Apie tai, kodėl tai darau
29.12.2014
Retkarčiais paklausiu kolegų buriuotojų, kodėl jie tai daro.
Niekas daugžodžiauti nepuola, nes, matyt, pats klausimas kvailas. Atsakyme po trumpos pauzės dažniausiai yra toks labai prancūziškas gūžtelėjimas pečiais ir vos keletas žodžių.
Kad net nežinau - kažkaip reikia man to...
Neįsivaizduoju savęs darant kažką kitą...
Aš - laivas - ir jūra...
Ta vandens energija...
Nes tik ten save ir kitus iš tikro pažinsi...
Svečių šalių uostai, kiti kraštai ir jų žmonės...
Varžybų adrenalinas...
Man tinka tokie atsakymai, net visi iš karto, nes kiekviename yra ir manęs, kaip ir kiekvieno buriuotojo, dalis. Tačiau iki pilno supratimo kodėl aš pats buriuoju ir kuo toliau, tuo labiau to noriu - iki pilno suvokimo - kažko vistiek trūksta.
O ką, jeigu buriuoju todėl, kad esu žmogus? Ne tai, kad vien žmogus sugeba vėjo energiją įdarbinti - yra net buriuojančių jūros moliuskų, vadinamų fizalija, arba portugališku laiveliu. Jie moka burę vėjui pakelt ir šitaip gana toli nukeliauti gali, maisto, visokio planktono surasti. Tačiau gamtoje vien tik žmogus moka sąmoningai rinktis visiškai neracionalius elgesio modelius. Senovėje, kai buriniam laivui, kaip transporto priemonei, nebuvo alternatyvos, buriuoti, t.y. per vandenis gabenti krovinius ir žmones, plaukti žvejoti - buvo visiškai racionalu. Lygiai taip racionalu, kaip kad augalas pasigamina nektaro, kad priviliotų bitę, kuri jo žiedadulkes nuneš į kitą augalą. Paukščiai skrenda ten, kur šilčiau, kai pas mus vanduo pasidaro kietas. Irgi racionalu - kažką sulesti juk reikia. Gyvojoje gamtoje viskas yra racionalu ir praktiška. Gyvūnų rūšys, nepaklūstančios racionalumo dėsniams, yra pasmerktos išnykti. Todėl tam moliuskui buriavimas yra išlikimas ir būtinybė, o žmogui? Gaunasi, kad elgtis neracionaliai ir kvailai (buriuoti) - vien žmogaus privilegija.
Šiandien norint nuvykti iš vieno žemyno į kitą, pats protingiausias sprendimas yra skristi lėktuvu. Greitai, pigiai ir saugiai. Tai ne, kažkodėl sėdame į jachtą ir mėnesį, o tai ir du - supamės ant bangų, kad kirsti Atlantą. Mušami štormų, jūrlige žiaukčiojantys, adatom subadytom rankom lopydami sudraskytas bures, šlapi ir pavargę, bet vistiek laimingi. Šlapiu burmaišiu trenkti romantikai. Racionalu? Tikrai ne. Tai ir sakau, kad gamtoje vien žmonės sugeba elgtis šitaip neracionaliai. Iš čia ir klausimas - tai kodėl tai darome? Juk tikrai ne tam, kad išnykti.
Manau, kad atsakymas yra žmonių pasąmonę veikiantis nuo kažkokių priešistorinių laikų išlikęs klajoklio genetinis kodas. Mes, lietuviai, taip pat esam klajokliai - ES labiausiai migruojanti tauta, o nuo seno ir po visą Pasaulį plačiai pabirę. Teisus Aleksandravičius, kai sako, kad savo sėslumo iliuzija tik save apgauti bandom. Klajokliai mes, juk sanskritą tikrai ne Žemaitijos girioj tarp baravykų suradom, o kažkur nuo Indijos ir Tibeto parsinešėm.
Ne pas visus tas klajoklio kodas tiek aštriai pasireiškia, kad iš namų išvarytų, bet buriuotojai tą kodą turi tikrai. Klajokliui buriuotojui reikia ne nuvykti iš vieno taško ant gaublio į kitą, o nukeliauti. Ar jaučiat skirtumą - nuvykti ir nukeliauti. Kai kertam Atlantą lėktuvu, ar kruiziniu laineriu - mes vykstame. Kai plaukiame per jūrą jachta - mes keliaujam. Keliaujant lėtai - taip, kaip reikalauja tas mūsų klajoklis - daug ką apmąstai, perkrauni savo matricą, surikiuoji mintis, sužinai kaskart šį bei tą naujo apie save ir aplinką. Keliaudamas išloši laiko, kurio sėsliame gyvenime tau nuolat pritrūksta. Laiko pokalbiui, bendravimui, knygai, mintims. Ir iš kelionės visada grįžti namo pasikeitęs.
Laikui bėgant, tas pasąmonėje tūnantis klajoklis vėl ima nerimti, šurmuliuoti, namuose ir savo kailyje vėl tampa ankšta ir šitaip jis stumia mus į kitą kelionę. Tada man vėl reikia buriuoti.
Link šių painių schemų mane pastūmė Werner Herzog, žymus vokiečių kilmės kino režisierius, prodiuseris, aktorius, scenaristas ir autorius.
Jis visai ne buriuotojas, tačiau labai anksti suprato savo klajoklio kodą, kuris jį verčia keliauti pėsčiomis. Herzog sako, kad turizmas yra nuodėmė, o keliavimas pėsčiomis - dorybė. Jeigu nori nuoširdžiai padaryti kažkokį tikrą dalyką, privalai tai daryti keliaudamas pėsčiomis. Tarkim, tu gyveni Vokietijoje, o moteris, kurią tu myli - Italijoje, kur nors Milane. Tai va, jei sumanytum jai pasipiršti, privalai pėsčiomis nueiti į Milaną ir ten jai pasipiršti. Kitaip tai nebus tikra.
Jauti kampą? Skamba kaip visiška nesamonė, bet tik iš pradžių. Juk kol nukėblinsi į tą Milaną, turėsi laiko ir apsigalvoti. O jeigu nuėjęs dar žinosi, ko nori - tai bus tikra.
1974 m., kai Herzog'as buvo dar jaunas, bet jau produktyvus ir sėkmingas kino menininkas, jis sužinojo, kad Paryžiuje miršta garsi Vokietijos kino kritikė Lotte Eisner. Matyt, klajoklis Werner širdyje pareiškė, kad jeigu jis pėsčiomis nukeliaus pas ją į Paryžių iš Miuncheno, jo kolegė ir draugė nemirs. Kaip antrą šios kelionės priežastį, jis pasakė, kad "ir dar aš norėjau pabūti vienas". Išėjo žiemą, taip, kaip stovi, nakvynei įsilauždamas į apleistus vasarnamius ir ūkininkų tvartus. Nesibaigianti pūga, tai lietus, tai sniegas - netruko pritrinti kojas... Raišas klipata, pusbadis ir dėl apsileidusios išvaizdos iš visur vejamas kaip atgrasus valkata, visą kelią vienas pats ir neieškodamas draugijos - per tris savaites jis pėsčias atėjo į Paryžių. Kino kritikė nemirė. Kiek prie to pasveikimo prisidėjo Herzog'o kelionė, o gal labiau auka - aš nežinau. Tačiau 1978 metais jis kelionėje darytus užrašus sudėjo į knygą Of Walking In Ice. Jis išmaišęs visą pasaulį, jį kino sluoksniuose laiko daugiausiai keliaujančiu režisieriumi. Žinoma, kad jis naudojasi visais civilizacijos privalumais - jis ir lėktuvais skrenda ir traukiniais važiuoja ir Facebook'e jį surasit. Herzog'as save įvardina kaip lygiai tokį pat tingų ir civilizacijos išlepintą, kaip bet kuris kitas žmogus. Tačiau dėl tikro reikalo ir rimtos priežasties, jis sako, kad visada keliauja pėsčiomis.
Nes tik einančiam atsiveria Pasaulis.
Man Pasaulis atsiveria buriuojant. Matyt, tas mano klajoklis širdy - toks su dryžuotais marškinėliais - tai jis ne pėsčiom žygiuoti, o plaukti su burėm man liepia.
Posted by gramas 08:30 Comments (10)