A Travellerspoint blog

Apie tai, kad ir išplaukijai reikia cepelinų

large_gone_sailing_sign.jpg

Visi seniai įpratę prie išeivijos. Nuo mums suvokiamo laiko pradžios lietuviai keliavo. Kas dėl ilgesnio rublio ir baltesnio pyrago, kas pažiūrėti, ar tikrai gaublys apvalus ir Žemės krašto, kur, sako, gali net nukristi tiesiai tam banginiui ant kupros - nėra.
Motyvas nesvarbu, tačiau daugelis surado pakankamai priežasčių, kad įleisti savo šaknis svetur. Ten jie gyvena taip kaip visi, ten lietuvis buriasi prie lietuvio, globoja šaknis, lipdo cepelinus, šoka kepurinę ir garbina Sabonį, kaip buvo įpratę dar Lietuvoj.
Maždaug taip mes įsivaizduojam savo išeiviją. Pats terminas kilęs, kaip jau sakiau, nuo laiko pradžios. To meto priešistorinis lietuvis, nesugebėjęs savo nykia buitimi suvaldyti jo galvon įsimetusio klajūno viruso, pakišdavo trobos raktą po kilimėliu gonkelėse ir išeidavo. Matyt, dažniausiai pėsčias išeidavo, todėl ir vadinasi jie išeiviais.
Manau, jau minėjau kadais, kad nieko per daug rimtai nepriimtumėt, ką šiame bloge beužeitumėt... Taip kad išeivijai no offence intended. Juk mes žinom, kad pirkot bilietą ir skridot lėktuvu, o ne kaip būrai pėsti iškulniavot. Galiu net "iš tikrųjų" pridėti, kad jį kur kelmas... OK?
:o)

Tačiau, nuo laiko pradžios praėjus tūkstančiams metų, vis dažniau pastebima, kad atsiranda lietuvių, nusprendusių ne išeiti, o išplaukti. Iki tų gonkelių viskas taip pat, kaip kad prieš tūkstančius metų - virusas, kelionių ilgesys, svajonės, kažkoks neramumas dūšioj lietuvio... ir tada vieną dieną tik brynkt, raktas po kilimėliu - nieko naujo, vienžo... Visi skirtumai prasideda tik nuo gonkelių nulipus. Nes šie naujesni lietuviai niekur neina, bet sėda į jachtą, dažnai visa šeima - ir išplaukia. Jokios misijos jie nevykdo, jie neneša trispalvės būtinai apie visą Pasaulį, jie nieko negarsina, nenori nustebinti ir nugalėti - jie šiaip sau buriuoja. Tie, kas buvo "ant misijos nuo Dievo" - tie jau garbingai nešė, stebino ir nugalėjo, o dabar jau galima plaukti ir šiaip. Ir negalime jų vadinti išeivija, nes jie neišėjo, be to nei vienoje vietoje jie neprigyja ir šaknų neįleidžia. Šalis keičia šalį, uostas keičia uostą, nuolat keičiasi vėliavos po zalingu, vaikai atsiranda ir auga, o lietuvio noras burtis prie lietuvio, lipdyti cepelinus, šokti kepurinę ir garbinti Sabonį - matyt, išlieka.

Kai šiame bloge užsiminiau apie rimtus ketinimus ateinantį buriavimo sezoną su šeima praleisti Viduržemio jūroj, mane susirado du lietuviai, beperkantys jachtas tame pat regione. Vienas Italijoj, kitas Turkijoje. Abu ketina namo neskubėti, o artėjantį sezoną skirti viduržemiams ir tada spręsti - likti ten dar, ar plaukti Lietuvon. Su ta šeima, kuri gražuolį prabanguolį Najad'ą nusipirko Italijoj, tai su jais sutarėm, kad kažkur Korsikoj, ar Sardinijoj tikrai susiplauksim. Žinau, kad ten, viduržemiuos, laivus jau turinčių tautiečių yra ir daugiau. Yra Kroatijoj. Bent dvi lietuvių jachtos su šeimyninėm įgulom šiuo metu yra Kanaruose. Yra, ir ne tiek mažai, ir Karibuose. Kažkur Azijos jūrose ir Švedijoj, ir JAV mūsų išplaukijos yra...
O prasidės vasariniai/rudeniniai čarteriai, tai bus tų lietuvių su burėm pakankamai daug visose Pasaulio jūrose ir vandenynuose.

Jeigu jau formuojasi tokia keliaujanti po burėmis diaspora, lietuviškoji išplaukija, tai lengva daryti logišką išvadą, kad jai anksčiau arba vėliau, kaip tai minėtai išeivijai, irgi iškils poreikis burtis lietuviui prie lietuvio, lipdyti cepelinus, šokti kepurinę ir garbinti Sabonį (nebūtinai tą, kuris A., man tiks ir tas, kur 0,7).
Tai va, jeigu buriuojančioje tautos dalyje atsirastų asmuo, norintis savo brangaus laisvalaikio sąskaita užkurti ir prižiūrėti elementorišką forumo tipo svetainę, ar kokią feisbukės grupę, skirtą būtent keliaujančių buriuotojų kolektyviniam protui, beigi prijaučiantiems, tai juk būtų super.

Tokioje informacijos mainų ir bendravimo platformoje palengva imtų formuotis resursas praktinių patarimų, vertingų maršruto taškų apie įvairius lietuvių lankytus vandenis, daug inkaruočių, uostų ir marinų informacijos su kas kur po kiek... Kas kur plaukia, ar plaukti ketina, gal kas pakeleivius ant cost sharing'o jūrmylių parinkti ima... Gal tu net neplauki niekur, bet labai to nori ir žinai, kad kada nors plauksi. Gal čarteryje netikėtai laisvų vietų atsidarė... Kas kur ką sutiko, pamatė, kažką smagaus nuveikė ir kažkaip refleksuoja... Kažkas sulūžo, sugedo ir nežinai, kaip remontuoti? Gal kas naudotą virvę ar burę parduoda, nes naują užsakė, ar prietaisą kokį... Filmuką susukai, ar įdomesnę foto turi ir nori dalintis? O gal kas supasi ant bangos saugioj inkaruotėj, ar sėdi marinoj, nes štormą išlaukti reikia; jam arba jai nuobodu, o nuo kranto "chaliavnas" WiFi traukia, tai čia ir dabar papliurpti būtų smagu...

Deja, tokiam įdomiam ir naudingam internetinio buriavimo projektui nesurandu savyje laiko, asmeninio žavesio ir tam reikalingo visuomeniško draivo.
Bet jei koks entuzijazistas svetainę ar paskyrą FB sukurtų, tai pažadu, kad kartu su kitais buriuotojais-kruizeriais lankysiuos joje su tikslu virtualiai burtis, lipdyti cepelinus, šokti kepurinę ir garbinti tai, ką susitikę kažkur toli nuo LT toj slaptoj kajutės stalo vietelėj surasim.

Kas žino, gal būtų visai įdomu...

O gal jau yra toks lietuviškas kruizerio rojus internetuos, tik aš, tamsuolis, jo nematau? Parodykit man.

Posted by gramas 23:39 Comments (2)

Apie tai, kaip jūra ženklina savo vaikus

Tatuiruotė - tattoo - tai neatskiriama jūrinės kultūros dalis. Tiesą sakant, tai būtent jūreiviai, ypač po Kuko ekspedicijos Ramiąjam vandenyne, vėl grąžino civilizuotam pasauliui kūno puošybą tatuiruote, tiems ženklams suteikiant daug prasmės. 1786 m kapitonas Kukas pirmąkart aprašė Taičio, Havajų, N.Zelandijos čiabuvių tradiciją, vadintą "ta-tau". Šiandien spėliojama, kad pavadinimas atspindi garsą, kuris palydi procesą, kai specialia lazda plakama per kitą lazdelę su adatomis, šitaip įnešant piešinio dažus po oda. Ten jūrininkai ir sužinojo, kad čiabuvių ženklai ant kūno parodo ne tik gentinę priklausomybę, šeimos istoriją, bet turi ir magiškų galių, padedančių to pamarginto kūno savininkui išvengti negandas ir šiaip sėkmingiau brautis per gyvenimo džiungles.

Kaip sako, kiekvienas naujai sužinotas dalykas yra gerai užmirštas senas. Europiečiai tatuiruotes naudojo nuo seno. Seniausias mums žinomas europietis, išlikęs kaip organizmas, o ne kaulelių krūva - tai Ledinis Otzi, galą gavęs Alpių ledynuose maždaug 5300 m prieš Kristų ir mūsų dienas pasiekęs kaip seniausia žinoma europiečio mumija. Otzi'o kūnelis gerokai pamargintas mistiškais ženklais.

Istorijos ratui sukantis, tatuiruotėmis ženklino vergus, pagal jas gentainiai pažindavo vienas kitą, socialinį statusą, totemus, o kariai ženklais pažymėdavo savo pasiekimus. Vėliau Europoje šis kūno puošybos menas buvo pamirštas, todėl Kuko komandos jūreiviai, grįžę pamarginti mistiškais ženklais, atrodė kaip tikra egzotiška sensacija.

Mūsų dienomis tatuiruotės yra mada ir kūno puošybos menas, o jų mistiška prasmė ir slaptas kodas užleido vietą dekoratyvumui ir estetikai.
BE3B44ACD09937D6BEDF9C596E09526A.jpg

Taigi, po ekspedicijų į egzotiškus kraštus, tatuiruotės netruko paplisti laivyne ir greitai tapo savotišku kodu, kurį žinantys pagal kūno ženklus nesunkiai matydavo kas kokį darbą jūroje dirba, kokia jo patirtis, kokius vandenis maišęs ir kokius jūros siaubus nori nuo savęs atbaidyti.

Baimių ir prietarų to meto jūreiviui užteko. Gyvenimas jūroje buvo pats iš savęs be galo sunkus, o kai pilnai atsiduoti Motinai Gamtai ir jūrai, tai ir visokių baimių netrūksta.

Kad laivui sudužus nenuskęstum, o krantą pasiektum, privalai ant pėdų turėti kiaulės ir gaidžio tatuiruotes.
Burlaivių laikais kiaules ir naminius paukščius laikydavo ant denio, mediniuose narvuose. Matyt, todėl buvo pastebėta, kad laivui sudužus į pakrantės uolas, tie narvai kartu su gyvūnais būdavo išplaunami į krantą. Natūralu, kad jūreivis irgi norėjo likti gyvas, kaip ir tie vandens nemėgstantys gyvūnai.
Vėliau ši burlaiviuose populiari tatuiruotė pakilo kiek aukščiau, nuo padų arba pėdų iki kelių ar blauzdų. Kiaulė ant kairio kelio ir gaidys ant dešinės pėdos viršaus arba blauzdos - saugumas jūroje ir gebėjimas "duoti į triūbą": "Pig on the knee - safety at sea. A cock on the right - never lose a fight".
BE088F85E8957EB4C19393F0D9789661.jpg

Denio komandos jūreiviai, atsakingi už visą burių ūkį ir karstymąsi kopėčiomis, rėjomis - jie krisdavo dažnai. Kai nukrenti į jūrą, tampi maistu žuvims, kai ištykšti ant denio - tampi marmalo krūva, kurią turi sutvarkyti tavo kolegos. Nei vienas scenarijus to meto jūreiviui neatrodė smagus. Kad taip nenutiktų, tu gali užsimanyti ant krumplių išsitatuiruoti HOLD FAST - tai yra, jei sugriebei virvę, ar laikaisi už rėjos, ar bandai suturėti vėjo plėšiamą burę, tai geriau ir laikyk, nepaleisk. Kaip žinia, tokia tatuiruotė ir padeda būtent tai padaryti. Šitaip aprašyti krumpliai paprastai priklausė rankai, ant kurios riešo buvo ir virvės ornamentas - kaip ženklas, kad pats rankos savininkas yra būtent denio komandos jūreivis. Ateini į darbo interviu, pasiraitoji rankoves, padedi rankeles ant stalo krumpliais į priekį - ir klausimų darbdaviui nekažką belieka...
large_BE63E5DEF2B200C3AECC326EB5A861AE.jpg

Na, bet shit happens, gali tos virvės neišlaikęs į sūrymą įkristi. O paskui burinį laivą, ypač paskui banginių medžiotojus, visada rykliai plaukė, tikėdamiesi visokių virtuvės atliekų, arba už borto verčiamų darinėjamo banginio grobų. Ir čia staiga pūkšt - taigi jūreivis kaip greitas maistas! O visdėlto, tačiau kad nelabai - jei tas jūreivis turi baisaus ryklio tatuiruotę, tai žinia, kad tie visi žymiai mažiau baisūs gyvi rykliai iš siaubo sprunka šalin ir tu gal spėsi už tos paskui laivą velkamos virvės nusitverti. Jei nutversi - tada suveiks tas jau minėtas HoldFast ir liksi gyvas.
BEC422810DCC4109A2887506ED5A0B37.jpg

Tais laikais, kai žmonės tikėjo Dievu, viena iš didesnių baimių buvo ta, kad jei tavo negyvą kūną jūra atiduos į svetimą krantą, tave radusieji nežinos, pagal kokio tikėjimo apeigas tave palaidot. Šitaip gali ir į rojų nepapulti. Nuo šio ilgalaikio nesmagumo gali išsigelbėti, gavęs Kristaus ant kryžiaus tattoo. Beje, jeigu didelį, gražų Nukryžiuotąjį turėsi ant nugaros - labai gali būti, kad už bausmę būsi nuplaktas šiek tiek švelniau. Juk gali nutikti, kad tave plakantis pirmasis kapitono padėjėjas, būdamas uolus katalikas, jausis nekaip, rimbu plakdamas savo Dievo sūnaus atvaizdą šventą...
large_BF70AFB2D210C73491CE498DD9CF3007.jpg

Kad tavo tikėjimas stabiliai tvirtas ir nepajudinamas, įrodydavo inkaro tattoo, savo formoj turinti ir kryžiaus elementą. Užtai Dievas tave jūroje ir saugos. Naująjam Testamente viltis į išganymą ir išgelbėjimą pavadinta sielos inkaru. Vėliau inkarą ant savęs ėmė vaizduoti prekybos laivyno jūreiviai, dar vėliau - ir kariškiai, perplaukę Atlantą ir sėkmingai namo sugrįžę. Taigi, inkaras senų laikų jūrinėj kultūroj turi kiek tikėjimo tvirtybės, tiek ir profesinės patirties ženklo prasmę.
Kada nors, kai savo jachta perplauksiu Atlantą, inkarą turėsiu ir aš. Kolkas - neturiu teisės į tokią garbingą tattoo.
large_BF5C603EFF57758CD8E66F328CA0DD60.jpg

Tuo tarpu du sukryžiuoti inkarai plaštakos viršuje, tarp nykščio ir smiliaus - tai ženklas, kad laive buvai pakeltas į bocmano padėjėjo pareigas, o gal net buvai pačiu laivo bocmanu, atsakingu už visą laivo įrangą, ūkį - didžiulis autoritetas jūreivių tarpe.
large_BFB2CBA2D1BC1837D44358EFA8529DC2.jpg

Du sukryžiuoti pabūklai - esi karinio jūrų laivyno jūreivis.
large_BFD2602AF17646009323E325E3EF6D1B.jpg

Penkiakampė žvaigždė, kaip paprasta ir nesudėtinga tattoo, kurią gali be vargo tau išbadyti kolega jūreivis, tai simbolis Šiaurinės žvaigždės, kuri padės iš bet kur kelią surasti į namų uostą. Vėliau žvaigždę ėmė pakeisti ir kompasas, vėjų rožė - gerokai sudėtingesni vaizdai, įveikiami jau tik įgudusių meistrų, mokančių dirbti geresniu ir spalvotu rašalu. Juk ankstyvosios, pačių jūreivių vienas kitam daromos paprastos tattoo buvo badomos naudojant parako, anglių ir šlapimo mišinį.
large_C0ADF28EC8ADE182B7FEB59224AD5223.jpg

Harpūno ženklas per visą krūtinę, arba įpintas sudėtingesniame ornamente - esi banginių medžiotojas, arba žvejybos laivyno jūreivis.
large_BFEF524CE5F757629224C313D021D0B4.jpg

Kai apiplauksi Horno ragą ir sėkmingai į namų uostą sugrįši - tokį jūrinės patirties ženklą ant savęs įprasminti turi teisę burlaivio vaizdu. Kartu su tokia tatuiruote už Horną, turėsi teisę nešioti auskarą kairėj ausy, arba gerdamas smuklėje, ant stalo užsikelti koją. Kad ant stalo užkelti abi - teks dar Gerosios Vilties ragą apiplaukti. Beje tas auskaras ausy, tikėta, užmokės už tavo padorias krikščioniškas laidotuves, jei kūną jūra atiduotų.
C02DB096FD169EF3B984F7A1DBBCA70D.jpg

Jūreiviai tiki, kad šturvalo tatuiruotė padeda surasti teisingus kelius gyvenime bendrąja prasme, o iš jūros sėkmingai pareiti namo.
large_C050ECA9C60F7D37DDE98A57608EE0B2.jpg

Moterys. Moterų laivuose nebuvo, o reisas ilgas... Todėl dažnas jūrininkas turėjo merginos atvaizdą ant savo kūno - kad ji visada būtų "po ranka".
large_C0F7EC70A4021B29241E4B638CE28E84.jpg

Beje, Polinezijos, ar Havajų merginos atvaizdas, žinot, tokia topless gražuolė ilgaplaukė, su palmių lapų sijonėliu; dažnai ten bus ir visos palmės vaizdas - tikras įrodymas, kad tatuiruotės savininkas yra perplaukęs Ramųjį vandenyną.
C07A62D1B41948E8EBC91B950699DB5B.jpg

O drakonas rodo, kad jūrininkas buvo į Kiniją nuplaukęs. Jeigu drakonas yra auksinis, t.y. badytas geltonais dažais - tai sako, kad jūreivis yra kirtęs datos liniją - įsivaizduojama kalendoriaus linija ant gaublio, maždaug sutampanti su 180 dienovidžiu.
large_C0BE71C5EA60D37546B9441B9B75F10F.jpg

Atitinkamai vėžlio tatuiruotė, arba Neptūno vaizdas - įrodymas, kad esi krikštytas Neptūno pavaldinys, kai laivu kirtai Pusiaują.
large_C15AA465EA3A2C22989232E1D56AA8C3.jpg

Undinės tatuiruotė ant jūrų vilko kūno - tai ženklas, kad jūra jį ne juokais paviliojo. Undinės savo daina apkeri jūreivius ir juos saldžiai nužudo. Senas jūrų vilkas gerai žino apie pavojus jūroj, bet savo gyvenimą vistiek paskiria jai. Vienas iš seniausių vaizdų ant jūrininko kūno.
large_C11286F299215138BC20E185F2DF7E35.jpg

Tuo tarpu kiekvienas žvirblio vaizdas, pastebėtas ant jūreivio - sako, kad šis jau nebe naujokas, o nuplaukęs atviroje jūroj 5000 mylių. Daugiau mylių - daugiau žvirblių, nes šie maži paukšteliai yra kantrūs didelių nuotolių skraidūnai. O kregždės tatuiruotė reiškia, kad jūrininkas saugiai namo sugrįš, nes šie keliaujantys paukšteliai visada ten pat namo perėti grįžta. Jeigu kregždė perverta durklu - esi jūroje praradęs draugą. Tipo, nuskendo ar pražuvo, o ne taip praradęs, kaip tame baisiam anekdote apie klastingą žmoną...
large_C138C148E5BE9145FC880A686B3BD7FF.jpg

Taigi, tatuiruotė, kaip jūrinė tradicija, iki šiol aktuali. Palaikykim tradicijas ir prieš eidami badytis, žinokim, ką tie ženklai ant kūno reiškia...

Posted by gramas 11:05 Tagged buriavimas jūra tradicija jūrinė kultūra tatuiruotė Comments (5)

Apie tai, kaip jachta viešbučiu virto

large_5142D51FF5E28206DBADDD9A6D51CCE6.jpg

Balandžio pradžioje bus laikas judėti. Jei skristi kažkur arčiau laivo, tai gaunasi Marselis.
Ten prisigalvojau šiokių tokių darbų, matyt, teks mieste nakvoti, o ne tiesiai iš aerouosto prie laivo važiuoti. Žiūrinėjant perspektyvai nebrangios nakvynės varijantų per AirBnB, atsivertė kažkokio prancūzo jachta, pačioj Marselio širdy Port Vieux, to biš Senasis Uostas, už durną kainą. Buriuotojas įdarbino laivą, kad šis kol neplaukia, pinigą kaltų. 110 Amerikos rublių už naktį, kai mieste pilna gerų varijantų nakvynei už dvigubai, arba dar pigiau! Ir ne jis vienas - vien Marselyje tokių pasiūlymų nakvynei burinėj jachtoje radau bent du:
https://www.airbnb.com/rooms/2042126?checkin=01%2F26%2F2015&checkout=01%2F27%2F2015&s=P_qb

https://www.airbnb.com/rooms/3151721?checkin=01%2F26%2F2015&checkout=01%2F27%2F2015&s=A5K5

Ir dar vienas, nakvynė prabangiame kateryje, už visai kostminius USD167 už vieną akių sumerkimą ir galvos padėjimą:
https://www.airbnb.com/rooms/2562141?checkin=01%2F26%2F2015&checkout=01%2F27%2F2015&s=L9LM

Beje, katerio nakvynės aprašyme minimos jachtos ir kateriai jau kaip daugiskaita - ar tik nebus tai kokia nors agentūra ir jos verslas?

Patikrinus dar kelias didesnes marinas Prancūzijoj, matau, kad nakvynių jachtose yra visur! Vadinasi, tame biznis yra, tai mintis gena mintį ir....

Gal, sakau, kas nors Klaipėdoje norėtų tokį startapinį versliuką pasukti? Tikrai ne meleoninis verslas, bet jaunam žmogui kaip pradžiamokslis ir savarankiškas žingsnis į kažką rimtesnio - visai neblogai.
Laivų, kurie mažai plaukia - Klaipėdos Pilies Uoste kiek tik nori, žiūrėk, savininkai gal ir sutiktų bendradarbiauti... Laivą ir Nidoje galima vasarai, arba vien reikiamoms datoms pastatyti. Žinoma, jeigu jie ten Nidoje normalų wc ir dušus buriuotojams kada nors sugebės įrengti.

Agentūra, t.y. vienui vienas komunikabilus startaperis entuzijazistas, pasirašo sutartis su laivų savininkais, pasirūpina veiklos rizikų draudimu, pasireklamuoja per tą patį AirBnB ir dar daug kur kitur po visą internetą... Kiekvienam laivui paruošia po atmintinę svečiui - kaip ką atsukti, užsukti, atrakinti ir uždaryti... Kaip nerūkyti, dujom nenusitručyt, netriukšmauti, netyčia nuo kranto neatsirišti, nepijokauti, o tyliai ramiai sau ištvirkauti... Nes tūlo statistinio būro suopročiu jachta yra savaime ištvirkimas.

Atsiliepia klientas, pasirezervuoja ir atvyksta. Tada, prieš pradėdamas nakvoti, susimoka kelis šimtus Eur kaip saugumo depozitą - jį visą gaus atgal, prieš išvažiuojant, jei nieko jachtoj nesulaužys ir neprikiaulins. O nakvynės kaina, tarkim, kokie Eur30 už naktį, bent jau Nautic romantikos trokštančių užsieniečių tikrai nenustebins, nes ką matau internetuose, ten pas juos pietiniuose Europos pakraščiuos, jie moka kelis kartus daugiau, drąsiai moka keliašimtinius depozitus ir lieka romantiška nakvyne uostely labai patenkinti! Beje, už nakvynę susimokama iš anksto, kartu sumokant ir aptarnavimo mokestį - už tuos Eur 20 papildomai, pasidengs ir tas nedickas svetingumo butelaitis vyno ir jachtos tvarkymas svečiams išvykus. Aha, dar kontramarkė svečiams su pusryčių meniu uostelio lestorane - pakramtę atsiskaitys patys... Nes dujos laivo kambuze užsuktos bus ir po raktu, kad svečiai su visu laivu į dangų neišlėktų.

Ir dar, kaip pridėtinė tokio verslo reikšmė - manau, kad atsirastų jachtų savininkų, kurie sutiks agentūrai sumokėti keliasdešimt Eur per metus vien už bendradarbiavimo sutartį. Sutarties /aptarnavimo mokestis. Galbūt, realiai jachtoje niekas ir negyventų, tačiau taip atsirastų legalus langas jachtos pirkimui ir eksploatavimui ne savo, o įmonės vardu. Savo laiku man buhalterė patarė taip nedaryti, nes tada reiktų įmonėje registruoti atitinkamą veiklą ir gauti pajamas iš tos veiklos. Nieko geriau, kaip galimą mergvakarių ir šiaip pijokų plukdymą tuo metu nesugalvojau, o tokia nesamone užsiimti ir į įmonę kaip veiklą įdėti tikrai aš nenorėjau. O būtų buvus tokia nakvynės agentūra - manau, kad man ji būtų atrodžiusi visai įdomi. Juk nesunku per metus vieną sąskaitą kokiam savo prieteliui išrašyti, kad į įmonę kažkokios minimalios nuomos pajamos pareitų - o nuo laivo pirkimo ne savo, o įmonės vardu juk didžiulis PVM atšoktų, o šimtukas ir daugiau Eurų kas mėnesį už laivo laikymą uoste, dar šimtukas kitas kaip laivo priežiūros kaštai - viskas irgi per įmonę su grįžtančiu PVM...
Kaip jachtos savininkas, tax-menui paverksi ant peties, kad jo, ta nuoma tikrai nekažką pelninga, netgi žiauriai atvirkščiai; ir kaip čia gaunasi, kad ta prakeikta agentūra lėtai dirba, o pasirašant tiek žadėjo... - na, bet kam prie recesijos lengva?

Nors ir be jokios agentūros taip laivo kaštus pasitvarkyti galima, tai ta agentūros popierinė paslauga kažkaip abejotina. Užtai realiai dirbančiai agentūrai su apnakvydinimo laivuose paslaugomis - erdvės pasireikšti rinkoje tikrai yra. Retas jachtos savininkas norėtų pats nuolat mieste būti, kad su visokiais svečiais bendrauti ir jiems išvykus, patalynės užvalkalus keisti. Sezoniškumas, aišku, problema, todėl pigus apgyvendinimas privačiame sektoriuje nuomai paruoštuose būstuose - turėtų būti matomas kaip pagrindinis agentūros verslas, o laivai romantikams tik vasarą ...

Tai va, dabar sudainuokit man tą savo dainą, kad Lietuvoj absol neįmanoma jokio verslo pradėti, jei neturi didžiulio maišo pinigų...

Posted by gramas 07:43 Archived in Lithuania Comments (6)

Apie tai, kaip davėm spektaklį

Dar prieš vykstant į Port Napoleon, buvo viskas apgalvota ir detalūs sąrašai padaryti. Ant popieriaus lapų sugulė visi vežami į laivą daiktai, visi iš laivo parvežtini daiktai, visi numatyti trumpo vizito laikui darbai ir pradėtas sąrašas darbų, kuriuos teks daryti sugrįžus Lietuvon.

Laivo "garaže" yra aliuminio kopėčios, kurios dubliuojasi kaip pakeliamas trapas, specialiu šarnyru tvirtinamas achteryje, arba "tripeliuojasi" kaip laiptai patekimui į "garažą", ar "kvadrupliuojasi" užlipimui ant laivo galinės platformos, kai laivas iškeltas ant kranto. Kovinės, daug profesijų įvaldę tos mūsų kopėčios.

large_B65C0E6804B3BA5F3EDE37C649D0670F.jpg

Billabong šiuo metu sandėliuojamas krante, todėl dar prieš išvykstant į Prancūziją, užgimė planas. Planas kaip užlipti ant didelio laivo.

large_B5747AA8C74D2B4933FA84BB068DC792.jpg

Galinė platforma, laivui stovint ant "ožio" (teisingas kilbloko vardas), yra maždaug 2,5m aukštyje nuo žemės. Pasišokėjęs viena ranka kabinuosi už platformą juosiančio vamzdžio ir kita ranka pasiekiu bei atlenkiu maudymosi kopetėles. Prie kopetėlių apatinio skersinio prisirišu tam atsivežtą virvę su dviem kilpom. Į kilpą statau vieną koją, pasikeliu, į aukštesnę kilpą - kitą koją, rankom prisitraukiu ant platformos ir aš jau ant laivo! Ten atsidarau liuką į "garažą", išsitraukiu kopėčias, kabančias ant pertvaros, nešu jas ant platformos ir nuleidžiu, atremdamas į maudymosi kopetėles. Nulipdamas žemyn, konstrukciją dar fiksuoju virve - dėl saugumo, kad pirštais nerodysim niekas nenuslystų, niekas nenukristų aukštielninkas ant akmenų ir niekas jeknų nenusitrenktų. Tada ir susinešam visą atvežtą mantą, įrankius, o ir patys su Lolita tuo improvizuotu trapu saugiausiai vaikštom aukštyn / žemyn kiek širdis geidžia.

large_B59FF2E0BB4730686BD1E9A2530FD891.jpg

Mes čia, Klaipėdoje, kas laikom savo kopėčias grandine nuo vagių prie kilbloko prirakintas, kiti kompaktiškas teleskopines arba sulankstomas automobiliu atsivežam, kai sugalvojam žiemojantį laivą uoste aplankyti. Beveik kiekvieną sezoną uostelyje atsiranda dar tokios bendros medinės suklypę klajojančios niekieno kopėčios - jos neprirakintos ir jas reikia kaskart vis nuo kito laivo pasivogti. Kartais prisivaikštai, kol jas surandi.

Juk nesiveši kažkokių sumautų kopėčių skersai per visą Europą... Teks improvizuoti, ne pirmas kartas - juk buriuotojas privalo būt sumanus.

Tai va, toks buvo planas, kuris, deja, tuoj paaiškės, kaip įsigyvendino...

Atvykstame automobiliu, jį paliksim parkinge prieš marinos vartus. Vartai su video-kontrole ir šlagbaumu; reikalingas leidimas mašinai, kurio neturim, o savaitgalį jo niekas ir neišduotų. Ne problema - laivas netoli, daiktus į teritoriją nusinešime patys.

BILLABONG stovi šalia marinos restorano terasos, savaitgalio popietę artipilnės lankytojų. Bimbinėja buriuotojai, ilsisi žmonės, melancholiškai atsileidę vyniuką siurbčioja, saulutėje prisimerkę mus, nešuliais apsikarsčiusius, abejingai apžiūrinėja.

Dalykiškai žingsniuojam pro šalį, nes mes žinom, ko ir kur einam. We're on a mission from God. Todėl mums vynas - vėliau. Sumetam nešulius į krūvą, ir šast! - išsitraukiu savo stebuklingąją virvę su karabinu ant galo. Akies kraštu matau, tiems restorane jau įdomu, kas gi čia bus. Jie dar nesuvokia, kad tai tik preliudija į daugiau ekstremalaus veiksmo.

Visai mitriai pašoku, kabinuosi ant apatinio platformos skersinio - juk nebūtume krepšinio tauta. Persimetu per jį virvę ir fiksuoju karabinu. Mano virvinės kopėčios žygdarbiui parengtos.
Darau taktinę pertraukėlę, kad giliau pakvėpuoti ir suderinti veiksmus su Lolita. Ji kažkodėl nuo pat pradžių skeptiška, - Kad kažin, ar užlipsi...
Tavo darbas laikyt ,- duodu jai apatinį virvės galą, - O mano - užlipti. Žinoma, kad užlipsiu!

Nuo terasos matau jau daug veidų, dauguma jau visai nebeatrodo liūdnai. Jie kažkaip žvaliau tarpusavy kažką aptarinėja.
Iš stiebų meistro angaro išeina kažkoks juodadarbis, užsirūko ir, žinoma, irgi spokso ten, kur vyksta veiksmas.

Jaučiu, kad laikas man lipti, nes jei užtempsiu dar kiek ilgiau - tie visi prancūzai tuoj pradės daryti bangą, ploti ritmą ir skanduoti BIL - LA - BONG !!!
Dėl to jų tarimo, žinoma, jiems gautųsi koks nors BI - LIO - BONN , geriausiu atveju, na, bet ok, man laikas veikti.

Sugriebiu virvę abiem rankom kiek pasiekdamas aukščiau, kairę koją šiaip taip įstatau į kilpą.
Lolita laiko.
Velnias, stipriai per aukštai tą kilpą surišau, na, bet kaip nors. Pradedu perkelti svorį ant kairės kojos, Lolita kažką užrypuoja, kad kažkas yra sunku ir kad viskas turėtų vykti greičiau. Man nėr kada klausytis, nes reikia kažkaip greičiau įtaikyti dešinę koją į kitą kilpą. Taikau vis, taikau ir nesiseka kažkaip įtaikyt.
Prilaikyk kilpą,- jau su šiokia tokia įtampa šnypščiu Lolitai, kuri kažkodėl jau prunkštauja juokais. Jai tai kas - ji, žinoma, paleidžia virvės galą ir ima kilpą.
Svorio centras pas mane juk subinėj, o gravitacija padaro savo - pakimbu iš karto kaip tinginys po palme, su kaire koja tiesiai į restoraną, dešine nusitabalavusia žemyn ir abiem rankom į viršų. Lolita stropiai bando išlaikyt pakilusią kilpą, tai įgaunu sukimo momentą ir galiu taip patogiai išsiskėtęs, galvą atkraginęs sau suktis ant virvės ir stebėti, kas vyksta aplink. Pasaulis buvo aukštyn kojom, kaip ir priklauso matyti tinginiui.
Terasoje linksma, o juodadarbis pro angaro duris garsiai kviečiasi chebrą ateiti.

Po to buvo du dar mažiau sėkmingi bandymai lipti, abu sužlugdyti vien todėl, kad Lolita jau kvatojo balsu ir tokioj būsenoj nulaikyt virvės visai negalėjo.
Kraštinio bandymo metu vėl pasiekęs tinginio pozą, pamatau, kad nuo terasos link mūsų ateina vyrukas. Su vargu valdydamas žvengą ant veido, sveikinasi tiesdamas man ranką ir sako - Hi, I'm Brian. Are you guys sure you don't want to get one of them ladders that are stored behind this hangar here?
Viskas aišku - britas.
Hi,- sakau užsikybojusio tinginio balsu,- I'm Gintaras.
Pasipurtome rankom. Ir jau visai kvailai dar perklausiu, - This hangar?

Nupėdinam už angaro, o ten - Klaipėdoj neįmanomas dalykas - pilnutėlis stelažas lengvučių aliuminio kopėčių, kokio tik nori ilgumo, tik imk ir neškis. Lakoniškas plakatėlis virš stelažo dviem ES žinomom kalbomis, - Maloniai prašome pasinaudojus grąžinti atgal. Dėkui.

Na, ir kas - juk vistiek kada nors ir pats būčiau užlipęs...

large_B5D5AAD4FC2506945E4B248834E8F7DF.jpg

Posted by gramas 09:53 Archived in France Comments (3)

Apie tai, kaip senas diedas pas mergas išėjo

Kaip dažnokokai sekmadienio rytais - taip ir šiandien - švintant pasiėmėm šunis ir išėjom prie jūros.
Visą naktį daužėsi įsismarkavęs štormas, miške pušys lyg botagai mojuoja, kas turėjo nulūžti - viskas nulūžo, o prie jūros pamatėm, kad pliažo nebėra. Didžiulės bangos plaka į kopas, mūsų tvirtovė ruošiasi plaukti, o visa jūra balta kiek tik akys užmato.

large_73DF2AEAC973C8A29E0A5C42604D167E.jpg

large_73EA78A5D9253C24172B99D248A4A009.jpg

Kodėl šiandien pučia? Todėl, kad šiąnakt senis Atlantas sumanė pas mergų eiti. Tos mergos - nelabai ir mergos, labiau jau senmergės - Šiaurės jūra ir Baltija. Nežinau, kaip ten Šiaurės jūroj, bet tas senis Baltijai visus sijonus šiąnakt suvėlė.

Žieminiai štormai Baltijoj visai normalu, su vėjais apie 25 m/s ir gūsiuose apie 30m/s. Dažniausiai būna taip... Nuo Islandijos, dar vadinamos ciklonų fabriku, pajuda stiprus šlapio vėjo sūkurys link Škotijos. Virš Atlanto tą šlapią pūslę ima veikti plati aukšto slėgio zona nuo pusiaujo ir ciklonas ima sukti per Šiaurės jūrą link Skandinavijos. Dažniausiai, pasiekęs Daniją, jis susilpnėja tiek, kad mus bepasiekia tik kokie 15m/s vėjo stiprumas, jei ne mažiau. Dažnai, jei ties danais nenusilpsta, ciklono centras ima kilti rytiniu Švedijos krantu. Ciklono sūkurys sukasi prieš laikrodžio rodyklę, todėl jam pasiekus maždaug Stokholmo archipelagą, mes į savo krantą ir gaunam tą vakarinių krypčių štorminį vėją.

Tačiau šiandienos audra yra kitokia. Šiandien savo krante turime patį tikriausią Atlanto vėją, jokių tarpinių ciklonų nesujauktą ir jokių aukštų slėgių nesuvairuotą.

Šiame vėjo žemėlapyje matome sąlygas Baltijos jūroj, netoli mūsų krantų. Čia turime pastovaus vėjo stiprumą apie 24m/s - ten, kur fotografijoje šiek tiek matosi žalias burbuliukas:

large_738008259B04797F326DD5597770E668.jpg

Tuo pat metu Atlanto vidury - lygiai tiek pat kaip ir Baltijoj - irgi 24m/s pastovaus vėjo:

large_735836D3E0030F705234334C3950399B.jpg

Ties Pirėnų pusiasaliu virš Atlanto kybanti šilta aukšto slėgio zona formuojasi į pagal laikrodžio rodyklę besisukantį anticikloną. Jo periferijoj, pačiame Atlanto viduryje, iš Pietų užkylantis šilto oro srautas maišosi su nuo Grenlandijos krentančiu šaltu srautu ir su dvigubu pagreičiu puola link Skandinavijos. Srautas tiek stiprus, kad jo nebeiškraipo smulkūs žemo slėgio sūkuriukai, nuolat klaidžiojantys Šiaurės jūros pakrantėmis Danijos ir Norvegijos prieigose. Šiandien tiesiai nuo Atlanto, be jokių kliūčių, stiprus šiltas srautas smogia į Baltiją, į Girulių pliažą, kurį jau nuplovė ir atrodo, kad Juodoji tvirtovė tuoj nutrūks nuo kranto ir išplauks savo keliais.
large_73A0CDEEFD9A12A79C4EA8AAB14D0115.jpg

Virš Alandų salyno pakibęs ciklono ventiliatorius dar tik sustiprina tą Atlanto vėją prie mūsų krantų, o pačiuose Alanduose, pačioj ciklono aky - beveik štilius, su vėju iki 2,5m/s ir byra šaltas lietus:

large_741DBB53CE0538F8D2800E1E9657C4B8.jpg

Baltijoj, tikiu, visi laivai spėjo saugius uostus pasiekti, nes apie šį pareinantį štormą visi žinojo gerai. Tuo tarpu tie, kas toli nuo krantų Šiaurės jūroj, Atlante - visi tie turi prastą dieną, kurių nei vienam jūreiviui išvengti nelemta. Tegul viskas gerai jiems ten pasibaigia ir vyrai saugiai namo tesugrįžta.

Posted by gramas 23:44 Archived in Lithuania Comments (0)

Apie tai, kodėl tai darau

Popeye.jpg

Retkarčiais paklausiu kolegų buriuotojų, kodėl jie tai daro.
Niekas daugžodžiauti nepuola, nes, matyt, pats klausimas kvailas. Atsakyme po trumpos pauzės dažniausiai yra toks labai prancūziškas gūžtelėjimas pečiais ir vos keletas žodžių.

Kad net nežinau - kažkaip reikia man to...
Neįsivaizduoju savęs darant kažką kitą...
Aš - laivas - ir jūra...
Ta vandens energija...
Nes tik ten save ir kitus iš tikro pažinsi...
Svečių šalių uostai, kiti kraštai ir jų žmonės...
Varžybų adrenalinas...

Man tinka tokie atsakymai, net visi iš karto, nes kiekviename yra ir manęs, kaip ir kiekvieno buriuotojo, dalis. Tačiau iki pilno supratimo kodėl aš pats buriuoju ir kuo toliau, tuo labiau to noriu - iki pilno suvokimo - kažko vistiek trūksta.

O ką, jeigu buriuoju todėl, kad esu žmogus? Ne tai, kad vien žmogus sugeba vėjo energiją įdarbinti - yra net buriuojančių jūros moliuskų, vadinamų fizalija, arba portugališku laiveliu. Jie moka burę vėjui pakelt ir šitaip gana toli nukeliauti gali, maisto, visokio planktono surasti. Tačiau gamtoje vien tik žmogus moka sąmoningai rinktis visiškai neracionalius elgesio modelius. Senovėje, kai buriniam laivui, kaip transporto priemonei, nebuvo alternatyvos, buriuoti, t.y. per vandenis gabenti krovinius ir žmones, plaukti žvejoti - buvo visiškai racionalu. Lygiai taip racionalu, kaip kad augalas pasigamina nektaro, kad priviliotų bitę, kuri jo žiedadulkes nuneš į kitą augalą. Paukščiai skrenda ten, kur šilčiau, kai pas mus vanduo pasidaro kietas. Irgi racionalu - kažką sulesti juk reikia. Gyvojoje gamtoje viskas yra racionalu ir praktiška. Gyvūnų rūšys, nepaklūstančios racionalumo dėsniams, yra pasmerktos išnykti. Todėl tam moliuskui buriavimas yra išlikimas ir būtinybė, o žmogui? Gaunasi, kad elgtis neracionaliai ir kvailai (buriuoti) - vien žmogaus privilegija.

Šiandien norint nuvykti iš vieno žemyno į kitą, pats protingiausias sprendimas yra skristi lėktuvu. Greitai, pigiai ir saugiai. Tai ne, kažkodėl sėdame į jachtą ir mėnesį, o tai ir du - supamės ant bangų, kad kirsti Atlantą. Mušami štormų, jūrlige žiaukčiojantys, adatom subadytom rankom lopydami sudraskytas bures, šlapi ir pavargę, bet vistiek laimingi. Šlapiu burmaišiu trenkti romantikai. Racionalu? Tikrai ne. Tai ir sakau, kad gamtoje vien žmonės sugeba elgtis šitaip neracionaliai. Iš čia ir klausimas - tai kodėl tai darome? Juk tikrai ne tam, kad išnykti.

Manau, kad atsakymas yra žmonių pasąmonę veikiantis nuo kažkokių priešistorinių laikų išlikęs klajoklio genetinis kodas. Mes, lietuviai, taip pat esam klajokliai - ES labiausiai migruojanti tauta, o nuo seno ir po visą Pasaulį plačiai pabirę. Teisus Aleksandravičius, kai sako, kad savo sėslumo iliuzija tik save apgauti bandom. Klajokliai mes, juk sanskritą tikrai ne Žemaitijos girioj tarp baravykų suradom, o kažkur nuo Indijos ir Tibeto parsinešėm.

Ne pas visus tas klajoklio kodas tiek aštriai pasireiškia, kad iš namų išvarytų, bet buriuotojai tą kodą turi tikrai. Klajokliui buriuotojui reikia ne nuvykti iš vieno taško ant gaublio į kitą, o nukeliauti. Ar jaučiat skirtumą - nuvykti ir nukeliauti. Kai kertam Atlantą lėktuvu, ar kruiziniu laineriu - mes vykstame. Kai plaukiame per jūrą jachta - mes keliaujam. Keliaujant lėtai - taip, kaip reikalauja tas mūsų klajoklis - daug ką apmąstai, perkrauni savo matricą, surikiuoji mintis, sužinai kaskart šį bei tą naujo apie save ir aplinką. Keliaudamas išloši laiko, kurio sėsliame gyvenime tau nuolat pritrūksta. Laiko pokalbiui, bendravimui, knygai, mintims. Ir iš kelionės visada grįžti namo pasikeitęs.
Laikui bėgant, tas pasąmonėje tūnantis klajoklis vėl ima nerimti, šurmuliuoti, namuose ir savo kailyje vėl tampa ankšta ir šitaip jis stumia mus į kitą kelionę. Tada man vėl reikia buriuoti.

Link šių painių schemų mane pastūmė Werner Herzog, žymus vokiečių kilmės kino režisierius, prodiuseris, aktorius, scenaristas ir autorius.
Jis visai ne buriuotojas, tačiau labai anksti suprato savo klajoklio kodą, kuris jį verčia keliauti pėsčiomis. Herzog sako, kad turizmas yra nuodėmė, o keliavimas pėsčiomis - dorybė. Jeigu nori nuoširdžiai padaryti kažkokį tikrą dalyką, privalai tai daryti keliaudamas pėsčiomis. Tarkim, tu gyveni Vokietijoje, o moteris, kurią tu myli - Italijoje, kur nors Milane. Tai va, jei sumanytum jai pasipiršti, privalai pėsčiomis nueiti į Milaną ir ten jai pasipiršti. Kitaip tai nebus tikra.
Jauti kampą? Skamba kaip visiška nesamonė, bet tik iš pradžių. Juk kol nukėblinsi į tą Milaną, turėsi laiko ir apsigalvoti. O jeigu nuėjęs dar žinosi, ko nori - tai bus tikra.

1974 m., kai Herzog'as buvo dar jaunas, bet jau produktyvus ir sėkmingas kino menininkas, jis sužinojo, kad Paryžiuje miršta garsi Vokietijos kino kritikė Lotte Eisner. Matyt, klajoklis Werner širdyje pareiškė, kad jeigu jis pėsčiomis nukeliaus pas ją į Paryžių iš Miuncheno, jo kolegė ir draugė nemirs. Kaip antrą šios kelionės priežastį, jis pasakė, kad "ir dar aš norėjau pabūti vienas". Išėjo žiemą, taip, kaip stovi, nakvynei įsilauždamas į apleistus vasarnamius ir ūkininkų tvartus. Nesibaigianti pūga, tai lietus, tai sniegas - netruko pritrinti kojas... Raišas klipata, pusbadis ir dėl apsileidusios išvaizdos iš visur vejamas kaip atgrasus valkata, visą kelią vienas pats ir neieškodamas draugijos - per tris savaites jis pėsčias atėjo į Paryžių. Kino kritikė nemirė. Kiek prie to pasveikimo prisidėjo Herzog'o kelionė, o gal labiau auka - aš nežinau. Tačiau 1978 metais jis kelionėje darytus užrašus sudėjo į knygą Of Walking In Ice. Jis išmaišęs visą pasaulį, jį kino sluoksniuose laiko daugiausiai keliaujančiu režisieriumi. Žinoma, kad jis naudojasi visais civilizacijos privalumais - jis ir lėktuvais skrenda ir traukiniais važiuoja ir Facebook'e jį surasit. Herzog'as save įvardina kaip lygiai tokį pat tingų ir civilizacijos išlepintą, kaip bet kuris kitas žmogus. Tačiau dėl tikro reikalo ir rimtos priežasties, jis sako, kad visada keliauja pėsčiomis.

Nes tik einančiam atsiveria Pasaulis.

Man Pasaulis atsiveria buriuojant. Matyt, tas mano klajoklis širdy - toks su dryžuotais marškinėliais - tai jis ne pėsčiom žygiuoti, o plaukti su burėm man liepia.

Posted by gramas 08:30 Comments (10)

Kalėdos

large_0724459D00A56DC34D79A37933BCF7D4.jpg
Kad tavo burės nuo palankaus vėjo skambėtų, kad Neptūnas, bangą pagriebęs, per stipriai į žandą nemuštų, kad laivas tave saugotų tiek, kiek tu rūpinies juo... Ir svarbiausia - kad drąsiai svajotum. Apie kelionę, atradimus, sutiktus žmones ir apie tą krantą su palmėm, kur dar vaikystėj norėjai nuplaukti... Jos pildosi, kas žino, gal net kitąmet, jei nebijosi įleisti svajonę į savo bures!
Su Kalėdom !

Posted by gramas 01:03 Comments (0)

Apie tai, kaip išdaviau Lietuvą šiuo sunkiu jai metu

Jau buvau minėjęs apie visiems ES piliečiams prieinamą pramoginių laivų registraciją ne Lietuvoje. Yra bent keletas sklandžiai suderintų kanalų, kuriais pasinaudojęs, kiekvienas laivo savininkas gali laivo registracijos šalimi rinktis Maltą, Nyderlandus, Švediją, Belgiją, Prancūziją, bet yra ir kitų...

Tik kam man to reikia? Juk čia mano šalis ir man patinka mūsų trispalvė; tai kodėl turėčiau ją keisti į kitą vėliavą? Nors puikiai žinau, kad mūsų vėliava Viduržemio jūroj susilauks daugiau tarnybų - muitinės ir coast guard'o dėmesio, daugiau kreivų žvilgsnių marinose bei inkaruotėse - o va tačiau visitiek - todėl, kad man patinka...

Šiuo metu jau turiu visus laivo, įsigyto Viduržemio jūroje, nuosavybės dokumentus ir pradedu jachtos registracijos Lietuvoje procesą.
Laivas ten, registracija čia.

Pradedu... Įdomiai skamba, nes iš tikro - tai užbaigiu net nepradėjęs. Man užteko vien pokalbio su registracijoje dalyvaujančiu LBS (Lietuvos Buriuotojų Sąjunga) įgaliotiniu, kad suprasčiau - jokiai Lietuvai jokia jachta jokiuose viduržemiuose nėra reikalinga.
Ir buriuotojai Lietuvai nereikalingi, nebent jie plaukia tik ratu apie Trakų pilį ir Kauno užtvankoje, kur juos visokie inspektoriai be vargo mato. Šiukštu - neplaukti niekur toliau. Lietuvoje sistema taip sutvarkyta, kad tokių, buriuojančių svetimuose vandenyse, būtų kuo mažiau, o dar geriau - nei vieno.

Mano jachta Viduržemio jūroje Saugios Laivybos administracijos pareigūnams bei LBS'ui kelia vien tik problemas bei nepatogumus ir atitraukia šiuos esminius valstybės aparato stūmoklius nuo tiesioginių pareigų vykdymo. Už tas atliktas pareigas mokame jiems mes visi, mokesčių mokėtojai, todėl jas atlikdami, pareigūnai turi būti maksimaliai efektyvūs beigi naudingi tautai.

- Tai, žinai, yra tik du varijantai - arba jachtą atplukdai čia ir tada tikrinam bei registruojam, arba mes turime važiuoti ir tikrinti ten. Kur, sakai, laivas dabar? A, Pietų Prancūzijoj... Tai ten ir skrisim, pagal nuostatus viską apmoka laivo savininkas, - porina man telefonu LBS'o įgaliotas asmuo.

- Palauk, paaiškink, tai kaip laivą be vėliavos galiu į Lietuvą parplukdyti, juk nuo ankstesnio registro jachta jau nuimta, turiu tam atskirą sertifikatą... Gal kokia laikina registracija, ribotam laikui yra, kad bent parplaukti galėčiau?

- Jo, be vėliavos negali... Vadinasi, lieka tik vienas būdas - skrendame ten. Tik ne dviese skrisim, o dar žmogus iš Saugios Laivybos administracijos irgi turi būti, kad patikrinti. O jokios laikinos registracijos tai tikrai kad nėra, ji pagal įstatymus nenumatyta...

- Na jau, būtinai dviese važiuosit? Šitaip vienas kitu nepasitikit, kad abu tą patį laivą tikrinti turit? Ir už tą administratorių - aš irgi turėsiu mokėti?

- Jo, ir už jį. Na kaip, šiaip tai pasitikim, bet juk aš turiu pirminę laivo apžiūrą daryti, stovį ir inventorių vertinti, o jis, tas iš administracijos, realiai tik laivo korpuso ir variklio numerius patikrins, ir viskas. Kad laivas tas pats, kuriam popierius ruošiam. Dvidešimt minučių, gal pusvalandis...

Šiuo momentu aš jau negaliu patikėti, kad tai vyksta realybėje, ne, aš tikrai miegu ir sapnuoju. Juk tokios nesamonės realiam gyvenime neįmanomos... Tačiau pašnekovas, šiaip gyvenime normalus prietelius buriuotojas - jis nusiteikęs rimtai, juk jis dabar kalba kaip įgaliotas asmuo. Ir ne bet ko įgaliotas, o visų Lietuvos buriuotojų tėtės ir mamos vienam asmenyje LBS'u ar balsu, kaip kam patogiau...

Tik dabar pradedu suprasti, kad pokalbis bergždžias, tačiau interesas sužinoti daugiau man išlieka.

- Pagalvok, juk važiuosim automobiliu, beveik trys paros (su nakvyne) į ten, po to dvidešimt minučių pietuose ant laivo ir vėl trys paros atgal... Tau to reikia - savaitė automobilyje... Taigi šitokia laža...,- bandau vesti link proto. - Juk yra krūva oficialių dokumentų, kur visi laivo/variklio numeriai, detali įrangos specifikacija smulkiausiai išdėstyta. Yra pirkimo sutartis, nuosavybės dokumentas (Bill of Sale), yra pačios labiausios laivų draudimo bendrovės Pantaenius, Hamburg - polisas su visais laivo ID ir mano vardu. Aš jums galiu tūkstantį fotografijų visos įrangos pateikti... Vertinkit, kiek telpa, jei suprantat ką jose matot... Ar jūs bent suvokiat, kiek tokia jūsų, keliauninkų, tvarka man kainuoja?

- Negalime taip. Apžiūrų ir registracijos nuostatai neleidžia. Vistiek reikia važiuoti. Tik laiką pasiderinkim. Suprantu, kad skamba keistai, bet tikrai negalim kitaip,- demonstruoja supratingumą ir žmogišką šilumą įgaliotasis prietelius buriuotojas.- Be to, žiema dabar, kitų užsiėminų nekažkas yra, tai tikrai galim važiuoti... Jo, jo, kainuoja, nu bet tai ką...

Ne, blemba, tai jis ir mašina varyti sutinka... Supratau, kad pokalbis kaip ir visai išsemtas. Atsisveikinu, pažadu jam vėl paskambinti... Padedu ragelį ir jei pokalbio metu dar buvo juokinga, tai va dabar šūdas ir užvirė... Ekskursantai, blyn. Nuo darbų nusprūsti savaitei, keliauti į bet kurį Pasaulio kraštą - dėl dvidešimt minučių ant registruojamo laivo - no problem. Tik kelionę tegul geri dėdės apmoka, o tam administratoriui komandiruotę padarysim, valdiškas atlyginimas ir toliau kapsės. Turtinga valstybė...

Kaip įdomesnės mintys ateina tik traukiniui nuvažiavus, taip ir man, brandaus socializmo mačiusiam, kažkoks senas korupcinis raugas galvon mušė, bet tik trumpam. O juk yra būdų viską patvarkyti pigiau, ir važiuoti labai toli nereikėtų. Tačiau pyktis dėl tos mūsų balvoniškos tvarkos pačiu laiku padėjo man save sugriebti gelažiniais gniaužtais tiesiog už pilietinės sąžinės. Sąžinė net sucypė iš netikėtumo.

Gerai žinau, kad tokia "daryta" Lietuvos vėliava man ant laivo jokio tautinio džiaugsmo nekels, nes tai jos įžeidimas. Kad aš savo šalies vėliavą turėčiau per kyšius darytis, nes oficiali sitema būtent tam suprojektuota... Juk aš tokią gėdą kasryt, vėliavą ant laivo keldamas, prisiminsiu ir man ta diena bus sugadinta.

Net nesvarstau aš tų dviejų organizmų į Pietų Prancūziją ratais vežti, na kam tas vargas. Jeigu vykti visa delegacija ten, tai tik lėktuvu. Vežu aš juos į Vilnių ir po to atgal - jau apie Lt400,- su tų organizmų pamaitinimu pakeliui, kad lėktuve jie man nenusloptų.

Skrydis tiesiai į Barseloną, arba su persėdimais į Marselį - jei bilietus sausio mėnesiui pirkti dabar po maždaug Lt500,- gaunasi Lt1500,- į ten ir atgal. Vėliau - bus brangiau. Nusileidus reikia imti mašiną, nes iki kaimo Port Napoleon, kur BILLABONG ant kranto stovi - šmotas kelio, o visuomeninis transportas pas pietiečius yra nekažką. Kur reikia, autobusu tu galiausiai nuvažiuosi, bet visai neaišku, kada.

Mašina plius draudimas plius kuras - apie Eur150-200,- . Galima iš Marselio imti taksi, bet tai Eur100 ir dar tiek pat kitą dieną, kad išskristi - todėl auto nuomotis kaip ir pigiau, plius mobilumas.

Ten, Prancūzijoj, abudu laivo numerių tikrinimo ekspedicijos nustekentus organizmus reikia pamaitinti, skysčių balansą sureguliuoti irgi reikia. Gal net iki ant kalno mūrų, nes juk nesėdėsi ten susiraukęs. Juk darbui - tik 20 min. Tai į biudžetą įkalam dar min. Eur100,- kaip gastronomo Euromarche kaštus.
Nakvynė laive, tai bent viešbutis nekainuos...

Tokiu būdu, įskaitant ir laivo pirminės apžiūros (Lt200,-) ir registracijos (Lt65,-) valdiškus mokesčius Lietuvoje, mūsų tautinė vėliava man kainuos ne mažiau, kaip Eur880,-

Tačiau Tėvynės meilė juk ne tiek pinigais matuojama, kiek baime - teisingai? Kuo labiau tu bijai mūsų valstybės gyvenimą reguliuojančių balvonų ir jų nustatytos tvarkos - tuo geresnis pilietis esi.

Tai gal pradėti bijoti?, - man vis dar norisi būti geruoju piliečiu.

Kas mane dar pokalbyje su įgaliotuoju atstovu be galo nugąsdino (pro juoko ašaras) - kad norėdamas kasmetinę laivo techninę apžiūrą atlikti (be jos lietuviškas laivo bilietas negalioja), aš turėsiu jo įgaliotąjį organizmą kasmet į viduržemius prie laivo atvežti. Ten jis vėl tikrins numerius, raketų datas ir suskaičiuos lemputes ant gelbėjimo liemenių. Po to turėsiu jį į Tėvynę grąžinti tokį pat, kokį išvežiau.

Toks lietuviškos registracijos palaikymas man kainuos apie Eur500,- Ir taip kasmet, kol nebūsiu šitokiais idijotiškais kaštais ir balvoniška tvarka užknistas, priverstas parplaukti Lietuvon ir kaip visi, vien apie Trakų pilį buriuoti.

Whiskey - Tango - Foxtrot... išsireiškiant inteligentiško žmogaus kalba.

Ne, nei juoko, nei pykčio jau nebėra. Vien nusivylimas, kad kaip valstybė, jos institucijos ir mes, visi piliečiai - jūros klausimais esame tokie žiopli.

Beje, kitą dieną vistik nupėdinau ir į Saugios Laivybos Administraciją. Pareigūnė simpatiška, tai net pamąsčiau, ar tikrai klaidos nedarau, niekur su ja važiuot nenorėdamas. Tačiau prisiminiau, ko čia atėjęs ir koks piktas vakar buvau. Akurat - reikia rašyti prašymą, kad administracija skirtų inspektorių, ir teks jį gabenti prie laivo - viskas taip, kaip LBS man jau sakė.
Matau, ji nuoširdžiai nori man padėti ir siūlo sprendimus: O tai gal pakrauti laivą ant mašinos, ir čionai parvežti... Arba konteineriu... Aj, ne, jei laivas 13 metrų, tai neišeis...
Buvo smagu pabendrauti su žmogum, išmanančiu logistikos reikalą, bet apsisukau ant kulno ir išėjau nuo tos valdiškos undinės nieko nepešęs. Visai nieko - nei žvyno, nei uodegos.

Paminėtų istorijos dalyvių kažkuo kaltinti visai nėra dėl ko - normalūs žmonės, juk ne jie tokią tvarką sukūrė, tačiau kaip sistemos sraigteliai, ją realizuoti privalo.
O sistema mums sako - jokių laivų užsieniuose užjūriuose, jums, mielieji tautiečiai, NEREIKIA. Nes jūs esat kitokie, nei visų kitų šalių europiečiai.

Manau, jau supratot, kad tiems keliauninkams "čemodanų" krautis nereikia. Nebenoriu mūsų trispalvės ant savo laivo - nes man per brangu. O labiausiai todėl, kad man bjauri net mintis, jog turėčiau prie tokios idijotiškos tvarkos prisitaikyt.

Ir nieko baisaus nenutiks, jei laivas plauks po kitom, visai laivo kasos kasmet nereketuojančiom spalvom, o garbingą Klaipėdos miesto vėliavą mes po kairiu zalingu ir taip per visus viduržemius nešim.

Posted by gramas 23:23 Comments (21)

Apie tai, kad Mičiurinas galėjo būti teisus

Mičiurinas buvo sovietų proteguotas agronomas, bandęs kergti visai tam nepasiruošusius augalus. Vienas iš tų pamišusių mokslininkų, kurie bandė nugalėti gamtą ir iki soties pašerti nuolat alkaną Rusiją. Tačiau gamta nugalėjo juos, o Mičiurino puoselėtas bulvinis pomidoras, vienu metu vedantis ne tik siciliana ir carbonara padažo žaliavą, bet po žeme auginantis ir bulvių derlių kugeliui kepti - neprigijo taip pat. Matyt, dėl to, kad pomidorai - tai vienoki augalai, o bulvės - kitokie, todėl jiems ne pakeliui. Beje, ir kugelis valgomas su grietine, o ne pomidorų padažu...

Tokia agronomija ir Mičiurinas buvo paminėtas ne atsitiktinai, nes jo žemiški bandymai yra suprantami mums, būrų artojų tautai, todėl lengviau bus suprasti, kaip jie gali būti įdiegiami į sveiku protu nepaaiškinamą buriavimo pasaulį. Ne būriavimo, nes buriavimo, jei ką. Būriuoja tik būrai žemės kirminai.

Visos jachtos, kuriomis bent kiek daugiau man teko plaukioti iki šiol - buvo su rumpeliu. Rumpelis yra didelis patogumas, o žinom, kad genialumas yra paprastume. Priešingai, nei šturvalas, rumpelis prie balerio jungiamas paprastai, tiesiogiai, be jokių tarpinių momento perdavimo įrengimų - čia nereikia nei trosų, skriemulių, sektoriaus, ir dar begalės kitų detalių, kurių kiekviena turi teisę sulūžti. Rumpelis - tai paprastumas ir patikimumas ir autopilotas prie jo jungiamas tiesiai, be jokių hidraulikos stebuklų.
Yra tas nedidelis nesmagumas, kol įpranti, jog norint laivo nosį pasukti į dešinę, rumpelį reikia lenkti į kairę. Kurį laiką vairininkas pradžiamokslis gali painiotis, bet nieko tokio - kurį laiką suka į kairę, po to kitą kairę, ir viskas pasidaro easy-peasy.
large_A36121A9EF62D21D81C79C20524872F0.jpg

Tuo tarpu jachtą su šturvalu vairuoji taip pat, kaip automobilį - plaukti į dešinę, tai ir suki į dešinę - ir atvirkščiai. Teko man ir šturvalu vairuoti; kai įpranti visai neblogai, tačiau rumpelis - vistiek smagiau. Smagiau ir įdomiau, nes visai negesina vandens srauto darbo į vairo plunksną. Su rumpeliu jauti kiekvieną srauto vibraciją, bangos stuktelėjimą, tuo tarpu su šturvalu - tik bendrą apkrovą, be smulkesnių judesių. Ir dar vienas, taip pat svarbus rumpelio privalumas - tai galimybė vairinkui sėstis ant borto. Tam dažniausiai naudojama rumpelio prailginimo rankena, būna teleskopinė. Tad vairininkas taip pat savo svoriu ant priešvėjinio borto padeda atsverti laivą, kad posvyrio kampas būtų mažesnis ir burės didesniu plotu dirbtų į vėją.
Man vairavimas sėdint ant borto užtikrina ženkliai geresnį matomumą - ant denio antstato dažnai tvirtinamas gelbėjimo plaustas, ar pripučiama valtis - be to, ir stiebo konstrukcija trukdo matomumui. Buriuodamas prastesniu oru, su rumpelio prailginimo rankena - pats galiu slėptis po kokpito stogine nuo lietaus, arba bangos purslų. Kai reikia buriuojant vienam padirbėti su virvėm venduojant - dažnai rumpelį pasilaikau paprasčiausiai užmetęs koją ant jo, kol gerve priveržiu šotą ir vėl galiu vairuoti ranka. Šiais laikais rumpelis yra ne vien mažų jachtų atributas - nebe retenybė pamatyti ir 12 m jachtą, su rumpeliu kokpite, o ne šturvalu.

Jachta BILLABONG turi didžiulį metalinį šturvalą, trosine pavara sujungtą su baleriu, ant kurio tvirtinama vairo plunksna.
large_IMG_1123.jpg
large_cockpit_mid_5.jpg
Konstrukcija gana sudėtinga, bet tvirta. Tikiu, kad ją prižiūrėdamas, laiku inspektuodamas, sutepdamas ir reguliariai tikrindamas trosų ir mechaninių jungčių kokybę - didesnių problemų galiu ir išvengti.

Stovint kokpite, įsitvėręs šturvalo ir drąsiai atstatęs snukį į vėją ir aštrius bangos purslų botagus - atrodau visai herojiškai. Anksčiau juokiausi iš tokių herojų - dabar pats tokiu tapau... Kol stoviu, matomumas priekyje ir į šonus neblogas. Tačiau viskas keičiasi, jei atsisėdu. O kiek tu žmogus jūroje stypsosi atsistojęs? Denio priekyje, ant bako, kniūpsčias laikomas tūzikas - pripučiamas 3.1m ilgio RIB'as aliuminio dugnu. Ten jo vieta jachtai plaukiant. Jis smarkiai gesina regos lauką, jei vairininkas sėdi kokpite ant suolo. Yra speciali gervė su dviem stiebais laivagalyje, tam pačiam tūzikui iš vandens pasikelti, bet plaukimo metu jis trukdo vėjo vairui, todėl galinė gervė naudojama tik gyvenant inkaruotėje, kai vėjo vairas nuimtas ir paslėptas "garaže". Kita problema - ant BILLABONG buriuojant vienam, labai erdvus kokpitas tampa kaip ir problema - sunku pasiekti genujos šotų gerves, jei negali vairo palikti autopilotui. Autopilotas, kaip laivo elektronikos dalis, turi moralinę teisę bet kada išeiti į užtarnautą poilsį, o tada laivą teks vairuoti ranka. Galima genują valdyti ir mažesnėmis, antrinėmis, gervėmis, jeigu plaukiama be stakselio ant vidinio kuterinio štago, tačiau noriu, kad laivas būtų paruoštas bet kokiems įmanomiems atvejams. Bent jau tiems, kuriuos ribota patirtis leidžia man numanyti.

Tai ką daryt? Pasirodo, nieko man daryt nereikia, nes jau iki manęs ant laivo pasidarbavo kažkoks mičiurinas. Jis sukergė rumpelio prailginimo rankeną su šturvalu. Ir tas jo skiepas prigijo!

Pasimatavęs pamačiau, kad galiu BILLABONG vairuoti sėdėdamas ant borto - mano mėgiamiausia vieta. Su tokia pailginta ranka, aš galiu kontroliuoti šturvalą, nuo bangos slėptis po stogine ir pasiekti genujos šotų gerves tuo pat metu.
large_IMG_1360.jpg
large_IMG_1357.jpg

Teisinga Ronstan teleskopinė rumpelio prailginimo rankena su Velcro dirželiu - tiek ir tereikia, kad šturvalinis laivas virstų mano mėgiamu rumpeliniu!
Genialumas paprastume.

Tik patart galėčiau kiekvienam šturvalinio laivo škiperiui pavažiuoti į miškelį, išsidrožti lazdyno pagaliuką, ir išmėginti šį stebuklą pačiam.
O rumpeliniams škiperiams - tai jiems niekur važiuoti ir nereikia - jie ir taip turi gerai.

Posted by gramas 06:44 Comments (9)

Apie tai, kaip skenduoliai kelia klausimų

Winston Churchill yra išsireiškęs, kad yra melas, bjaurus melas ir statistika. Dar reikia pagalvoti, kuriai melo kategorijai priskirti prie buriavimo netiesiogiai sietinus statistinius duomenis, kuriais netrukus pasidalinsiu.
Beje, skaičiai netikrinti, šaltinių patikimums netirtas, tačiau reikalo esmė žinoma visiems buriuotojams. Taipogi esu pastebėjęs, kad buriuotojams jumoro jausmas nesvetimas, todėl labai smarkiai dėl pateikiamų duomenų prašau neįsitempti.

Švedija.
Rimtas laikraštis paskelbė statistinius duomenis apie skendimus už tokius-tai metus. Paskaičiuota, kad 50% nuskendusiųjų Švedijoje - buvo neblaivūs. Čia tas kontekstas, kur visuomenės auklėjimas, kova su žalingais įpročiais, už sveiką gyvenseną ir t.t.

Skaičiuose lyrikos nėra, paskelbė - ir basta.

Tačiau ką aš žinau apie švedus - tai kad visi jie plaukia gerai. Jie nuo mažens įpratę prie vandens, net rudeniop, kai orai nebe šilti, jų vaikų pilna visose prieplaukose ir maudyklose. Lūpos mėlynos, žąsies oda pašiurpę, bet jiems gerai. Man net apsirengti šilčiau visada norisi, kai juos pamatau žvarbiam vėjui kaukiant - krykštaujančius iš džiaugsmo ir šokinėjančius nuo krantinės, vėl kopėčiomis aukštyn, ir vėl iš naujo. Jie ruoniai. Rudenį būna, kad vandeny šilčiau, negu ant kranto, bet kad jie visi nuo mažens užsigrūdinę - jokių abejonių man nėra.

Švedai suaugėliai, net senučiai seneliukai su seneliukėm - irgi kiekvieną rytą kas bėgte, kas oriai, pasidabinęs namų chalatu ant dviračio - bet jie visi juda prie vandens rytiniam pasiplaukiojimui. Pliurkš trumpam į vandenį - paplaukti į priekį, paplaukti atgal, dabar panerti - atgal į krantą, ranšluosčiu apsitrinti iki virto vėžio raudonumo, glaudes išgręžt ir į chalato kišenę, strykt vėl ant dviratuko ir namučių pusryčiauti. Jie ir negali kitaip, nes kol buvo vaikai - jie visąlaik šokinėjo nuo tos krantinės, iki vanduo pasidaro kietas žiemą.

Ir ką mes sužinome iš šio statistikos gabalėlio apie švedų skenduolius? Pasirodo, net ruoniai švedai skęsta? Ne naujiena, nes tai žinojom - skęsta visi, o nemokantys plaukti dar labiau. Tačiau visuotinai gerai plaukiančių švedų statistika man sako, kad tu gali gerti (50%), gali negerti (50%) - tu vistiek nuskęsi, jei tavo likimo knygoj šitaip parašyta.
Klausimas - o tai kodėl negerti?

Posted by gramas 23:28 Comments (3)

Apie tai, kaip atsirasti ekrane ir gyventi geriau

Šio blogo skaitytojo Tomo mano daržan įridentas akmuo skambėjo taip:

"... gal dar kokią užsakomąją temą galima? pvz., iki žiemos pabaigos reikia nuspręsti kas geriau: AIS tranceiver ar AIS via Ipad?"

Kas tas AIS? Kas tas Tranceiver, kas tas Via??? Nežino vidutinis statistinis lietuvis atsakymų į šiuos skaitytojo Tomo klausimus, nors puikiai suvokia, kas yra žiemos pabaiga ir, manau, tikrai žino, kas yra iPad. Pats Tomas, kaip suprantu iš klausimo formuluotės, puikiai viską žino, bet jo žodis kaip žvirblis jau išskrido ir akmeniu į mano daržą nukrito.

Taigi ir pabandysime paprastai ir populiariai užpildyti šias tautos žinių spragas - savo patirtimi ir internetuose išmokta informacija apie Automatinę Identifikacijos Sistemą - sutrumpintai AIS.

large_D0179C4C907BD1E8E2B8CA96F36CC344.jpg

Jeigu laivo korpusas kaip noragas skrodžia bangas, t.y. plaukia vandeniu, tai visa viršvandeninė laivo korpuso dalis plaukia nematomoje ir sugrubusiais artojo nagais neapčiuopiamoje radijo signalų jūroje. Visu dažnių spektru apie laivą zuja radijo bangos, nešdamos tonas informacijos, reikalingos tų bangų transliuotojams, arba gavėjams, o dažnai kiek vieniems, tiek ir kitiems iškart. Šimtai laivų apie tave transliuoja ir gaudo įvairias radijo bangas, o tavo laivas narsiai braunasi per signalų jūrą.
Yra nuomonė, kad SCORPIO plaukia lėtai, o stiebo priekinė pusė dėl to ir neteko savo juodai anoduotos dangos - aišku, kad pasipriešinimas ir trintis į radijo bangas, ne kitaip... bet galbūt taip ir nėra... (labai juokinga... geras šmaikštas, juokiamės visi... ha-ha)

Bendraujame laivine radijo stotele, tuo pat metu čiupinėjam horizontą radaro spinduliu, navigacijos GPS tuo pat metu radijo bangomis prisirišęs prie Žemės orbitoje skriejančio palydovo, o AIS'as tuo metu saviškiame 25 kHz bangos ilgyje transliuoja arba gaudo specialiai laivų siunčiamas žinutes. Žinutėje yra informacija, identifikuojanti vandens eismo dalyvį - aš esu tas ir tas, tokio tai tipo laivas, esu ten ir ten, judu tokiu tai greičiu, vežu tą ir tą, plaukiu ten ir ten, paskirties uostą manau pasiekti tada ir tada mano pozicija čia ir čia.

Vien tik AIS siųstuvai gali transliuoti žinutes - jie gali siųsti, gauti ir skaityti, ir atitinkamai interpretuoti, todėl vadinami siųstuvais/imtuvais, arba transponderiais. Kita grupė AIS prietaisų - vien tik imtuvai, jie skaito ir interpretuoja kitų laivų siunčiamas žinutes, o patys jokio signalo ir žinutės nesiunčia. Taip gaunasi, kad laivas su AIS imtuvu mato kitų laivų, aprūpintų transponderiais, žinutes, tačiau pats išlieka tiems laivams nematomas.

Savo ruožtu transponderiai (siųstuvai) yra dviejų klasių - A ir B.

A - klasės AIS siųstuvai yra privalomi komerciniams vandens transportui, jeigu laivas yra 300 t vandentalpos, arba daugiau. Kelių sekundžių intervalais jie nuolatos automatiškai transliuoja trumpas žinutes, kuriose yra įprogramuota ši laivo informacija:
- laivo "asmens kodas" MMSI numeris iš devynių skaičių.
- laivo būsena - "under way using engine", arba "at anchor" ir pan.
- manevro greitis, arba posūkio greitis - į dešinę, ar į kairę, nurodant manevro greitį laipsniais nuo 0 iki 720 per minutę.
- judėjimo greitį Žemės atžvilgiu, mazgais.
- laivo pozicija, laipsniais/minutėm/sekundėm.
- kursas

Kita žinutė, to paties siųstuvo formuluojama ir transliuojama kas šešios minutės, neša šią informaciją:
- lavo septynių skaičių IMO numeris ( toks kaip valstybinis numeris automobiliui)
- laivo radijo šaukinys
- laivo pavadinimas
- laivo tipas
- gabenamas krovinys
- laivo ilgis, plotis, gramzda
- sekantis paskirties uostas
- ETA - estimated time of arrival - numatomas atvykimo laikas į paskirties uostą.

Aukščiau išvardintas formatas ne visada visas programuojamas į AIS'ą - esu matęs uoste pririštų laivų, kurių AIS'as vistiek rodė "under way"... ką veža dažnai nesako... Žodžiu, reikia viską tikrint.

Klasės B siųstuvai yra skirti mažesniems nei 300 t. laivams ir pramoginiams laivams. Jie nėra privalomi, kaip A klasės prietaisai, tačiau vartotojų tarpe plinta labai greitai, nes smarkiai palengvina škiperio gyvenimą. B-klasės siųstuvams nereikia transliuoti IMO numerio, krovinio, paskirties uosto, numatomo atvykimo laiko. Skiriasi ir siųstuvų galingumai - A klasė dirba 12,5 vatų galingumo ir jų signalas skaitomas dideliu atstumu. Tuo tarpu B klasės siųstuvai transliuoja vos 2 vatų galingumu ir signalas kokybiškai gaunamas apie 10 jūrmylių atstumu nuo siųstuvo antenos.

Skiriasi visi AIS prietaisai ir kainomis. Natūralu, kad stiprus A klasės siųstuvas yra dvigubai brangesnis už silpno signalo B klasės siųstuvą, o bet koks siųstuvas yra bent dvigubai ir daugiau brangesnis už vien tik imtuvą. Rinkoje prietaisų pasirinkimas yra labai didelis, kainos skiriasi taip pat smarkiai.

Kai sumąstai, kad laikas savo mylimai jachtai padovanoti AIS, pirmiausia sprendi, ar nori būti matomas, ar nori vien viską aplinkui matyti, pats išlikdamas nematomu. Tas buvimas matomu - tai kaip tapimas viešuoju asmeniu - politiku, arba aukšto rango valdininku - turi kiek privalumų, tiek ir minusų. Gyvenimas ženkliai, kaip kokiam politikui, pagerėja, tačiau reikalas tame, kad tave matys ne tik kiti vandens eismo dalyviai, bet ir visi, kas netingi savo telefone instaliuoti nemokamą programą Marine Traffic.

Labai gali nutikti, kad tu skambini į darbą pirmadienį ryte, sakai - šefas, kche-kche, kažkokia zaraza surietė, lieku lovoj šiandien, ramunėles, stodalį gersiu... ryt pas daktarą einu, jei nepagerės... gal aš emailus iš namų padirbėsiu, kaip šefas sakai...
O gudrusis šefas juk žino tavo jachtutės vardą, tai šmaukšt - programėlę įsijungia, ir mato tavo jachtutę Gotlande, ir galvoja, kad tu irgi Gotlande, o visai ne lovoj... Gali kilti klausimų.
Apie tai, ką tamsta gali savo žmonai pasakoti, kodėl tu staiga nakvoji ne namie - ir ką ji mato savo telefono ekrane - paliksim jūsų fantazijai...

Tiesos dėlei galima prisiminti, kad kiekvienas B klasės siųstuvas gali dirbti tyliame režime - t.y. nieko pats netransliuoti, o veikti vien kaip imtuvas. Tada gausi kitą grupę klausimų, kada sakysi aij-pamiršau-įjungti, sudegė saugiklis, ar dar kažkaip kitaip...

O jei visai rimtai - AIS siųstuvo režime - vien ištisinis gėris plaukiojimo saugumo prasme. Dzin tas piktas šefas, ar susiraukusi žmona, kai kalba eina apie laivo ir įgulos saugumą. Komerciniame laivyne pamažu įsigali laivavedžių praktika, kai budintis šturmaniukas vachtos metu susikelia kojas ant stalo, o pats atsiduoda angry birds, sms žinučių rašymui, ar panašiai veiklai. O ką - juk nieks nemato. Laikas nuo laiko jis apžvelgia horizontą, pažiūri ką rodo laivo prietaisai, ir grįžta prie to, kas jam maloniau. Vėl grįš prie darbo tik išgirdęs AIS'o, arba radaro pavojaus signalą - kad prietaiso budėjimo spindulyje atsiradai tu, jachtutė - mažytis šapelis, kurį nepastebėjęs tas konteinervežis pervažiuotų pats nepajutęs. Jeigu savo jachtoje turi vien tik AIS imtuvą ir esi toks goželis, kad jį palikai neįjungtą... Arba netyčia pamiršai aktyvuoti pavojaus sirenas, o pats tuo metu kajutėj pjaustysi agurką šaltibarščiams, ar ant gulto susiraitęs ramiai adysi kojines, kol autopilotas už tave vairuoja - tai tave ir pervažiuos patys nepajutę. Šitaip jūroje vyksta natūralioji atranka - labai žiopli buriuotojai nunyksta anksčiau už mažiau žioplus.

Jeigu turi AIS siųstuvą - tą neklaužadą šturmanioką iš krėslo pašokdins AIS'o sirena, vos tik tavo jachta atsidurs to konteinerio AIS'o budėjimo zonoje - apie 25 ar 30 jūrmylių atstumu, ir jo AIS'as mato, kad jūs galit susidurti. Savo ekrane jis matys, kad esi burinė jachta ir žinos, kad teoriškai pirmumas manevravimo prasme yra tavo. Taip pat jo AISas paskaičiuos atstumą ir laiką iki jūsų laivų numatomo susidūrimo taško. Labai tikėtina, kad tas laivas nežymiai koreguos savo kursą, kad to susidūrimo išvengti, bet dar labiau tikėtina, kad tai padarysi tu su savo jachta. Nes jūroje visada teisesnis tas, kuris didesnis. Tu savo AIS'o informacijoje irgi matysi paskaičiuotus numatomo susidūrimo laikus ir atstumą, todėl norėsi per DCS funkciją savo radijo stotele paskambinti tiesiogiai tam sms'iniam šturmaniukui į tiltelį. Ne tam, kad nežinotum ką daryti, bet gal tau paprasčiausiai nuobodu ir norisi su kuo nors papliurpti, naujausią orų prognozę gauti. Kai į jį kreipiesi tiesiogiai laivo pavadinimu - jie visada atsako ir bendrauja beveik visada maloniai. Jei kreipsiesi "large cargo vessel at approximate position bla-bla-bla" - dažniausiai neatsako. O šitaip nevykusiai tu ir bandysi megzti ryšį, jei neturėsi AIS'o...

Taigi - renkantis, AIS siųstuvas, ar AIS imtuvas - žiūri į savo biudžetą ir savo nuosavo saugumo preferencijas.

Taip jau nutiko prieš kelis metus, kad aš nusipirkau vien tik imtuvą. VESPER MARINE prietaisas WatchMate > Tais laikais tai buvo brangokokas prietaisas, bet savotiška revoliucija AIS imtuvų rinkoje. Jis turėjo savo nuosavą ekraną ir tiems laikams modernų procesorių, leidžiantį labai detaliai nufiltruoti visas šiukšles. Šiukšlės - tai signalai, kurie man neįdomūs. Man neįdomūs visi uoste pririšti laivai, aš nenoriu, kad mano AIS'as kauktų, jei laivas yra toli ir mūsų kursai niekada nesusikirs ir t.t. ir pan. Iš visos radijo signalų jūros mano Vesperiukas atrinkdavo tik tai, kas man naudinga ir ką man reikia žinoti. Į visa kita jis užsimerkia. Jis moka budėti trim iš anksto suprogramuojamais režimais - plaukimas uoste, priekrančių laivyba ir atviroji jūra. Kiekvienam režimui susidėlioju skirtingus atstumus, laikus, aliarmo signalus - ir gaunu AIS'o perspėjimo signalus tik apie laivus, kurie man tuo metu įdomūs, nes gali būti pavojingi. Į kiekvieną režimą peršoki lengvai, iš naujo visko neprogramuojant. Tais gūdžiais laikais ne visi imtuvai turėjo tokį modernų filtrą. Taip pat Vesperis beveik elektros nevalgo. Dar vienas režimas - inkaruotės budėjimas. Vesperis sujungtas su stacionariuoju GPS'u, tai kai lieki nakvoti ant inkaro, užduodi vesperiui atstumą, kuriame gali laivas sukaliotis, ir eini į šiaudus. Vos tik vėjas pasikeitė ir inkarui reikia iš naujo į dugną apsisukus įsikabinti, yra galimybė, kad jam tai iš karto nepavyks. Inkaras ims čiuožti, laivas nudreifuos už Vesperio budėjimo zonos ribų ir nuaidės labai bjauri sirena. Tada škiperis visas piktas susiraukęs lenda iš šiaudų ir eina žiūrėti, kas čia vyksta.

Čia ne Vesperio reklama, čia tik mano patirtis su juo. Šiuo metu AIS'ų pasirinkimas labai didelis, nors mano kuklia nuomone, VESPER MARINE iki šiol geriausi savo inovacijomis. Jei man šiandien reiktų spręsti - kokį AIS'ą rinktis - mano kriterijai prietaisui ir instaliavimui yra tokie:

- Atskiras prietaisas, su savo ekranu. Man nepatinka AIS informacijos išvedimas į navigacijai naudojamą ploterio ekraną, nes man tai trukdo. Man nepatinka AIS'as laptopo ekrane per WiFi arba laidu, ne kokpite, o kažkur kajutėj. Man nepatinka ir iPad'e AIS'as, kaip pagrindinis, nes iPad yra tik pagalbinis, trapus ir visai ne jūrinės specifikacijos žaisliukas, nors savotiškai jachtoje labai naudingas.

- Jūrinės specifikacijos prietaisas, tvirtas, saugiomis kabelių jungtimis, nebijantis pasitaškymų sūriu vandenėliu, galintis dirbti kokpite, kur kartais viskas skraido.

- Mano AIS'o ekrane bus bazinio žemėlapio vaizdas su kranto linija ir salomis, ir apie jas sudėliotais laivų ženklais. Skirtingo tipo laivai bus pažymėti skirtingomis spalvomis. Bakstelėjęs į bet kurio laivo ikoną ekrane, atidarai informacinį langą su jo transliuojama žinute.

- Atskira antena su kabeliu, arba integruota AIS'o korpuse. Man nepatinka pagrindinės laivinės radijo stoties antenos naudojimas radijo ryšiui ir AIS'ui per skirstytuvą. Skirstytuvas yra dar vienas prietaisas, kuris gali sugesti ir kuris kainuoja. Anksčiau ar vėliau, į tą anteną gali trenkti žaibas ir ji išgaruos kartu su tuo skirstytuvu. Jeigu turėsi atskirą anteną AIS'ui - yra šansas, kad ji bus tvirtinta kažkur žemai, izoliuota nuo kitų laivo gelžgalių ir gal žaibą išgyvens. Ji bus tavo atsarginė radijo ryšio antena, jei pati VHF radijo stotis dar neiškepus. Kad neiškeptų, tu ją būsi dar prieš štormą, arba palikdamas laivą žiemoti, atjungęs nuo antenos.

- Atskiras AIS'o pajungimas prie GPS prietaiso, pageidautina. Nors dabar jau daro atskirą AIS'o integruotą į korpusą GPS - tai dar geriau. Man nepatinka AIS'o jungimas prie darbinio GPS kokpite, jau sakiau, esu toks va ortodoksas ir visuotinės laivo prietaisų integracijos priešininkas. Todėl AIS'ą reikia jungti prie senoviško stacionaraus GPS šturmaninėje.

- Signalo filtrų sistema. Vienas iš svarbiausių kriterijų. AIS'as yra gerai, bet jis gali tapti škiperio košmaru, jei reikalaus dėmesio dėl kiekvieno laivo, pamatyto budėjimo zonoje. Aš programuoju kelių mylių dydžio betarpiško pavojaus zoną apie save (tada kaukia absol viskas, kas į ją papuola) ir velniop nufiltruoju visus toli esančius laivus, pririštus laivus, visus nejudančius laivus, visus laivus, su kuriais mano kursas niekad nesikirs, arba kirsis gal po 20 min., arba daugiau (jūriniam režime).

- Siųstuvas, o ne vien imtuvas. Šiandien pirkčiau siųstuvą, nes imtuvą jau turėjau ir tebeturiu. Noriu, kad mane matytų visi, kai aš to noriu.

- Mano AIS'as mokės signalą siųsti ne tik laidu, bet ir WiFi. Tada mano įgula kokpite budės prie prietaiso, o aš, dirbdamas su jūrlapiais, laivybos aplinką matysiu per iPad. Ar jau sakiau, kad tikras škiperis niekados nemiega - jis tik užsidaro kajutėj dirbti su jūrlapiais, jei ką...

- Mano AIS siųstuvas kainuos iki EUR1000,- ir ne brangiau. Vistiek brangu, bet ką darysi - reikalavimai aukšti, todėl ir kaina... Bet jis pilnai atsiperka pirmoj kelionėj.

- Savo sekantį AIS pirksiu čia, nes jie teisingai dirba. Šioje parduotuvėje gali išsirinkti bet kokį AIS pagal savo poreikius, nes jie žino ką daro ir paprastai turi viską, kas verta dėmesio. Jei ko paklausi, į laiškus jie atsako.

ais_pers.jpg
Paskutiniais metais ima labai populiarėti asmeniniai AIS siųstuvai su GPS. Tai mažiukas prietaisėlis, kurį galima įpakuoti į gelbėjimo liemenę. Įkritai į vandenį, plūduriuoji, o jachta nutolo ir tavo organizmui nesmagu bei šlapia. Kad ir be nuotaikos, bet įsijungi savo asmeninį AIS'ą ir jis ima transliuoti tavo pagalbos šauksmą ir poziciją visiems laivams, esantiems apie 4 jūrmylės aplinkui. Labai tikėtina, kad tave pametus jachta (jeigu plaukei ne vienas) sugrįš ir tave iš sūrymo išgriebs.
Šioks toks patogumas, ką besakyti, o ir dvasios ramybei pliusas.

Ir - taip, aš žinau, ką jūs pagalvojot apie tą mažesnę fotografiją aukščiau... Tai mes aptarsim kitą kartą.

Posted by gramas 04:48 Comments (4)

Apie tai, kaip atsirišti nuo akmens lauko gale

large_AEB8F2DFB602354FCD9D7EDB0C156B43.jpg
Esame artojų tauta, todėl dažnas labiau snukiu į žemę, nei akimis į dangų. Tokioj pozoj ausys saulę uždengia, o tai nelabai skatina domėtis kas yra pasaulyje šiek tiek toliau nuo lovio ir bent pabandyt susimąstyti, kokia tavo paties vieta tame pasaulyje.
Visai sąmoningai paskęstam rutinoj, nes mums taip žymiai ramiau. Ariame nuo 8 ryto iki 5 vakare, jei neatsikeliam valanda anksčiau; plius viršvalandžiai, nes turime uždirbti ne tik bankui, bet ir tam, kad su šeima išliktume visuomenės sluoksnyje ir pragyvenimo lygyje, kuriame trokštame save matyti ir jaustis gerai.

Renkamės lyg ir patys, bet tuos lygius nustato visuomenė, kaip save reguliuojantis organizmas, savo sluoksniams nustatydama normas - kaip ir kur tau su šeima dera gyventi, kaip dera mąstyti, ko siekti, ko vengti ir bijoti, kaip elgtis, kaip ilsėtis ir kuo džiaugtis, ką pirkti ir kiek uždirbti, kad visuomenei būtum naudingas ir jai priimtinas normas pajėgtum vykdyti.
Tos normos lyg fitneso salėj mus pastato ant bėgančio takelio ir mes imame bėgti, nes taip reikia. Kartais lyg ir suprantam, kad bėgam iš baimės, nes jei tempo nelaikysim - nuspjaus į šalį ir iškrisim iš savo komforto zonos į žemesnį visuomenės sluoksnį. Bėgam bėgam tuo takeliu, niekur nuo to akmens savo lauko gale nenubėgam, bet vistiek esam laimingi, kad spėjam ir vis dar galim ateit į kokį akropolio išpardavimą duonos-pieno ir kiaušinių, o kažkodėl nusipirkt šaldytuvą. Taip ir bidzenam per gyvenimą lyg iš inercijos, į šalis nesidairydami, bet paskui vistiek nukrentam ir numirštam.

Tai va šitaip visai nelinksmai 52-ais metais nuo savo gimimo aš regiu šių laikų civilizuotą visuomenę ir jos suprojektuotą vaidmenį man. Net nesvarbu, kurioje šalyje aš gyvenčiau - kiekviena visuomenė man mielai suteiks beveik tokį patį bėgimo takelį, televizorių, teisių ir pareigų rinkinuką, o aš savo ruožtu jai atsidėkosiu stropiu piliečio ir aktyvaus visuomenės nario vaidmens atlikimu, laiku mokamais mokesčiais ir būtinai ateisiu balsuoti. O paskui pačiam netikėtai nusiversiu nuo to takelio ir tyliai nugaišiu. Šeima nubrauks ašarą, bet prisitaikys, o visuomenė ant mano takelio staigiai užkels kitą bėgiką.

Toliau tekstas jums pasirodys kiek padrikas, nes taip ir yra.
Tiksliai žinau, kad noriu pats nulipti nuo to bėgimo takelio kol ne per vėlu, bet ne visai pačiam aišku, kaip tai padaryti. Panašu, kad labai trukdo radikalių permainų baimė ir visokie "o kas bus, jei..." Teks padirbėt su savimi, kad atsiplėšt nuo akmens lauko gale, numesti kranto virves ir ne ant juoko išplaukti į jūrą. Lengva nebus.

Tas į jūrą - tai ne metafora, nes iš tikro į jūrą. Taip, ketiname gyventi burinėj jachtoj, lankyti vietas, kuriose norisi būti tuo metų laiku, tapti dalim tos daugiatūkstantinės labai margos Okeano valkatų čigonų - kruizerių, bendruomenės dalim.

Planas bendrais bruožais kristalizuojasi jau keli metai. Kai kurios dalys jau vykdymo stadijoj.

Su permaininga sėkme bandome nustoti pirkti visokį šlamštą, nes laimingas ne tas, kuris turi daug, o tas, kuriam užtenka. Vis dar auklėjam save - kas yra saikas, ko ir kiek iš tikro mums reikia. Išsilaisvinti nuo daiktų ir įsipareigojimų jiems. Pasirodo, nėra taip paprasta atsikratyti daikto, kurio bent du metus nenaudojai, o dar sunkiau yra suvokti, kada ir kaip mažiau yra daugiau. Ir kas yra kokybė, bei kodėl ji kainuoja. Ir kad lėtai yra sklandžiai, o sklandžiai yra greitai.

Išmokom buriuoti. Pasitikrinom, ar galime plaukti. Savo jachtute Scorpio malėm Kuršmares ir Baltiją, kol horizontas ėmė kviesti toliau.

Išlindom iš kreditų sėkmingai ir stropiai, per 10 metų nėkart su įmoka nesuvėlavę, ir naujų neplanuojam. Juk skoliniesi svetimus, o atiduodi savais. Užgesinti įsipareigojimai pridavė daugiau erdvės šeimos finansams, tačiau dingęs skolos psichologinis presas tapo dar vienu svarbiu žingsniu į asmeninę laisvę.

Šiemet palaidojom mano tėvą (Lolitos abudu gerokai anksčiau) ir teko suvokti, kad jeigu logiškai - tai artimiausioj giminėj - iš vyrų sekantis aš.

Iš dalies šie keli paminėti dalykai padėjo žengti platų žingsnį (kelnės kažkaip neplyšo ir bamba neatsirišo) ir įsigyt BILLABONG - laivą, be kurio niekur neišplauktum, nesvarbu, kiek tai svajotum.

Buriavimas mus išmokino nusiraminti, prisitaikyt ir nekovoti su dalykais, kurių tu negali pakeisti. Vos tik išmoksti juos atpažinti - sutaupai begalę laiko ir nuosavų neuronų. Tai yra viena iš svarbiausių vertybių, ką imam iš buriavimo į savo kasdieninę būtį. Dar vienas ( iš daugelio kitų) dalykas, ką galit paimti - tai It's Ready, When It's Ready, bet kad tai suvokti, jums teks susipažinti su Mr. Killick, tokiu labai piktu stiuardu iš Master And Commander. Kitaip sakant - kantrybė.
large_AF1BA20508FB5A03173C189631D2AEC4.jpg

large_AF1B27B30FF00E54255C05B4C9ED90C0.jpg

Gyvensim vidutinės statistinės chuščiovkės dydžio jachtoje, 13,6 x 4,1 m. Trys miegamieji su dvigulėm lovom, salonas baru sujungtas su virtuve, dušas/WC, maisto atsargų sandėlis, "garažas", patogus balkonas, nedickas kiemelis su stiebu, bet be žolės, kelios dėžės rakandams, ir-kaip-ir viskas. Su savo gamybos elektra bei vandeniu, dyzelis ir dujos ne pagal skaitliuką, o kiek nusipirksi krante.
large_AF1AD9F0B79A3174D21055E4B07002C4.jpg

large_AF1C0A1FD34BA407F60907F0FA0810F9.jpg

large_AF6CBDD7F74CFAA804E1FA9D95388619.jpg

large_AF576488AFA780EBD5A04474568FDA80.jpg

Arti, labai arti gamtos. Kelionė, žvejyba, nardymas, pramogos. Jūros, aplinkos, svetimų kraštų ir žmonių pažinimas. Knygai bus laiko. Remontai ir valymai be pabaigos. Jei ko labai trūksta - to kaimo turgelis, parduotuvė, kavinė ir lestoranas... Krantas ir civilizacija ne kasdien - dažniau, kai orai ir vietovė leidžia, inkaruotė ir išsilaipinimai į pliažus bei miestus su valtele.
Nes mažiau yra daugiau.

Vyną atidaręs saulėlydžiui varvant - tada supranti.

large_AF7FE9E7F7BFA073B68C0BBB5435554B.jpg

Deja (mūsų laimei) mes ne tie kruizeriai, kurie, siekdami savo svajonės, turinčios savo riebią kainą ir pinigais, turi viską parduoti krante, kad ją įgyvendint. Mums taip radikaliai per virves kirsti nereikia ir mums be galo svarbu, kad išplaukiant ilgam, būtų vieta, į kurią norim sugrįžti. Sugrįžimas - tai dalis malonumo. Tas mūsų akmuo lauko gale - tai jauki gūžta Girulių kaime, ir artimiausiais metais mes tyrinėsim, kiek toli sugebam nuo jos atsitraukti. Turėjimas vietos, kur tu nori sugrįžti - tai dar vienas laisvės laipsnis jūroje, kur gyveni didesnio arba mažesnio, bet nuolatinio nerimo būsenoj.

O kaip mums tai sekasi - ateinančią vasarą ir rudenį galėsit patys patikrint, kai mus aplankysit Pietų Prancūzijoj, Korsikoje, Sardinijoj, Ispanijoj, Balearų salose, gal ir Maroke. Draugams ir prieteliams kajutė mūsų laive visada bus.
Žiemos laivas pas ispanus ant kranto, visai šalia Gibraltaro uolos.

p.s. Žmogus planuoja, Dievas juokiasi, ir, kapssaka, kad tik karo nebūtų...
:o)

Posted by gramas 00:40 Comments (2)

Apie tai, kokia baisi paslaptis gaubia mano ranką

large_singlehanded.jpg
PaPa regatose, kurias kartais plaukiu vienas pats ant jachtos SCORPIO, esu užsidirbęs šiokią tokią "vienarankio" reputaciją. Retkarčiais per eilę metų esu ir pirmą vietą suplaukęs, kartais su spinakeriu - ir vienas pats! Ant SCORPIO tai įmanoma, nes visas laivo valdymas, visos burių virvės suvestos į kokpitą, kur, padedamas autopiloto, galiu su viskuo susitvarkyti gana sklandžiai.
Gerai apgalvoji, ką ir kaip, kokiu eiliškumu darysi, koks bus numanomas to rezultatas - ir dirbi pagal planą. Kai planas nesuveikia - improvizuoji. Kaifas, nes kai pavyksta, man tai - dar viena savotiška buriavimo dimensija ir džiaugsmas, kai viską pats pasidarai...

Buriuotojų pasaulyje vienarankiais vadina tuos, kurie plaukia be įgulos, t.y. viską laive daro pats škiperis. Terminas be didelių fantazijų kilęs tiesiog iš angliško singlehanded sailing.

Singlehander'ių formulė-1, Everestas ir super-ultra-maratonas - tops of da tops varžybos buriavimo adrenalino džunkiams - yra VENDEE GLOBE regatos. Specialiai paruoštais laivais didžiulę patirtį turintys buriuotojai varžosi, kas vienas pats, be užėjimų į uostus, be pagalbos iš šalies apiplauks apie Pasaulį.
Yra tikrai geras prancūzų režisieriaus Christophe Offenstein filmas neseniai išleistas - apie Vendee Globe regatos škiperį ir jo plaukimą - TURNING TIDE (orig. En Solitaire). Absoliučiai superinis filmas, man jis sailing movie topuose kartu su MASTER AND COMMANDER.

Taip jau nutiko, kad viduržemiuose teks būti škiperiu smarkiai didesnio laivo, negu esu iki šiol įpratęs. Šiek tiek nerimauju aš dėl to. Bus reikalų, bet aš išmoksiu.

Tačiau šia proga jau galiu paatvirauti ir savo baisią paslaptį atskleisti. Tik šitą filmą pažiūrėjęs, supratau, kad vienarankis buriuodamas gali naudot abi rankas. Pasirodo, buvau visai klaidingai terminą supratęs, nes SCORPIO plaukiau valdydamas viena ranka. Taigi sąžiningai vienarankis...

Matyt, su dideliu laivu galėsiu plaukti jau abiem rankom? Taip, ar ne? Hehh, dabar žinau, kad taip....

Kas per palengvėjimas ir atgaiva...
;o)

Posted by gramas 23:51 Comments (2)

Apie tai, kad svajonės ir klausimai jau prasidėjo

large_anchor_1.jpg

"Plaukimo planavimo etapas dažnai yra toks pat malonus, kaip ir pati kelionė - kai vaizduotė tave neša į visas įmanomas galimybes. Tačiau svajonių įgyvendinimas tikrovėje privers atsakyti į daugybę praktinių klausimų." = Jimmy Cornell (World Cruising Handbook)=


The planning stage of a cruise is often just as enjoyable as the voyage itself, letting one’s imagination loose on all kinds of possibilities. Yet translating dreams into reality means a lot of practical questions have to be answered.
- Jimmy Cornell (World Cruising Handbook)

Vakarais planuojam ateinančių metų buriavimo sezoną Prancūzijos pietuose.
Važiuoj saulė ir stogas švieč nuo galimybių ir man tai patinka. Džimis teisus. Kelionės planavimas tikrai smagus dalykas, nors labai išryškina, kaip trūksta žinių apie buriavimą ten. Pilnai viską namų darbais uždengti net nerealu, bet žinau, kad ką prireiks - atsirinksim ir išmoksim jau plaukdami viduržemiuose. Iš Anglijos jau keliauja užsakytos Viduržemio jūros locijos, į elektroninius jūrlapius įvedinėju inkaruočių ir marinų taškus. Pietų Prancūziją ir Korsiką neseniai plaukusių buriuotojų svetainės pilnos informacijos ir patarimų apie kas kur kada ir po kiek. Okeanas lengvai prieinamos informacijos apie šį laikomą vienu įdomiausių buriavimo regionų Pasaulyje. O prancūzų kalbos pagrindų bent šiek tiek pramokti teks - vien su anglų ir išraiškingu akių vartymu ten, pasirodo, neišsiversi.

Šįryt atsibudau penktą ryto su rūpesčiu sapne, kad niekaip nerandu laivui vietos sausakimšam Marselio uoste. Kažin, ar yra koks buriuotojų sapnininkas, kur galima sužinoti, ką toks dalykas reiškia? Gal kad prieš miegą daug arbatos gert nereikia?

Kad visi praktiniai klausimai į kitų metų balandžio mėnesį mums nesukristų ir kaip Džimis subtiliai užsimena, svajonių kaifo nesujauktų - kitą savaitę aplankysim laivą. Kažką iš čia į laivą nuvežti (ko tik kitais metais mums prireiks), išlupti karšto vandens boilerį remontui, parsivežti gelbėjimo plaustą; matavimai naujoms burėms, paderinti reikalus su uostu ir išvis - žmonai pagaliau parodyt, kokią trobą ant vandens mes ten įgijom.

Posted by gramas 03:33 Archived in Lithuania Comments (0)

Apie tai, kaip nenutrūkti nuo kranto

Dažnas buriuotojas norėtų išplaukti ir praleisti jūroj, ar svečiuose uostuose kuo daugiau, tačiau retas yra sutvarkęs savo darbus verslus krante taip, kad nuo jų nusprūsti galėtum bent porai mėnesių, jei ne ilgiau. O didesnei kelionei, nei iki Gotlando ir atgal, ir reikia tų poros mėnesių, arba daugiau. Netgi neištrūkstant iš Baltijos, tarkim, Riugeno salyno kruizas - jam reikia ne mažiau 3 savaičių... Botnijos įlanka ir Alandai, jei neskubant ir su pažvejojimais - mėnuo mažiausiai, bet ir tada link namų sukti bus gaila, norėsis ilgiau. Stokholmo archipelagas - vėlgi mėnuo, jei neskubant. Kalbant rimtesnius kruizus - tarkim, Viduržemio jūroj, Kanarus ar į Norvegiją, jau reikia kelių mėnesių, jei plaukti savo laivu. Nors galima laivą laikyti tose gyvenimo šventės šalyse ir vis trumpam atskristi paburiuoti, tačiau tai kainuoja. Todėl norintys buriuoti labiau egzotiškose vietose, gelbstisi čarteriais - savaitėlė/gal dvi ten kur saulė ir vanduo šiltas, o aštuonkojis keptas - ir namo.

Labai dažnai kelionės laiką pratęsti padėtų patikimas interneto ryšys, įrengtas laive. Daug savo bendravimo ir verslo šiuo metu padarome on-line; internetas ir juo pasiekiami socialiniai tinklai, verslo valdymo, administravimo ir kt. programos leidžia nenutolti nuo savo artimųjų bei kolegų, laikyti ranką ant įmonės pulso ir bent jau žinoti, kas ten vyksta. Geras interneto ryšys ir plaukiojimo saugumui yra didžiulis privalumas, nes po ranka nuolat turėtum naujausias oro prognozes ir laivybos pranešimus.

Šiandien mes, buriuotojai, svetimam uoste naudojame savo "naminio" operatoriaus roaming'ą, arba blaškomės ieškodami "chaliavno" WiFi, arba perkame užsienio operatoriaus išankstinio mokėjimo kortas telefonui. Visi trys yra pakenčiami ir finansiškai neketvirčiuojantys sprendimai, jeigu esi krante, arba netoli kranto, kur veikia mobilaus ryšio operatorių tinklai. Nutolk nuo kranto per dešimt mylių ir to ryšio nelieka. Arba įlendi ir užsiinkaruoji kažkur tarp salų, o stabilaus GSM ryšio ten neturi... Nutinka taip dažniau, nei tu nori.

Reikalingas palydovinis ryšys, bet visi iš anksto žinom, kad tai baisiai brangu. Bet ar tikrai vis dar brangu? Technologija vietoj nestovi ir palydovinio ryšio sprendimų, tinkamų buriuotojams, randasi kasmet vis daugiau.

large_SSB.jpg

Seniau geriausias sprendimas, norint naudotis el.paštu, kai esi nuplaukęs toli, buvo SSB radijo stotis (Single Side Band) su Pactor modemu, antena, jos tiuneriu ir SailMail programa. SailMail sukramto tavo el.paštą į radijo bangoms tinkamą protokolą, o jį radijas ištransliuoja reikiamu dažniu. Yra spamo/virusų filtrai. Visas tam reikalingas technikos paketas, jei naujas, kainuos nuo Eur1000 iki Eur5000,- su instaliavimu. Ši galinga radijo stotis smagiai trenkia ne vien per kišenę, bet ir jachtos akumuliatoriams - perdavimo režimu gali sriūbtelėti apie 20 amperų akumuliatoriaus sveikatos, nes reikia stipraus signalo. Taip pat SailMail linkę riboti sistemos vartojimą iki maždaug 90 min. per savaitę, bet kažkokios griežtos kontrolės niekas nevykdo, palikta vartotojų sąžinei, kiek suprantu... SailMail sistemos narystė kainuoja USD250 per metus kiekvienam laivui. Reziume - vis dar gana patogus techninis sprendimas nemokamai prognozei gauti ir kasdien vieną/kitą laiškelį namiškiams pasiųsti, tačiau didesnio duomenų kiekio, reikalingo verslo tvarkymui per atstumą, čia negausi. Daugiau apie šią galimybę - čia.

iridium_9555.jpg
Kitas žingsnis į geresnę komunikaciją toli nuo tinklo - palydoviniai telefonai. Rinkoje jau seniai, įvairūs operatoriai jau sočiai prišiukšlino kosmosą savo palydovų sistemomis. Kaip žemės GSM operatoriai stengiasi kuo daugiau bokštų pristatyti ant kiekvienos kalvos, taip palydovinio ryšio operatoriai siekia kuo smarkiau padengti gaublį savo ryšiu, prišaudydami į kosmosą kiekvienas savo palydovų. Rinkoje agresyviausias ir mano manymu geriausius sprendimus, tinkamus buriuotojams siūlantis operatorius yra Iridium. Palydovinis telefonas yra gerai, ypač avarinėje situacijoje. Tačiau ryšys trūkinėjantis, ypač ant bangos, o duomenų perdavimo greičiai yra tragiškai maži. SMS, skambučiai - bet nelabai kas daugiau - todėl labiau plėstis apie šią galimybę nenoriu. OK, dar tarifai - yra visokių planų, bet indikacijai - pajungimo (SIM kortos aktyvavimo) mokestis apie USD50 , už planą su kaina maždaug USD150 per mėnesį (kontraktas ne mažiau metams) gausi 100 min. duomenų perdavimo minučių, už papildomas minutes mokėsi maždaug USD1/min., už kiekvieną SMS - maždaug po USD0.6 Tos 100 min. sudegs greitai, nes jau sakiau - ryšys labai lėtas.
Kainos apytikslės, nes skirtingi oro pardavėjai turi skirtingas sąlygas bei kainas. Brangokoka...

inreachexplorer_m01.jpg
Gal kam nors užtenka tik kadais naudoto peidžerio analogo, šiandien pakelto į palydovinį lygį. InReach komunikatorius - visai įdomus pagalbinis žaislas su trumpųjų pranešimų funkcija, SOS mygtuku ir GPS vietos nustatymo funkcija - pats iškvies pagalbą bet kur ant gaublio, jeigu prireiks. Kitas klausimas, žinoma, kiek laiko tos pagalbos lauksi... Gal ir verta turėti avariniame krepšyje, kurį pasiimsi palikdamas laivą, jei normalaus EPIRB švyturio neturi. Tačiau palydovinio interneto jis neturi. Galima rinktis metinius ir mėnesinius ryšio planus, kainos nuo USD15 iki USD apie 60 per mėnesį, priklausomai nuo naudojimo intensyvumo, tau reikalingo.

Kaip sakiau, palydovinio ryšio sfera vystosi smarkiai, ir šiokia tokia revoliucija, kurią verta stebėti, vyksta dabar. Įvairūs gamintojai meta į rinką priedėlius, kurie mūsų išmaniuosius telefonus leidžia jungti į palydovinio ryšio tinklus. Savo kišeniniais teliaufonais jau galime čiauškėti ir duomenis siųsti per kosmosą! Va, čia jau ateitis šiandien! Nuojauta man sako, kad ši palydovinė technologija jau suka protinga kryptim.

Ir vėl Iridium su savo GO! mobiliu terminalu kala į klyną. Agresyvi kainodara ir rimtas pažadas smarkiai padidinti duomenų perdavimo greičius nuo 2015m (pradės šaudyti ir kosmose kabinti naują palydovų sistemą) palieka konkurentus kažkur "užpakaly", o normalių satelitinių telefonų turėtojus verčia pasijusti kažkiek apgautus. Jiems tarifai taigi lieka gana drakoniški. Jie už ryšio minutę ir liks mokėti po USD 1 , kontraktas metams, tiek pat brungeij ir už duomenų perdavimo laiką ???

Iridium GO! - tai nešiojamas palydovinio ryšio priedėlis, kuris mūsų telefoną ar planšetę per WiFi leidžia naudoti palydoviniam ryšiui. NERIBOTAS internetas - tik USD125 per mėnesį!!!

Jachtai tinkamas sprendimas - komplektas su išorėje montuojama antena, kabeliu ir adapteriais - šiuo metu kainuoja USD1.150,-

large_marine-package_1.jpg

Ir ką už tai gauname? Atlenki priedėlio anteną ir prietaisas pats pasijungia į LEO palydovų tinklą. Kai jau tinkle, priedėlis apie save sukuria WiFi tinklą, veikiantį maždaug 30m spinduliu ir tame tinkle palydovinio ryšio režimu ima veikti tavo kišeninis telefonas arba planšetė. Vietiniame tinkle tilps iki 5 prietaisų ir kiekvienas dirbs nepriklausomai vienas nuo kito. Va, čia jau įdomu.

Instaliacija laive tokia paprasta, kad net iš bet kur išaugusiom rankom bet koks škiperis tikrai pajėgus pratempti kabelį nuo antenos iki priedėlio. Nori savo laiviniu GO! naudotis kante - jokių problemų - nukabini nuo sienos, įsimeti į kuprinę ir dirbi krante. Ką šitas GO! daro? Palydovinė komunikacija balsu, appsai, internetas, ryšys su socialiniais tinklais, foto dalybos, SMS abiem kryptim, SOS automatinis siuntimas, GPS pozicijos automatinis fiksavimas specialioje programoje su žemėlapiu. Ir pats esi tinkle, ir giminės/artimieji tave ant gaublio mato, SMS bendraujat, ir pagalbą vienu knopkiuku išsikviesi, jei prireiks, ir darbo korespondenciją tvarkai, ir ... patys įrašykit, ko norit - jis viską daro! Juo net nugarą gali pasikasyt, ar už ausies pasiglostyt, jei kitaip nesigauna...

Kaip standartą operatoriai siūlo du planus:
GO Surf - USD95/mėn. - 150 min. interneto - neriboti SMS
GO Unlimited - USD125/mėn. - neribotas internetas - neriboti SMS

Kas patogu buriuotojui - abu planai neblogai prisitaiko prie buriavimo sezonų. Jie galioja mėnesį, atnaujinami automatiškai, o nutraukti galiojimą galima bet kada, paprastu el.laišku operatoriui. Mažiau smagesnė naujiena - kad atnaujindamas nutrauktą planą, turėsi mokėti USD250 pakartotinio pajungimo mokestį. Todėl dažniausiai nutraukusieji seną planą vartotojai perka naują abonento SIM kortelę už USD50,-

Abu planai nemokamai duoda po 5 min. pokalbių per mėnesį, už papildomą čiauškėjimo laiką mokėsi USD 1.25 . Norintiems kalbėti daugiau, yra GO Unlimited Plus planas, už USD199 per mėnesį. Jis leidžia 100 min. pokalbių, o už papildomą laiką mokėsi USD 0.99 per min. Ar tau apsimoka pereiti nuo Unlimited prie Plus plano - padės nuspręsti mėnesio ataskaitos: jeigu, turėdamas Unlimited, viršijai 55 min. pokalbių per mėnesį - tau jau apsimokės tapti plano Plus klientu.

Ar jau turit nuojautą, kad viskas atrodo per gerai, kad būtų teisybė? Jei taip - tikrai nesuklydot. Aš jau buvau apsidžiaugęs, kad su Iridium GO! galėčiau neribotai išbūt pasijungęs ne tik prie įmonės administravimo programų, bet net prie teritorijos bei patalpų stebėjimo sistemų - t.y. turėti nuolatinį ryšį, bendravimą ir konferencinius susitikimus per SKYPE, pirštą ant pulso ir nenutrūkti visai...

Šaltas dušas buvo duomenų perdavimo greitis - tik mizerni 2.4 kbito per sekundę. Mums, išlepintiems plačiajuosčiais ir optika, tai yra tas pat, kaip bandyti skęstančią jachtą gelbėt su arbatiniu šaukšteliu. Per lėtas, per mažai stabilus ryšys, kad rimtą internetą turėtum. Lėtas tiek, kad vos pakanka GRIB prognozių failams ir nedideliam el.laiškui ar SMS, su daug kantrybės ir laisvo laiko - bet ne daugiau. Greitis toks pat žemas, kaip su palydoviniu kišeniniu rageliu.

Tačiau viltis ir šviesa tunelio gale yra - jau 2015 metais Iridium pradeda šaudyti į kosmosą naują palydovų tinklą (žada visus sukabinti orbitoj 2017) kuris duos žymiai stabilesnį ryšį ir 3G internetą.

Va, tada nuo kranto mes nenutrūksim. Tik reikia dar šiek tiek palaukt.
Antra vertus - nutrūkus - buriuoti juk žymiai smagiau.

Posted by gramas 03:02 Comments (4)

(Entries 121 - 135 of 269) « Page .. 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 .. »