A Travellerspoint blog

December 2012

Apie tai, kuo buriavimas už seksą geriau

Parnešta iš internetų:

large_Sexy_20evening_20001.jpg

  • Tau nereikia slėpti Buriavimo žurnalų.
  • Yra normalu, jei retkarčiais sumoki profesionalui/-ei už tai, kad jis/ji Buriuoja su tavim.
  • 10 Dievo Įsakymų nieko nesako apie Buriavimą.
  • Jei duodi pažįstamiems pažiūrėti tavo Buriavimo video ar fotografijas, tau nereikia baimintis, kad jie bus sudėti į "jūtūbą", kai tapsi įžymus.
  • Tavo Buriavimo partneris niekada tau nepriekaištauja ir nepavydi dėl žmonių, su kuriais Buriavai anksčiau.
  • Normalu Buriuoti su atsitiktiniais pažįstamais.
  • Esi vedęs, o kai sutinki patyrusią ir šaunią Buriuotoją, nejauti sąžinės priekaištų, kai įsivazduoji, kad Buriuoji kartu su Ja.
  • Niekas tau nesako, kad jei dažnai Buriuosi vienas pats – tai gali apakti.
  • Gali pasikabinti Buriavimo kalendorių darbe, pasakoti Buriuotojų anekdotus, kviesti bendradarbius Buriuoti kartu – be jokios rizikos būti apkaltintam seksualiniu priekabiavimu.
  • Nėra Buriavimo keliu perduodamų ligų, išskyrus patį Buriavimą.
  • Niekas nesitiki, kad Buriuosi su tuo pačiu partneriu visą likusį gyvenimą.

Posted by gramas 23:17 Archived in Lithuania Tagged internetų_banalybės Comments (2)

Apie tai, kaip nuo žuvėdų kranto namo parbėgom. GOTLAND2011

GOTLAND 2011

Tęsinys. Anksčiau buvo I dalis. II dalis . III dalis. IV dalis. V dalis. VI dalis.

Visai smagiai laikas bėgo Lickeshamn marinoje - ramiai vakarojant jachtoje su taure vyno, slampinėjant pakrantės skardžiais. Bandėm su Jonu ir pažvejoti spiningu nuo marinos molų, bet žuvimi teko apsirūpinti uosto kapitono parduotuvėlėje. Krevetes, lašišos gabalus ir šaldyto tuno steikus čia perka jachtų įgulos ir po to griliuoja ant molo.

Sėdžiu ant krantinės, įrankais apsidėliojęs - reikia išardyti priekinę navigacinę šviesą, kuri kažkodėl mirkčioti buvo pradėjus. Randu išlaisvėjusį laido kontaktą, kurį tuoj sutvarkysiu - ir čia girdžiu žvalų "Hi Gintaras, how are you?" Net pašoku visas, Hi sakau, viskas gerai, o kaip jums einasi t.y. haudujuduju - ir šypsausi visas laimingas, lyg nerūdijantį šekelį radęs, nors ką tik už nugaros man krantine praėjusios porelės švedų visiškai nepažįstu. Bet jei jie žino mano vardą, vadinasi reikia apsimesti, kad pažįstu... "Ką tik atplaukėm, sako, einam pas kapitoną prisiduoti"... Pasižiūriu išilgai krantinės, į čia prišvartuotas jachtas, ir matau dar Burgsviko marinos kaimynus - jachtą O'Emilia. Kai jachtą pamačiau, tai ir žmonės lyg tai kažkur matyti atrodyti ėmė, dabar jau mojuoju kaip draugams geriausiems, nors daugiau sakyt nelabai yra ką... Keista - juk su šia porele krante gal pora kartų tik pasisveikinom, na prieš švartuojantis juos nuo jachtos pakalbinau apie gylius išilgai krantinės; jokių prisistatymo vardais ten nebuvo, nes jie ir negyveno jachtoje Burgsviko marinoje, o nakvojo kažkur krante, kol štormą reikėjo pralaukti, gal viešbutyje... Iš kur jie mano vardą sužinojo - iki šiol neaišku, gal motoristas Andreas, su kuriuo mano romą valgėm, jiems apie mus pripasakojo? Išdavė, kad ant SCORPIO Karibų romo yra? Neaišku, bet jei su buvusiais kaimynais jachtininkas netikėtai susitinka kitoje marinoje - to net santūriesiems švedams užtenka, kad tokį visai draugišką signalą bendravimui ištransliuoti. Taigi - marinoje su visais sveikintis reikia, ir ne tik laivus, bet ir žmones matyti bei įsiminti būtina - juk niekad nežinai, kur tu juos vėl sutiksi.

Iš Lickershamn marinos atisirišame Liepos 18 d. 0600 val. Šios dienos plaukimas bus trumpas - tik iki Lautershorn marinos, nes prognozė duoda tik nedidelį langą iki ateinančio štormo su liūtimis. Stipriai pučia nuo kranto, kuris neleidžia aukštai bangai sušokti, todėl visai spėriai lygiu vandeniu ir halfvindu judame pirmyn. Pasaka... Pakeliui nesusilaikau pagundai, ir iš to smagumo išbandau "heaving-to" - dreifą su burėmis. Šis dreifas naudojamas, kai atviroje jūroje reikia štormą išlaukti, kai įgulai nereikia laivo vairuoti, o gali visi saugiai į kajutę sulįsti, šilto maisto pasiruošti, pailsėti, retkarčiais išlendant pro kajutės duris, kad horizontą dėl kitų laivų eismo patikrinti... Šis metodas taip pat tinka, kai reikia staigiai burinę jachtą sustabdyti: laivo nosimi kerti vėjo krypties liniją, gerokai sumažinta genuja metasi į kitą bortą nei prieš tai buvo, tačiau genujos šoto nepermeti kartu su bure, o palieki kur jis buvęs. Laivas sustoja kaip įsmeigtas. Grotą statai centre, ir fiksuoji ten. Po to reikia surasti vairo padėtį, kad jis kiek įmanoma labiau kompensuotų genujos norą sukti laivo nosį pavėjui. Laivas sulėtėja, palengva atkrenta pavėjui, nepilnai persimetus genuja ir grotas pradeda dirbti didesniu plotu, laivas įgauna šiek tiek greičio, ir fiksuotas kiek susuktas vairas tada ima užvesti laivagalį pavėjui, priekį atsukdamas į vėją. Tada genujos trauka susilpnėja, iki ji vėl pradeda užsipildyti ir vėl lėtai truktelia laivą į priekį, ir vėl vairas išleidžia vėją iš burės... Priklausomai nuo vėjo stiprumo ir bangų, reikia paieškoti tos vairo padėties ir reikalingo burių dydžio - bet kai pavyksta viską subalansuoti, laivas ima zigzagu judėti lėtai, bangos pareina kampu - pasiūbuoja bet nedaužo, dėl sumažinto burių ploto apkrovos į korpusą ir rangoutą yra nedidelės - ir įgula gali sąlyginai saugiai išlaukti štormą, jei toks užklupo netikėtai. Gerai įvaldyta dreifo su burėmis technika yra vienas iš esminių elementų škiperio dvasios ramybei štormo jūroje metu. Kai tu žinai, kad gali bet kada sustoti ir saugiai pralaukti, kol visas tas jovalas nusiris šalin - jūroje jautiesi žymiai saugesnis.

1100 val. ir Lauteryje švartuojantis jau ima pilti kaip iš kibiro... Pusnuogiai strakaliodami lauke, kartu su Jonu pasijungiame kranto elektrą, įsijungiame kajutės šildytuvą ir džiovinamės rūbus - lauke šlapia, bet šilta - todėl visai nesinori štorminius kostiumus vilktis, kai reikėjo laivą pririšti, ar iki lauko išvietės krantu nurisnoti... Beje, Lautershorno marinos lauko išvietė puikiai tinka Microsoft testui. Jei ten nori įsidarbinti (ne, ne Lautershorno šikinyke, o Microsoft'e), turi praeiti keletą testų, kuriais nustatomos tavo loginio mąstymo ir kitokios savybės. Vienas iš klausimų yra kodėl lauko išvietės anga yra apvali? Gauni laiko pamąstyti, ir suformuluoti logiškai pagrįstą atsakymą. Tai dabar ir pamąstykit, o teisingą atsakymą rasite vėliau.
kelione_Scorpio_2011_371.jpg
kelione_Scorpio_2011_387.jpg
large_kelione_Scorpio_2011_389.jpg

Lauteris nedidelė marina, bet pilna prikimšta laivų. Mus paprašo persišvartuoti į seklesnę akvatorijos dalį, kad padarytume vietos didelei jachtai - visi nori nuo štormo slėptis... Lietui išsilijus, einame raukarų - kalkamenio uolų, panašių į vėjo ir vandens sukurtas skulptūras - ieškoti. Jų čia daugybė ir visai netoli marinos - trumpa kelionė akmenuota pakrante, ir tu jau čia. Vieta tikrai išskirtinė, gamtinės skulptūros atrodo labai neįprastai ir įdomiai. Kas netingi, karstosi tais gamtos šedevrais, netoliese įrengtos vietos automobiliams parkuoti, tarp skulptūrų pastatyti stacionarūs mangalai BBQ, vietomis įrengti suoleliai norintiems vaizdais grožėtis... Žmogus nėra bandomas išstumti iš šios unikalios vietos, kuri neabejotinai yra ir saugoma, ir paminklas, ir draustinis, ir dar kas tik nori...
kelione_Scorpio_2011_378.jpg
kelione_Scorpio_2011_383.jpg

Lauteryje, be raukarų, daugiau kaip ir ir nėra ką veikti, o kitas Faro salos lankytinas vietas pamatysim kitų kelionių metu, nes šis plaukimas bus skirtas vien Gotlando salos uostams lankyti. Taip nuspręsta įgulos susirinkime, įvertinus labai nestabilius orus. Aplinkui vis sukinėjasi lietingi ciklonai su labai stipriais vėjais, ir ilgesniam plaukimui link Stokholmo archipelago nesiryžtu. Įgula per mažai patyrusi. Iki archipelago persimestume pavėjui per maždaug 20 valandų buriavimo, bet prie tokių orų grįžimas atgal į namus būtų visai neįmanomas prognozuoti laiko atžvilgiu. Sutariame, kad kasdien judėsime nedideliais atstumais ir tik dieną - nuo uostelio iki uostelio rytine Gotlando pakrante, ir, vos pamatę prognozėje palankias sąlygas Baltijos kirtimui link namų - iškart ir plauksime, nesvarbu kuriame Gotlando uostelyje tuo metu bebūtume. Tokia laisva programa nuima "būtinai reikia" momentą iš plaukimų planavimo. Tas tariamas "reikia" dažnai tampa pirma bėdos dedamąja ir visai nereikalingu presu ant buriuotojo smegenų, kai atsiduria laivas netikusioj vietoj, su nepatyrusia įgula ir dar esant bjaurios sąlygoms - nes "reikia". Kai labai "reikia" - skrisk lėktuvu, ar važiuok traukiniu - burinė jachta ir "reikia" nelabai sutaria. Ir gerai, kad to "reikia" atsisakėm, nes kiek vėliau Lietuvoje uraganiniai vėjai net traktorių apvertę buvo ir medžių prilaužę - jau kirsdami Baltiją, mes tų vėjų likučius vidury jūros sutikom - su visais lietumis, škvalais ir žaibais... bet be traktoriaus... Šikinyko skylė apvali tam, kad dangtis neįkristų. Būtų stačiakampė ar ovalo formos - dangtis šūduose garantuotai anksčiau ar vėliau. O kai apvali - ne. Ir nesakykit, kad žinojot - bet dabar jau realiai galite į Microsoft'ą darbintis.

Liepos 19-ta, 0710 val. atsišvartuojame iš Lauterio, plauksime per Farozundo koridorių link rytinės Gotlando pakrantės, ir ten nakvynei stosime Slite uoste. Pusryčiaujame pakeliui - kramasnojam sumuštinius su kava, spoksodami į šalia slenkančius Farozundo kantus, miestelį ir keltų liniją tarp salų. Praplaukiam Farosund mariną - bent kelis Klaipėdos buriuotojus girdėjau jos kapitoną keiksnojant - labai tam žmogeliui nepatinka jachtos su mūsų vėliava kažkodėl, vos pamato - ir jau piktas avansu... Slite mariną sekančiam sustojimui renkamės, nes atstumas dienos plaukimui tinkamas - maždaug vienas nidas - apie 25 jūrmyles. Be to - ten yra kuro kolonėlė netoli uosto - bus galima dyzelio atsargas papildyti. 1500 val. švartuojamės Slitėje, kuri yra nuobodesnė skylė net už Lauterį. Jei Lauteryje buvo nuostabi, tokia atšiauraus grožio pilna gamta - tai Slitėje yra didžiulė cemento gamykla prie pat marinos, kiaurą naktį šalia ūžiantis laivas, iš kurio Putinas su Šrioderiu BlueStream'o vamzdžius krovė. Aplankom maksimą vardu ICA. Su degaline šalia marinos konfūzas gavosi - ji automatinė ir reikalinga speciali kortelė. Gelbsti senyva stokholmiečių pora - paveža iki kitos degalinės, ir atgal į mariną. Jie abu pensininkai, muzikantai ir iš fortepijono muzikos koncerto Slitėje važiuoja į savo vasarnamį, kuriame kasmet vasaroja... Labai stebisi, kad nedidele jachtute mes visa šeima jūromis plaukiam, net eina uoste laivelį pažiūrėti - ar tikrai aš čia jiems pasakų neporinu...
kelione_Scorpio_2011_399.jpg
kelione_Scorpio_2011_400.jpg

Liepos 20 d. 0820 val. išvykstame iš Slite, plauksime į Harrvik uostelį. Pakeliui gaunam škvalą į žandą, lietaus su saulėtom properšom... Harrvik marinoje prisirišame 11.30 val. Va, čionai reikėjo plaukti, aplenkiant Slite... Nedidelė, bet jauki vieta. Pietaujam Hamskrogen restorane, kur gaunam fantastiškai skanią flundrą ir jautienos troškinį. Flundra - tai plekšnė švediškai. Juokiamės, čiauškam, kad net nesitikėjom, kad ta flundra/šliundra dugninė bus tokia skani - padavėja klausia iš kur mes. A-a-a, sako - buvau Lietuvoj pernai, buvo super - vestuvės kaime prie Biržų. Jo, alaus ten tikrai buvo, bet kai vyrai prie stalo atsistoja ir kalbą sako, tai atrodo, kad jie labai pikti. Labai piktai kalba, rankom mojuoja... Iš pradžių išsigandom, bet paskui pripratom, visai smagu buvo... Dainuot tai mėgsta kaip švedai... Ne, gyvenu ne čia, tik vasaroms čionai atvažiuoju... Čia apylinkėj geriausias restoranas, nesvarbu, kad dabar tuščia - ateikit vakare - pamatysit, kiek čia lankytojų bus... Pavakare šalia uostelio esančiuose bendruomenės namuose lankome tapybos parodą. Pati dailininkė čia pat, salėje, ir nakvojanti - visą vasarą ji su savo darbais keliaujanti po pakrantės miestelius, dieną apylinkėse piešia, kai oras prastas - sėdi salėje, ir laukuose primestus eskizus dažais tepa... darbų šiek tiek parduoda... Vasarą dažniausiai piešia jachtas ir avis. Šiek tiek pasitaręs su Lolita, sakau, kad pirksim avį. Nes jachtą jau turim. Ne, ji nežino, kodėl salėje kabo originali laivo vardo lenta "Czar Peter". Gal ir rusų caras - bet ji nežino... Vėliau, jau namie pagūglinęs, sužinau, kad tai buvo keleivinis laivas CZAR PETER, nuskendęs kažkur netoli Gotlando krantų...
kelione_Scorpio_2011_401.jpg
kelione_Scorpio_2011_409.jpg
kelione_Scorpio_2011_413.jpg
kelione_Scorpio_2011_418.jpg
kelione_Scorpio_2011_422.jpg
kelione_Scorpio_2011_426.jpg
kelione_Scorpio_2011_429.jpg
kelione_Scorpio_2011_428.jpg
kelione_Scorpio_2011_427.jpg

Prognozė duoda pakenčiamo oro langą šuoliui per Baltiją. Pajudam iš Harrvik'o liepos 21 d. 1000 val. Vėjas NE apie 10 m/s, banga metras. Kai kirtom laivybos linijas, mus iš oro stropiai apžiūrėjo reaktyvinis bepilotis lėktuvas Du ratus apie stiebą apsuko, net ne iškart supratau kas čia ausyje zyzia... Lėktuvas gal 3-4 m ilgio, skrido maždaug 300m aukštyje. Matyt, optika galinga... Eismą jie mato radarais, bet jei kas reikalinga patikrinti realiai - jiems pigiau tokį lėktuvėlį pasiųsti, nei pakrančių apsaugos katerį. Katerį būtume mes sutikę, jei jiems būtų nepatikę tai, ką iš aukštai matė. Kelis škvalus pakeliui buvom sutikę, tik vieno nepavyko apeiti - spėjau bures numesti, vanduo visai gražiai virė aplinkui, tik žaibai labai nepatiko. Kai tą nesąmonę už nugaros palikom ir nutolom, nuo debesų pado nutįso pailgas piltuvas, nors jūros paviršiaus taip ir nepasiekė.

Vėlai vakare 2340 val. priartėjom prie Liepojos.

Klaipėdoje švartavomės liepos 22d. 1200 val.

Fantastiška kelionė ir atostogos buvo, tik rašyti man apie ją kaip ir atsibodo.
Nieko nepadarysi - per ploną galvą ir plunksnai nepakajus... Gal reikia išmokti trumpiau mintis dėstyti? O gal plaukti greičiau?

Tai tiek.

Gerų visiems Naujųjų Metų, o kolegoms buriuotojams - įdomių kelionių ir sėkmingų regatų.

Posted by gramas 06:11 Archived in Sweden Comments (2)

Apie tai, kaip buvo gerai, blogai, ir vėl gerai. GOTLAND2011

Tęsinys. Anksčiau buvo: I dalis, II dalis, III dalis, IV dalis, V dalis.

Andreas įsipatogino SCORPIO kokpite, ir nei jachtos virves skambinatis vėjas, nei vis palašnojantis lietutis jam nei motais. Apsirengęs tik marškinėliais bei šortais, o mums ir su striukėmis nėra per karšta - užsigrūdinę tie švedai. Jo sūnus kartu su Jonu kajutėje pirštus sukišo į iPadą, Lolita įsitaiso tarpduryje, po kokpito stogeliu, ir vis papildo mūsų stiklines romu. Andreas, jam apie 40, kartu su šeima atostogauja, plaukdami apie Gotlandą dideliu kateriu. Jis man padėjo užnešti vieną iš virvių, kuriomis aną dieną bangų daužomą SCORPIO atitraukiau nuo krantinės, tai šiandien, pamatęs jį su sūnum vaikštinėjant krantine, atsidėkodamas pakviečiau stiklui romo. Vienu stiklu pasisėdėjimas nesibaigė. Dviem irgi...

Plepus kaip reta švedas pasitaikė, todėl naudojuosi proga kuo daugiau apie numatomą plaukimą išilgai Gotlando vakarinio kranto sužinoti. Klausinėju jį apie Karlso salas - Didžiąją Stora ir Lilla Mažąją. Abi jos yra ornitologiniai draustiniai. Klausiu, ar tikrai jas reikia apiplaukti dideliu atstumu, kaip sako locija, ir kas tas didelis atstumas yra. Jis sako, kad visi žino apie draustinį, bet "who cares" - plaukia sau visi tiesiai tarp salų ir nesuka galvos... Žinoma, jeigu norėtum švartuotis Didžiojoje Karlso, turi tam gauti leidimą iš kažkokios gamtosaugos kontoros krante. Lysi ten be leidimo - garantuotai būsi pradžiugintas bauda. Prisako būtinai apsilankyti Lauter marinoje Faro saloje - nuo ten pėsčiomis nupėdinti iki pakrantėje braidančio uolų pulkelio. Tai raukarai - vėjo ir bangų kūriniai - kalkamenio stulpai. Lauteryje jų visas parkas, ir į ten turistai važiuoja iš viso pasaulio. Vaizdai kaip Mėnulyje. Ir išvis - visą Faro salą reikia apvažiuoti ir pažiūrėti - ji turi ką parodyti, ne veltui švedų legendinis kino režisierius Ingmar Bergman savo namus ten įkūrė.
Dar jis prisimena savo vaikystę, kai visa šeima su savo jachta keliavo apie Baltiją, ir lankėsi tuometiniam Leningrade. Jis iki šiol atsimena kalašnikovais ginkluotus rusų pasieniečius, piktais veidais kratančiais kiekvieną laivo užkaborį... Lankėsi jie tada ir Klaipėdoje, bet jokio ryškesnio prisiminimo ji nepalikus: "Klaipeda - that was just another dull soviet city. Sorry to say that".

Vakarėlis ėmė kelti rimtą grėsmę mano romo atsargoms, o kelionė dar net neįpusėjo. Todėl tenka svečiui pasakyti, kad sorry, but party's over, ir dabar mes eisime ilsėtis, nes rytoj ryte išplaukiam. Dull city - o tu atplauk savo kateriu sorry to say that į mūsų Klaipėdą šiandien...

Liepos 16-os rytas išaušo saulėtas, vėjo dar daug, bet Pietvakarių kryptis mums puikiausiai tinka. Šeimynai dar miegant, 6.00 val. atsirišu nuo krantinės. Siauru, bet puikiai gairėmis sužymėtu farvateriu išplaukiu į Burgsvik fiordo vidurį, ir dar kurį laiką suku didelius ratus, kalibruodamas autpiloto kompasą. Po to pasikeliu bures, aplenkiame Nasrevet švyturį, ir išlendame į atvirą jūrą.

Karlso salų skardžiai tikrai įspūdingi, visa jūra pilna juodų paukščių baltais pilvais ir tokiais pingviniškais snapais. Tai alkos - angliškai razorbill. Čia, salose, jie didžiulėmis kolonijomis ant uolų peri savo jauniklius. Vien perėjimui šiems jūriniams paukščiams tėra reikalingas krantas - šiaip jie visą gyvenimą praleidžia jūroje. Tikri jūrininkai tie razorbillai-bilobilai.
razorbill.jpg
kelione_Scorpio_2011_317.jpg
kelione_Scorpio_2011_318.jpg

Visa Gotlando vakarinė pakrantė - tai kalkamenio rifas. Apie 100-200 metrų nuo kranto tęsiasi sėklius, pilnas pribarstytas akmenų, o po to staigus karnizas, už kurio gylis apie 70, vietom apie 100 metrų. Išilgai kranto vandenį stumdo srovės, kurios kartais iš gilumos pakelia šalto vandens mases, ir, joms susilietus su saulės įkaitintu oru pakrantėje, vasarą apie salą dažnai susiformuoja tiršto rūko frontai. Kai vėjo nėra, tokie rūko laukai gali iškabėti visą dieną. Į tokį frontą papuolus, reikia žinoti, ką darai ir kur esi. Buriavimo teorija sako, kad tada išsivynioji jūrlapį, ir šalia kranto plaukioji šalia pasirinktos gylio linijos, pageidautina nedideliame gylyje, kur ant tavęs joks didelis laivas neužsirioglins. Nemanau, kad tokia taktika Gotlando pakrantėms tinkama. Čia vieną akimirką gali turėti apie 100m gylio, o sekančią minutę jau gali būti atsirėmęs kyliu į tą priekrantės karnizą. Teisingiau būtų prie kranto nesispausti. Šiandien tokio pavojaus nėra, diena fantastiškai gera, ir čiuožiam visai smagiai, spinakerio pūslės traukiami...
kelione_Scorpio_2011_319.jpg
kelione_Scorpio_2011_322.jpg

Vakarop, pamažu artėjant prie Likershamn marinos prieigų, vėjas išsikvepia - leidžiame spinakerį, ir jungiame variklį, kad iki tamsos uostelį pasiekti. Vairuoti lieka Jonas, aš įsitaisau kajutėje. Nei bluosto sudėti nesuspėjau, kai Jonas susirūpinusiu balsu šaukia mane viršun, nes iš išmetimo vamzdžio verčiasi balti dūmai. Nespėju net iš kajutės išsikepurnėti, kai variklis pradeda springdamas čiaudėti, ir apsukos krenta tiek, kad sraigtas vos ne vos sukasi. Skubiai išjungiu variklį visai, tikrinu kuro lygio skalę - negali būti, kad kuras pasibaigtų - juk beveik pilnu baku iš Burgsvik išplaukėm... Kuro yra sočiai. Atsidarau variklio dangtį - viskas atrodo tvarkoje, tai bandau vėl laivo širdelę jungti. Įsijungia variklis pačiaudėdamas, bet kai bandau apsukas sukelti - jis į tai nereaguoja, pupsi sau vos sukdamasis, ir vėl pradeda tirštą baltą dūmą mesti. Vėl išjungiu, pats mintyse perkratinėdamas visas galimas gedimo priežastis. Labiausiai bijau, kad būsime variklį perkaitinę, cilindrų bloko galva gali būti įskilus, ir aušinimo skystis patenka į cilindrus - iš čia ir dūmai tie balti. Kol variklis karštas, visai nesinori tikrinti antifrizo lygį, atidarant dangtelį ir nusivirinant pirštus garais. Išvynioju genują, groto ir nuleidę nebuvom - sodinu Lolitą vairuoti tolyn nuo kranto, o pats susirandu įrankių krepšį, ir vėl stačia galva neriu į variklio skyrių. Pradeda byrėti įgulos klausimai. O kas dabar bus? O ką darysim? O kaip uostą pasieksim? O kaip namo grįšim, jei laivą čia teks palikti? Kala minimum po du klausimus per kvadratinę sekundę! Į kai kuriuos dar bandau ramiu balsu atsakinėti, o pačiam tai nelabai ramu, nes gedimo priežasties dar nežinau. Jei iš tikro bloko galvą suskaldėm - o brolyti, tai čia jau rimta, laivą tikriausiai teks palikti čia, o patiems namo keltu grįžti, ieškoti kur naują galvą nupirkti, kartu su meistru iš Lietuvos vėl čionai atkeliauti, laivą sutvarkyti, ir atgal namo per Baltiją persimesti. Paini schema gaunasi, o ir į monetą subėgtų labiau nei padoriai... Negerai. Jau geriau vien burėmis link namų judėti, juk burinėje jachtoje šiuo metu gyvenam, gi ne motoristai kokie... Irgi gero nieko - reikštų, kad atostogos vos prasidėję baigėsi.

Variklis kiek atvėso, ir tikrinu aušinimo sistemą. Viskas tvarkoje, vadinasi galvos mes nesuskaldėm, ir problema turi būti kuro padavimo sistemoje - stebuklų juk čia būti negali. Ramiau nuo to smarkiai nesidaro, nes jau atsiranda kita baimė - jei sugedo aukšto slėgio siurblys, tai patys šitos problemos mes neišspręsim - ir vėl mano mintys sukasi tuo painios ir brangios schemos keliu. Bet juk baltų dūmų tada nebūtų - springtų variklis, ar išvis nesivestų - bet dūmus tai turim, ir sočiai... Įgulos klausimai vis krenta kaip žirniai, ir retkarčiais jau pasigirsta kažkas panašaus į tai kaip čia dabar netvarkingu laivu į kelionę išsiruošėm... Jau taip gana grubiai liepiu visiems tylėt. Staiga tyla, pilnas laivas nebylių. Tyli jie irgi labai iškalbingai - pamanyk, įsižeidė... Kas durniausia - vėjas visai nurimo, ir burėmis į uostą įplaukti nepavyks, ant inkaro šitam gylyje irgi neatsistosi. Dreifuojam, srovė neša išilgai kranto, kur nuneš - nežinom. Tikrinu visą kuro kelią nuo pat bako iki variklio. Ne iškart, bet pastebėjau, kad pirminio kuro valymo filtro stiklinė dalis kažkokia mažiau skaidri atrodo, nei įprastai. Pasirodo, filtras pilnut pilnutėlis vandens... Dėl to ir nepastebėjau iškart, kad pilnas - kai tik dalis tos stiklinės gaudyklės būna su vandeniu, o dalis su kuru - ta riba tarp skysčių labai aiškiai matosi, o dabar - ne taip ir lengva buvo pastebėti. Visiškai neaišku, kaip tiek vandens į kurą pateko, bet jis jau nukeliavo kiaurai visą kuro sitemą - per antrinio valymo filtrą, kuro siurblį ir purkštukus iki pat cilindrų. Iškart lengviau man ant širdies pasidaro, kai bėdos priežastis žinoma, ir jau aišku, ką daryti. Turiu visus reikalingus filtrus atsargoje, juos pakeičiu, po to reikia kuru juos užpildyti ir nuorinti visą sistemą. Paeiliui atsukti kiekvieną purkštuką, starteriu prasukant variklį, išleisti oro burbulus, kol švarus dyzelinas pradės plūsti, ir vėl tampriai purkštuką užsukti. Kuro po varikliu prisilaisčiau pakankamai, pats visas išsiterliojau iki ausų, bet smagu be galo, kad pats sugebėjau gedimo priežastį nustatyti, ir teisingai viską sutvarkyti. Kai įgula ovacijomis pasitiko vėl sklandžiai besikuriantį ir dirbantį variklį, vėl jaučiu, kad mano akcijos šiame laive stipriai pakilo.

Taip, paskui save vilkdami dyzelino kvapo šleifą, 20.00 val. palengva ir įplaukėme į Likershamn mariną. Prisirišame galu prie plūduro, nosimi į krantinę, ir puolu tvarkyti prilaistyto kuro smarvę. Praskiedžiu tą visą džiaugsmą Fairy koše, surenku viską kempine į kibirą, išpilstau į tuščius Vytauto butelius, ir paslapčia "utilizuoju" marinos buitinių atliekų konteineryje. Znai nashix.
kelione_Scorpio_2011_325.jpg
kelione_Scorpio_2011_326.jpg
kelione_Scorpio_2011_331.jpg

Vakarieniaujame kas kus-kusu su mėsa, o kas baltu moscatel vynu su lašiša ir rūkytomis krevetėmis. Niekas ir nesakė, kad gyvenimas visiems vienodai teisingas... Matyt, šitokia nepilnamečių diskriminacija sukelia skilimą SCORPIO įguloje sekantį rytą. Įgula skyla į vieną gulėtoją čia pat esančiame pliaže ir du ėjikus tikrinti, kas ten įdomaus krante yra.

Likershamne įdomaus buvo surasta:

- tikrai įspūdinga Jungfru - Mergelės uola - pats aukščiausias Gotlando raukaras. Uola styro ant pat stataus skardžio krašto. Nuo jo ilgai stebimės, kad švedų Baltijos vanduo toks pat skaidrus kaip Viduržemio jūroj. Toliausiai nuo kranto matosi dugnas, akmenys, augmenija - nu nepaprastai skaidrus ir švarus vanduo ten.
kelione_Scorpio_2011_356.jpg
kelione_Scorpio_2011_357.jpg
kelione_Scorpio_2011_354.jpg

- kranto gynybos sistemos dzotas. Tvarkingai užrakintas, matyt, tinkamas panaudojimui pagal paskirtį, jei Gotlandas vėl nuspręstų nepriklausomu nuo Švedijos tapti.
kelione_Scorpio_2011_360.jpg
kelione_Scorpio_2011_361.jpg

- skardžiai pakantėje su nuostabiomis panoramomis. Ir takas miške, turėjęs atvesti prie pakrantės švyturių. Deja, improvizuoti pietūs bruknių pievelėje ant skardžio krašto sukėlė ūmų viso kūno aptingimą, ir planas lankyti švyturius pasikeitė grįžimu į mariną pokaičio miegui.
kelione_Scorpio_2011_362.jpg
kelione_Scorpio_2011_364.jpg
kelione_Scorpio_2011_365.jpg
kelione_Scorpio_2011_366.jpg
kelione_Scorpio_2011_368.jpg

- žvejų kaimas marinoje. Kadaise tie visi namukai buvo žvejų sandėliai. Dabar jie tapo privačiais vasarnamiais, žvejybos padargų muziejumi, o viename įsikūrė žuvies parduotuvė, kuri tuo pat metu yra ir uosto kapitono biuras. Šalia padrėbti keli kareiviški dviračiai, kuriais, jeigu nori, gali pavažinėti po apylinkes, ar artimiausią miestelį už kelių kilometrų, kur yra kažkokia vieno pliuso švedų maksima.
kelione_Scorpio_2011_338.jpg

- le'storanas su žuvies patiekalais ir chaliavnu wi-fi.
kelione_Scorpio_2011_352.jpg

- lauko virtuvė su didžiuliu puodu, matyt, per kaimo šventes jie ten žuvienę verda. Dar nuo Joninių likęs stulpas su žolių vainikais. Antropologai sako, kad toks stulpas kiek pas mus, tiek pas juos senų senovėje, dar pagonybės laikais, buvo falo simbolis. Ne, čia ne tas falas, kuris virvė burei pakelti...

- švaraus smėlio pliažas, kuriame ir randame savo stropiai besideginantį atžalą. Nuo pliažo į įlanką nutįsęs molas, nuo kurio azartiškai nardo kiek senas, tiek jaunas.
kelione_Scorpio_2011_343.jpg

Likershamn - labai vaizdingoje vietoje įsikūrus, saugi ir nuo visų krypčių vėjų gerai uždengta marina. Verta užsukti, jei norisi vieną kitą dienelę patingėti, ar reikia štormą pralaukti. Kuro čia negausit, parduotuvė tolokai, o visa kita - wc, dušai, sauna, skalbykla, elektra, santūrus, bet dalykiškas ir mandagus aptarnavimas - visa tai yra.

Posted by gramas 01:00 Archived in Sweden Comments (2)

Apie tai, kaip laiko mašina keliavom. GOTLAND2011

Tęsinys. Anksčiau buvo: I dalis. II dalis. III dalis. IV dalis.[/

Mūsų laiko mašina - tai nuo amžiaus pavargęs SAAB'as, kurį išsinuomavau kelionei po Gotlandą iš Burgsvik marinos kapitonės. Grįžinėdami iš Visbio, radome ieškotas nuorodas į Vikingabyn - Vikingų Kaimą.
kelione_Scorpio_2011_276.jpg

Įsivaizdavom , kad papulsim į gotlandietišką Rumšiškių varijantą, bet viskas buvo kiek kitaip, t.y. gyviau. Nedidukų vasarnamių rajonas, kuriame, matyt, gyvena visas vikingų personalas ir visokie amatų meistrai. Į patį netoliese esantį etnografinį kaimą jie ateina kaip į darbą, bet griežtai išlaikydami visą autentiką savo aprangoje ir išvaizdoje - rūbai ir papuošalai tik tos epochos griežtai, jokių plastmasių/džinsų/kedų ant personalo ten nepamatysi. Kaimas gyvas ištisus metus, čia dirbantys žmonės organizuoja renginius ir pramogas su vikingų kontekstu po visą Gotlandą.

Kaimo pastatai pastatyti griežtai pagal to meto statybos tradicijas - visi medienos konstrukcijų jungimai, stogų dangos, teritorijos apie namus - viskas taip, kaip ir būdavo tais gūdžiais 1100-1300 metais. Vienintelė sąšauka su šiandienos civilizacija - netoli įėjimo vartų įrengta troba su išdėliotais kaimo rankdarbiais, keletas informacinių bukletėlių ir vyrukas, prekiaujantis pagal tikrą senovinį receptą pagaminto midaus svenyriniais buteliukais. Duoda paragauti. Gelsvas skystis, vos jaučiamai natūraliai užsigazavęs, bet įdomus ir malonus skonis, tai imam 4 - vieną patys išragausim, o 3 vešim į Lietuvą lauktuvėms.
kelione_Scorpio_2011_278.jpg
kelione_Scorpio_2011_279.jpg

Visas kaimas apjuostas gynybiniu pylimu, yra mediniai bokšteliai apsaugai ir vartų kontrolei. Praeiname pievą su kažkokiais akmeniniais dievų ar protėvių stulpais, netoliese panašus į jau anksčiau matytą akmeninį laidojimo laivą...
kelione_Scorpio_2011_282.jpg
kelione_Scorpio_2011_284.jpg
... ir papuolame į pagrindinę kaimo aikštę su dideliu bendruomenės namu. Normalios daržinės dydžio medinis pastatas, dengtas lentomis, grubiai skaptuotos rąstų kampinės jungtys...
kelione_Scorpio_2011_280.jpg

Šalia namo įrengta atvira akmeninė krosnis, prie kurios būrelis vaikų mokosi susimalti grūdus akmeninėmis girnomis, užminkyti ir išsikepti duoną, tiksliau kažkokias bandas. Bet vaikai, matosi, ekstazėj - jiems įdomus tas procesas, ir su entuziazmu ginčijasi, kurio banda skaniau iškepus.
kelione_Scorpio_2011_286.jpg

Vienas mažius, matyt, užkalęs ant kulinarijos, visas nuėjo į archeologiją - čia yra specialiai kuoliukais ir virve atribotas plotelis pievos su atidengta velėna, yra kastuvėliai, mentelės, šepetėliai, kibiriukai - na, visi tikram archelogui reikalingi įrankiai. Vaikis jau suradęs kelis strėlių antgalius ir puodynių šukes, jam tikriausiai niekas nesakė, kad kasdien patyliukais tie turtai čia specialiai užkasami, kad sekantis archeologas galėtų tą atradimo džiaugsmą ir atminimą visam gyvenimui patirti.
kelione_Scorpio_2011_303.jpg

Iš bendruomenės namo kamino virsta dūmai, ir mums smalsu, kas gi ten viduje vyksta. Kai akys su prietema apsipranta, matome ant suolo sėdintį vikingą, kuris kitoje laužo pusėje ant laktų sutūpusiems turistams kažką ramiai pasakoja. Matyt, čia vyksta įvadas į vikingų ir Gotlando istoriją, jų papročius ir pan. O kadangi viskas vyksta švediškai - viduje ilgai neužsibūname.
large_kelione_Scorpio_2011_285.jpg

Šiek tiek nuošalesnėje kaimo vietoje įrengtos vietos pratyboms su ginklais. Šaudymas lanku, kirvių mėtymas, kažkoks balkis vikrumo varžyboms, dar visokia žaidimų įranga.
kelione_Scorpio_2011_289.jpg
kelione_Scorpio_2011_290.jpg
kelione_Scorpio_2011_298.jpg
Prie aikštelės šaudymui stojame į eilę - prieš mus kokių 10 metų mergiotė niekaip neperpranta, kaip tą strėlę reikia laikyti, kad ji templę atleidus ne šalia kojų kristų, o tolyn lėktų. Iš pradžių neatrodė, kad mus ilgai laukti reikės, juk tai šitaip paprasta - bet mergiotė buvo nusiteikus rimtai. Paskui net įdomu ją stebėti pasidarė, netoliese ant suolo sukritę su Jonu vos ne totalizatorių sužaidėm, dėl mergiotės kantrybės minutėmis. Laimėjo ji. Neįtikėtinas užsispyrimas pasiekti savo, ir absoliutus nulis dėmesio į šalia laukiančius kitus šaudytojus lanku, kurie akivaizdžiai komentuoja jos nesėkmes. Visiškas nesugebėjimas daryti išvadas iš savo klaidų taip pat. Bet kas patiko - absoliuti koncentracija į tai, ką darai, ir noras bandyti iš naujo, nekreipiant dėmesio į nesėkmes. Šaunuolė, tvirtas charakteris - ką ji turi, tai tikrai. Paskui nuėjom mėtyti kirvius, prisimėtę grįžom, dar palaukėm, ir jau šaudėm lanku. Vieną strėlę nuskraidinau tolyn į mišką, rasti nebepavyko. Ir kur dingo ta kantrioji švedė mergaitė - ji būtų visą mišką aukštyn velėna atvertus, bet strėles surinkus...
Vėliau kaime radom kalvį ir ginklų meistrus, tai jiems ir pasakėm, kad kas čia per nesąmonė, taigi šaudykloje strėlių beveik nebelikę - tie sako no problem, tuoj bus.
kelione_Scorpio_2011_300.jpg
kelione_Scorpio_2011_304.jpg
kelione_Scorpio_2011_306.jpg
kelione_Scorpio_2011_307.jpg

Šiaip jau, vikingų istorijos paieškos ir buvo vienas šios mūsų atostogų kelionės per jūrą tikslų - vizitas kaime tikrai pavyko, ir sutariam, kad ant šio pasiekto tikslo dedam riebų pliusą.

Vikingabyn

Posted by gramas 03:21 Archived in Sweden Comments (0)

(Entries 1 - 4 of 4) Page [1]