Apie tai, kaip galima prašikti karą. Tiesiogine prasme.
19.09.2013
Vokietė mergina, gedinti U-1206
Apie ne tokį jau lengvą povandeninio laivyno jūrininkų gyvenimą, bei paraleles su buriuotojo buitimi jau teko čia rašinėti ir anksčiau (žiūr. Apie tai, kaip smagu rojaus rūmuose gyventi).
Šio įrašo dėmesio ašis - laivo (jachtos) WC.
Matyt, čia nepavyks išvengti kai kurių techninių ir mažiau romantiškų subtilybių.
Dauguma jachtų škiperių, instruktuodami jachtos svečius dėl saugumo plaukiojant ir elgesio laive, didelį dėmesį skiria naudojimuisi laivo WC. Jei kompanija vyriška - taisyklės paprastos - myžk už borto, bet neiškrisk. Jei yra moterų - visi naujokai(-ės) mokomi naudotis jachtos WC. Mūsų laivuose tai gana paprasta sistema - vienas čiaupas įleidžia užbortinį vandenį, kitas čiaupas išleidžia tiesiai už borto, ar į nuotekų kaupimo tanką visą Sugeneruotąjį Gėrį (vos ne Vieningasis Vienis, jei iš Žinių Radijo žinot apie ką tai).
Rankinė arba elektrinė pompa padeda sistemoje sukurti tiems skysčių judesiams būtiną slėgį.
Atrodytų, viskas paprasta ir saugu, bet tai ne visiškai taip. Jachtos WC pritaikytas naudojimui su pačios prasčiausios prabos tualetiniu popieriumi, kuris praktiškai pats ištirpsta vandenyje. Pamirškit savo 3-Ply. Pabandykit prie laivo kambuzo atsivynioti popierinio rankšluosčio šmotą ir žygiuoti link WC - tikrai gausit per nagus. Nes WC sistema nuo to jūsų rankšluosčio garantuotai užsikimš, kaip ir nuo visokių moteriškų higienos dalykėlių. Juk Vieningojo Gėrio išleidimo anga jachtos borte - maždaug 5 cnt. monetos dydžio, o ne tokia, kaip pas jus namie. Prigeneruokit ten daugiau nuosavo produkto, gausiai papuoškit "netirpstančiu" celiuliozės pramonės gaminiu, ir užtaisysit škiperiui puikią pramogą. Jis vėl galės visą tamstos Gėrį išsemti rankiniu paprastuoju būdu, išsiardyti Gėrio pilną pompą, vamzdyną, sklendes, viską išvalyti ir sumontuoti atgal. Tas ardymas irgi gali tapti netikėta atrakcija - juk naujokas ne iš karto praneša apie užsikimšusį WC, nes jam nepatogu. Jis dar kurį laiką uoliai darbuojasi pompa, nes gal viskas išeis... Taip kad škiperis gaus ardyti sistemą su geroku slėgiu. Manau, tas fekalinio siurprizo elementas visame tikėtino remonto vyksme ir daro mus, jachtų škiperius, tokiais neaiškiai mykiančiais, kiek įsitempusiais bičais, kai kalba eina apie naudojimąsi jo laivo WC. Visais kitais atvejais mes gana svetingi ir mandagūs žmonės. Todėl sekantį kartą, kai klausite jachtos škiperio, ar dabar galima pasinaudoti jo laivo WC, paskubėkite pridurti magišką frazę - viską žinau, MenkėPoLova skaičiau... Pamatysit - škiperiui tai patiks.
O dar labiau škiperiui patiks, kai per instruktažą labai susidomėsite WC naudojimo taisyklėmis, užduosite visokius papildomus klausimus, ir gerai suprasite, kaip tas rizikingasis ir paslapties aura gaubtas WC veikia.
Nes mokslas - tai šviesa, o be mokslo - prieblanda. Tačiau tik krante ji prieblanda, o jūroje gali būti ne prieblanda, o šūdo bomba ir amžinoji tamsa, arba amžinoji šviesa mums tešviečia - rinkitės, kaip kam patogiau, pagal jūsų santykį su amžinybe.
Jūra pilna ne tik vandens ir žuvų - ji pilna ir istorijų. Vieną liūdną ir tikrą istoriją apie laivo WC čia jums ir papasakosiu.
Tiems gūdiems laikams modernaus dizaino ir ginkluotės povandeninis laivas U-1206 Type VIIC Kriegsmarine's užsakymu buvo pastatytas Danzig'o (Gdanskas) laivų statykloje 1943m gruodžio 30d. Dar tris su puse mėnesio užtruko vidaus įrangos, ginkluotės montavimas bei derinimas, visų sistemų bandymai, ir 1944m kovo 16d. laivas buvo perduotas laivynui. Vienas iš grosadmirolo Karl Dönitz'o komandos vaikinų, kapitonas-leitenantas Karl-Adolf Shlitt laivą perėmė nuo 1944m liepos mėn. Įgulos formavimas, pratybos, mokomieji plaukimai - įprastas pasirengimas karinei tarnybai ir sunkiam darbui.
Laive buvo bent keletas techninių naujovių, kuriomis naudotis įgulą apmokė kranto specialistai. Taip vadinamas snorkelis - toks specialus vamzdis, per kurį laivo dyzeliniai varikliai gali kvėpuoti, laivui plaukiant tam tikrame gylyje po vandeniu. Tokiam laivui iškilti į paviršių praktiškai nebereikia, o snorkelio to meto radarai pastebėti dar negalėjo (negalėtų ir dabar). Laivai be snorkelio po vandeniu plaukdavo tik elektros varikliais, kurių akumuliatorius pakrauti galėdavo tik laivui plaukiant dyzeliniais varikliais, paprastai naktį, paviršiuje.
Taip pat laive buvo sumontuotas iš principo naujo tipo laivinis WC, kuriuo buvo galima naudotis, laivui esant po vandeniu. Tai buvo labai sudėtinga naudojime sistema, beveik kaip mano Audi, todėl vienas iš mechanikų buvo specialiai apmokintas ją aptarnauti. WC aptarnauti, ne Audi. Su Audi stengiuosi toli nuo serviso nenutolti, todėl mechaniko vežiotis nereikia.
Ar tos pareigos laive tikrai vadinosi Scheizemaster - istorija nutyli, tačiau specialistas turėjo kontroliuoti, ar teisingos sklendės reikiamu metu atidaromnos ir uždaromos, kad sudėtinga aukšto slėgio sistema veiktų be priekaištų.
Taip, po truputį-palengva, laivas ir įgula pasirengė plaukimui į savo pirmąją kovinę patruliavimo misiją prie Britanijos krantų. Ten jie turėjo blokuoti britų uostus, slapta statydami minas kanaluose, torpedų atakomis skandinti sąjungininkų transporto laivus, gabenančius tiekimą iš už Atlanto, o jei pasiseks - sumedžioti ir kuo didesnio tonažo priešo karo laivą.
Žodžiu, patruliuojant netoli Škotijos krantų, U-1206 plaukiant po vandeniu, kapitonas leitenantas Karlas-Adolfas visai smagiai šiktelėjo į savo modernųjį WC. Kažką ne taip pribūrė su sklendėmis ir siurbliais, kad jo Gėris nepasišalino už borto. Gal per skubėjimą, nes kartu su mechanikais tuo metu laivagalyje remontavo vieną iš laivo dyzelinių variklių. Laivas tuo metu plaukė elektros varikliais, nes buvo dienos metas, o danguje pilna patruliuojančių priešo lėktuvų. Apie WC iškilusius klausimus kapitonas informavo Šaizemasterį, ir pasišalino į variklių skyrių darbuotis toliau. Tas Šaizemasteris, savo ruožtu, irgi ne kažką pribūrė su sklendėmis, nes niekas jam nepasakė, ką konkrečiai ne taip pribūrė kapitonas minutėle anksčiau. Ir į laivo vidų šovė vandens srautas...
Viena bėda - ne bėda, o dvi kartais irgi dar ne bėda, pakol nenutinka trečia... Kapitonui pranešė, kad priekinė laivo dalis užtvindyta tiek, kad vanduo pasiekė ir užpylė laivo akumuliatorių skyrių. Nuo akumuliatorių Iškart pradėjo virsti nuodini chloro garai, nuo kurių laive, esančiame po vandeniu, niekur nepasislėpsi. Teisingas kapitono sprendimas - laikyti diferentą priekyje ir staigiai avariniu pakilimu išnerti į paviršių, nes taip laivą sukėlus, priekinį skyrių užtvindžiusio vandens lygis nukris ir nebesikaups chloras nuo akumuliatorių. Paviršiuje atidaryti visus liukus bokštelyje ir išvėdinti patalpas nuo nuodingų dujų. Tada vėl kuo skubiau slėptis po vandeniu; ten avariniais siurbliais išpompuoti patekusį vandenį, susiremontuoti prakiurusį WC ir tęsti misiją. Toks buvo planas.
Laivas išnėrė tiesiog po anglų RAF lėktuvu, kuris kaip mat susuko viražą, ir į U-1206 pasiuntė bombą. Laivas tapo nevaldomas, kaip rąstas vandens paviršiuje. Tokiam atvejui parengta Kriegsmarine instrukcija laivo įgulai nurodo sunaikinti šifravimo mašiną Enigma, laivo dokumentus, ginkluotės instrukcijas, įgulą išlaipinti į gelbėjimo plaustus, patį laivą nuskandinti. Karlas-Adolfas viską taip ir padarė. Vienas įgulos narys žuvo sprogus lėktuvo bombai, o jūra buvo audringa, todėl dar 3 jūreiviai nuskendo, bandydami persikelti iš laivo į plaustus. 46 vyrai tapo karo belaisviais.
Tai nutiko 1945m balandžio 14 d.
WC nuskandintas U-1206, per savo trumpą gyvenimą sudalyvavęs tik vienoje karinėje misijoje ir pats torpedos nesušovęs nei į vieną priešo laivą, buvo surastas tik 1970m , 70 gylyje, tiesiant dugnu naftotiekį, ir guli šiame taške 57°21′N 01°39′W.
Va, tokia pamokanti istorija apie laivo WC.
Posted by gramas 00:09 Comments (3)