kai ten nakvoję kruizeriai bus jau inkarus pakėlę, o dienos poilsiautojai dar neatplaukę. Nuo maždaug 11 val. ryto iki 18 val. čia bus pilna katerių ir jachtų, labai didelių, šiaip didelių ir mažų- iš visokių monakų ir nicų atgriuvusių pasidžiaugti saule, jūra ir vaizdais. Inkarus meta bet kaip, iš pradžių man atrodė, kad bus daug katastrofų, bet viskas išsisprendžia lygiai. Dauguma dienos poilsiautojų lieka laivuose, stebi situaciją ir laivų niekas čia nedaužo.

Inkaruotės Koordinatės ant foto.
large_175A9A4C9790C3CD491FB16D0AE0919B.jpglarge_175C76F7AC77917B5EE0ACB4406AED21.jpglarge_175D6603F876BD154D1E188E263B8AFF.jpglarge_1760357707738317FA72C8316849E9D7.jpg

Posted by gramas 23:45 Archived in France Comments (0)

Viduržemiai. Prancūzo problema? Ne, niekada.

large_180_1C2CB6E2FAE3E076F8F1A3B5398C3E7C.jpg

Vaikštinėjom Ajaccio senamiestyje abu su Lolita, kai kitoje įlankos pusėje pradėjo lyti su visais griaustiniais. Vėjas link miesto, aišku kad liūtis judės link inkaruotės, kur esame palikę laivą. Man užslenka kažkoks negeras neramumas, labai noriu kuo skubiau sugrįžti į laivą. Čia, pietuose, prieš liūties frontą nuo kalnų gali smogti posmarkis škvalas, galintis sujaukti reikalus inkaruotėje.

Visą dieną laivai sukiojosi vien ant grandinės svorio, praktiškai jos neištempdami visu išleistu ilgiu. Pats esu kažkada (Porto Pozzo, Sardinia) matęs savo paties inkarą per kelis metrus nuo laivagalio, nors grandinės buvo išleista apie 35m. Visi tie metrai gulėjo išsirangę kaip gyvatė 4m gylyje. Per maźai vėjo, kad ją įtempti.
large_90_1BCEEF11024163907CCD56C7B5308563.jpg

Pūstelėjus vėjui, mažesnės grimzlės ir lengvesnis laivas pajudės greičiau už sunkų ir gali pradėti lipti ant kito laivo, dar prieš pilnai įsitempiant grandinei. Kitas dalykas - stuktelėjus škvalui, inkarą gali pavilkti ir vėl yra pavojus laivams susidurti.

Sakoma, kad inkaravinas - ne mokslas, o menas. Suprantu, kodėl taip sako. Yra per daug kintančių faktorių, kad viską vien skaičiavimais įvertint, dažniausiai reikia veikti ekspromtu, vertinant esamą situaciją, sąlygas ir pasiremiant vien savo patirtimi. Taip pat, kaip kvailai tai beskambėtų, remiesi ir spėliojimais apie tai, kur galėtų būti kitų laivų inkarai ir kur tie laivai atsidurs, kai rimčiau užpūs.

Dažniausiai, stodamas ant inkaro, išleidžiu 5 kartus tiek grandinės, kiek turiu gylio toje vietoje, kur guldau inkarą. Kitaip sakant - santykis 1:5. Jei stipriai pučia, ir su banga - santykį didinu iki 1:7. Tada didžioji dalis grandinės guli ant dugno ir solidžiu savo svoriu veikia kaip bangų energijos amortizatorius.

Šiandien stovime 11m gylyje, su 50m grandinės. Daugiau jos duoti nenoriu, nors nekenktų. Jei stipriai papūs, tie inkaro triume likę 25m yra mano draudimas.

Valtele artėdami prie Billabong, jau matome kad situacija visai įdomi. Visai netoli mūsų laivo, iš priešvėjinės pusės - užkritęs didelis metalinis katamaranas su dieduko ir bobutės įgula. Jie akivaizdžiai sunerimę, mojuoja rankelėm mums ir aiškina, kad mes pavilkom savo inkarą ant jų. Mes pavilkom savo inkarą prieš vėją? Tai čia kaip? Aišku, jie jau pamiršo, kad inkaravosu pusdieniu vėliau už mus, išmesdami savo kablį per arti nuo mūsų laivo, kad duoti grandinės bent 50m , kas yra minimumas šitam 11m gyliui. Jie grandinės tada davė ženkliai mažiau, kad per daug prie mūsų neprisispausti. Dabar, išsigandę galimo škvalo, jie išleidžia papildomai grandinės - ir ima lipti ant mūsų.

Čia jiems įsijungia labai prancūzams būdingas "problem solving" algoritmas:
1. Ar aš turiu problemą?
2. Jei taip, ar galiu apkaltinti ką nors kitą?
3. Va čia prancūzui visada Taip, be jokių išimčių. Algoritmo pabaiga.
Mįslingas gūžtelėjimas pečiais, šiek tiek skėsteliant nuleistas rankas. Lūpų kampus tuo metu nuleisti žemyn, galvą galima šiek tiek kryptelėti į šalį.
Padirbėkit prieš veidrodį, jei į čia keliausit - pravers.
large_180_1BF5E68C902D69D00C9461AA9FF2A15D.jpg

Aš matau, kad tas diedelis su bobute plaukioja kruizeriais visą gyvenimą, net tą katamaraną tikriausiai pats dar jaunystėj pasistatė. Aišku, kad jis žino, jog mano laivo prieš vėją užvilkti negalėjo, kad jis pats ant mūsų užkrito, kai dar vėjo nesulaukęs, papildomą grandinę išleido. Bet aš žinau, kad jis prancūzas, todėl automatu - nekaltas savo šventumu, kaip pana Marija. Jie abu blaškosi savo kokpite, ploja delnais per šlaunis (gal Polinezijoj išmoko?) ir gagena apie mus, prieš vėją lipančius ant jų laivo. Aš irgi galėčiau blaškytis bei gagenti, bet galiu ir nesiblaškyt. Galiu išleisti daugiau grandinės, galiu įjungti variklį ir savo grandinę ištiesti, taip atsitraukdamas nuo jų laivo. Bet tada atsidursim kiek per arti kito didžiulio katamarano, šįryt čia atsistojusio svečius išleisti. Be to, tokios isteriškos kaimynystės mes nebenorim.

Užvedame Billabong variklį, vyniojame grandinę. Grandine prisitraukiu prie pat tų isterikų, tiek, kad turiu varikliu atgaline eiga išvilkti savo inkarą iš po jų laivo. Gali kiek tinkamas svaigti apie inkaravimo taisykles ir etiketą. Šiuo atveju teisus tas, kas rėkia garsiau.

Išsimetame savo inkarą kitame inkaruotės kampe. Atsistojame tik iš antro karto, nes prieš pat nuleidžiant inkarą, kita prancūzų įgula, esanti aukščiau prieš vėją, ima rodyti, kad maždaug ten yra jų grandinė. Kai žmonės tai rodo - privalai tikėti, tokia taisyklė ir inkaruotės etiketas. Tas, kas užsiinkaravo anksčiau už tave, gali rodyti ką tik nori, bet privalai tikėti. Todėl keliam savo kablį vėl, slenkamės į šoną ir jau tada tvirtai įkertam savo inkarą į dugną.

Tas lauktasis ir bijotas škvalas taip ir neateis, iš liūties gausim vos kelis lašus. Užtai vaivorykštę pamatysim be galo ryškią - ir ne vieną, o dvi.

Bus dar viena rami naktis ant inkaro.
large_180_1C1A72B80B11F7957EC99AAFA112C425.jpg

Posted by gramas 03:48 Archived in France Comments (2)

(Entries 1 - 5 of 5) Page [1]